Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Јас барем престанав да ги подржувам кога слушнав што правеа, ама ти... глупав си, тоа е...
разлика помеѓу крадење туѓи животи и крадење пари е огромна нели.едното можеш да го надоместиш другото не.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Politicarite se stoka da imaat 300 evra plata ke vidam da li tolku ke ja sakaat Makedonija ili toa sto sskaat i sirat omraza.
 
V

viktora

Гостин
@Ilumious мислам дека е редно време да се почне со санкции од ваков тип, да се банира. Треба да се смени
контекјсот во кој треба да движи една дискусија. Доволно омраза е створена,и премногу. Мислам дека крајно време е да почниме сите да се отрезнуваме од оваа политичка поделба, и да се смируваат страстите лека полека.

-Постира две сосем различни слики, првата од денес Пелистер - Шкендија, втората од лани Шкендија - Гент. Ги совпаднал една по друга за да манипулира оддредена група на луѓе. Крајно безобразно.

Само предлог, секоја манипулација од ваков тип, мислам дека треба да почне да се
санкционира соодветно, без разлика кој постирал.
Треба да бидеш глуп па да не можеш да направиш разлика од два различни стадиони.
Втората слика е Заев на Арена Телеком кога Шкендија играше со Гент,и глуми лудило за некој си соживот.
А првата е денес и претставува што уствари мислат албанците за соживотот во Македонија.

И наместо да викаш дека требало некого да се банира,треба да размислиш што мислат нашите сограѓани за нашата заедничка држава.
Не сум јас тој што провоцира со туѓи знамиња и повикува на омраза и поделба на државата и создавање на друга држава.
Наместо како телиња да набедувате некого како националиста запрашај се што сакаат албанците,зошто нема ни едно македонско знаме....
Затоа сме тука каде што сме.Со луѓе како тебе,без мозок што мислат дека опасност претставува некој што искажува реално мислење наместо некои кои повикуваат на војна поделба на државата.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
разлика помеѓу крадење туѓи животи и крадење пари е огромна нели.едното можеш да го надоместиш другото не.
Sega dudlacot ke podeli pak edno stotina iljadi novi drzavjanstva na marsovcite od komsiluk ke im gi pojaca redovite i ke si go zgolemi glasackoto khm telo. Veke videna rabota.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
уше сега можеме да се вратиме назат последни месеци на хвалопојките како нема шанса заев да пави влада, да добие мандат дека ова или она ќе му се направи дека трамп нема да дозволи...
А и во следни месеци и години ќе можеме да се враќаме дека немало криминал, нема да ги апсат или судат
za tie hvalopojki kje se obratis na tie sto gi pisuvale.
ja tebe ti se obrakjam za tvoite.
ne mesaj brzini. zadrzi fokus

nego, na stadion nemozes ni penkalo da vneses,ne pa volku znaminja. cudna rabota
http://www.gol.mk/fudbal/provokacija-vo-strumica-balisti-izvadija-albanski-znaminja-kje-sledi-li-prekin-na-mechot
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.444
Брееееј Фросе и ти немаш памет со кого си фатила да се објаснуваш. :D Значи доволно е да отидеш во Словенија и да видиш како изгледа таа земја и одма ќе ти стане јасно за што се работи, колку светлосни години се понапред од нас, колку е подобро таму да живееш итн итн. Јас пред 2 години бев 10 дена на одмор кај тетин ми кој патем 17 години живее и работи таму и видов доста работи за тоа време поминато таму. Срамота е да ги споредиш Македонија и Словенија, СРАМОТА! До толку добро им работи системот што на пример секој кој сака да си ја регистрира колата тоа го прави во својата општина за да може парите да се слеат во буџетот на таа општина и да може општината подобро и побрзо да се развива. Мислам ова не е ништо тешко да се реализира и кај нас, ама сакав само да доловам колку се организирани и се далеку пред нас.

Да не продолжувам понатаму околу возачката култура, однесувањето во продавници/сендвичари и слично, чистотата итн итн. А сосема трета работа се бројките кои се дебело на страната на Словенија кога ќе се земе нашата напатена земја за споредба.

Баталете ја амебава и не му докажувајте некои работи кои никогаш нема да ги сфати.
 
L

Löwe

Гостин
Брееееј Фросе и ти немаш памет со кого си фатила да се објаснуваш. :D Значи доволно е да отидеш во Словенија и да видиш како изгледа таа земја и одма ќе ти стане јасно за што се работи, колку светлосни години се понапред од нас, колку е подобро таму да живееш итн итн. Јас пред 2 години бев 10 дена на одмор кај тетин ми кој патем 17 години живее и работи таму и видов доста работи за тоа време поминато таму. Срамота е да ги споредиш Македонија и Словенија, СРАМОТА! До толку добро им работи системот што на пример секој кој сака да си ја регистрира колата тоа го прави во својата општина за да може парите да се слеат во буџетот на таа општина и да може општината подобро и побрзо да се развива. Мислам ова не е ништо тешко да се реализира и кај нас, ама сакав само да доловам колку се организирани и се далеку пред нас.

Да не продолжувам понатаму околу возачката култура, однесувањето во продавници/сендвичари и слично, чистотата итн итн. А сосема трета работа се бројките кои се дебело на страната на Словенија кога ќе се земе нашата напатена земја за споредба.

Баталете ја амебава и не му докажувајте некои работи кои никогаш нема да ги сфати.
Доста бе ти Табановце го имаш поминато само за Апсолвентската.
 
А

Атлантист

Гостин
Пеја предвидов и имаше нереди кои завршија како што завршија. За паралелни влади можевме да правиме муабет ако Заев направеше влада без добиен мандат за што како што и сам се увери не направи туку сепак чекаше да добие мандат што после нередите беше чисто прашање на време. Околу самите нереди сам можеше да видиш како имаше некоординираност во службите за безбедност , министерот го барал , овој не се јавувал, ти реков ми рече. Тоа е баш она за што ти реков дека ќе се случи во случај сам да не сфати што се случувало. После тоа ти нагласив и ти болдирав дека нема маж што ке погоди како би се одвивале настаните освем на тепка , барем не во тој момент кога го правевме муабетот, така да тоа што сум напишал држи вода дури и ден денес. Сега ако ти сметаш поинаку тоа е друга работа но сепак пишаното стои па секој сам нека си донеси заклучок.
Во секој случај сега е моментот да земиш едно ливче и стило и да запишиш каква е ситуацијата сега или ако памтиш каква беше пред да почни цел овој циркус и да си направиш споредба каква ке биди по една или две години од сега оти да не треба пак да излегуваш да протестираш пошто си бил по тие работи. Се заборава де не за друго.
Кога сме веќе кај предвидувањата, еве што јас предвидов, не дека беше тешко да се предвиди што ќе се случи....
Да видиме само уште дали ќе се исполни вториот дел од моево предвидување.

Ова ти е сметка без крчмар.
Никаде во пресметките ги нема Албанските партии и Странскиот фактор.

Еве мое предвидување што ќе се случи. СДСМ ќе формира влада, со асистенција на Амбасадорите, како што интервенираа постојано од 2001 наваму кога и да се јави криза и во досегашните владини коаллиции.

Грујо & Компанија секако ќе завршат во затвор, дури и да има кочници за такво нешто од страна на новите власти. Ќе им биде наложено од надвор, исто како и на Србите кога мораа да го испорачаат Милошевиќ.
Новата влада нема многу да трае, ќе биде формирана само за оваа цел, да ги пикне предходнициве во затвор, потоа следуваат нови избори, можеби уште наредната година. Жал ми е за вас што го поддржувате ВМРО, но едноставно си ги преценија можностите, без странци и Албански партии не е можно да се формира влада дури и ако се има апсолутно мнозиство. Па уште и ќе играат на картата на Русија.
Секако уличната демократија ќе биде неизбежен декор.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Во ред, ти веруваш дека Никола Поповски е добар за министер за финансии, јас верувам дека не му е местото во ниту една влада.

Нека си ги тера неговите политики на штедење во некоја приватна компанија, па да видиме таму колку ќе го задржат.

Секако дека имаме дебел цех за плаќање од пвеводбениците, но Никола Поповски и неговите политики на штедење воопшто не ни` се потребни ниту сега, ниту било кога во иднина.
Ti veruvas deka ne mu e mestoto vo niedna vlada, cisto od inatenje. Ne znaes i ne si zapoznaen a i ne te interesira. Btw, profesor e i ima izdavano knigi.
A dali nekoj e potreben i sposoben toa doprva ke vidime. Stedenjeto i kratenjeto vo toa vreme bese neophodno, i on go sprovede toa, sega se drugi priliki i drugi vreminja i povtorno treba stedenje, ne stedenje kako sto ti go zamisluvash, tuku stedenje so kratenja vo administracija, so prenamena i ukinuvanje na sredstva za razni proekti koisto nemaat nikakva kapitalna vrednost itn. Ke vidime Zajko kako ke go igra, ali siguren sum deka ke ima nekoja uloga vo novata vlada.[DOUBLEPOST=1495078701][/DOUBLEPOST]
Ako ova go upati na mene, kanada nikade ne sum ja spomnal, nitu komentiral. Nit sum videl nit znam kako e so e tamu. Za Slovenija ti garantiram deka e kanta, isto i Hrvatska.
A za Holandija imas nesto da ni kazes ?
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Саркастичен е одговорот. Толкуваш дека во уставот не било забрането да се дава втор мандат. Се опишува постапката, а во описот нема такво нешто.
И дали е предвидено што се случува ако не се состави влада??? НЕ!
Така да нема ништо против уставот да се даде мандатот по втор пат!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.169
Кога сме веќе кај предвидувањата, еве што јас предвидов, не дека беше тешко да се предвиди што ќе се случи....
Да видиме само уште дали ќе се исполни вториот дел од моево предвидување.
Добар си добар, не велам не.
Ајде ќе почекаме за вториот дел , колку ќе трае новата влада и кој се не ќе заврши во затвор и на колку. Колку рече ти нецела година па избори така ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.228
Поени од реакции
78.823
Тек сеа ќе почнат да излегуваат на површина секакви срања кои Груевски ги правеше против својот народ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom