Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.471
Поени од реакции
4.640
Ако, по некоја случајност, се деси да е твојот газда пак на понуда, стварно би гласал за СДСМ. Доколку тоа би било единствениот начин тој скот да се спречи да дојде на власт.
Мислам дека уште внатрепартиски би се спречила таква трагедија, не би ни имал шанса да стигне до избори. За него веќе нема политички иднина тука, за среќа.
Ако, гласајте си пак за сдсс, битно режимот да се сруши, а името, историјата, јазикот, идентитетот не се битни, битно груевски да си лежи, ама ве излажале, не во Идризово, во Будимпешта си лежи, ама ако, битно си лежи, а и другите криминалци од минатата власт kje si lezhite, само гласајте за заев и во вториот мандат ќе си лежат, е сега Македонија можи ќе ја нема на картата, ама битно мијалков ќе си лежи, дали во Мериот, дали во штабот на сдсс или некаде во светот не е битно...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.731
Vidis vojvodo za razlika od tebe i drugite koj se vadite na prikaznite kao ste bojkotirale(ako se lazime), jas poprilicno jasno kazav za koj ke odi mojot glas na site izbori posle tie famoznite koga so bojkot neli go srusivte rezimot. Za najradikalnata politicka partija ili koalicija na partii na albancite. Vo sekoj slucaj mnogu podobro od bezvezen bojkot koj i taka nema nikakov realen efekt vrz izborniot rezultat. Vaka em nim im namaluvam pratenicki mesta sto realno mnogu povekje ke gi zdoboli od vasiot eban bojkot em se zgolemuva kontoto na ovie drugite sto sto avtomatski im se zgolemuvaat i apetitite a toa na site povekje ili pomalce im e jasno kon sto vodi. Kraj na Republika Severna. Win win situacija.
добро бе владе
си имате вие ваши математики
не ви одговара бојкот
и тоа е

Ја би ти рекол да не се потресуеш толку, зашто е евидентно дека ВМРО ќе победи и идеме јово-на-ново, се до другите избори коа ќе тепа СДСМ. Само што ќе тепате со малку гласови, пошто има многу кои нема да гласаат ни за едната, ни за другата опција. Али нели не е битно тоа, пошто нема цензус на парламентарни.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.147
Иначе, моеш комотно да прекинеш да плачеш околу бојкотирањето на избори. Не е тоа мое дело. Јас дури и не пропагирамм бојкот, туку поништување на ливче или гласање за трета опција (како и што направив на последните избори). Само оние кои имаат лична ќар веруваат во ВМРО и СДСМ и мислам дека тие партии ќе имаат процентуално се помалку гласови на изборите кои следат во иднина.
Sto, nema registrirana bugarska partija vo republikata pa da si glasas ko za tvoite. Na tolku bugari tuka na edno zduzenie ostanavte. Pu jazk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.731
Ако, гласајте си пак за сдсс, битно режимот да се сруши, а името, историјата, јазикот, идентитетот не се битни, битно груевски да си лежи, ама ве излажале, не во Идризово, во Будимпешта си лежи, ама ако, битно си лежи, а и другите криминалци од минатата власт kje si lezhite, само гласајте за заев и во вториот мандат ќе си лежат, е сега Македонија можи ќе ја нема на картата, ама битно мијалков ќе си лежи, дали во Мериот, дали во штабот на сдсс или некаде во светот не е битно...
Јас лично сум гласал на парламентарни од почеток, од првите избори и никад не сум гласал за СДСМ, иако се сложувам со тоа дека требаше на минатите да се гласа за СДСМ, заради Груевски, кој е една од најголемите несреќи на партијата и земјава.
Остатокот од постот ти е празно партиско ламентирање, невредно за коментар.
Автоматски споено мислење:

Sto, nema registrirana bugarska partija vo republikata pa da si glasas ko za tvoite. Na tolku bugari tuka na edno zduzenie ostanavte. Pu jazk
Имаше бугарска партија, ама ти не ја осети. Изглеа ставаш дебел слој вазелин.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.271
Поени од реакции
45.657
Денес во еден глас и САД и ЕУ со порака до ВМРО да се натртат и да си ги прифатат Јовевски и Русковска во судството. Не знам дали го мирисаат во далечината курот по чело што им се спрема во април .
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
За мене неизлегување на избори е најлошото сценарио кое можи да си го дозволиме. Секако излегувањето да не биди со поддршка на СДССМ и ДПМНЕ. Во цела оваа безизлезност единствена надеж ни останува да ги казниме двете владеачки партии за да знаат дека тие зависат од народот а не обратно.

Биди промената што сакаш да ја видиш во сетот рекол Ганди. Поединецот ги прави оштествените промени. Најголемата партија е партијата на негласачите, а таа партија треба да ги казни горенаведените на претстојните парламентарни.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.147
добро бе владе
си имате вие ваши математики
не ви одговара бојкот
и тоа е

Ја би ти рекол да не се потресуеш толку, зашто е евидентно дека ВМРО ќе победи и идеме јово-на-ново, се до другите избори коа ќе тепа СДСМ. Само што ќе тепате со малку гласови, пошто има многу кои нема да гласаат ни за едната, ни за другата опција. Али нели не е битно тоа, пошто нема цензус на парламентарни.
Nema potreba od vakvi evtini manipulacii. Prvo daleku od sigurno e deka VMRO ke pobedi na slednite parlamenatrni sto i da e slucaj e uste pomalce sigurno deka bi formiralo vlada. Ako se sekjavas pobedi i na proslite parlamentarni izbori pa SDSM si formira vlada koja ti beskrajno i bezuslovno ja poddrzuvase iako ete navodno si bojkotiral i ne si pridonel kon nivna pobeda. I ako odime po ovaa tvoja analiza so pobeda na VMRO so mnogu pomalace glasovi zatoa sto ete povekjeto bi bojkotirale pak idi na moeto okolu tvojata manipulacija okolu formiranjeto na vlada kako prvo , a pak od druga strana odi kon prilog na vaseto deka sega e najdobro da se bojkotira so sto na SDSM mu se dava takticka prednost da bidat pata pata po glasovi posto aktivnoto clenstvo i na SDSM i na VMRO se bezmalku tuka nekade so sto mu se olesnuva na DUI da odluci koj da bidi sleden mandatar i skapo da go naplati toa. Od druga strana ako po nekoja slucajnost VMRO osvoi nad 61 ili tuka nekade pratenici togas situacijata ke stani kasa popara posto nemoze DUI povekje da se povikuva na nepisanoto pravilo pobednik so pobednik pa po avtomatizam da bara da bidi del od vladata, a od druga strana vlada bez najgolemata albanska partija posebno ako taa e DUI ne ja biva po nikoj osnov pa ete ti belja, krizi, uceni, nekoe divo naselje ili smilkovci vol 2, trckaranje na ambasadori levo desno i taka.
I za kraj sto fajde imam jas ako pobedi VMRO. Demek ke go vrati imeto, ke gi ponisti dogovorite so tvoite, prespanskiot ke se ukini ednostrano, nema povekje da bidime severdjani, ke lezi nekoj? Daj aman ni ti ne si do tolku glup.
Taka da vekje ako me obvinuvate za agitacija togas jas bi vi ja preporacal onaa albanska partija ili koalicija od partii so najradikalni stavovi vo programata. Kolku povekje pratenici osvojat tie a ovie drugite ( SDSM ili VMRO) pomalce tolku pomalce ke se prpelkame do neminovniot kraj na ovoj vestacki brak od interes narecen Republika Severna.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
добро бе владе
си имате вие ваши математики
не ви одговара бојкот
и тоа е

Ја би ти рекол да не се потресуеш толку, зашто е евидентно дека ВМРО ќе победи и идеме јово-на-ново, се до другите избори коа ќе тепа СДСМ. Само што ќе тепате со малку гласови, пошто има многу кои нема да гласаат ни за едната, ни за другата опција. Али нели не е битно тоа, пошто нема цензус на парламентарни.
Од евидентно до реално има разлика... и неверувам дека тие што ќе гласаат ќе одлучат кој ќе е победник. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.731
Под победи, јас подразбирам - ќе формира влада и тоа ќе се случи. Мицковски се покажа како прилично кооперативен, во контекст на насоките во кои сака меѓународната заедница да се движи земјава. Заев сега нема подршка ни кај народот, ни кај меѓународната заедница, барем нема подршка за да остане на власт. Мицковски е почист и поприфатлив кандидат. Едино Заев што ќе добие заради завршената работа, е да не го гонат, како Груевски.
Не гледам ја тука некаков проблем. Народов ќе го гласа Мицковски и ќе добие четири години, после кои ќе може СДСМ пак да се врати.
Единствено нешто кое може да ве загрижува е малиот одзив, ама нели нема цензус тука.
Стварно Владе немаш потреба од целово ова хистеришење и анкетите така покажуваат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.147
Под победи, јас подразбирам - ќе формира влада и тоа ќе се случи. Мицковски се покажа како прилично кооперативен, во контекст на насоките во кои сака меѓународната заедница да се движи земјава. Заев сега нема подршка ни кај народот, ни кај меѓународната заедница, барем нема подршка за да остане на власт. Мицковски е почист и поприфатлив кандидат. Едино Заев што ќе добие заради завршената работа, е да не го гонат, како Груевски.
Не гледам ја тука некаков проблем. Народов ќе го гласа Мицковски и ќе добие четири години, после кои ќе може СДСМ пак да се врати.
Единствено нешто кое може да ве загрижува е малиот одзив, ама нели нема цензус тука.
Стварно Владе немаш потреба од целово ова хистеришење и анкетите така покажуваат.
Neznam koj del ne go sfati kade velam prvo deka ke glasam isto kako i na lokalnite izbori toest za najradikalnata albanska partija ili koalicija od partii i vtoro sto fajde ako VMRO dojde na vlast. Stetata e vekje napravena. Cel muabet okolu bojkotot bese negovata besmislenost vo smisla da se setat golemite partii i ako e samo toj motiv togas e teska glupost. Ako ne izleguvaat na glasanje od drugi X pricini togas mozebi ima smisla, no za da kaznis nekogo so neizleguvanje na parlamentarni e krajno debilno i samo zatoa sto nema cenzus. Da imase sosem druga bi bila prikaznata no ete nema.
A za drugite veseli matematiki ene kaj se izborite, zivi bili pa videli. Za razlika od tebe koj ete i da promasis sto raka na srce ne ti e prvpat pa ni vtor pat ili neznam koj pat nikomu nisto, ke se pravis na toso nekoe vreme kako sega na primer i koj pamti arno , koj ne pak arno. Jas od druga strana imam kladba. Mene ako zemis taka mi e od interes SDSM da formira vlada.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Под победи, јас подразбирам - ќе формира влада и тоа ќе се случи. Мицковски се покажа како прилично кооперативен, во контекст на насоките во кои сака меѓународната заедница да се движи земјава. Заев сега нема подршка ни кај народот, ни кај меѓународната заедница, барем нема подршка за да остане на власт. Мицковски е почист и поприфатлив кандидат. Едино Заев што ќе добие заради завршената работа, е да не го гонат, како Груевски.
Не гледам ја тука некаков проблем. Народов ќе го гласа Мицковски и ќе добие четири години, после кои ќе може СДСМ пак да се врати.
Единствено нешто кое може да ве загрижува е малиот одзив, ама нели нема цензус тука.
Стварно Владе немаш потреба од целово ова хистеришење и анкетите така покажуваат.
Меѓународната заедница не поддржува лица (особи). Поддржува идеали кои се во склоп со европските вредности и кај кои нема НИ РОНКА сомнение дека договорот од Преспа ќе биде ставен под било каков знак прашалник..
Значи не викам Заев или Мицковски... туку кој и да е, пред се мора да е човек спреман да голтне и да (про)даде уште малку од таа минимална гордост и идентитет што ни остана.
ЗА ЖАЛ - тоа е реалноста, а не кој ќе победи нс избориве..
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
Под победи, јас подразбирам - ќе формира влада и тоа ќе се случи. Мицковски се покажа како прилично кооперативен, во контекст на насоките во кои сака меѓународната заедница да се движи земјава. Заев сега нема подршка ни кај народот, ни кај меѓународната заедница, барем нема подршка за да остане на власт. Мицковски е почист и поприфатлив кандидат. Едино Заев што ќе добие заради завршената работа, е да не го гонат, како Груевски.
Не гледам ја тука некаков проблем. Народов ќе го гласа Мицковски и ќе добие четири години, после кои ќе може СДСМ пак да се врати.
Единствено нешто кое може да ве загрижува е малиот одзив, ама нели нема цензус тука.
Стварно Владе немаш потреба од целово ова хистеришење и анкетите така покажуваат.
Се сложувам со се, освен со делот со СДСМ - мислам дека е сосема веројатно да никогаш повеќе нема да се вратат на власт. Или да се разбие во неколку помали партии.
И ова што беа на власт 3 години беше исклучиво откроирани од Американците заради разните компромиси, кој никоја претходна власт сакаше да ги направи. Нема веќе што да се шитка а се покажаа колку се способни да решаваат било каков внатрешен проблем. Посебно ако испадне (на долги стази) дека сите тие компромиси исклучиво беа само за Нато, во кое ионако бевме неформално.
Реално и ВМРО треба да се распадне после толку резили, ама овие од СДСМ се толку полоши , да имаат повеќе шанси.
Не знам зошто овие работи не се случија порано. Па Албанците во Македонија кои се 20% имаат повеќе партии во собрание од Македонците. Да не зборувам за сите соседни држави...
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Меѓународната заедница не поддржува лица (особи). Поддржува идеали кои се во склоп со европските вредности и кај кои нема НИ РОНКА сомнение дека договорот од Преспа ќе биде ставен под било каков знак прашалник..
Значи не викам Заев или Мицковски... туку кој и да е, пред се мора да е човек спреман да голтне и да (про)даде уште малку од таа минимална гордост и идентитет што ни остана.
ЗА ЖАЛ - тоа е реалноста, а не кој ќе победи нс избориве..
Vikas da se prodade uste malku, zarem ostana uste nesto za prodavanje, bas me interesira sto ima uste za prodavanje.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.471
Поени од реакции
4.640
Меѓународната заедница не поддржува лица (особи). Поддржува идеали кои се во склоп со европските вредности и кај кои нема НИ РОНКА сомнение дека договорот од Преспа ќе биде ставен под било каков знак прашалник..
Значи не викам Заев или Мицковски... туку кој и да е, пред се мора да е човек спреман да голтне и да (про)даде уште малку од таа минимална гордост и идентитет што ни остана.
ЗА ЖАЛ - тоа е реалноста, а не кој ќе победи нс избориве..
Значи европски вредности се да се бришат име и идентитет на една земја само затоа што друга соседна земја така сака.
Ако европска вредност е промената на името и покрај неуспешниот референдум и масовното противење на т.н. договор од преспа-
да се мочам во таквите европски вредности!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom