Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Ако може зборови како "северџани", "севердонија" да се само едитираат во Македонци, граѓани на Северна Македонија или како и да ви одговара исто како ш и п т а р и што се менуваат во Албанци.
Зошто? Шиптаp е навредлив пејоративен термин за Албанец што други го користат за нив. Северџани и Севердонија не се термини што ги користат други народи за нас, туку се термини што ги користат дел од Македонците за новокомпонираната творба и нејзините поддржувачи. Не ти држи баш паралелата.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Зошто? Шиптаp е навредлив пејоративен термин за Албанец што други го користат за нив. Северџани и Севердонија не се термини што ги користат други народи за нас, туку се термини што ги користат дел од Македонците за новокомпонираната творба и нејзините поддржувачи. Не ти држи баш паралелата.
Северџан е користен за да се врши навреда врз луѓе кои го искористиле своето демократско право да одберат како ќе им се вика државата.
Северџан е исто како некој да ти се обрати со ш и п т а р, циган, ѓуптин.
Зошто Артан да е заштитен од тој збор а македонецот да не е од северџан?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Северџан е користен за да се врши навреда врз луѓе кои го искористиле своето демократско право да одберат како ќе им се вика државата.
Северџан е исто како некој да ти се обрати со ш и п т а р, циган, ѓуптин.
Зошто Артан да е заштитен од тој збор а македонецот да не е од северџан?
Затоа што не е колективна навреда. Шиптаp е навредливо за секој Албанец. Циган е навредливо за секој Ром, не само за тој на кој му се обраќаш. Северџан не е навреда за Македонецот како колектив, туку е индивидуална навреда. Ако воопшто е и навреда, а не само банализирање на “демократското право“.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.588
Поени од реакции
81.178
Ете така, Фиромци
Поголема утешна награда за вас од тоа дека ќе скапете во ФИРОМ како горди ФИРОМЦИ нема.
"Северџани" (патем јас обожавам да додадам xh на зборчето, да ги испочитувам тие +20% од браќата според Рамковен + двојазичноста) е новото "фиромци", самошто второво зборче со тек на времето полека ќе замине во историјата. Nevertheless примената останува иста, опишува група на луѓе кои со своето несекојдневно и бизарно понашање никако неможат да се наречат Македонци.

Пример ете останало низ историјата, чунки од памтивек македонските муслимани да ги нарекуваме Торбеши, затоашто во еден дел од минатото ја продале својата вера за вреќа компир или брашно... Така е и со Северџаните кои во името на кхм "своето демократско право" решиле да менуваат име на земја, Устав, идентитет, историја... а всушност многу наликуваат на видеото од Костадинов кој го ставив страница поназад во кој што вика "... кога сме прилично без пари, чуму ти е идентитетот?"
Фактички се продале за полн фрижидер... а полниот фрижидер и онака нема да го видат додека се живи, за разлика од ете Торбешите кои заслужено си добиле вреќа компир или брашно.

Нема потреба да се чуствувате навредени и да барате цензура ради едно зборче кое перфектно опишува една група луѓе кои живее во државава. ;)
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Ако може зборови како "северџани", "севердонија" да се само едитираат во Македонци, граѓани на Северна Македонија или како и да ви одговара исто како ш и п т а р и што се менуваат во Албанци.
Podobro ke bide I vo popis da ve pisat taka kako sto ste odbrale, nema potreba od cenzura.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Би сакал да упатам едно прашање до сите „прогресивци“ на темава - како ви се допаѓаат „промените“ и животот што ви ги ветија?
Оти кога велев дека СДС ќе бидат уште полоши ме правеа небањат и (в)морон.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Би сакал да упатам едно прашање до сите „прогресивци“ на темава - како ви се допаѓаат „промените“ и животот што ви ги ветија?
Не сум од прогресивците, ама можам да речам дека има големи промени. За пример ќе ги посочам здравството, одржувањето на патиштата...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Би сакал да упатам едно прашање до сите „прогресивци“ на темава - како ви се допаѓаат „промените“ и животот што ви ги ветија?
Оти кога велев дека СДС ќе бидат уште полоши ме правеа небањат и (в)морон.
Сега засега се подобри од претходниве, тоа јас за себе можам да си кажам.

Лично ме изнервираа со даноциве што ја направија вмро -овската работа, цело време зборуваа за прогресивен данок дрн дрн, на крајо излезе дека ни го закачија со 15% данок на сите.

Инаку нема да гласам пак за нив во наредниов период, за претходните пак ич.

Ќе гласам за некоја од Левициве - трокцистичка, ленинистичка или сталинистичка :D
 
Последно уредено:

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Не сум од прогресивците, ама можам да речам дека има големи промени. За пример ќе ги посочам здравството, одржувањето на патиштата...
Сега засега се подобри од претходниве, тоа јас за себе можам да си кажам.

Лично ме изнервираа со даноциве што ја направија вмро -овската работа, цело време зборуваа за прогресивен данок дрн дрн, на крајо излезе дека ни го закачија со 15% данок на сите.

Инаку нема да гласам пак за нив во наредниов период, за претходните пак ич.

Ќе гласам за некоја од Левициве - трокцистичка, ленинистичка или сталинистичка :D
Очигледно не зборуваме за иста држава... Или пак и двајцата имате розеви наочари - паланчански тро појќе.

Паланчански друже не знам кај виде подобрување во здравството кога секој втор ден слушаме за епидемии, за маломарни доктори и да не набројувам понатаму. И де молим те објасни за какво одржување на патишта зборуваш? Искрено се надевам оти си саркастичен.

Да надополнам пред да бидам етикетиран - до сега немам гласано на ниедни избори, а сум полнолетен веќе 7 години. Најмногу заради револтираност и немање трет избор, на следните дефинитивно гласам за Левица - под услов Апасиев да биде дел од таа партија/опција.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Која е оваа бе брат?
Министерка за одбрана на Шкиперија.[DOUBLEPOST=1551341156][/DOUBLEPOST]
"Северџани" (патем јас обожавам да додадам xh на зборчето, да ги испочитувам тие +20% од браќата според Рамковен + двојазичноста) е новото "фиромци", самошто второво зборче со тек на времето полека ќе замине во историјата. Nevertheless примената останува иста, опишува група на луѓе кои со своето несекојдневно и бизарно понашање никако неможат да се наречат Македонци.

Пример ете останало низ историјата, чунки од памтивек македонските муслимани да ги нарекуваме Торбеши, затоашто во еден дел од минатото ја продале својата вера за вреќа компир или брашно... Така е и со Северџаните кои во името на кхм "своето демократско право" решиле да менуваат име на земја, Устав, идентитет, историја... а всушност многу наликуваат на видеото од Костадинов кој го ставив страница поназад во кој што вика "... кога сме прилично без пари, чуму ти е идентитетот?"
Фактички се продале за полн фрижидер... а полниот фрижидер и онака нема да го видат додека се живи, за разлика од ете Торбешите кои заслужено си добиле вреќа компир или брашно.

Нема потреба да се чуствувате навредени и да барате цензура ради едно зборче кое перфектно опишува една група луѓе кои живее во државава. ;)
Зошто ја нема булата на форумот малку да напише нешто за животот во Македонија.Ги бранеше нејзините браќа мусличи од Блискиот исток и Африка дека се мирољубиви млади деца па од кога почнаа да прават срања исчезна од темата.Сега и тука ја нема нешто.Класична була со "либерални" ставови.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Северџани и Севердонија не се термини што ги користат други народи за нас, туку се термини што ги користат дел од Македонците за новокомпонираната творба и нејзините поддржувачи.
Под дел од македонците значи butthurt вмровци

Северџан е користен за да се врши навреда врз луѓе кои го искористиле своето демократско право да одберат како ќе им се вика државата.
Северџан е исто како некој да ти се обрати со ш и п т а р, циган, ѓуптин.
Зошто Артан да е заштитен од тој збор а македонецот да не е од северџан?
Не се работи за навреда ниту за растројство туку како манифестација на чист butthurt изам.

Nevertheless примената останува иста, опишува група на луѓе кои со своето несекојдневно и бизарно понашање никако неможат да се наречат Македонци.
Кој си па ти да кажеш кој може да се нарече или не?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Под дел од македонците значи butthurt вмровци
Причина плус за напредните, реализираните и просветлените наши сограѓани да не му даваат на значење. Затоа не ми е јасно што се потресол Макарон.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Да надополнам пред да бидам етикетиран - до сега немам гласано на ниедни избори, а сум полнолетен веќе 7 години. Најмногу заради револтираност и немање трет избор, на следните дефинитивно гласам за Левица - под услов Апасиев да биде дел од таа партија/опција.
Значи ти си бојкотирач од раџање :D

Типчен егзамплар чиишто крајен продукт е исходот на референдумот. Тотално фијаско.

И ти како си задоволен со твоето негласање досега и од овие и од претходните?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Под дел од македонците значи butthurt вмровци



Не се работи за навреда ниту за растројство туку како манифестација на чист butthurt изам.



Кој си па ти да кажеш кој може да се нарече или не?
Многу ви е гајле...:)и фиромјани кога се прекрстивте што ви фалеше!?
Битно фрижидерот ви е полн.;)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Очигледно не зборуваме за иста држава... Или пак и двајцата имате розеви наочари - паланчански тро појќе.

Паланчански друже не знам кај виде подобрување во здравството кога секој втор ден слушаме за епидемии, за маломарни доктори и да не набројувам понатаму. И де молим те објасни за какво одржување на патишта зборуваш? Искрено се надевам оти си саркастичен.
Не, јас не носам никакви наочари. Изгледа дека Вие носите темни наочари, па не прочитавте што сум напишал. Јас напишав промени, не подобрување. Лани си плаќав 50 денари и со такси одев да ми направат рентгенска снимка. Сега во јануари си платив 1000 денари и одев во Кратово (исто за снимка).
Одржувањето на патиштата е посебна приказна. Кога премиерот принудно слета во Софија, одеднаш од никаде се појавија три снегочистача и постојано кружеа додека премиерот не стаса до Скопје. Не дај боже снегот да го потрупа патот. А пред шест дена 10 центиметри снег направи вистински хаос во градот. Насекаде бочно свртени коли, а снегочистач ни на повидок. Се чекаше сонцето да ја заврши работата.
И да, саркастичен сум до крајни граници. Не гледам макар едно поле каде е подобро во однос на претходната влада. А јас мислев дека со претходната го допревме дното па не можеме да тонеме повеќе. Ама ете, им давам волја на оние што тврдат дека сега е подобро.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom