Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Автопатот е у многу лоша состојба, како го направија не го чепнаа повеќе
Bitno imeto se smena I vlegovme vo NATO, popatno vovedobme I dvojazicnost, taka da avtopatot moze da poceka, ke dade gospod.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Океј вака драги форумџии и форумџики , бидејќи гледам дека анкетата е околу името и повеќето мислења се за промена на името и двојазичноста , јас имам да ви споделам нешто. Јас сум роднина на политичар што има висока функција во Македонија.Нема да откријам дали е од редовите на сдс или ВМРО , вие граѓаните на РМ не сте свесни за многу работи што се одвиваат тајно во позадина , многу закони се изгласани што не се знае за нив и се гласани додека јавноста била замајана со други работи бидејќи морале тие закони да поминат ,,тајно ".Сите се нафрлија на тие 8 пратеници од ВМРО , но вие не знаете дека и други пратеници не сакаа да гласаат но мораа . Како што сѐ излегува на виделина така и целата вистина околу гласањето за името ќе излезе. Како ќе кажат од ,,горе " така и ќе биде .Верувајте не е лесно моментално да сте умешани во политика и да ги носите тие предизвици и тој притисок , особено коа беше периодот за уставни измени . И на тие што се прашуваат дали може да се врати името и да ја нема двојазичноста одговорот е Да
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2007
Мислења
556
Поени од реакции
1.282
.Верувајте не е лесно моментално да сте умешани во политика и да ги носите тие предизвици и тој притисок , особено коа беше периодот за уставни измени .
Мдааа, кутрите. Вистински испосници, страдалници и маченици.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
абе друже мислиш дека му беше лесно на тито кога 40 000 пешадијци и падобранци му се спуштија во дрвар или кога сталин 40 пати му испрати агенти да го убијат ,,,едноставно за во политика треба да имаш јајца или да те убијат,друго нема,, а не како денешниве пички ,сакаат да крадат ама кога ќе дојде време за затвор нигде ги нема,,епа нема така,, и од овие 120 битанги во парламент само амди има муда ,пошто човекот си излежи за тоа што крадеше текстил ,,колку толку легна во затвор не беше пичкиче
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На неколку статуси на фб во коментари имаше по некој: Што се случи? Зошто ставате такви со солзи?
И тоа 8 саати по нереќата. Изгледа во пештера живеат овие,не знам до толку немаше известување на тв и по социјалните мрежи?

И еден куп дебилни кометари. Секаде се воздржуваат од коментари кога има несреќа, а овие полни со злоба, клетви на сите страни, обвунување, мешање политика. Џабе и цела да е народот е таков и таков ќе остане.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
За жал мислам дека не провоцира, таков си е (малце невред) од кога е дојден на форумов, мислам како да има пишувано дека е од мешан брак па не знае кој правец да го фати.
Се разбира дека провоцира, демек сосема случајно коментира во теми каде што ќе може да ја употреби "Северна" Македонија. Барем на форумов добро се знае кој и зошто коментира. Исто како што сосема случајно сите штабски спамери на форумов работат приватно во IT сектори. :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.705
На неколку статуси на фб во коментари имаше по некој: Што се случи? Зошто ставате такви со солзи?
И тоа 8 саати по нереќата. Изгледа во пештера живеат овие,не знам до толку немаше известување на тв и по социјалните мрежи?

И еден куп дебилни кометари. Секаде се воздржуваат од коментари кога има несреќа, а овие полни со злоба, клетви на сите страни, обвунување, мешање политика. Џабе и цела да е народот е таков и таков ќе остане.
Postoi treta smena... mislam na rabota ne dremenje na socijalni mrezi.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Postoi treta smena... mislam na rabota ne dremenje na socijalni mrezi.
Прво да изразам жал кон загинатите и желби за брзо опоравување на повредените ... а сега за другово...
Колку си само во право... еве ќе ти кажам за мене, баш како во твоиве зборови... и ако се сметам за некој кој повеќе од доволно седи на интернет за ова до пред пола саат кога седнав на компјутер не знаев ништо буквално ништо... а зошто ... едноставно бев трета смена, тоа значи спиење од кај 6 до 8,30, средување, јадење, излегување во 9,10 ... во тоа време нит телефон ни компјутер а не пак да седнам да гледам тв ... работа-фабрика со милион обавези па не ми ни падна на памет да земам телефон да отворам фб или слично... дома 6,40 сабајле... да бев бар малку успан ќе легнев одма но отворив фб и загледав видеа и зачитав текстови за сообраќајкава па еве знам сега што се случило за жал... инаку ќе легнев, ќе преспиев до кај 12-1 и за ова немаше појма да имам преку 20 часа од несреќата....

Не осудувајте одма, да лошо е што некои вртат муабети на политики или други глупости но неинформираност и некултура имаат разлика ...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И пак не е како некои паднати од Марс и излезени од пештера, Што се случи? Зошто солзи? А истите цела вечер дремат на фб и се активни со објавите.
Имаш фб и медиуми, па прочитај.

Пишав дека е вест која и да не сакаш ќе ја дознаеш кога ќе отвориш фб.




Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
реков неинформиран може да биде секој, но некултурен (општа култура) не би требало да биде никој...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.234
Поени од реакции
41.545
Ако се докаже техничка неисправност, би требало газдата да лежи затвор, заедно со техничарот од станицата што дал зелено светло за автобусот да помине.

На секого му е јасно дека превознициве се во јака врска со партијата која е на власт, малтене, за џабе им пренесуваат луѓе од внатрешноста до Скопје, кога има опозициски собири, за кога ке дојдат на власт, шаком и капом им даваат превознички линии, и на такви, нема шанса некој нешто да им пререче, зашто, сега ке свртам еден телефон, и автобусот минува на технички.

Ние самите како луѓе не знаеме да се заштитиме, не сум сигурен дека кај нас во автобус има каиши кои се задолжителни за носење, што не е случај во Европа, и значително би го намалиле смртниот биланс.
Не мора да значи дека ова важи за сите компании или пак дека некаков дефект се случил поради негрижа, треба да се почека со истрагата па да видиме..

Вчера автобусот бил полн до последно место, без стоење, што значи и бил претежок, проблемот е што пукнала предна гума најверојатно што е проблем за било кое возило, а нарочито за вакво тешко, на автопат возеле што значи и се возело брзо, да речеме 100 km/h, и дополнителен проблем е местото каде се случила несреќата, значи апла све што можело да придонесе за ваква тешка несреќа, овде било случај.
Тоа е, возење на автопат каде се тера со 100km/h, пукање на предна гума, дел од автопатот каде од страната има условно речено провалија и фактот што автобусот бил целосно полн односно сите седишта биле исполнети што го прави и допочнително тежок. Овде паднале директно на стариорт пат после поголема удолнина, и дополнително се превртеле и покрај стариот пат., фактот што пукнала предна гума при брзо возење а притоа автобусот е фул и е претежок дополнително влијае врз контролата на истиот од страна на шоферот, доволен показател за ова е што многу лесно поминале низ 3 банкини, две што се една до друга и третата покрај патот.
Да се случело на некое друго место од автопатот каде нема толкава надолнина покрај истиот немало да има толку жртви, можеби и никој немало ни да умре ама ова е веќе што би било кога би било муабет.

Хаос кој ретко се гледа у државава, не памтам да имало ваква несреќа до сега, само не мора одма со шпекулации и барање на виновници, некогаш за вакви работи и не мора да значи дека има некој што е виновен, едноставно несреќа која се случила во околности кои дополнително влијаеле за да има вакви трагични последици, штета навистина, мене тоа ми се врти само у глава како баш на ова место да се деси несреќава, не на некое што би влијаело и бусов да не се сврти, и да не вози толку брзо, и да нема поголема провалија покрај патот.

Јадни видеа има на нет, вчера булеварон глуп рокнал едно зашто се улета да и реплицира на ванковска, а на истото имаше еден патник приклештен внатре во автобусот, лелекаше цело време и збореше дека не може да ги движи нозете, и потоа го зема телефонот и му јави на таткото, му вика татичко нозете не можам да ги мрдам, и плаче, све ова снимено од рандом човек, па не ја сфаќам и потребата ова да се снима и тоа на метро од автобусот, наместо да се помага, или ако не си во можност да помогнеш, седи од страна и немо надбљудувај.
Конкретно за дечкото што му јави на таткото, излезе инфо за ваков случај, еден од родителите за република изјавил дека синот му јавил и овој од Гостивар одма дошол и сам го вадел од автобус, можеби е токму овој случај, се надевам дека е, зашто дечкото преживеа.

Како и да е многу лоши видеа и слики вчера видов, несвесно, да знаев немаше ни да ги отворам, искрено едвај заспав и станав саат ипол пред алармов, осеќам некоја тежина у стомак едноставно не ми е сеедно што ова се деси. Сочуство за фамилиите, али нема збор што може да ја смали оваа трагедија, нема ни поука ни ништо од ова, нешто без поента, само прашање Зошто кое никад нема да има одговор. Млади луѓе умреле, татковци на мали деца, разбрав и некоја трудна девојка имало ама е меѓу живите, не знам што повеќе да кажам, сабајлево еве сеа ме извести другар дека и негов колега за кого вчера знаевме дека е во критична состојба, сабајле добил инфо дека подлегнал и он на повредите, дали ова е тоа лице за кое вчера рекоа дека починало откако кажаа 13, па потоа 14, или е плус уште еден не знам. И тој шоферот, јака му душа после ова, нема веќе живот у него,абе у пизду материну. :(
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.705
Definitivno u cela situacija, sram da im e na tie sho gi postiraa videata so zrtvite od nesrekata.
Profiteri koi nemaat ni malku empatija kako im e na najbliskite na zrtvite sto go gledaat toa.[DOUBLEPOST=1550129787][/DOUBLEPOST]
Мислам веста е и да не сакаш да дознаеш пак со едно отварање на фб ќе прочиташ што се случило.



Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Poiskreno e da si neinformiran, odkolku fejk vo zalost pa so statusi pa so sherovi.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom