Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ќе почнеш ли да се приметуваш дека во борба меѓу две мафии, само ти си абдалот кој приметува некакво си демохристијанство и некаква социјалдемократија? Некогаш? А?

Као бетмен е "демохристијанинот" у ситуацијава? GTFO
Треба сточна вага да ти ја измериме глупавоста.
А ти у која мафија си?[DOUBLEPOST=1511609711][/DOUBLEPOST]
Подобро што побрзо да се реши името за да одиме кон ЕУ. Кога веќе не може да ни ја земат некако државава и да не спојат со Грција, Албанија и Бугарија, тогаш барем во ЕУ да влеземе што побрзо. Треба да се смени името? Со две раце ќе гласам за тоа.
Едноставно овој народ не заслужува држава, никогаш не ни заслужувал.
Нихилизам?
Па дај убиј се и олесни ни ја работата на сите, џабе го дишеш воздухот.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Дај битолско селанче просветли ме која е разликата ? Ако мислиш на разлика на полошо,да има разлика.
Зошто ме вреѓаш?..имаш некој проблем со мене?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
можи јас сум политички неписмен ама апсолутно немаше ништо конструктивно или пак продуктивно во дебатата. народов очигледно сака сеир да гледа каде шо персона а му го плеска во фаца на персона б.
уште дооолго време ќе треба за да напредниме како нација во поглед на менталитет и рационално размислување.
 
Последно уредено:
P

PewDiePie

Гостин
можи јас сум политички неписмен ама апсолутно немаше ништо конструктивно или пак продуктивно во дебатата. народов очигледно сака сеир да гледа каде шо персона а му го плеска во фаца на персона б.
уште дооолго време ќе треба за да напредниме како нација во погледна менталитет и рационално размислување.
На таква реторика се научија децата од твитер пропагандата и 42345 невладини,"ружна ви е владата",гушкање на гтц плачипичкарење за буквално се и сешто,и нормално сега врв во животот им е да гледаат како ментол,случај за во лудница "им го спопикуе" со тврд скопски дијалект некои други,а да е тој во истата позиција ко нив ќе ќути ко попче. Како што ќути сега шарената говнарија што редовно ја посетуваше и плачеше на темава секои 2 минути.[DOUBLEPOST=1511614398][/DOUBLEPOST]
Зошто ме вреѓаш?..имаш некој проблем со мене?
Те навредува вистината ? Одговори бе тутурутко,која е разликата,не ми изигравај проблематичен
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.967
Поени од реакции
11.778
Не се знае кој од кој е поголем идиот.

На страна тоа , спремајте се... ;)

1.2017 - двојазичност √
2.2018 - промена на име loading..

Сами си ископавме дупка , назад више Н Е М А.

ПРОСТ НАРОД
Можеби некогаш пак ќе имаме држава...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
На таква реторика се научија децата од твитер пропагандата и 42345 невладини,"ружна ви е владата",гушкање на гтц плачипичкарење за буквално се и сешто,и нормално сега врв во животот им е да гледаат како ментол,случај за во лудница "им го спопикуе" со тврд скопски дијалект некои други,а да е тој во истата позиција ко нив ќе ќути ко попче. Како што ќути сега шарената говнарија што редовно ја посетуваше и плачеше на темава секои 2 минути.[DOUBLEPOST=1511614398][/DOUBLEPOST]
Те навредува вистината ? Одговори бе тутурутко,која е разликата,не ми изигравај проблематичен
Поарно е сега засега од претходно.

Зошто?

Затоа што се смируваат тензиите на повеќе полиња, нешто на што се надевав дека ќе се случи.

Второ затоа што има критика кон власта нон стоп, претходно тешко некој неопределен или пак член на владејачка партија да се осмелеше да критикува, ќе го јадеше немиен.

Трето се движиме кон НАТО и се надевам кон ЕУ.

Четврто најпосле редно е да си ги расчистиме односите со Бугарија, која секогаш била на наша страна во секој клучен момент на нашата независност.

Петто редно е да си ги расчистиме односите со Србија, која секогаш била против нас во секој клучен момент од нашата независност.

Има уште ама ај доста е сега засега...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
Полошо од дпмне не е можно да биде, и не дека значи ова нешто, ко сеа да споредиш со италијанска репрезентација у фудбал, магаре да им дое за тренер боље ќе биде од периодот со вентура, а уствари нивниот потенцијал е ако ништо друго да бидат меѓу најбољи 8 у свет.

Ако тераме на тоа, битно е боље од периодот со дпмне ништо не праиме, и ништо не сме ни кажале уствари, е ај да не биде боље од нивното секташко криминално владеење со ескалации ко Монструм или диво насеље каде дебело имаат замешано одредени фаци прсти, и притоа истото го криеле, или кога го убија Марин у сред центар на град, каде беше цел државен врв, на ебаниот плоштад, каде пуштија приказна дека ниедна сигурносна камера ( од различни објекти и институции што си немаат благе везе една со друга ) не работеле.

Ок е.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.967
Поени од реакции
11.778
Поарно е сега засега од претходно.

Зошто?

Затоа што се смируваат тензиите на повеќе полиња, нешто на што се надевав дека ќе се случи.

Второ затоа што има критика кон власта нон стоп, претходно тешко некој неопределен или пак член на владејачка партија да се осмелеше да критикува, ќе го јадеше немиен.

Трето се движиме кон НАТО и се надевам кон ЕУ.

Четврто најпосле редно е да си ги расчистиме односите со Бугарија, која секогаш била на наша страна во секој клучен момент на нашата независност.

Петто редно е да си ги расчистиме односите со Србија, која секогаш била против нас во секој клучен момент од нашата независност.

Има уште ама ај доста е сега засега...
:pos::pos::pos:

Сериозен си или PR?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Изгубена му е уште во воведот од Оливера дискусијата на Апасиев.
Не дека не е елоквентен како соговорник, туку нема елементарна логика да се одбрани ултра левица како платформа за функционирање на државата.
Фрчко е прилично директен и компетентен да го фати за коса и избриши паркингот од Телма со Апасиев како да е жена.
И на крајот ќе се сведе како дискусија во религија, верниците ќе си веруваат во таа теолошка логика без исклучок.

Апропо дискусијата, единствено за поздрав е дека некој критикува сопартиец лично, што не се случило никогаш во претходните 11 години.
Ете го фрчко, ако му држи гзето нека договори една емисија да гледаме.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Подобро што побрзо да се реши името за да одиме кон ЕУ. Кога веќе не може да ни ја земат некако државава и да не спојат со Грција, Албанија и Бугарија, тогаш барем во ЕУ да влеземе што побрзо. Треба да се смени името? Со две раце ќе гласам за тоа.
Едноставно овој народ не заслужува држава, никогаш не ни заслужувал.
А кој народ на балканот заслужува држава?Албанезине или грцине заслужуваат држава,а ние не?Можда косоварине, босанцине или србине ги бива за држава?Ама за разлика од ликој ко тебе, никогаш нема да се лигават дека требало некој да ги подели или распарчи!
 
Последно уредено:

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Поарно е сега засега од претходно.

Зошто?

Затоа што се смируваат тензиите на повеќе полиња, нешто на што се надевав дека ќе се случи.

Второ затоа што има критика кон власта нон стоп, претходно тешко некој неопределен или пак член на владејачка партија да се осмелеше да критикува, ќе го јадеше немиен.

Трето се движиме кон НАТО и се надевам кон ЕУ.

Четврто најпосле редно е да си ги расчистиме односите со Бугарија, која секогаш била на наша страна во секој клучен момент на нашата независност.

Петто редно е да си ги расчистиме односите со Србија, која секогаш била против нас во секој клучен момент од нашата независност.

Има уште ама ај доста е сега засега...
И што ќе му смени тоа на обичниот граѓанин кој сеуште зема патетична плата и нема никакви права во ваква корумпирана држава ?
Што е побитно другар ?
Да почнеме да работиме на спречување на корупцијата или да се занимаваме со вакви безмислени работи кои служат само за ашкање на народот,ништо повеќе од тоа.
Ниту една власт во Македонија никогаш искрено не се борела против сиромаштијата и корупцијата,затоа што не и одговара такво нешто.
Корупцијата е најголемо зло за една држава,запамти го тоа.
 
B

Bafra

Гостин
А кој народ на балканот заслужува држава?Албанезине или грцине заслужуваат држава,а ние не?Можда косоварине, босанцине или србине ги бива за држава?Ама за разлика од ликој ко тебе никогаш нема да се лигават дека требало некој да ги подели или распарчи!
:cuc::cuc::cuc:
Само Црногорците заслужуваат држава, сите други сме лигуши :D

А кога и да ги прашаш ваквите што со 2 раце се би потпишале: кои се гаранциите дека ќе се подобри состојбата во државата ако се смени името никогаш нема одговор.

Еве да пробам по 100ти пат:
- Некој гарантира дека ќе ни избрише/опрости државните долгови
- Некој ќе ни донира 1 милијарда долари
- Судството ќе профункционира ли
- Како со влез во НАТО ќе се среди државава
Постојат ли било какви гаранции дека ќе добиеме нешто кога ќе се смени името, или сменете името па после ќе преговараме
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
А кој народ на балканот заслужува држава?Албанезине или грцине заслужуваат држава,а ние не?Можда косоварине, босанцине или србине ги бива за држава?Ама за разлика од ликој ко тебе, никогаш нема да се лигават дека требало некој да ги подели или распарчи!
А што ми е гајле мене за албанци, срби, грци и босанци? Јас живеам тука и зборам за тука, државата нас ни е подарена, 25 години никој не ја подобри, тоа е тоа време е за рестарт.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
а не смее да се заборави и Маринглен Демири.
Овој ти е ко шик куманово влечка на мермер.

Btw, Павел MC;


За Бетмен, немам зборови.

Кадровските решенија се катастрофа.
Секаде.
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
А што ми е гајле мене за албанци, срби, грци и босанци? Јас живеам тука и зборам за тука, државата нас ни е подарена, 25 години никој не ја подобри, тоа е тоа време е за рестарт.
Баш ни е подарена.
Ваков народ никогаш немало по своја заслуга да создаде држава,а кога веќе ни ја подарија,самите ќе си ја уништиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom