Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Европска, Источна, Северна, Јужна, Западна Македонија, има ли разлика? Само да се реши проблемот аман!
кој проблем се решава со тоа ?? тој во твојот ум, оној на шипатарес ин федералес или некој друг...???
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Европска, Источна, Северна, Јужна, Западна Македонија, има ли разлика? Само да се реши проблемот аман!
Тоа е... борба на време. Со тек на време македонците да попуштат, а порано никој не ни помислувал ова да го каже.
Јас не сум за промена на името. Ако некој не сака да живее во Република Македонија, не мора.
Ова ми личи како на филмот „Непристоен предлог“, каде богаташ (Роберт Редфорд) им нуди милион долари на брачен пар ако сопругата (Деми Мур) помине една (или повеќе, не се сеќавам) вечери со него. Ние сме брачниот пар. Да ја продадеме честа. Бракот им се распадна, а на крај парите сопругот ги даде купувајќи на аукција нудејќи нереално 1 милион.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Тоа е... борба на време. Со тек на време македонците да попуштат, а порано никој не ни помислувал ова да го каже.
Јас не сум за промена на името. Ако некој не сака да живее во Република Македонија, не мора.
Ова ми личи како на филмот „Непристоен предлог“, каде богаташ (Роберт Редфорд) им нуди милион долари на брачен пар ако сопругата (Деми Мур) помине една (или повеќе, не се сеќавам) вечери со него. Ние сме брачниот пар. Да ја продадеме честа. Бракот им се распадна, а на крај парите сопругот ги даде купувајќи на аукција нудејќи нереално 1 милион.
A со кој сме во брак?
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
I sto ako se nato clenka? Ziveat siromasno i pokraj toa sto imaat more. Nato niv nesto posebno ne im donese, daj boze da otidat dalekuuu, pa i ovie nasive sarplaninci da se si preselat nazad tamu.
Dobra e ovaa strategija, na sreden rok.
Znaci, Albanija da prodolzi da se razviva i da dostigne nedostizno nivo za nas, nie da prodolzime da mizeruvame, a opcionalno, da bideme u uste pogolema mizerija i agonija. E, togas Albancite od Sarplanina koga ke vidat deka nema idnina kaj nas, sami ke zaminat od Makedonija vo Albanija i nie konecno ke ja imame cela, etnicki cista, Makedonija.

Ustvari, so Gruevski, ova ke bese strategija na kratok rok. :) Mame ke im ebese na shipcive.
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Тоа е... борба на време. Со тек на време македонците да попуштат, а порано никој не ни помислувал ова да го каже.
Јас не сум за промена на името. Ако некој не сака да живее во Република Македонија, не мора.
Ова ми личи како на филмот „Непристоен предлог“, каде богаташ (Роберт Редфорд) им нуди милион долари на брачен пар ако сопругата (Деми Мур) помине една (или повеќе, не се сеќавам) вечери со него. Ние сме брачниот пар. Да ја продадеме честа. Бракот им се распадна, а на крај парите сопругот ги даде купувајќи на аукција нудејќи нереално 1 милион.
Џабе им е сфе това. Не го гледаат тој филм. Со стапка на ферталитет од 1.49 , природен прираст од 1.3 ‰ има да ги заебеме пред да го понудат "непристојниот предлог". Се разбира тука е е земено предвид салдото на надворешни миграции. Со тек на време снемува луѓе кои би требало да попуштат.

Шах-мат атеисти.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Па, не е ова реален брак. Метафора само.
Па ете метафорично ако мнозинство граѓани одлучат да се влезе во НАТО под привремена референца, дали таа одлука треба да се почитува
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.174
Поени од реакции
35.724
Го плескаат Анѓушев и А1он и Нова ТВ преку Билјана Секуловска.

http://a1on.mk/archives/752954

Анѓушев ги нападна медиумите без да понуди вистински одговори
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Го плескаат Анѓушев и А1он и Нова ТВ преку Билјана Секуловска.
http://a1on.mk/archives/752954
Анѓушев ги нападна медиумите без да понуди вистински одговори
Тие смрдени порталчиња како Призма, Нова ТВ, Дојче Веле и останатите, никогаш не биле про-сдсм.
Можеби така изгледало, но во пракса нивните моментални интереси се поклопиле со интересите на сдсм.

Сега, ако сдсм не ја одработува нивната агенда, ќе го напаѓаат самиот сдсм.
Нивната тактика се состои од фокусирање на една личност, и правење скандали поврзани со него.
Исто како што му направија и на тој заменикот премиер, што рекол нешто против НАТО... пред 15 години.

Билјана Секуловска не е новинар, туку стока, која е врзана за ланец од нејзините газди.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Па ете метафорично ако мнозинство граѓани одлучат да се влезе во НАТО под привремена референца, дали таа одлука треба да се почитува
...собери го метафоричното ти мнозинството на фер и демократско референдумче без американска штикла на врат па влегуј кај сакаш... ќе те следиме, ама не ми раскажувај метафори за тоа додека не обезбедиш таква согласност.... :) :)
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
...собери го метафоричното ти мнозинството на фер и демократско референдумче без американска штикла на врат па влегуј кај сакаш... ќе те следиме, ама не ми раскажувај метафори за тоа додека не обезбедиш таква согласност.... :) :)
Референдум за влез во НАТО и ЕУ не треба да има пошто то е веќе влезено во програмата на сите партии и секои избори тие партии си добиваат гласови врз основ на тие програми со јасно зацртани приоритети - интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО
Референдум нема да има ни за влез со привремена референца, единствено референдум ќе се спроведи за промена на уставното име.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Посто е неверојатно колку , дури и оние на кои би требело тоа да им е задача имаат појма околу проблематиката и реалноста околу Белизе и другите слични даночни раеви, тамошните инстант офшор фирми и нивните "тајни" , па секакви други глупости, митови и таинствени стории и истории распредуваат..Една е холивудската приказна, сосема друго реалноста... ;) :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom