Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Ооооо Игорче-Мк, гледам пишуваш за обновливи извори на енергија и како фамилијата го легализира грабежот (бизнис грабеж се е тоа исто куде нас). Веднаш една замолба не се регенеративни туку обновливи па ако не ти е тешко користи го тој збор, сигурно не си од техничка струка па преводот е таков. Знам не е оваа технички форум па да се користи соодветна терминологија ама нека не биде тешко да се користи полесно ќе се разбереме.
[…]
Drugar, prevodot mi bese od Germanskiot kade se koristi terminot "regenerative Energie pokraj erneuerbare Energie (obnovliva)" pa ne se pazes da bidam pretocen. Me sfakas mislam sto sakam da kazam.[DOUBLEPOST=1562580789][/DOUBLEPOST]



Еее па вие голема работа ако го исфрлат Охрид од УНЕСКО, за неколку години и така нема да постоиме, нека му ја мисли Рама или Борисов за тоа.
Severdzanska logika. Pokraj toa sto ima turisti koi baraat destinaci zastiteni od UNESKO zatoa sto toa do nekade garantira kvalitet odnosno deka ima sto da se vidi, pokraj drugoto titulata na UNESKO e od neprocenliva marketinska vrednost. Bez pari reklama ti davat alatka so koja mozes da se promoviras, te ima na razni mapi i publikacii a toa bez prst da mrdnes. Budali bile Albancive koi uspea albanskiot del na ezeroto da go vmetnat vo listata samo nie Severdzanive sme pametni pa za sto ni e UNESKO. Budali bile drugive narodi koi sakaat sto poveke da vmetnat vo taa lista.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Твојот обид за иронија е беден... Све што кажа последните 2 дена оди во насока, дека горе-доле, сте го знаеле резултатот... И дека единствено Груки ви стоел на пат... И дека во најмала рака сте биле свесни за све што ќе се случи...
Доста бре тропаш глупости.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
ДУИ се сигурен послушен партнер на ЕУ
и САД, на СДСМ и ВМРО, кој ако се смени може да дојде понесигурен и помалку кооперативен партнер. Зошто да ги мењаат?
Крадат?
Па и СДСМ и ВМРО тоа го прават повеќе и од нив.
Единствен начин да се прекинат уцени и нереални барања од ДУИ е да се направи коалиција меѓу ВМРО и СДСМ. Кога биле во прашање национални интереси наместо да настапат заеднички се циганчат со гласови со кои си ги побиваат елементарните национални начела. И така се во моментов и ВМРО и СДСМ половични и хаотични. Најголемита зла во нашата земја се направени со „трговија на албанските гласови“.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Единствен начин да се прекинат уцени и нереални барања од ДУИ е да се направи коалиција меѓу ВМРО и СДСМ. Кога биле во прашање национални интереси наместо да настапат заеднички се циганчат со гласови со кои си ги побиваат елементарните национални начела. И така се во моментов и ВМРО и СДСМ половични и хаотични. Најголемита зла во нашата земја се направени со „трговија на албанските гласови“.
Затоа спомнав пред некоја страна како треба веќе конечно да се спојат тие две куртонски партии во една и да не глумат некое идиотско ривалство. Имавме 30 години скоро да преминеме во здрава демократија и тоа да се види и преку партиите кои би ги имале како избор, ама ние не го направивме тоа туку преминавме во некаков дебилен хибрид. Затоа е најдобро за народов еднопартиски систем и воопшто да нема избори, зошто таа лудорија е повеќе навреда за нормалниот човек, отколку некаков избор, демек да не ми пропадне гласот или не знам што. Вака само ќе се пренемагаме од тука до месечината и назад за работи кои во суштина се исти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Доста си концизен последниве два дена..
Џабе ми е :(, тоа тебе не те спречи да си конструираш ветерни мелници и после да си се бориш со нив.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.554
Поени од реакции
26.065
Џабе ми е :(, тоа тебе не те спречи да си конструираш ветерни мелници и после да си се бориш со нив.
Не не, не се борам јас... јас само посочувам. Мојата борба во оваа битка е завршена оддамна...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Не не, не се борам јас... јас само посочувам. Мојата борба во оваа битка е завршена оддамна...
Ма јок бре. Нити посочуваш дискутираш, нити се бориш, нити се трудиш.
Јазичариш бесполезно и копаш straw man fallacy или некоја слична конструкција. Ако имало поента некогаш, во твоите јазичарења овде, одамна се изгубила во butthurt-от и плачењето по Грујо, детски маскирани во божемен патриотизам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.554
Поени од реакции
26.065
Ма јок бре. Нити посочуваш дискутираш, нити се бориш, нити се трудиш.
Јазичариш бесполезно и копаш straw man fallacy или некоја слична конструкција. Ако имало поента некогаш, во твоите јазичарења овде, одамна се изгубила во butthurt-от и плачењето по Грујо, детски маскирани во божемен патриотизам.
ете ти... кој вика дека сте ја продале Македонија, плаче по Груки одма и по некој фенси странски збор што појма немаш што значи, ниту во каков контекст се користи.... Тоа во стручната литература на другарите се вика Призивање Духова...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Drugar, prevodot mi bese od Germanskiot kade se koristi terminot "regenerative Energie pokraj erneuerbare Energie (obnovliva)" pa ne se pazes da bidam pretocen. Me sfakas mislam sto sakam da kazam.[DOUBLEPOST=1562580789][/DOUBLEPOST]

Severdzanska logika. Pokraj toa sto ima turisti koi baraat destinaci zastiteni od UNESKO zatoa sto toa do nekade garantira kvalitet odnosno deka ima sto da se vidi, pokraj drugoto titulata na UNESKO e od neprocenliva marketinska vrednost. Bez pari reklama ti davat alatka so koja mozes da se promoviras, te ima na razni mapi i publikacii a toa bez prst da mrdnes. Budali bile Albancive koi uspea albanskiot del na ezeroto da go vmetnat vo listata samo nie Severdzanive sme pametni pa za sto ni e UNESKO. Budali bile drugive narodi koi sakaat sto poveke da vmetnat vo taa lista.
Абе за имбециливе ништо не е битно.Ни знаме,ни име ни химна, а за унеско пак ни најмалку.Битно е да си лапнат некој тендер да лапнат пари од државна цицка,да подзалижат нечив анален отвор и толку.:toe:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
A ti konecno politicki se opismeni ili i ti na vremeto imase samo najdobri nameri?
Исто како и тогаш, ако некоја власт не ми се свиѓа ја мењам.[DOUBLEPOST=1562590386][/DOUBLEPOST]
Некако си конфузен во реченицава... Ем народот крив, ем се местат избори....
Не сум конфузен, гласачите си се лепат за власт и никој не ни е крив за тоа.[DOUBLEPOST=1562590816][/DOUBLEPOST]
Твојот обид за иронија е беден... Све што кажа последните 2 дена оди во насока, дека горе-доле, сте го знаеле резултатот... И дека единствено Груки ви стоел на пат... И дека во најмала рака сте биле свесни за све што ќе се случи...
Да грујо ни стоеше на патот, човек кој децата и жената си ги остаи за да не лежи иако се перчеше со тоа. Тој човек ни ја бранеше државата. Ти имаш потешкотии да разбереш нешто, власта на заев за мене и многу други не е полоша од власта на грујо последните години. Тој политички механизам не сакам да го видам тука никогаш веќе.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.554
Поени од реакции
26.065
Исто како и тогаш, ако некоја власт не ми се свиѓа ја мењам.
Не сум конфузен, гласачите си се лепат за власт и никој не ни е крив за тоа.
Да грујо ни стоеше на патот, човек кој децата и жената си ги остаи за да не лежи иако се перчеше со тоа. Тој човек ни ја бранеше државата. Ти имаш потешкотии да разбереш нешто, власта на заев за мене и многу други не е полоша од власта на грујо последните години. Тој политички механизам не сакам да го видам тука никогаш веќе.
Све ова што го кажуваш тебе те прави неписмен гласач, по дефиницијата што ти ја даде... Ајде да добиевме нешто како држава, сигурен влез во ЕУ и НАТО, некаква цврста гаранција.... тогаш некако ќе го сватев виткањето на кичмата на анационалните говеда.... Вака како што стојат работите сте како бегчето од приказната со Итар Пејо, се продадовте за еден „арслан на векот“.... И тебе ќе ти кажам, како и на војводата... Среќа што постоеше Груки, да имате со што да си ја перете совеста.... Само да знаеш, не само совеста, така го перете и него....

Бравос на размислувањето, темелно и длабоко.... Има друга народна поговорка за тоа „поправајќи веѓите, и ги истеравте очите“ ... на Македонија...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Исто како и тогаш, ако некоја власт не ми се свиѓа ја мењам.
Ама признај, признај, признај, дека се заебавте што го сменивте Груевски! Дека беше боље да си остане...[DOUBLEPOST=1562592248][/DOUBLEPOST]
Све ова што го кажуваш тебе те прави неписмен гласач, ...
Твоите шкрабање овде те прави да бидеш многу полоши нешта од тоа, па никому ништо.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.554
Поени од реакции
26.065
Ама признај, признај, признај, дека се заебавте што го сменивте Груевски! Дека беше боље да си остане...Твоите шкрабање овде те прави многу полоши работи од тоа, па никому ништо.
Види, да ти кажам сега една работа.... Да тука си во право... ме прави многу полоши работи за тебе!!! И затоа ми е ќејф...ми е утеха за тоа што и го напраивте на Македонија.

Ги слековте гаќите и ви удрија генг бенг бесплатно и на крајот у уста ви се посраа и ве натераа да им ги излижете.... Али ето тоа било морално за да го тргнеме Груки ....
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Све ова што го кажуваш тебе те прави неписмен гласач, по дефиницијата што ти ја даде... Ајде да добиевме нешто како држава, сигурен влез во ЕУ и НАТО, некаква цврста гаранција.... тогаш некако ќе го сватев виткањето на кичмата на анационалните говеда.... Вака како што стојат работите сте како бегчето од приказната со Итар Пејо, се продадовте за еден „арслан на векот“.... И тебе ќе ти кажам, како и на војводата... Среќа што постоеше Груки, да имате со што да си ја перете совеста.... Само да знаеш, не само совеста, така го перете и него....

Бравос на размислувањето, темелно и длабоко.... Има друга народна поговорка за тоа „поправајќи веѓите, и ги истеравте очите“ ... на Македонија...
Лично за мене такви како тебе ја ебаа цела работа. Ја поистоветивте Македонија со вмро, патриотизмот со груевизам и направивте пола од народот да го боли кур за што и да се случува тука. Се што правеа они беше безгрешно, се праевте слепи на тоа што одредени функционери се понашаа како господ и на крај истите тие ни го начукаа во собрание. Луѓе што лепеа графити со мијаков, на браникот на татковината ќе објаснуваат кој бил патриот сеа(y)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom