Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Еднаш кога државата ќе земе нешто нема враќање. Нека и Грујо твој се врати данокот назад не го враќа. Па нели и Грујо пред многу години воведе ДДВ па ете се навикнавме.
Не пропаѓаш ти од тоа што малку повеќе данок ќе платиш, имаш милиони ти.
А со повеќе данок што ќе платиш побрзо ќе ја изградиме државата. Фала ти за тоа.
Ти плаќај и гради држава мене ми требаат парите.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Од овие 75К на Река ни пола нема да излезат во втор круг. Многу е веројатно да пропаднат изборите, мада чим има 650К будали кои гласале за ДПЖНЕ или СДС после толку фијаска сеуште сме далеку од нормалниот свет.
После 3 децении крадење и лажење, а во тие 3 децении подеднакво владееле во тајминг и едните и другите, сега замисли 2019 год. сме и сеуште народов ги гласа и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ... јас стварно незнам што е проблемот со овој наш народ !
 
Член од
20 август 2018
Мислења
170
Поени од реакции
299
Јас не гласав, не гласам скоро никогаш. Некој упатен да знај шо че се деси втор круг ако има излезност помала од 50%. Да знам дали да одам да ги чкртам втор круг?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Јас не гласав, не гласам скоро никогаш. Некој упатен да знај шо че се деси втор круг ако има излезност помала од 50%. Да знам дали да одам да ги чкртам втор круг?
Ако е под 40% излезност има нови извори. Шкртањето ливчиња се брои во излезност. Ако сакаш да пропаднат изборите и да има нови, седи си дома и не влегувај на избирачко место.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Јас не гласав, не гласам скоро никогаш. Некој упатен да знај шо че се деси втор круг ако има излезност помала од 50%. Да знам дали да одам да ги чкртам втор круг?
Треба под 40% за да пропадни сето и да си играме избори од ново. Али како и да е интересно е, веќе не можат да бидат сигурни во ништо.

Сепак можеби доаѓа време кога има се помалку закоравени гласачи и се повеќе такви кои гласаат од инает. Кога можеше режимот да се турне и сега сите разочарани да не излегуваат, има клима за нов човек или партија да добијат нова доверба, штета што нема такви
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Комшија вика, јас у бутел кога живеев стево (ова озбилно) комшија ми беше, и јас него го знам како учен, правен човек, итн...
слично и за гордана, ама али гордана, али стево ќе седнат на таа фотеља у водно, нема никаква врска бидејки они и така и вака нема ништо да сменат, туку само ќе грабаат за нив.
ние сме црна дупка, и така ќе остане
со вмро имаше малце надеж кога беа на власт, ама будали се сјебаа дебело, сега готово е.
Нема крај на диктатура.
Единствено решение е упад, мртов, и тоа е тоа.
Бидејки ова е диктатура и зецко не е будала, тешко дека народ ќе се дигне на бунт, освен ако нејќат по затвори да испозавршат.
крај на овој бумеранг нема, а нема ни во ЕУ/Нато да има, бидејки тогаш уште толку повеќе ќе треба да се плаќа.
Платите ќе бидат, да да 20,000 просечна, и 30,000 минимална

Еееј, немале чешма у двор, најсиромашни во муртино, а еве го сега таквото го боли за народот.
Али, и јас и другите џабе збориме, решение тешко.
Освен ако не забегам нагоре.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Јас не гласав, не гласам скоро никогаш. Некој упатен да знај шо че се деси втор круг ако има излезност помала од 50%. Да знам дали да одам да ги чкртам втор круг?
40% е цензусот што треба да се достигне за да бидат важечки изборите. А ако нема излезност, тогаш в.д. претседател е претседателот на собранието и евентуално мењаваат устав и се бира претседател во собрание или намалуваат цензус уште толку и се прават нови избори.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.883
Треба под 40% за да пропадни сето и да си играме избори од ново. Али како и да е интересно е, веќе не можат да бидат сигурни во ништо.

Сепак можеби доаѓа време кога има се помалку закоравени гласачи и се повеќе такви кои гласаат од инает. Кога можеше режимот да се турне и сега сите разочарани да не излегуваат, има клима за нов човек или партија да добијат нова доверба, штета што нема такви
Нема клима за такво нешто, тоа се покажа пред референдумот кога за едно од најважните прашања т.е промена на името на државата никој не се осуди да излези на протест, а без притоа да биде организиран од некоја од партиите. Второ нешто се финансиите за да се држи во трката со овие две партии, овие две партии се со милионски буџети и во секој момент можат да си дозволат купување на медиуми, рекламирање, перење на мозоци со кампањите и т.н плус страшна поддршка од надворешен фактор кој во принцип и диктира како ќе биде исходот.
Така да идејата дека ќе дојде магично трета партија или Робин Худ што ќе не спаси е само детски сон, реалноста е далеку посурова.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Во вториот круг ќе победи Стево со поголема разлика од оваа скоро никаква и незначителна разлика вечерва ... но со вакви катастрофални резултати како денеска на следните парламентарни избори какви и да се редовни или предвремени СДСМ ќе рикнат, а исто така со вакви лоши резултати СДСМ и на следни локални избори нема да освојат скоро ниту една доминантно етнички Македонска општина во државава ... можеби освен Центар и Карпош !
I standardno komunjarskoto kumanovo
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Малку е гувернер на НБРМ, ќе мора уште да сисаат кај Дуи :LOL:
Или ако не го посисаат, командант Форина ќе си биде вршител на функцијата Претседател на Република Северна Македонија.

Во меѓувреме до следни избори, рајата омекнува и отрпнува што Албанец ќе ја врши функцијата, плус Талат веќе го осимпатишаа пошто им рекол „седите море љуѓе“ на пратеници дур се караат.

Следниот консензуален кандидат е некој „чист“ Албанец од нивната интелектуална сфера, ала Беса Арифи, Фатиме (додуша нема гоидни она уште), Имер Селмани итн...
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Vo strumica sdsm si dominirase 15 godini so razlika pogolema od 5000 sega edvaj 2000 i vo strumica se sto e sdsm do 12 mora da glasat a vmrovci imase so ne otidoa da glasat od toa sto slusav muabeti cel den
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Џабе гледате 0.1%, 0.2%, албанците ги имат овие избори во рака.
Изборите зависат од македонците кои не гласаа денеска,,, и сите албанци што гласаа денеска за Река треба да Гласаат за СДС за да имаат цензус а сигурно барем пола од нив ќе бојкотираат , според мене во втор круг уште помала излезност ќе има
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom