Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Прости ми другар за моите гревови, прости ми на мене грешникот за сите мои истапи и за све што сум кажал а не било според твојата проекција која е апсолутна вистина. Прости ми што се сомневав во вас, преподобните и прости ми што не мислев како што ќе каже шефот тоест со своја глава. Знам дека вашето срце на слободата и просперитетот и соживотот е големо ќе се најде место за да ми се прости на мене заведениот што се осуди да размислува поинаку од вас.
Амин.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
статистички сме и лидери по вработувања инвестиции бизниси просечна плата ни е 23.000 све на папиру лепо изгледа али реално сме некаде со намибија или еритреја и нема млад чоек кој не копнее да избега од ова долина на тагата

Imaat dobra propaganda. Namibia za nas e cheska. Normalno deka saka da izbega, ne samo od mkd nego od cel balkan koj i da e na vlast. Samo od grcija kolku kidnaa ovie nekolku godini...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
кој се врти во кругови. Јас не испишав десетици страници за двојазичност. Скоро и не се мешав во темава иако тука живеам, освен за таа глупост двојазичност. Пишуваш вакви информации па затоа сега ти поставувам едноставно прашање. Ти не сакаш да одговориш. За другото (отселување од Чаир, Тетово и Бутел и слично) не сакам да пишувам зошто гледам не ти е јасно таму што се случува. Јас и досега со години минувам секојдневно под и покрај албански знамиња, покрај алаху акбар џамии кои се изградија последните години.... Значи прашањето стои-со оглед на досега состојбите, зошто мислиш дека сдсм би правел, а дпмне со дуи не би правел. Дуи се добрите албанци или што? Или ако не, да не те прашувам повеќе, оти гледам не даваш конкретен одговор.
Otseluvanje na avtohtono naselenie od opstini kade so ina muslimanska naezda e seevropski fakt. I avtohtonite svabi francuzi svegani itn masovno se iseluvaat od opstini kade so navalile muslimanskite hordi, a pred nekolku decenii se broele na prsti. Ete toa ti e multikulti sranjeto so ni go prodavaat evropskite lgbt politicki picki.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
@wicked_1
ООо голем мудрецу и пророку на слободата, ако може на шефо да му пренесеш да ми среди да одам во Арачиново на аџилак, да ги измијам своите гревови.
 
W

wicked_1

Гостин
Прости ми другар за моите гревови, прости ми на мене грешникот за сите мои истапи и за све што сум кажал а не било според твојата проекција која е апсолутна вистина. Прости ми што се сомневав во вас, преподобните и прости ми што не мислев како што ќе каже шефот тоест со своја глава. Знам дека вашето срце на слободата и просперитетот и соживотот е големо ќе се најде место за да ми се прости на мене заведениот што се осуди да размислува поинаку од вас.
Амин.
Ок мал си уште има време за поправки, ова е добро и за тебе за да си имаш ориентир за тоа што и каде тропаш. Сега и сам гледаш колку лиферувани сценарија си ширел кои имаа негативен и штетен импакт, ама си помина без одговорност.

Во понормална држава каде функционираат државни институции, некој би ти залепил пријава.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
кој се врти во кругови. Јас не испишав десетици страници за двојазичност. Скоро и не се мешав во темава иако тука живеам, освен за таа глупост двојазичност. Пишуваш вакви информации па затоа сега ти поставувам едноставно прашање. Ти не сакаш да одговориш. За другото (отселување од Чаир, Тетово и Бутел и слично) не сакам да пишувам зошто гледам не ти е јасно таму што се случува. Јас и досега со години минувам секојдневно под и покрај албански знамиња, покрај алаху акбар џамии кои се изградија последните години.... Значи прашањето стои-со оглед на досега состојбите, зошто мислиш дека сдсм би правел, а дпмне со дуи не би правел. Дуи се добрите албанци или што? Или ако не, да не те прашувам повеќе, оти гледам не даваш конкретен одговор.

Tret i posleden pat. Sdsm bi pravel zasto im trebaa ovie glasaci. Vetuvanja bea dadeni kade sto trebase.

Vmro so dui ke se dogovorat so positni otstapki plus kesh. Na dui im e jasno deka ova im e posledno ili predposledno taka da oni ke gledaat pari, zaebi platformi.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Ок мал си уште има време за поправки, ова е добро и за тебе за да си имаш ориентир за тоа што и каде тропаш. Сега и сам гледаш колку лиферувани сценарија си ширел кои имаа негативен и штетен импакт, ама си помина без одговорност.

Во понормална држава каде функционираат државни институции, некој би ти залепил пријава.
Така е ООО ти праведнику безгрешен, чија мисла оддекува во универзумот на вистината. Еве јас сам ќе си залепам една пријава, само да го исчистам тој грев од мене. Ако треба и во Палмира ќе отидам на аџилак, како маченик да ги исперам моите гревови пред шефот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Imaat dobra propaganda. Namibia za nas e cheska. Normalno deka saka da izbega, ne samo od mkd nego od cel balkan koj i da e na vlast. Samo od grcija kolku kidnaa ovie nekolku godini...
за разлика шо на грци хрвати бугари им е лесно да киднат, имаат еу пасоши кога сака рает си одат, овде бегаат како од затвор, лажат, кршат, гребат и со нозе и со раце и процентуално најмногу бегаат
А замисли да бевме во еу, и со еу пасоши, па само премијеро и пола влада ќе останеа на овој проколнат остров
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Nema. Ke vidis za nekoj mesec na lokalni. Niv gi drzi albanskoto lobi od svicarska. Glasaci od gore uglavno glasaat vo arachinovo i skopskite naselbi. Zatoa zaev bese vo svicarka i veti sto trebase da veti tamu a ova bese samo show. Ke mu pleskaa sto bilo da kazese. Za dzipot so parite veke pisuvaa drugi. Uzivaj u pelagonija i ostavi skopjani da diskutiraat za skopje i skopska okolija.
Така е, Нека ужива тој во пелагонија, шо има да се меша тој од пелагонија па во скопје, дури си ти тука од аустралија да ги решаваш проблемите немаме гајле ние
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Наезда „неутрални“ „патриоти“ денеска.
Дали е паниката основана или не?
Го имаат ДИК. Го имаат Управен суд. Имаат мандатар - е сеа голема веројатност е да немаат влада. Или ако имаат, таа практично нема правна сила да смени сијалица у сопствена канцеларија, а смее да патува најдалеку до Аеродром Петровец, пошо за полетување нема никакво надворешно признавање и легитимитет.
Конечно треба странскиве кредитори да престанат да го хранат со кредити - ќе го јадеме стапот некој месец, ама за добро ќе биде. Да нема веќе субвенции и за фејкерски фирми на орце што држат огромни површини необработени, ќе нема и за оние неписмени ботови, што за 1000 евра „помош“ газот си го продаваат. Да подзакаснат пензиите па да си видат стариве дека у гроб не тераат сите заедно со нив, со тие нереални покачувања и глупи бенефиции. И конечно онаа армија абдали по македонски шуми, водоводи и разноразни измислени агенции, што нема ни бироа за работа, ни квалификации за теренска работа, а на први си зема плата.
Не знам само со која акал рачунаат на промена на расположение до наредни избори. Возот им јури удолу, сега ќе играат на карта на дестабилизација, само со кој памет. Како бе мисли у судир да му влегуваат пензионери во кои се уби од инвестирање овие 10 години? После да не рачуна дека ќе гинат за него оние 10 души што им ги бараше на секој административец со закана дека ќе го изгуби работното место? Или да не рачуна на дијаспора што освен лаење по фејсбук и форуми за ништо друго не ја бива.
Моментално најпаметна опција му е да збрише од овде. Додека уште има некаква привидна можност. Не сум сигурен дека ќе успее, а искрено и немам идеја и каде би одел. миле и ставревски имаа пар обиди, као прави патриоти нели, ама неуспешни - не ги осуети мвр, туку одвнатре, самата мафија. Тоа би му било во вистински дух на целиот диктаторски мандат што го истера - кукавички. Не излезе на ниедно интервју, на ниеден дуел, измислуваше разноразни громови, г(д)омнари за протести и контра-протести, сечеше дрва у 3 сабајле, гасеше лифтови у Капиштец, се возеше у Мајбах и искачаше на километар пред камери за да глуми Ганди пред нив, бегаше на одмор кога се гласаше амнестија на џелати на Македонците од тетовско и работниците на ГП Маврово, тепаше студенти на плоштад и во библиотека....крај нема на кукавичлукот. Нема да му биде бегството во корист на пиарот, ама и така нема ни да му треба тој веќе.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
за разлика шо на грци хрвати бугари им е лесно да киднат, имаат еу пасоши кога сака рает си одат, овде бегаат како од затвор, лажат, кршат, гребат и со нозе и со раце и процентуално најмногу бегаат
А замисли да бевме во еу, и со еу пасоши, па само премијеро и пола влада ќе останеа на овој проколнат остров
Epa super neka vleza albanija vo eu pobrzo pa @Lurtz ke seta slobodno niz cair
Така е, Нека ужива тој во пелагонија, шо има да се меша тој од пелагонија па во скопје, дури си ти тука од аустралија да ги решаваш проблемите немаме гајле ние
Bas taka. Gledaj use nekoja dzamija da ne vi izgradat, ne se sekiraj za raboti sto ne gi razbiras.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Наезда „неутрални“ „патриоти“ денеска.
Дали е паниката основана или не?
Го имаат ДИК. Го имаат Управен суд. Имаат мандатар - е сеа голема веројатност е да немаат влада. Или ако имаат, таа практично нема правна сила да смени сијалица у сопствена канцеларија, а смее да патува најдалеку до Аеродром Петровец, пошо за полетување нема никакво надворешно признавање и легитимитет.
Конечно треба странскиве кредитори да престанат да го хранат со кредити - ќе го јадеме стапот некој месец, ама за добро ќе биде. Да нема веќе субвенции и за фејкерски фирми на орце што држат огромни површини необработени, ќе нема и за оние неписмени ботови, што за 1000 евра „помош“ газот си го продаваат. Да подзакаснат пензиите па да си видат стариве дека у гроб не тераат сите заедно со нив, со тие нереални покачувања и глупи бенефиции. И конечно онаа армија абдали по македонски шуми, водоводи и разноразни измислени агенции, што нема ни бироа за работа, ни квалификации за теренска работа, а на први си зема плата.
Не знам само со која акал рачунаат на промена на расположение до наредни избори. Возот им јури удолу, сега ќе играат на карта на дестабилизација, само со кој памет. Како бе мисли у судир да му влегуваат пензионери во кои се уби од инвестирање овие 10 години? После да не рачуна дека ќе гинат за него оние 10 души што им ги бараше на секој административец со закана дека ќе го изгуби работното место? Или да не рачуна на дијаспора што освен лаење по фејсбук и форуми за ништо друго не ја бива.
Моментално најпаметна опција му е да збрише од овде. Додека уште има некаква привидна можност. Не сум сигурен дека ќе успее, а искрено и немам идеја и каде би одел. миле и ставревски имаа пар обиди, као прави патриоти нели, ама неуспешни - не ги осуети мвр, туку одвнатре, самата мафија. Тоа би му било во вистински дух на целиот диктаторски мандат што го истера - кукавички. Не излезе на ниедно интервју, на ниеден дуел, измислуваше разноразни громови, г(д)омнари за протести и контра-протести, сечеше дрва у 3 сабајле, гасеше лифтови у Капиштец, се возеше у Мајбах и искачаше на километар пред камери за да глуми Ганди пред нив, бегаше на одмор кога се гласаше амнестија на џелати на Македонците од тетовско и работниците на ГП Маврово, тепаше студенти на плоштад и во библиотека....крај нема на кукавичлукот. Нема да му биде бегството во корист на пиарот, ама и така нема ни да му треба тој веќе.
Ја ќе ти кажам, победивме, затоа се во паника.
Држте ја револуцијата, да не ни згасне.:D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
И уште нешто @мкд владе , не е точно дека кај двете страни постои непремостлив јаз, напротив, има можеби некои запалени глави на обете страни, но поголем дел од тие 400 и кусир илијади што гласале за едната или другата партија сакаат мир и да си го живеат животот. Конфликтот може да настане само од неодговорни водачи кои за да си ја спасат сопствената кожа се спремни да го фрлат народот во оган и од медумското пумпање тензија. Да ги нема тие два фактора, тензијата и омразата многу бргу ќе спласнат.

Затоа, која и од двете страни да изгуби во цела оваа голема игра, треба да го прифати тоа а не да го повлече народот во братоубиствен конфликт што ќе остави трајни последици и ќе го доведе во прашање опстанокот на државата.
Токму така и тоа беше возможно ако се изведеше пред неколку години. Сега тешко.
Јас мислиш дека сакам али и да дојде до такво нешто ке ме праша мене некој? Или тебе?
Јас никаде не го поддржав збирањето пред ДИК, но од друга страна не го поддржав ни дивеењето на шарените.
Ти можеш тоа да го кажиш за себе ?
Ти каде беше тогаш да речиш чекајте бе шо прајте? Не беше да фрлаш куртони со боја, да демолираш, да блокираш, да палиш? Не ги воспеваше тука како тие да се некој врв на демократијата во една држава. Шо си мислеше тогаш , не очекуваше вакво нешто ? Па тие шарени протести имаа една и само една цел колку и да сакаш ти да не веруваш во тоа и да си мислиш дека тоа беше излив на демократија. Не ти падна чудно дека полицијата ајде да не речам само немо гледаше на тоа дивеење наместо да ве руши од ќотек како што би направила и секоја полиција во светот кога мирните протести прераснуваат во насилни.
Затоа сега немој да ми глумиш загрижен, требаше порано да се мисли на тоа.
И најголемата фалинка во ова цело твое размислување е тоа што никој не изгуби, нерешено е.
Да се реагираше превентивно пред неколку години ке го јадеја и тоа со право некој јавни личности и работата ке спласнеше. Дел од членстовото можеби ке се муртеше, ама сето тоа брзо ке поминеше и во секој случај ке поминевме далеку побезболно од ако такво нешто се обиди било кој сега во вакви услови на теренот. Сега јас лично не верувам дека некој ке отстапи. Секако ситуацијата ке беше многу поинаква ако една политичка опција преовладаше и да го направше тоа што мора да се направи ама јбг. Замина возот за тоа а и вештачки да се оддржува тој статус кво само ке ја влоши и така лошата ситуација. А и до кога мислиш дека тоа можи да се оддржува, до недоглед ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom