Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Брате Трамп, шо направи бре? Шо ќе речат сега твоите верни антиглобалистички снегулчиња тука во Македонија, некои веќе се во тешка депресија, животот наеднаш им изгуби смисла.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.936
Баш напротив, токму тоа што младите фаќаат џаде е добрата вест, бидејќи не сакаат да ги повторат грешките на нивните родители и да останат со неодржлива надеж за подобро утре, туку сакаа да живеат подобро денес, па макар и тоа да мора да биде во странство.

А тие кои решиле да си обезбедат за 10 поколенија можат да бидат било што, освен будали, за мене лично тие се ненаситливи крвопијци.
Зависи од која гледна точка гледаш, ако сакаме државава да ни вади нуклеуси да го дигнеме барем образованието на највисоко ниво и да им испраќаме надвор инженери, доктори и т.н

Мене тоа ми личи на уназадување, не на одење напред, запрашај се само колку кошта државата ја чини да изгради добар кадар и истиот да и кидне.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Пратеници кои припаѓаат на ЕДНА или ПОВЕЌЕ партии.
Ако едната пратеничка група се пратеници од вмро, кои се останатите 9?

Собра храброст ли?
Од истата. Но не сум јас одговорен за нивните активности.
 
V

viktora

Гостин
Сељакот Села знае дека има таков договор и сега сака да е изгласан. Ај од еднаш погоди кој договорил.
Ако има таков договор зошто го бара од Заев?[DOUBLEPOST=1499716376][/DOUBLEPOST]
Нека најдат доказ нека го осудат. Заборавате дека за Грујо има комбе со докази?
Нека најдат доказ за снимкава каде Заев бара мито и нека го осудат.
Ти го гледаш видеото што бараш доказ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Зависи од која гледна точка гледаш, ако сакаме државава да ни вади нуклеуси да го дигнеме барем образованието на највисоко ниво и да им испраќаме надвор инженери, доктори и т.н

Мене тоа ми личи на уназадување, не на одење напред, запрашај се само колку кошта државата ја чини да изгради добар кадар и истиот да и кидне.
Точно, но во оваа држава никој не е заинтересиран за да ги задржи младите кадри.

Но ова не е од сега, од секогаш било вака, во спротивно Никола Тесла во Србија ќе ги измислел наизменичната струја, индукцискиот електромотор и бројни други изуми.

Од иноваторите на денешницата, Елон Муск заминал од Јужна Африка бидејќи не сакал да служи задолжителен воен рок во јужноафриканската војска за време на апартхејдот, а денес се подготвува да го освојува Марс.

А кај нас на Балканот, како било пред 100 и повеќе години, така е и денес, нема никаков интерес за младите, ниту па почит кон нивниот труд и нивниот потенцијал.

Од таа гледна точка, на мене лично ми е мило бидејќи младите си заминуваат, бидејќи заслужуваат подобра иднина од служење пијачки по кафичи додека дома имаат универзитетски дипломи од областа на машинското инженерство, електротехниката, телекомуникациите, медицината, информатиката и не знам кои други области.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.936
Точно, но во оваа држава никој не е заинтересиран за да ги задржи младите кадри.

Но ова не е од сега, од секогаш било вака, во спротивно Никола Тесла во Србија ќе ги измислел наизменичната струја, индукцискиот електромотор и бројни други изуми.

Од иноваторите на денешницата, Елон Муск заминал од Јужна Африка бидејќи не сакал да служи задолжителен воен рок во јужноафриканската војска за време на апартхејдот, а денес се подготвува да го освојува Марс.

А кај нас на Балканот, како било пред 100 и повеќе години, така е и денес, нема никаков интерес за младите, ниту па почит кон нивниот труд и нивниот потенцијал.

Од таа гледна точка, на мене лично ми е мило бидејќи младите си заминуваат, бидејќи заслужуваат подобра иднина од служење пијачки по кафичи додека дома имаат универзитетски дипломи од областа на машинското инженерство, електротехниката, телекомуникациите, медицината, информатиката и не знам кои други области.
Тогаш која е целта на оваа држава ако нема намера да напредува на полиња кои се конкурентни во светот во моментов и во блиската иднина?
Ако е таква идејата дај барем нека се договорат со бугарите да издаваат по убрзана постапка пасоши.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Владо Камбовски пеер...Владо факинг Камбовски.
што па тој сега направил...?? :confused:[DOUBLEPOST=1499718643][/DOUBLEPOST]
Точно, но во оваа држава никој не е заинтересиран за да ги задржи младите кадри.

Но ова не е од сега, од секогаш било вака, во спротивно Никола Тесла во Србија ќе ги измислел наизменичната струја, индукцискиот електромотор и бројни други изуми.

Од иноваторите на денешницата, Елон Муск заминал од Јужна Африка бидејќи не сакал да служи задолжителен воен рок во јужноафриканската војска за време на апартхејдот, а денес се подготвува да го освојува Марс.

А кај нас на Балканот, како било пред 100 и повеќе години, така е и денес, нема никаков интерес за младите, ниту па почит кон нивниот труд и нивниот потенцијал.

Од таа гледна точка, на мене лично ми е мило бидејќи младите си заминуваат, бидејќи заслужуваат подобра иднина од служење пијачки по кафичи додека дома имаат универзитетски дипломи од областа на машинското инженерство, електротехниката, телекомуникациите, медицината, информатиката и не знам кои други области.
..ако нема кај нас , нема нигде..... Едно време имало на целиов Медитеран во секој град и гратче Корзо. Магнет за млади. Да не влегуваме сега во функцијата,механизмот, причините итн.итн. за таа појава. Америка сега е КОРЗОТО на светот затоа Никола Тесла и Елон Маск отишле таму....од истата причина од која инсектите одат на светлоста на сијалица. Таа свети додека има напон , кога ќе се израмни нема сијалица , нема светлост нема корзо , нема ништо.
А почнува да се рамни на ниво на цел свет. Тоа нема да биде утре , па затоа палите патиките и правец КОРЗО...додека го има :) :) :)
И доста плачење како било. Било па минало...[DOUBLEPOST=1499719339][/DOUBLEPOST]
Зависи од која гледна точка гледаш, ако сакаме државава да ни вади нуклеуси да го дигнеме барем образованието на највисоко ниво и да им испраќаме надвор инженери, доктори и т.н

Мене тоа ми личи на уназадување, не на одење напред, запрашај се само колку кошта државата ја чини да изгради добар кадар и истиот да и кидне.
Ич не бригај , ги заебуеме со бофл кадар така да не е голема штета....А и кај нас би биле неупотребливи, Вистинскиот кадар ствара работа , не чека окруњено...за него нема граници , домата овде му е само адреса на живеење на светската мапа:)
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Тогаш која е целта на оваа држава ако нема намера да напредува на полиња кои се конкурентни во светот во моментов и во блиската иднина?
Ако е таква идејата дај барем нека се договорат со бугарите да издаваат по убрзана постапка пасоши.
Еее тоа треба да ги прашаш крвопијците кои се на власт и во опозиција, но и тие кои гласаат за нив.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Еее тоа треба да ги прашаш крвопијците кои се на власт и во опозиција, но и тие кои гласаат за нив.
Раздели па владеј... а за да се раздели мора да има две страни...остатокот е уметност..снимки ...револуции..влажни соништа за подобро утре....
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Од истата. Но не сум јас одговорен за нивните активности.
Значи тоа не е законски, од партијата вмро веќе има пратеничка група, другите 9 се или друга партија или независни. Така уставнику?
Ако има таков договор зошто го бара од Заев?[DOUBLEPOST=1499716376][/DOUBLEPOST]
Ти го гледаш видеото што бараш доказ?
Бара од Заев затоа што тој е премиер.
Видеото го гледам ама на суд тоа не е доказ. На суд е доказ тоа што го вадеа од комбето пред некој ден во пакети спакувано.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па да се прочисти, па после един катарзис ДПМНЕ може един ден да се врати на чело.[DOUBLEPOST=1499722239][/DOUBLEPOST]
http://www.ohridnews.com/vesti/107422

Димитров: Постигигнат компромис за договорот за добрососедство со Бугарија

и откажувањето од антибугарската реторика, која се случуваше последните неколку децении.

сега значи ли ова забрана на филмот 3-то полувреме, бришење на се за
Масакр во Ваташа

а ќе испаднат и доста други работи...

б.т.в., баба Минаретовска лани или преклани беше исфорсира во ЕУ закон за забрана на антифашистичка Реторика...
Добро е што некои луге си дават сметка за каква реторика имало. Првиот чекор е направен - сватен е дел от проблемот.
Можеме да бидеме умерени оптимисти дека и после целата прашина што некои кругови дигат во РМ и РБ, договор ке има наспроти србските,руските и грчките кресоци.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Oва го знаеше раководството на ДПМНЕ кога вадеа бугарски пасоши??
што има врска блгарски пасош со злосторства на Блгарија ??
..абе морону дрндаш ко празна воденица 24/7 бадијала... со помалку работа шарени полуписмени станаа владини функционери..
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
што има врска блгарски пасош со злосторства на Блгарија ??
..абе морону дрндаш ко празна воденица 24/7 бадијала... со помалку работа шарени полуписмени станаа владини функционери..
Кои се тие полуписмени? И кои беа писмени за тебе од дпмне?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Нека најдат доказ нека го осудат. Заборавате дека за Грујо има комбе со докази?
Нека најдат доказ за снимкава каде Заев бара мито и нека го осудат.
У било кое комбе можат да се натоварат празни кутии за било кого и да се грофта насекаде дека се докази за криминал
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom