Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ало ретардоси не ставајте глупи анкети, ставете анкета кој да биде на власт со 4 одговори:
1) СДСМ
2)ВМРО
3)Експертска влада составена од професионалци кои не се членови на двете партии
4) Странска Експертска Влада.

Па да видиме кој за што е, дали ретардосите како педерот МКД Маде и компанија ќе им додржи душа да не гласаат за гулашот и Жмиц.
Прво полека, нема потреба од такви изрази "ретардоси" и "глупи анкети"... член си 4-5 месеци и одма рипаш ѓоа небаре имаш солуција за сите нејаснотии.
Анкетата се менува во координација со модераторот на темава @LordDragonII и се додека тој не се изјасни, ништо од тоа што го сугерираш - нема да се оствари.
Второ, иако анкетата звучи глупаво и наивно.. воопшто не е така. Всушност се работи за прашање кое директно трага по одговорноста за се ова што се случува со нашава политичка турлитава, и тоа од главната фаца во извршната власт - премиерот.

Трето, премногу лесно претпоставувате дека Заев е одговорен и знаел се за случајот "Рекет", а во исто време тој е и првиот што го пријавил случајот кај обвинителката Вилма Рускоска (шеф на организиран криминал и корупција при ОЈО).
Значи некако не се совпаѓаат сомнежите со фактите.

Така да олабави малку... (другарски совет)
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Прво полека, нема потреба од такви изрази "ретардоси" и "глупи анкети"... член си 4-5 месеци и одма рипаш ѓоа небаре имаш солуција за сите нејаснотии.
Анкетата се менува во координација со модераторот на темава @LordDragonII и се додека тој не се изјасни, ништо од тоа што го сугерираш - нема да се оствари.
Второ, иако анкетата звучи глупаво и наивно.. воопшто не е така. Всушност се работи за прашање кое директно трага по одговорноста за се ова што се случува со нашава политичка турлитава, и тоа од главната фаца во извршната власт - премиерот.

Трето, премногу лесно претпоставувате дека Заев е одговорен и знаел се за случајот "Рекет", а во исто време тој е и првиот што го пријавил случајот кај обвинителката Вилма Рускоска (шеф на организиран криминал и корупција при ОЈО).
Значи некако не се совпаѓаат сомнежите со фактите.

Така да олабави малку... (другарски совет)
Ако е индиректно вмешан, не се брои?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ако е индиректно вмешан, не се брои?
Нема никаква разлика од директно и индиректно вмешан. Ако е вмешан на било каков начин, тогаш под итна постапка ќе бараме да си даде оставка и да се оди на предвремени избори.
Само не знам после тоа за кого би гласал народот што барем малку има осет за реалноста што се случува во земјава..
Испративме криминална банда, за да донесиме друга банда што распродаде се што можеше да се продаде без никаква добивка од истото. Катастрофа..

Ево утре да има избори, што би праеле реално?
-Да го бараме Бранко да се врати?
-Да го бараме Грујо да се врати?
-Да гласаме за Заев?
-Да гласаме за Мицкоски?

И, во која матна да се давиме кога овие се нашите опции... нема друго.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Нема никаква разлика од директно и индиректно вмешан. Ако е вмешан на било каков начин, тогаш под итна постапка ќе бараме да си даде оставка и да се оди на предвремени избори.
Само не знам после тоа за кого би гласал народот што барем малку има осет за реалноста што се случува во земјава..
Испративме криминална банда, за да донесиме друга банда што распродаде се што се можеше да се продаде без никаква добивка од истото. Катастрофа..

Ево утре да има избори, што би праеле реално?
-Да го бараме Бранко да се врати?
-Да го бараме Грујо да се врати?
-Да гласаме за Заев?
-Да гласаме за Мицкоски?

И, во која матна да се давиме кога овие се нашите опции... нема друго.
Па вмешана му е пола партија директно, а тој и жена му се имаат сликано со Боки на милион места. Дури и да не знаел ништо, толку интензивно дружење го прави индиректно виновен.

Утре ако има избори, нема да се смени ништо, што и да заокружиме. Тоа што се избра вчера сеуште не е доимплементирано, и никакво гласање утре нема да го спречи.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.308
Поени од реакции
7.442
Прво полека, нема потреба од такви изрази "ретардоси" и "глупи анкети"... член си 4-5 месеци и одма рипаш ѓоа небаре имаш солуција за сите нејаснотии.
Анкетата се менува во координација со модераторот на темава @LordDragonII и се додека тој не се изјасни, ништо од тоа што го сугерираш - нема да се оствари.
Второ, иако анкетата звучи глупаво и наивно.. воопшто не е така. Всушност се работи за прашање кое директно трага по одговорноста за се ова што се случува со нашава политичка турлитава, и тоа од главната фаца во извршната власт - премиерот.

Трето, премногу лесно претпоставувате дека Заев е одговорен и знаел се за случајот "Рекет", а во исто време тој е и првиот што го пријавил случајот кај обвинителката Вилма Рускоска (шеф на организиран криминал и корупција при ОЈО).
Значи некако не се совпаѓаат сомнежите со фактите.

Така да олабави малку... (другарски совет)
Мислам дека е вмешан а зашто го пријавил случајот? Добил другарски совет од некој што му кажал дека ќе излагаат снимки. Замисли да не го пријавеше он случајот, после снимкиве ситуацијата ќе беше барем 3 пати полоша, вака има некакво алиби. Да не се лажеме Геровски ги знаел снимкиве уште пред неколку месеци.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Мислам дека е вмешан а зашто го пријавил случајот? Добил другарски совет од некој што му кажал дека ќе излагаат снимки. Замисли да не го пријавеше он случајот, после снимкиве ситуацијата ќе беше барем 3 пати полоша, вака има некакво алиби. Да не се лажеме Геровски ги знаел снимкиве уште пред неколку месеци.
Јасно де, не паднаа како гром од ведро небо снимкиве. Некој добро ја организирал и ја пуштил во етер "бомбата" која би требало (по мое мислење) да го убрза процесот за предвремени избори. А во исто време да го успори процесот за договор помеѓу власта и опозицијата за измените поврзани со новите закони за Јавното обвинителство.
Меѓутоа, реалноста е дека најголем процент се шпекулации, и ќе треба време за да излезе реалноста на површина.
Сега за сега, ни фрлаат обични коски да се радуваме како кучиња... се со цел да не дефокусираат од она што се игра во позадина. Мислам.. жива класика.

Па вмешана му е пола партија директно, а тој и жена му се имаат сликано со Боки на милион места. Дури и да не знаел ништо, толку интензивно дружење го прави индиректно виновен.

Утре ако има избори, нема да се смени ништо, што и да заокружиме. Тоа што се избра вчера сеуште не е доимплементирано, и никакво гласање утре нема да го спречи.
Сликите како слики не играат голема улога. А не верувам ни дека постоело некакво интензивно дружење помеѓу Заев и Боки. За останатите во владата во право си. Скоро сите што се "гушкаат" низ фото галериите со Боки, се високи членови во владата.
И тоа ми е поентата, дојдовме на дереџе - што и да заокружиме да е залудно. Чаре? Некоја трета опција која никогаш немала ни теоретски шанси да им се приближи на овие 2 македонски и 2 албански блока....
Значи страшно... државава е дувло од криминалци, а секој поштен или избега во странство или нема никаква комуникација со бандиве што владеат со државава.

И, кој ќе ги оправа работите овде... ние, обичниов народ (да не речам - смртници)... ? Катастрофа.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Сликите како слики не играат голема улога. А не верувам ни дека постоело некакво интензивно дружење помеѓу Заев и Боки. За останатите во владата во право си. Скоро сите што се "гушкаат" низ фото галериите од Боки, се високи членови во владата.
И тоа ми е поентата, дојдовме на дереџе - што и да заокружиме да е залудно. Чаре? Некоја трета опција која никогаш немала ни теоретски шанси да им се приближи на овие 2 македонски и 2 албански блока....
Значи страшно... државава е дувло од криминалци, а секој поштен или избега во странство или нема никаква комуникација со бандиве што владеат со државава.

И, кој ќе ги оправа работите овде... ние, обичниов народ (да не речам - смртници)... ? Катастрофа.
И јас лично не верувам дека Заев и Бојан се дружеле многу често. Тоа се два различни света карактерно, не знам што би правеле. И не верувам дека ако сакал да рекетира некого, би му требал кловнот. Заев има многу поискусна и посериозна екипа околу него. Ама изгледа промашил колку жена му може да се импресионира од тој скопски “џет-сет“.

Чаре многу тешко. Снимки и воајеризам станаа начин на функционирање на ова општество, на пат сме втора влада во 4 години да се смени на истиот начин. Тоа презентирање на сите како се произведува колбасот не е од корист на никој. Само ќе предизвика дополнителна внатрешна општествена имплозија.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.542
После сите овие случувања,мислам дека дојде време за национално и надпартиско обединување.
Партиите и утре ќе ги има,а државата и народот ќе ги нема.

Случајот “Рекет“ ја прели секоја чаша и ако во државава имаше достоинствен народ,и од едната и од другата страна досега ќе беше излезен на улица,а партиите ќе си ги оставеа дома.

Нешто што беше случај во Украина,кога матер им се еба на двете најголеми партии поради лошото владеење и лошата политика и од едните и другите,па фино лепо на избори си одбраа музичар и комедијант да ги водат.

Ама пак,после сето ова кога ќе ми текне дека во оваа држава живее народ со IQ 82,каде што просечен мајмун од џунгла е попаметен од просечен македонец,џабе везам и трошам тастатура...

Најстара нација во Европа,најболна,пред умирање,со најмал наталитет,а се поголем морталитет.
Со катастрофално глупаво образование и со уште покатастрофално здравство,со трул и неук народ околу тебе,полтронски и партизиран.

Што ти направија Македонијо...
Повеќе би имало шанси утре Грција и Бугарија да ни ги вратат Егеј и Пирин него ли да се случи било какво обединување на народот кај нас.

Случкава што ќе ја раскажам(сакав да ја пишам во ДК ама може и тука во по опширни црти)е на мој другар а воедно и роднина од пред неколку недели.
Ги вика директорот на фирмата кај што работи на состанок за да разговараат за платите.Другарот спремен да побара покачување во име на сите вработени во спротивно планира штрајк а цело време е убеден дека колегите го подржуваат(Се работи за дете од 19 години кое е малко поизбувливо дете за разлика од генералната слика на просечниот Македонец но неискусен и убеден дека и другите вработени(од кои сите се постари од него) се нормални луѓе а не пичкици без душа и лижачи во крвта.
И си тера он цело време муабет со директорот но побарува покачување од 5000 денари за секој работник во фирмата или од утре ниеден не се појавува на работа.Директорот свесен дека може лесно да се манипулира со простата маса како што се останатите вработени почнува со приказна како тоа е нереално покачување дека не е сега момент и останати срања.Им понудува покачувања од 500 денари а во случај некој да не се појави утре на работа автоматски останува без добива отказ.Подоцна овој другаров ги убедувал дека ако не се појават сите утре на работа и прва и втора смена(тоа ти е некаде околу 20 души) дека никој нема да може да избрка зошто и самиот е свесен дека за да нема никаде да најде 20 души нови работници и за неколку дена ќе биде приморан да ја зголеми платата.Работнициве се исплашиле и му кажале дека и другаров е крив што побарал толку многу покачување и дека ја претерал работата.Нормално утре сите се појавуваат на работа освен другаров.Не добива отказ зошто е време на одмори и свесен е дека работата ќе му трпи а нови работници нема никаде.И сега идеме до финалниот дел кој го покажува она робовладетелско мислење на просечниот македонски работник од кој искрено ми се повраќа.Пред неколку дена му било роденден на директорот и овие собираат пари да му купат поклон.Кога му рекле на другарчево да даде пари овој почнал да се смее па се качил горе и сам си дал отказ.Понатаму нема што да зборуваме за било какво обединување било тоа да е за национални прашања или пак обединување на работа со колегите.
Истово дете од случкава во петокот почна почна да си тера процедура за германска работна виза преку агенција.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Абе и Апашиев нек се викат, само да е испрајт бар малу работата на арно - во овај базен полн со мали сардини и ајкули. Неаме средна класа.. крапче, пастрмче нешо...
Никој ич сме... ветар во две магли :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.608
@Klin vo tie slucai koi gi posoci, FBI se vmesa, bidejki dvete organizacii, vo razlicni navrati prenesuvaa toni narkotici.
Sporedbata ne e dobra. FBI morase da se vmesa, bidejki dvete organizacii so nivnite nelegalni aktivnosti na amerikansko tlo napravija ogromna steta.

E sea, vidi ne nas. Ne sme bitni posto nemame nafta, a ne sme ni tolku opasni so postoenjeto na ovaa drzava da mu smetame na nekoj biten pa da se interesira.
Pak ke recam, Katica e izbranikot na tie eksperti od EU, pa taa odluka moze da se razbere na dva nacina. Edniot e deka ne im e gajle za nas i odbraa nekoj random kolku radi reda, ili znaeja za nejzinite aktivnosti i si kasnuvaat od kolacot.

Moe licno mislenje e deka nacinot da se sredi ovaa kasa e kompletna reforma na ustavot. Da se sprovede meritokratija, da se ogranici pravoto na glas, da se otpusti golem del od drzavna administracija.

@k0k014 dobro e sho drugar ti nauchil kapitalizam na vreme.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Друже, јас не се сомневам во твоите добри намери, ама некако ми се чини дека ги преценуваш тие странци што ги спомнуваш, и не си единствен.
Странци и досега владееја со нас. Доволно е да го споменам Бејли...
zosto da ne donesime i policajci od stranstvo, zosto ne vojska? Zosto ne profesori, nastavnici, pa i komplet vlada.
Јас мислам дека треба и народ да донесеме. И пак нема да ја биде работата.
И јас лично не верувам дека Заев и Бојан се дружеле многу често. Тоа се два различни света карактерно, не знам што би правеле.
Можеби ќе се е***. За Бојан се знае, другиот можеби се срами јавно да се обзнани. :pos:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
:D Парите што се "рекетираат" или митосуваат во случајов се пари украдени од луѓето.
Просто да се изначудиш колку ропаци има што се диват на тоа дали СДСМ или ВМРО ќе профитираат од случајов :confused:
Парите од Камчев се пари од проневери, неплаќање на даноци, офшор фирми и перење.
На вас ви даваат само едно шоу пред телевизорот, за да се ситите кој бил у право а кој не, парите ги нема, никој нема да лежи у затвор, утре пак ќе сте си со к** во рака без достоинствен живот.
И што ти е поентата всушност? Дека треба да се преќутуваат вакви срања или? Како мислиш онака ситни работи се случуваат, па ај да не се спомнат воопшто. Дефинитивно доста голем труд има да се изрелативизираат моменталниве срања од доста „неутрални“ ликови, демек ситење нешто ова она, а до вчера у први борбени редови на митинзине маскирани како протести. Преку куров од такви куртони. Па уште и шоу давале демек, тоа што цело општество е корумпирано и усрано баш заради вакви партиски релативизатори не е битно.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
@Klin
Друже, јас не се сомневам во твоите добри намери, ама некако ми се чини дека ги преценуваш тие странци што ги спомнуваш, и не си единствен.
Тоа е доста раширена појава на балканов, само мислам дека и да ти се оствари желбата, од тие странци ќе бидеш поразочаран одколку од СЈО, колку и тоа неверојатно да ти изгледа во моментов.

Ајде, еве и да влеземе малку во таа приказната, со странците, да ја разглобиме малку.
Кој ќе ги бира тие странци, кој ќе ги донесе, кој ќе биде нивниот мотив да влезат во таа приказна? Како ќе ги гониш/казниш нив, ако забегаат, како нашиве? Зошто мислиш дека тие странци ќе се однесуваат исто како и во своите земји, дека ќе се раководат по истите принципи?

Инаку, нас не ни треба експертиза, ни знаење, нас ни треба морал и кредибилитет. Поштени луѓе ни требаат.
Разглабено е пред да се напише не се секирај, јас одлучно преземам ризик со обвинителски тим од САД, Германија,Франција, Италија итн отколку со било кој тука, а оние кои се стручни и знаат како стојат тука работите повеќе од сигурно не ја ставаат главата во торба. Ако си имал прилики да разговараш со некој од еснафот, ќе знаеш, сите велат дека не знаеш дали да се чуваш повеќе од обвинетите или од тие околу тебе.

Пак ќе повторам, ниту земам во обѕир некој од тука ќе оправа било што, најмалку да гони високо профилиран криминал и корупција.


Dali so cel um zede edna kniga kako sporedba ili reper. Sto ke bidi sledno, ke vadime citati od gospodarot na prstenite ili bitka na tronovite za da dolovime poenta?
Автоматски споено мислење:


Eheee uste na kolku raboti ne se seti ama jbg. I oti samo niv, zosto da ne donesime i policajci od stranstvo, zosto ne vojska? Zosto ne profesori, nastavnici, pa i komplet vlada. Sekako za kur ovie nasite ne gi biva. Cekaj be ne ve potsekja ova mnogu na vremeto koga Bugarija administrirase so ovaa teritorija?
Види Влатче, сигурно не си ја прочитал книгата, уште помалку знаеш кој ја напишал и кои се главните антагонисти во неа, чист доказ дека не сме ништо поарни од никаде во светот само шо тука никој не смее да писне јавно за тоа шо се случува, полициско удбашко опшество имаме. Инаку пошто @gjoko-mkd нон стоп е со упатени луѓе од сите сфери на животот, ќе најде некој да му објасни подетално околу книгата и настаните опишани во истата.

Него да прашам, знам дека го купи ремек делото на Г. Никола Груевски алијас таткомак или миле ми текна, зависи како гледаш на работите, сакав да прашам дали ја прочита?

Знам дека мнозина патриоти ја купија, прашање е колку ја прочитале :tapp:
:icon_lol:

Инаку и тоа подолу шо си напишал го прифаќам, ако има клон на Рајнхард Хајдрих слободно нека го устоличат, друго не заслужуваме.

@Klin vo tie slucai koi gi posoci, FBI se vmesa, bidejki dvete organizacii, vo razlicni navrati prenesuvaa toni narkotici.
Sporedbata ne e dobra. FBI morase da se vmesa, bidejki dvete organizacii so nivnite nelegalni aktivnosti na amerikansko tlo napravija ogromna steta.

E sea, vidi ne nas. Ne sme bitni posto nemame nafta, a ne sme ni tolku opasni so postoenjeto na ovaa drzava da mu smetame na nekoj biten pa da se interesira.
Pak ke recam, Katica e izbranikot na tie eksperti od EU, pa taa odluka moze da se razbere na dva nacina. Edniot e deka ne im e gajle za nas i odbraa nekoj random kolku radi reda, ili znaeja za nejzinite aktivnosti i si kasnuvaat od kolacot.

Moe licno mislenje e deka nacinot da se sredi ovaa kasa e kompletna reforma na ustavot. Da se sprovede meritokratija, da se ogranici pravoto na glas, da se otpusti golem del od drzavna administracija.

@k0k014 dobro e sho drugar ti nauchil kapitalizam na vreme.
Не ми е јасно после колку години треба да сфатите дека не ја бидува работата и дека сами не можеме да се средиме?
Јас разбирам дека добар дел од вас колку и да го прават тоа суптилно, фрлаат дрва и камења по секоја идеја која оди кон тоа раководството т.е супер ѕвездите да одговараат. Шо е ваше апсолутно право да го правите истото или имате како став.

Од друга страна јас сметам дека тие ликови кои сакале да сотрат некого затоа шо имал различен став од нивниот, и организираа тешки местенки за тоа, создадоа цел систем, врбуваа роднини, пријатели и што не за да навистина го сотрат тој што им бил таргет,треба да се пресреќни шо се во затвор и сеуште дишат а не завршиле онака како шо тие ги решаваа своите непријатели-во кофа со вода.

Ако е до мене јас и случајот поткуп би го вратил на провторно судење, ако ништо друго некој политички да се пензионира и да се стави до знаење дека нема потреба од такви ликови, барем не откако ќе бидат фатени со спуштени гаќи.

Така да главниот аргумент дека се губи суверенитет нема врска и е смешен, додека секој нареден има контрааргумент кој во пракса се покажал дека со наши не правиме ништо, премногу сме метастазирани како опшество. А приказни дека уште малку почекајте и слично не сакам да слушам повеќе.

Едноставно е, ако сега никој не одговара, било тие од bonbite или овие од рекет, сакам да ми одговори некој за кој кур постои ова вукојебина освен за апашите?
Автоматски споено мислење:

И што ти е поентата всушност? Дека треба да се преќутуваат вакви срања или? Како мислиш онака ситни работи се случуваат, па ај да не се спомнат воопшто. Дефинитивно доста голем труд има да се изрелативизираат моменталниве срања од доста „неутрални“ ликови, демек ситење нешто ова она, а до вчера у први борбени редови на митинзине маскирани како протести. Преку куров од такви куртони. Па уште и шоу давале демек, тоа што цело општество е корумпирано и усрано баш заради вакви партиски релативизатори не е битно.
Добиваат ронки од сите кеш црни пари на месечна основа, плус по потреба за додатни ангажмани. Исто беше и претходно, затоа не може никако да ги поврзеш со власт/опозиција. Не сите се разбира, ама солиден број за наши услови.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
Види Влатче, сигурно не си ја прочитал книгата, уште помалку знаеш кој ја напишал и кои се главните антагонисти во неа, чист доказ дека не сме ништо поарни од никаде во светот само шо тука никој не смее да писне јавно за тоа шо се случува, полициско удбашко опшество имаме. Инаку пошто @gjoko-mkd нон стоп е со упатени луѓе од сите сфери на животот, ќе најде некој да му објасни подетално околу книгата и настаните опишани во истата.

Него да прашам, знам дека го купи ремек делото на Г. Никола Груевски алијас таткомак или миле ми текна, зависи како гледаш на работите, сакав да прашам дали ја прочита?

Знам дека мнозина патриоти ја купија, прашање е колку ја прочитале :tapp:
:icon_lol:

Инаку и тоа подолу шо си напишал го прифаќам, ако има клон на Рајнхард Хајдрих слободно нека го устоличат, друго не заслужуваме.
Vidi Klince oddamna ja imam procitano knigata, uste koga bev vojska koga davav pozarstvo sto znaci mnogu mnogu oddamna. Se sekjavam i na Sonja( taka mislam se vikase glavnata heroina ) i na tatkoi koj bese vodovoddjija kolku da zakrpi nekoj denar i deka imase butik i deka kao navodno gi klecale visoki funkcioneri od vladata i deka drugarkai pri edna takva zurka edvaj preziveala , na race ja iznele itn itn itn. Ama sepak e najobicna kniga, fikcija , raskaz. Barem da bea memoari pa ajde da ja zemime za seriozno, ama za zal ne e.
Inaku ne go nemam kupeno, uste pomalce procitano deloto na Gruevski niti pak nesto posebno me interesira sto pisi vo nego niti pak imam namera vaka da si bidam iskren.
Okolu drugiot muabet ili predlogot koj ti go predlagas smeta deka ne e toa resenie, resenieto go imavme razglabano bas so tebe uste pred revolucijata i nisto posebno se nema smenato vo mojot stav. Kolku so se sekjavam niti togas se razbravme niti sega ke se razberime, razlikata e samo vo toa sto stavovite koi ti gi imase togas ( ako dobro se sekjavam bese poprilicno revolucionerno naklonet) i za koj bese cvrsto ubeden deka toj e praviot pat , rezultatite gi gledame sega i ne ti odat bas vo korist. Taka da neznam od kade ja vlecis tvojata samouverenost ako zemime vo predvd kolku losa procenka napravi samo pred nekoja godina.
Автоматски споено мислење:

Нема никаква разлика од директно и индиректно вмешан. Ако е вмешан на било каков начин, тогаш под итна постапка ќе бараме да си даде оставка и да се оди на предвремени избори.
Kako pod itna postapka ke barate ostavka i predvremeni izbori i koj toa posto pisuvas vo mnozina? Ke napravite anketa na forumot i ke mu ja dostavis? Daj podetalno objasnija taa itna postapka ako ne ti e maka.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom