Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Гледам на некои од северџаниве не им е јасно дека не е толку проблем тоа шо биле тепани Спиро и Миле, колку што е КОЈ и ЗОШТО ги тепал.

Во било која друга држава, ако некој од нив и преживееше до сега, ќе жалел за тоа, и ќе молел што побрзо да им се приклучи на другите, 2 метра под земја, а кај нас, не само што се живи и здрави, туку тепаат, се курчат, се закануваат, а изгледа и владеат во затворот.

Туку, btw, како шо учкиве од Диво Насеље ги ишлакале Спиро и Миле, така, па и полошо учките од ДУИ секојдневно си ги шлакаат тоа лигушите од СДС, а после овие мочаат врз сите нас.
+1
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.604
Поени од реакции
81.267
Интересно интервју со Силјановска каде открива како бил "задушен" Студентскиот Пленум и Шарената Револуција со влегување на други лица на чело на тие организации. Како некои професори и нејзини колеги скришно ја саботирале "Силјаница" какошто самата ја нарекувале тие, и како лицата кои ги гледала на протестите сега се раштракани по различни функции на власта.
Буквално ја разголи цела таа Шарена Револуција која се "бореше" за правда.


Еве уште едно видео... Туфегџиќ е ѓубре од човек, ама онака буквално. Доволно е суратот да и го видиш за да сфатиш дека е чисто гомно. ПУ!!!

 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Секојдневно да гледаш некого нема да знаеш што му се врти во глава, а не па да заклучиш дека млад маж не можел да се самоубие само затоа што бил добро ситуиран со многу пријатели. Јас знам примери каде што луѓе не се жалеле од ништо, изгледало како се да им е во ред во животот и на крај ќе го најдеш скокнат од зграда или во Вардар.

Многу фама се крева без потреба, драматурзи невидени на чело со оние "најзагрижените" желни за внимание.
Многу близок пријател?
Или па само имавте здраво?
Те прашувам, зашто мој другар се обеси пред неколку години и никој не ни претпоставуваше нешто такво.
Причини за да еден човек да се самоубие има милион, а сигурно и да ти е брат, нема да ти каже "Еј бато, спремен сум да се отепам".
Затоа, не летајте со заклучоци и без ширење на гласини, зашто сега ќе чита некој и утре ќе седат на кафе со другар му, и ќе каже како познавал некој што го знаел Горчо и си му кажал оти нема шанси Горчо да си го одземе животот.
Па тој другар му ќе објави на фејсбук, 5000 луѓе ќе го споделат, и оп, станува вистина.
Во право сте и двајцата, се согласувам потполно...Но за толку кратко време во неколку дена да има 3 скоро исти самоубиства - е токму тој момент не ми е јасен.
Инаку на фб се изначитавме глупости од типот на некакви сведоштва, демек биле запирани луѓе на улица , па некој од црна кола им барал телефон, па после преку gps сакале да ги следат и работава на моја другарка па на нејзина познаничка, сестра и рече вака - рече така( типично за македончето желно за внимание и драма). Луѓето за жал не сфаќаат во црпките дека не смеат да прават параноја и паника меѓу народот и дека се одговара за тоа...
Мое мислење е дека ако не во сите тогаш во дел од случаевите има поврзаност, а каква - кој би знаел?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.540
Поени од реакции
21.480
Во право сте и двајцата, се согласувам потполно...Но за толку кратко време во неколку дена да има 3 скоро исти самоубиства - е токму тој момент не ми е јасен.
Инаку на фб се изначитавме глупости од типот на некакви сведоштва, демек биле запирани луѓе на улица , па некој од црна кола им барал телефон, па после преку gps сакале да ги следат и работава на моја другарка па на нејзина познаничка, сестра и рече вака - рече така( типично за македончето желно за внимание и драма). Луѓето за жал не сфаќаат во црпките дека не смеат да прават параноја и паника меѓу народот и дека се одговара за тоа...
Мое мислење е дека ако не во сите тогаш во дел од случаевите има поврзаност, а каква - кој би знаел?
Ама и да е коинциденција, фамата се крена до максимум што сега и да излезат да кажат дека извршиле самоубиство заради депресија да речеме, луѓето пак ќе кажат "Кријат нешто, не сакаат да кажат", "Не е веќе безбедно", "Живееме во страв."
Епа чичини, сами го креиравте хаосот во кој живеете.

ЕДИТ - Еве нешто од Перо Антиќ кој живееше во Истанбул за време на нападите.
Значи напади каде луѓе живееа, а не 3 мртви и еден куп теории без никакви факти.

http://prntscr.com/moqfnz
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
Во право сте и двајцата, се согласувам потполно...Но за толку кратко време во неколку дена да има 3 скоро исти самоубиства - е токму тој момент не ми е јасен.
Што е исто во тие самоубиства?
Пошто велиш дека се скоро исти, гарант има многу сличности.[DOUBLEPOST=1550855033][/DOUBLEPOST]ДИРЕКТОРОТ НА ЗАТВОРОТ ВО ШУТКА

Котевски поднесе оставка од професионални и морални причини

Нема везе, поднесе оставка откоа Заев јавно му порача да поднесе.[DOUBLEPOST=1550856301][/DOUBLEPOST]Ебати ретардираното да ти ебем. Ова со бацач пламена овде све да се изгори дур јајца не снесле. Да ви се изнаебам на глупиот народ.
https://makfax.com.mk/makedonija/кривична-пријава-против-вработени-во-2/
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.207
Интересно интервју со Силјановска каде открива како бил "задушен" Студентскиот Пленум и Шарената Револуција со влегување на други лица на чело на тие организации. Како некои професори и нејзини колеги скришно ја саботирале "Силјаница" какошто самата ја нарекувале тие, и како лицата кои ги гледала на протестите сега се раштракани по различни функции на власта.
Буквално ја разголи цела таа Шарена Револуција која се "бореше" за правда.


Еве уште едно видео... Туфегџиќ е ѓубре од човек, ама онака буквално. Доволно е суратот да и го видиш за да сфатиш дека е чисто гомно. ПУ!!!

Одлично излагање на професорката Силјановска, ми се допаднаа одговорите на сите прашања но и нивото на кое одговараше на истите. Верувам дека она нема да има соодветен против-кандидат (од сдсш и дуи) и повторно ќе се иде на варијанта на пунење кутии.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
Одлично излагање на професорката Силјановска, ми се допаднаа одговорите на сите прашања но и нивото на кое одговараше на истите. Верувам дека она нема да има соодветен против-кандидат (од сдсш и дуи) и повторно ќе се иде на варијанта на пунење кутии.
Јас ја немам слушнато Сиљановска некогаш да недржи до своите ставови, мислам жената е супер.

Затоа и ќе го наебат СДСМ.

Само на Македонија не и треба таков претседател во моментов, т.е. на Сиљановска не и треба ова оти политикава во Македонија е многу гнасна, и сакал или неќела ќе се извалка.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.927
Поени од реакции
17.637
Каква Сиљановска бе луѓе пак ќе паднете на истите глупости еј човек на Сорос и црвена елита која ја ебе Македонија 80 години.Не гласајте зошто со самиот глас ја прогласувате Северна Македонија за држава.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
во тетово пред саат-два време киднапирано 14 год девојче, баш на фудбал идевме тоа време имаше полиција,,сега ми кажа братучед ми,,некој нешто инфо повеќе..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
Уште нема одговорност за трагедијата кај Ласкарци, дали политиката замеша прсти?[DOUBLEPOST=1550865627][/DOUBLEPOST]
Во право сте и двајцата, се согласувам потполно...Но за толку кратко време во неколку дена да има 3 скоро исти самоубиства - е токму тој момент не ми е јасен.
Инаку на фб се изначитавме глупости од типот на некакви сведоштва, демек биле запирани луѓе на улица , па некој од црна кола им барал телефон, па после преку gps сакале да ги следат и работава на моја другарка па на нејзина познаничка, сестра и рече вака - рече така( типично за македончето желно за внимание и драма). Луѓето за жал не сфаќаат во црпките дека не смеат да прават параноја и паника меѓу народот и дека се одговара за тоа...
Мое мислење е дека ако не во сите тогаш во дел од случаевите има поврзаност, а каква - кој би знаел?
имаше еден филм на времето, дали беше тужна је недеља ..има многу фактори за наплив на самоубиства, дури и променливото време ... фактор е и значително емигрирање на млади од државата...
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
во тетово пред саат-два време киднапирано 14 год девојче, баш на фудбал идевме тоа време имаше полиција,,сега ми кажа братучед ми,,некој нешто инфо повеќе..
Ова мора да е најглупиот киднапер у државата тогаш, при толкава фама да земеш да праиш нешто што пред 2 недели ќе ти беше 5 пати полесно.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
глупо неглупо сериозна е работава, и ја мислев дека се глупости ама еве ...не може секој ден да исчезнуваат,,има тука и полицијава некои бизниси матни 100 посто,за џабе не им скурчи на оние од шутка па фатија да ги тепаат
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Интересно интервју со Силјановска каде открива како бил "задушен" Студентскиот Пленум и Шарената Револуција со влегување на други лица на чело на тие организации. Како некои професори и нејзини колеги скришно ја саботирале "Силјаница" какошто самата ја нарекувале тие, и како лицата кои ги гледала на протестите сега се раштракани по различни функции на власта.
Буквално ја разголи цела таа Шарена Револуција која се "бореше" за правда.


Еве уште едно видео... Туфегџиќ е ѓубре од човек, ама онака буквално. Доволно е суратот да и го видиш за да сфатиш дека е чисто гомно. ПУ!!!

27:00
Мотото на револуцијата беше “нема правда нема мир”
Сега нема правда, ама има мир

Викам јас теткава има талент за политички маркетинг (y)
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Лицемерие де, иди кажи им ќе јадете јагнешко / јарешко / телешко / пилешко ама сами да ги заколете, 50% ќе повратат.

Мешаат изживување со кучиња и справување со проблем за кој надлежните ем плата земаат ем врата клатат. Еднаш да дигнеа глас против системот, а да не е политички оркестрирано, општеството ќе беше многу подобро место за живеење. Пичиња :D
Вака исфрли цела фрустрација на некој човек, кој не е од системот, а имал сигурно огромна мака.
Види јас не јадам месо, и сум против да се убиваат било какви животни. Но ако станува збор за човечки живот тогаш јасно дека човечкиот живот има предност. Дури и глупо е да се дискутира околу тоа. Ама овие душегрижници за пците не ги разбирам, во кланица дневно по илјадници животни се убиваат и таму ги нема никакви и тоа таму ги убиваат за некој да си стомакоугодува, а тука со кучињата станува збор за заштита на човечки живот и многу гласни. Многу лицемерно![DOUBLEPOST=1550867062][/DOUBLEPOST]
Почнаа да им маваат заушки.Среќа шо сме во Европа теритолјално,инаку бетер од Сомалија ќе бевме,пошто по степенот на корупција на исто рамниште сме со нив.
А оти таа Европа не им маваше заушки кога не го почитуваа исходот од референдумот? Иста ли е таа Европа која го подржуваше и оркестрираше одземањето на правото на самоопределување на еден народ, или меѓувремено и таа се сменила?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
глупо неглупо сериозна е работава, и ја мислев дека се глупости ама еве ...не може секој ден да исчезнуваат,,има тука и полицијава некои бизниси матни 100 посто,за џабе не им скурчи на оние од шутка па фатија да ги тепаат
Ne ti deluva malce nelogicno ova? Najvekje prijavuvanja imas bo period koga logicki e kidnaperite da se pritaat? Preeska eden status citav, se javila tipkava u policija deka nekoj i pobaral da se javi na mobilen. Dzandarov i rekol i tebe li te proveruvaat dali ti se kompatibilni organite:icon_lol: kojznae kolku moroni mu zvonat denovive mu skurcilo na covekot..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom