Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Пола политичари сум ги гледал низ Систина кога дедо ми се испитуваше нешто.


Таа е под надлежност на министерство за здравство. Поради ваквите причини Заев бараше децентрализација на Струмица но нормално не му одобрија.
Нинче добри се тие апаратите ко видеоигри шо се?
Поради какви причини? Сака да се прогласи за цар на Струмица?[DOUBLEPOST=1482955282][/DOUBLEPOST]
Само Теута рака на срце се лечи на една од нашиве државни клиники од политичариве, барем неа ја имам видено а често одам натака.
Btw дај да видам тоа уверенијата just out of curiosity.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Само Теута рака на срце се лечи на една од нашиве државни клиники од политичариве, барем неа ја имам видено а често одам натака.
Да, знам.

Поради какви причини? Сака да се прогласи за цар на Струмица?
Да им помогне уште повеќе на граѓаните на Струмица. Секако е цар на Струмица. Не му треба прогласување, народот го прогласи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не јас само го цитирам госпон Заев - зошто Албанецот во Прилеп да не добие информации на албански? Зошто да стои само на македонски?
Иначе во право си - не треба да стојат и на албански. Сепак тоа не е причина некој македонски политичар да рече дај све ќе направиме двојазично и ќе го официјализираме тоа. Се согласуваш?
Јас се согласувам и затоа не знам зошто мислиш дека ако сум против сељачизмов што не води моментално дека сум слеп поддржувач на Заев, напротив :) А двојазичноста си е веќе одамна воведена, сакале ние или не и затоа муабети за федерализации и кантонизации се смешни. Кога највисоките државни институции се на албански, џабе пенавење на карта патриотизам.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Најјаки ми се ВМРО-вците кои јадат гомна за двојазичност, а кога доаѓаат на гости од оваа страна на Вардар мораш специјален дочек на улица да им направиш па и да ги испратиш после тоа - до кола, автобуска. Кур ги боли нив за државата, битно е мечката кај нив да не заигра, ама таа кога ќе се занесе играјќи може и оградата да ја прерипа и кај нив у двор да влезе. И сеа мораме нивните патетики да ги слушаме и читаме а 15 години глас не им се чу.

Тоа е последица на таа типична македонска пасивност и куроболие за комшијата, битно мене да ми е добро.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Јас се согласувам и затоа не знам зошто мислиш дека ако сум против сељачизмов што не води моментално дека сум слеп поддржувач на Заев, напротив :) А двојазичноста си е веќе одамна воведена, сакале ние или не и затоа муабети за федерализации и кантонизации се смешни. Кога највисоките државни институции се на албански, џабе пенавење на карта патриотизам.
Види можеби реакцијата е претерана но од друга страна кој мој го тераше да дава такви изјави од нигде никаде? Сигурно има позадина, не му текнало сам тоа да го зборува.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Види можеби реакцијата е претерана но од друга страна кој мој го тераше да дава такви изјави од нигде никаде? Сигурно има позадина, не му текнало сам тоа да го зборува.
Затоа веќе пишав дека се избламира во кампањата на неколку наврати, што се однесува до таа тема.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Еј од онаа страна на Вардар немало ВМРОвци. Се прашувам како ВМРО победува во Чаир (во однос на македонски гласачи) и во Бутел на секои избори?[DOUBLEPOST=1482955653][/DOUBLEPOST]
Затоа веќе пишав дека се избламира во кампањата на неколку наврати, што се однесува до таа тема.
Во ред, ама сепак е повеќе од блам :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Скопје е двојазично благодарение на СДСМ..
Некои прашања не заслужуваат одговор...

https://youtu.be/ItFK_O765WQ


Sent from my MI 5s using Tapatalk
исто и Чаир, го кроеа го кроеа и му го скроија и сега пак има доста што си гласаат за СДС. И со демократијава се претера.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Скопје е двојазично благодарение на СДСМ..
Некои прашања не заслужуваат одговор...

https://youtu.be/ItFK_O765WQ


Sent from my MI 5s using Tapatalk
За ова си е крив македонскиот народ и никој друг. Истиот тој народ имаше прилика да се изјасни на референдум дали е за, или против новата територијална поделба(не ми текнува како точно гласеше прашањето).

Тоа што некои спрдоци од партии тераа нивна кампања апсолутно не ја пере одговорноста на Македонците за ова прашање.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Еј од онаа страна на Вардар немало ВМРОвци. Се прашувам како ВМРО победува во Чаир (во однос на македонски гласачи) и во Бутел на секои избори?
Тоа е тоа. Збори за големи триумфи на дпне од калибарот "победник на избори во Чаир меѓу 100 македонски гласачи", а за клинички центар, новите 30 тендерски миљончиња на зинго - нема везе тоа
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
За ова си е крив македонскиот народ и никој друг. Истиот тој народ имаше прилика да се изјасни на референдум дали е за, или против новата територијална поделба(не ми текнува како точно гласеше прашањето).

Тоа што некои спрдоци од партии тераа нивна кампања апсолутно не ја пере одговорноста на Македонците за ова прашање.
https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Референдум_во_Македонија,_2004

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992

сите клиники се на македонски и албански со натписи веќе од поодамна
Не знаете шо е клиникана државна. Бактерии, инфекции, неодговорен персонал и пред се оскуден по бројност и по квалитет, смртност на новороденчиња полоша од Судан...како да е сценирано човек да го фати паника и да ги акне последните пари во систина.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Скопје е двојазично благодарение на СДСМ..
Некои прашања не заслужуваат одговор...

https://youtu.be/ItFK_O765WQ


Sent from my MI 5s using Tapatalk
интересно, ова одамна сум го видел. Зошто античките лепотани не гласале? Против? Инаку ова со двојазичноста на државните фирми и на собранието нема некоја врска. Па и на ниво на град Скопје двојазичните табли се појавија од скоро.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
интересно, ова одамна сум го видел. Зошто античките лепотани не гласале? Против? Инаку ова со двојазичноста на државните фирми и на собранието нема некоја врска. Па и на ниво на град Скопје двојазичните табли се појавија од скоро.
Не си толку стар да забораваш, после недели протести, избегнвуање на бучко да биде запален, дискусии во собрание и нереди, кога дојде моментот на гласање тогашната опозиција го напушти собранието затоа што комунистичките албанољупци (во твој стил) инсистираа дека нема да го променат ставот што се виде и на гласањето. За време на референдумот за првпат видовме што значат заплашувања на граѓани да излезат да гласаат и закани за откази казни и што уште не а на партнерите на власта (приватни фирми што добиваа тендери) им беа упатувани наредби уште посабајлечки никој од нив фамилија да не излегува.
што се однесува до двојазичноста, таа се злоупотребува од 2001 и особено после законот од 2004. За волја на вистината Град Скопје со години ја избегнуваше апсурдната законска обврска за двојазичност но сега е спроведена целосно (двојазични автобуси, сообраќајни табли, имиња на институции (градски). Двојазичноста во министерства раководени од албанци е воведена од 2002 како пракса. Според мене е незаконска. Истото се случува и во сите државни институции каде има албанци на раководни позиции. И тоа не е во ред ама од ним познати причини до сега никој не реагирал.

За Законот за територијална поделба гласаа и Зоран Заев и Андреј Жерновски а срамежливо го поддржа и тогашниот градоначалник Пенов.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom