Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Затоа пак нивните внуци ( од оние де што беа на Славеј планина) се испотепаја кој прв да оди на бацирака кај Борисов и Каракачанов ;)
Јас немам и не планирам бг пасапорт да вадам, за разлика од тебе.

А и секоја „бацирака“ е ништо у споредба со вашиот „бацигаз“ на милошоски, протоѓеров и другите врховистички петлиња околу паторот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Јас немам и не планирам бг пасапорт да вадам, за разлика од тебе.

.
Оти да не, каде сите турци таму и младиот Мујо.
Не ќе се правам поголем верник и од Папата. Нашиот Премиер му се натртли и ги турна гаќите кај Борисов, јас за пасош ке му се думам.Око не ми трепнува, туку крсти се да нема референдум за име и такви работи оти и ќе те прекрстам. Само по дома ке можиш да се кажваш дека си наводно Македонец, за пасош менвање ич да не ни прајме муабет. И пасош и лична карта море и крштениче ке смениш ако дојди до тоа.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Да не се лажеме германците се повлекуваа поради америте и русите што ги притиснаа и овдека ко демек мн јаки партизаните па ги избркаа. прадедоми кој беше роден 1905 и умре 2000 ми има кажувано за Охрид германците мирно си се товареле на воз за да си одат на германски фронт и наеднаш демек партизаните заседа ќе им прават им припукале и така жртви имало. Они за 24 саати ја смачкаа Југославија сеа да не се јачаме џабе овде.
Да и јас од други извори го имам слушнато тоа.
Вика колона Германци си оделе од земјата, на одење, овие паметни почнале да ги пукаат од планината.
Вика кога ни застанаа.. кога извадија митралезот..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.719
Да и јас од други извори го имам слушнато тоа.
Вика колона Германци си оделе од земјата, на одење, овие паметни почнале да ги пукаат од планината.
Вика кога ни застанаа.. кога извадија митралезот..
има ТРЕТО , вистинско и карактеристично...кога силите на ЈНА го нападнаа Вермахт јужно од Гевгелија, на грчка територија, англиските авиони извршија силен ненадеен напад на позициите на ЈНА а имаше доста жртви... да не кажувам што англиските авиони го бамбардираа работничкиот комунистички кварт во Атина ПО напуштање на германските трупи, со цивилни жртви
https://www.theguardian.com/world/2014/nov/30/athens-1944-britains-dirty-secret

ама често и ослободителите имаат тарифа:confused:
еве за братската Црвена Армија , од мемоaрите на Џилас
......
http://sandzakpress.net/sta-su-rusi-radili-srbima-crvena-armija-krajem-1944-izvrsila-masovna-silovanja-srpskih-zena-i-djevojaka
Tito se zbog ovoga žalio Staljinu, na šta mu je ovaj navodno odgovorio: “To su mladi momci. Neka se zabave, zaslužili su.”
Naši tadašnji podaci, koje navodi i Milovan Đilas, govore o sljedećim zločinima Crvene armije na teritoriji unutrašnjosti ondašnje Srbije u posljednjim mjesecima 1944. godine: 1219 silovanja, 359 pokušaja silovanja, 111 silovanja sa ubistvom, 248 silovanja i pokušaja ubistva i 1204 pljačke sa fizičkom povredom ili ubistvom. Ukupan broj je na kraju porastao na preko 5.000 silovanih žena.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
,,,koga veke ja nachnavte ovaa tema,za osloboduvanje na Makedonija od fashistichkata germanska vojska,vistina e deka Makedonija e edna edinstvena zemja oslobodena bez nichija pomosh,,,nitu ruska nitu anglo amerikanska,,,no ima tuka edno golemo,, no,,
,,,,od realni istoriski dokumenti znaeme deka germanskata E-armiska grupa se povlekuva od grcija,,,
,,,zatoa samo poglednete go redosledot na datumite na osloboduvanje na gradovite,,,prvooslobodena e mojata omilena Gevgelija,posledovatelno povardarieto po vertikala i horizontala,,,i na kraj posledeno e osloboden Skopje,,,pa nataka kon sever,,,
,,,,samo sledete go povlekuvanjeto na germanskata armija taka se osloboduvani i gradovite,,,
,,,e sega aj da ne bide prazno zboruvanje,osliboditelnito dvizhenje go ima itekako i vo Makedonija no vo forma shto kako zhelba i zamisla na Makedonskite komunisti ne kako socijalno osloboduvanje tuku kako nacionalno Makedonsko,,,
,,,,toa shto tempo dovadja da ja sredi sostojbata na teren so pomosh na crnata Makedonska eminencija lazo kolishevski e drugiot del od Makedonskata golgota,,,
,,,,na vremeto se vrteshe eden tragikomuchen vic,,,so nagradno prashanje,,,
,,,od koja lichnost mozhe da se napravi albansko zname,,
,,,odgovorot da vi bil,,,od lazo,,,po crven i po crn teshko da se naodjal takov,,,
,,,tuku za malku ke zaboravev,,,aj so sreka novoto poskapuvanje na gorivata,,,,raduvajte se,,vetenoto se ostvaruva,,, ke bideme vo eu i toa predvreme,,,,so cenovniot tarifnik,,,i briselskite banditi se iznenadeni so koja brzina se pridvizhuvame kon eu fonijata,,
,,,,nishto lichno samo onaka chisto od realnite sluchuvanha,,,
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
ِШупак умрен, ај откачи ми се!

@Нuкола ти треба ли екстра објаснување?
Не тајно, не јавно - веќе не знам како....дај тргни ми ја од к***в оваа грешка на природата, аман веќе!
Едноставно е, игнорирај го... еднаш, два пати... ќе се одкаже од реплики. За "куртон" не можам да го банирам, пошо зборот се користи во метафоричка смисла и сеа ако фатиме за такви зборој да банираме, кај ни е крајот.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
Е добро, кого сме го избркале од Скопје на овој ден?
Tоа не ни го кажа.
,,, aeeee Berik si begal od chasovite po istorija,,,ama od ovaa sega sho ke ni ja tokmat ne ke mozhe da se bega,,,
,,,,novata istorija ke bide "sveto pismo" za site shto na vreme ne si ja nauchile sopstvenata,,,istorija de,,,
,,,a ke bide se vo paket nova istorija nova drzhava,,,zdushno poddrzhan proekt i od del od naselenieto shto zhivee na ovie prostori,,,
,,,,trpenie spasenie ke vi se ostvarat sonishtata za da se probudite vo eu fonija,,,[DOUBLEPOST=1510658652][/DOUBLEPOST]
Бог да ги прости тие што ќе ги лечи докторкава....таа им била среќата.
,,aj pa i ti ,,eden proliv da te fati ki i pishuvash vo LP,,,nema da ti bide prv pat,,,:icon_mrgr:,,,
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Добро, не ми се јасни овие што изиграваат патриоти сега а уствари користат ситуација за препукување, што очекуваат да се случи од преговорите за името?
Истите практично се водат скоро од осамостојувањето, вие сте прифатиле да изнајдете решение под покровителство на ОН и што подразбирате под зборот решение? Што треба да се случи за проблемот да биде решен? Грците имаат време на претек, тие ништо не губат, ние сме тие кои тапкаме во место, молиме за членство во НАТО и ЕУ. Според последните истражувања повеќе од 70% од населението е за членство во овие институции. Ситуацијата е таква да ние можеме да преговараме до бескрај за на крај исходот секогаш ќе биде ист доколку не се изнајде решение, Грците ќе го блокираат секој наш обид за членство. Ние немаме никаква економска, политичка или пак некоја преголема геостратегиска позиција, немаме многу што да понудиме во замена за членство. Ниту една сила нема реален интерес ниту пак основ по кој може да ја притисне Грција по ова прашање.
Моментот кој сега се јавува како поволен за решение е бидејќи НАТО сака да го затвори во целост Балканот и да ја изолира Русија и нејзиното влијание тука откако и Црна Гора стана членка и се затвори Јадранскиот брег, сега останавме уште ние црна дупка.
Ние не можеме да си дозволиме таков луксуз по ниту еден основ да глумиме неутралност и во целост да се изолираме.
Во суштина ние до сега глумевме преговори, преговараме за да не се договориме, секој политичар си купуваше време а низ нашата кратка историја имавме еден куп шанси до сега да бидеме членки и во Нато и во Еу. Го користеа спорот за добивање ситни политички поени, како штом впрочем се случува и сега.
Ниту еден политичар од кај нас немал храброст нити доблест одлучно да пристапи кон било кое прашање од национален интерес за државата. Не постои национална стратегија по ниту едно прашање која ќе важи за било која власт.
Штом сте седнале на преговори вие од тој момент сте прифатиле промена на името, само е прашање на време, така да не знам што тука не е јасно?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
Добро, не ми се јасни овие што изиграваат патриоти сега а уствари користат ситуација за препукување, што очекуваат да се случи од преговорите за името?
Истите практично се водат скоро од осамостојувањето, вие сте прифатиле да изнајдете решение под покровителство на ОН и што подразбирате под зборот решение? Што треба да се случи за проблемот да биде решен? Грците имаат време на претек, тие ништо не губат, ние сме тие кои тапкаме во место, молиме за членство во НАТО и ЕУ. Според последните истражувања повеќе од 70% од населението е за членство во овие институции. Ситуацијата е таква да ние можеме да преговараме до бескрај за на крај исходот секогаш ќе биде ист доколку не се изнајде решение, Грците ќе го блокираат секој наш обид за членство. Ние немаме никаква економска, политичка или пак некоја преголема геостратегиска позиција, немаме многу што да понудиме во замена за членство. Ниту една сила нема реален интерес ниту пак основ по кој може да ја притисне Грција по ова прашање.
Моментот кој сега се јавува како поволен за решение е бидејќи НАТО сака да го затвори во целост Балканот и да ја изолира Русија и нејзиното влијание тука откако и Црна Гора стана членка и се затвори Јадранскиот брег, сега останавме уште ние црна дупка.
Ние не можеме да си дозволиме таков луксуз по ниту еден основ да глумиме неутралност и во целост да се изолираме.
Во суштина ние до сега глумевме преговори, преговараме за да не се договориме, секој политичар си купуваше време а низ нашата кратка историја имавме еден куп шанси до сега да бидеме членки и во Нато и во Еу. Го користеа спорот за добивање ситни политички поени, како штом впрочем се случува и сега.
Ниту еден политичар од кај нас немал храброст нити доблест одлучно да пристапи кон било кое прашање од национален интерес за државата. Не постои национална стратегија по ниту едно прашање која ќе важи за било која власт.
Штом сте седнале на преговори вие од тој момент сте прифатиле промена на името, само е прашање на време, така да не знам што тука не е јасно?
,,,eden od retko chesno razmisluvanje,,,no,,,
,,,bez generaliziranje na site,,,i kako toa ne ti se jasni " lazhni patrioti",,, a onie patrioti shto ja vturnaa Makedonija pod referenca ti se jasni i blagonaklono gledash na tie shto tochno kazhuvash prifatile pregovori za promena na imeto na ovaa drzhava Makedonija,,,,
,,,budi do kraj vaka elokventen i konkretiziraj koj koga napravil neshto,,,
,,, se tochno no konkretnosta otsastvuva,,,
,, iPS,,,,ne sme prifatile nishto,,,,nekoja politichka vrhushka prifatila,,,ako si do kraj vaka iskren i najdobronameren imenuvaj koj toa neshto prifatil,,,
,,,iskrenost so koristnost mnogu efektivno,,,,ushte ovoa da go ima vo drugiot etnichki blok bi bilo se poinaku,,,
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
Ти знаеш ли уопште?
Еве другаркати рече - не се Јапанците, не се Германците...
Вие знаете кои се ама не кажувате? :lolzz:
,,,e ovoa e klasichno jadenje burek,,,:popce:,,,
,,,pak ne si chital do kraj,,,ubavo napishav,,,germanska E- grupa na armija,,
 
Последно уредено:

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Хаха,темава скроз забега...
Луѓето ретко обрнуваат внимание на вистинските проблеми,сеуште масовно се плука ВМРО (што е и во ред до некаде со оглед на тоа што го направија),меѓутоа ајде да обрнеме внимание на сегашноста и иднината.

Што направи СДСМ досега ?

Едно големо ништо !!!

Продолжија со истите ВМРОВСКИ СРАЊА па дури и полошо,обичниот граѓанин,работникот сеуште живее во мизерија,младите продолжуваат да се иселуваат,државава продолжи да биде полициска па дури и бетер (дојдете во Велес да видите колку се зголемени контролите после полноќ,наводно многу голем криминал сме имале :facepalm: ),казните продолжија(сообраќајната полиција партали прави),УЈП маме е...а,итн,итн...

Еееееееее,партиски полтрони,партиски полтрони...
:neetaka:
Не беше работава ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА,туку:
ГЛАСАЈТЕ ЗА НАС И НИЕ ДА СЕ НАЛАПАМЕ !!!

11 години се гладни,им се јаде...
И тоа многу им се јаде.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
11 години се гладни,им се јаде...
И тоа многу им се јаде.
Заев сам кажа а дојдеме на власт живи луѓе ќе јадеме, шо е проблемот?

И со ВМРО беше исто, "се е по изборната програма која народот ја гласаше"

Разлика?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
,,,eden od retko chesno razmisluvanje,,,no,,,
,,,bez generaliziranje na site,,,i kako toa ne ti se jasni " lazhni patrioti",,, a onie patrioti shto ja vturnaa Makedonija pod referenca ti se jasni i blagonaklono gledash na tie shto tochno kazhuvash prifatile pregovori za promena na imeto na ovaa drzhava Makedonija,,,,
,,,budi do kraj vaka elokventen i konkretiziraj koj koga napravil neshto,,,
,,, se tochno no konkretnosta otsastvuva,,,
Јас комотно можам да си земам за слобода да генерализирам и прстот да во вперам и кон едните и кон другите како одговорни за моменталнава ситуација во државава.
Ако ЕУ и НАТО ги декларираме како наши стратешки приоритети ондак до сега требаше било која власт до сега да изнајде начин и да не внесе таму.
Никој не вели дека да се биде политичар е лесна работа, бара пожртвуваност и способност да се сноси одговорност за одлуките а таков политичар кај нас последниве 20 и кусур години не се нашол.
И предходниве имаа цели 10 години да направат нешто на ова поле но тие одлучија прашањето за името да го користат како параван зад кој ќе го скријат недостатокот на резултати, преку хранење на народот со национализам. Во 2005 добивме кандидатски статус, една од ретките позитивни работи кои ги направи СДСМ, задача беше на ВМРО потоа да добиеме датум за преговори и да станеме членка на НАТО. Таа кобна 2008 година мислам дека беше пресвртна точка за политиките на ВМРО. Добро почнаа но после таа 2008 и самитот на Нато во Букурешт нашата позиција за преговарање нагло се влоши. Наместо паметна дипломатска политика Грујо се одлучи за хард кор национализам што направи да ги изгубиме и тие малку симпатии кои ги имавме во меѓународната заедница. Од тогаш па наваму нашите позиции се влошени по ова прашање, ја изгубивме и таа мала преговарачка моќ која ја имавме, позициите останаа замрзнати, не добивме датум за преговори до ден денес.
Некогаш предвидувањата беа дека ние ќе влеземе во пакет во Еу заедно со Хрватска но ние тој воз одамна го испуштивме.
Некој треба вистински да превземе одговорност по ова прашање. Се направија премногу грешки последниве 20 години на полето на меѓународните односи. Не игравме мудро, интересите на државата се ставени во втор план на сметка на личните и ситнопартиските интереси и' еве го резултатот. Се изгуби драгоцено време и премногу шанси се испуштија.
Видете ги Бугарите, тие нека ви бидат за пример како на мала врата се влегува во ЕУ, без никакви исполнети критериуми без ништо. Но кога ќе се погоди вистинскиот моментум, кога малку ќе се подотвори вратата тие беа први во редот и се пикнаа. Оди сега некој нека ги набрка. Сега изиграваат фактор и наметнуваат критериуми.
Уште малку ако почекаме пред нас ќе влезат и Србија и Албанија па Бог знае какви договори за добрососедство со нив ќе треба да потпишуваме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom