Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
губат од кого? сигурно не мислиш дека дпмне имаат некакви шанси да се вратат.
доста беше и од едните и од другите, на следните избори треба да не се гласа.
И Јас сум за да има 3 опција али Клептоманијата не остава таква работа ... уште сега се прават списоци кои да биде министер/директор и ние обичниве граѓани живееме во ист LOOP
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Детство во северостан:
Дете: Родител 1, родител 1!
Р1: Кажи?
Дете: Ај намачкај ми лепче со лубрикантче!
Р1: Не можам, сега гледам Стојанче како крши ќерамида со полов орган. Замоли родител 2.

Патем, ако е вистина тоа дека ДУИ се испазариле да си добијат гувернер во народна банка тогаш АЛАЛ нека им е! Е така се води политика.
НБ беше едно од местата каде немаа натрупано нивни кадри од пред кооперација, ама со ова им се отвора можност.
Ракот се шири! :)
Не само идентитетот, туку северостанциве сѐ забетонираа со арматури и со сите салтанати. Овој бетон тешко да попушти.
Против ДУИ се бореа, а за ДУИ гласаат цело време, ама не им текнува. Нека ве дупат јако сега и фала на железниот опинок да му кажете, бидејќи како вистински лидер ви купи лубриканти за помалку да боли (жули)! :D
Сега и ДУИ може да се пофали дека Интелигенција ги гласаше! :vozbud:
Патем според Тендербег советите на Самка и Љубе донесоа 18 нови странски инвестиции за една година! :pos::pos::pos:
Сѐ тоа добро, ама кој е советник за географија, бидејќи на картата на северостан не можиме да ги најдеме истите! Да кажи некој совет каде да бараме.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.342
Поени од реакции
3.119
Сега ќе се активираат Пропагандата што рекол пред 15г .. исто ко со Гордана ваква била таква била Сорос била бла бла .. ДУЕЛ САКАМ да видам !
Берик те зеза. Каков Пендаровски ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Meне никогаш не ми биле битни претседателските избори. Само за чалам и мерење курови служат и не и носат на партијата ни приближно така битна функција/и, како другите избори.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Реј Далио и Ворен Бафет викаат светска економија забавува, Кочо Анѓушев вика Македонија има да биди подобро од Кина во БДП :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
Koчо знае само во тендер економија да се снајде, пушти го во реалниот свет со нормална конкуренција 24 сати нема да издржи.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И да е така, повторно станува збор за огромна сума на пари.
По моја некоја слободна проценка многу мал дел од добивката странските компании повторно ја реинвестираат внатре во државата. Единствени пари кои што остануваат внатре се тие мизерни плати кои што му ги исплаќаат на работниците, остатокот се испумпува надвор во форма на профит. Ретко која од тие компании компонентите за производство воопшто и ги набавува од домашниот пазар, се доаѓа од надвор, преку увоз.

Ако постоеше соодветна бизнис клима во државава околу тие големи странски фабрики ќе требаше да се отворат и егзистираат мноштво домашни, кои што ќе соработуваа со нив во форма на интермедијари. Но кај нас тоа го нема, па затоа е апсурд да се зборува за реална економија и инвестиции во едни вакви услови.
ВМРО-ДПМНЕ:
Минатата година се реализирани 624 милиони евра странски директни инвестиции или 5.9% од БДП, од кои 405 милиони евра се реинвестирана добивка на веќе постоечки претпријатија, кои се инвеститори во ТИРЗ, како резултат на добрите политики на ВМРО-ДПМНЕ во минатото. Вистинската вредност на СДИ е само 219 милиони евра или 2.1% од БДП.[DOUBLEPOST=1551449709][/DOUBLEPOST]
Ти гледај сега и знамето да не се смени, батали инвестициите.
А зошто не и двете работи? Зошто мора да е само едното?[DOUBLEPOST=1551450049][/DOUBLEPOST]
За кои статистичари зборуваме чоек за оние кој лажеа дека сме 4 во еу по здраство 1 во доиинг бизнис RLY :))))) статистичари на PAUSE се моментално ќе се PLAY кој че се смени власта како што се појавија сите синдикати и ред други фактори а ги немаше 10г
А како заклучи дека лажеа? Постојат официјални податоци од соодветните институции. Или мислиш дека тие институции лажеа? Во корист на другите кои лажеа?[DOUBLEPOST=1551450161][/DOUBLEPOST]
Ќе има се повеќе ЛГБТ, така да ќе мора да се мисли на нив ...
А што да се мисли на нив? Исти права за секого. А в кревет нека си прави кој што сака. Што се овие глупости со разни „права“?
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.494
Поени од реакции
80.557
Се шушка дека Шарениве што протестираа ќе лапаат казни за фрлање бои... какви кондомчиња, за еднократна употреба. Северxhанчиња најмили бе, aww :love:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Taka kazi im, deka se e toa vo nivnite nebanjati glavi. Sto ke diskutiraat za ova koga moze da se diskutira na primer za toa sto navodno bese vo nivnite nebanjati glavi pred nekoja godina.
Море, пред неколку месеци. Тазе беше. И не им е сТрам. Да се сликаат, смеат, да одат „напред“... Како можат таков живот да живеат. До мај лани да се караш дека нема македонец кој ќе го промени името, да го промениш по 2-3 недели.. и никому ништо. Па како немаат луѓето образ, кои мивки... Јас за обична работа ако ветам, в земја пропаѓам ако не сум ја исполнил, срам ми е да го погледнам оној кој сум го „излажал“, 100 извинувања ќе му дадам...[DOUBLEPOST=1551450513][/DOUBLEPOST]
Како звучи рока мандољина?
Еве помодерно
https://www.youtube.com/watch?v=2liSkIk2W_k
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Се шушка дека Шарениве што протестираа ќе лапаат казни за фрлање бои... какви кондомчиња, за еднократна употреба. Северxhанчиња најмили бе, aww :love:
Па нели сакавте правна држава.

Како би изледало да не се казнат?

Лошо или?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Заев и Ахмети на кој јазик си разговараат меѓу себе? Дека нели двојазична држава сме.
Постојано на тв ги даваат како си шушкаат нешто меѓусебе, па ме интересира на кој јазик е тоа.
Заев го видовме и слушнавме дека за странски јазици е антиталент, се обрука со англискиот, Ахмети мислам нема проговорено македонски јавно, па можно ли е на македонски јазик да се договараат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom