Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Кој сака кладба у пар пива дека Камчев ќе си плати кауција и ќе си кидне од државава со друг пасош? :D
a кладба дека груевски не е во македонија? ;)чисто психолошки размисли, чоекот знаеше дека ке го апсат, стај се на место на полиција,

1.прво и дефинитивно те бараат дома, после тоа очигледно те бараат во бела палата, следно е најблиски роднини и пријатели, сигурно не е будала на такви клише очигледни места да е каде што е повеке од веројатно дека ке го бараат,

2. последно е виден на 8ми ноември, четврток,

3. и покрај тоа што е без пасош, во 11 години на власт, мислите дека груевски нема било каква друга исправа освем мкд пасош, било да е поинаков, фалсификуван или слично

4. валјда не се сите царински служби приврзаници на сдс

5. пети факт, во 4 дена пешки да тргниш ке стасаш пред белград од скопје, а да не прајме муабет со автомобил,

6. и последено факт, кога можеа грујовски и бошевски со фалц до грција, што не би можел еден екс премиер со дупло повеке контакти од овие двајцата?
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
a кладба дека груевски не е во македонија? ;)чисто психолошки размисли, чоекот знаеше дека ке го апсат, стај се на место на полиција,

1.прво и дефинитивно те бараат дома, после тоа очигледно те бараат во бела палата, следно е најблиски роднини и пријатели, сигурно не е будала на такви клише очигледни места да е каде што е повеке од веројатно дека ке го бараат,

2. последно е виден на 8ми ноември, четврток,

3. и покрај тоа што е без пасош, во 11 години на власт, мислите дека груевски нема било каква друга исправа освем мкд пасош, било да е поинаков, фалсификуван или слично

4. валјда не се сите царински служби приврзаници на сдс

5. пети факт, во 4 дена пешки да тргниш ке стасаш пред белград од скопје, а да не прајме муабет со автомобил,

6. и последено факт, кога можеа грујовски и бошевски со фалц до грција, што не би можел еден екс премиер со дупло повеке контакти од овие двајцата?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
се изнатропа и жив остана
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не сум сигурен, на два ума сум, или се овие тотално неспособни (што не е изненадување) и Грујо успеал да им пребега и покрај тоа што е Most wanted man во државата или полошата варијанта е дека има дил и дека е пуштен да избега (или да се крие на раат некаде во Македонија)
Не...
Тотално неспособни ти се Тевдо Данска, плавушана, Филипче...тие ти се "може и сум виртуоз на пијано, ама не сум пробал...да пробам, може лежи талент у мене ( а у 99,999% нема таква работа). Еквивалент на овие ти е нино тодорофф, тотален абдал шо пепел праи од шо и да му дадеш.
Е, тие се неспособните. Додуша, Филипче, ако е на тој ген шо беше претходниот министер од неговиот клан, би требало да знае да краде.
Овие другиве ти се, шо би рекол Клин у темава "удбаши", а јас би ги нарекол џандаришта. Не знае зошто, ама знае кај да удри. Знаат каде е гомнаров сега и ова им е работа - да замајаваат јавност сега со оваа, не небитна, ама не и клучна тема у моментов.
Сега гомнарот паторски ќе се јави од некоја чкарт држава као Турција, со која неаме такви суштински протоколи потпишано или дека тера контра на Америка и ЕУ, па ќе биде дека со овакво "млако" дело он не може да биде осуден и екстрадиран....ќе се јаде говна по медиуми две недели и сите фино лепо ќе го забораиме као Даравелски, Владо Димов...има и други ваљда.
Ова е дил.
Завршија они работа.
Им ги земаа бизнисите.
Редефинираа држава, ќе пратат ш иптарски службеници и у Делчево, заради итниот и битен закон за јазици.
Посраа историја, ебаа мајката на све од национален интерес...голем К дали паторот ќе лежи, коа и така не е у фотеља.
 
Последно уредено:

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
515
Поени од реакции
1.016
Уште побесмислена работа е данок на додадена вредност. Што побогу е тоа додадена вредност? За приходите од изнајмување на имот се согласувам. Треба да се даночат. Ама не со стапка повисока од персоналец.
Ддв е ингениозен начин да ги одереш најсиромавите, бидејќи тие никогаш не се бунат за плаќање данок.

Ако стапката на данок на рента биде помала од персоналцот, ќе стимулираш инвестиции во недвижности наместо работно-интензивни бизниси. Ова е ногу лошо за отепана мала економија, зависна од земјоделие и неквилификувани работници.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Ддв е ингениозен начин да ги одереш најсиромавите, бидејќи тие никогаш не се бунат за плаќање данок.

Ако стапката на данок на рента биде помала од персоналцот, ќе стимулираш инвестиции во недвижности наместо работно-интензивни бизниси. Ова е ногу лошо за отепана мала економија, зависна од земјоделие и неквилификувани работници.
Не мора да е помала, нека е иста. Ако некој собира до 90к денари - 10%, над 90к - 15%. Вкупен приход, без разлика дали е од плати, кирии или има дрво од кое ги собира.

Ако на некој бизнисот му има ист поврат како кирија (300-350 евра месечно на 100к евра инвестиција) тогаш поарно нека купи стан. Кој ќе му гледа гревови кога ќе ги скурца парите изигравајќи бизнисмен.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Не сум сигурен, на два ума сум, или се овие тотално неспособни (што не е изненадување) и Грујо успеал да им пребега и покрај тоа што е Most wanted man во државата или полошата варијанта е дека има дил и дека е пуштен да избега (или да се крие на раат некаде во Македонија)
Нема теорија да не знаеле каде е Груевски во секој момент со оглед на тоа што имаше и полициска пратња. Друга работа е што веќе доби правосилна пресуда и се спремаше постапката за извршување на казната па тука отиде и факторот на изненадување.

Има договор со Заев само како ќе биде тоа изведено ќе видиме. Дали Груевски ќе стане дијаспора, ќе го помилува Комисијата во Собрание или нешто друго, прашање е само на метод како ќе го изведат тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom