Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

  • ВМРО-ДПМНЕ

  • СДСМ

  • ДУИ

  • БЕСА

  • Некоја друга опција.

  • Не излегувам на гласање.

  • Левица


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.110
Поени од реакции
699
...заради тоа што имаше опција - со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија.
Референдумското прашање убаво го разбрав. Сепак дозволив да ме понесе колективната еуфорија.
Мал? Повозрасен е од мене, прилично памти.
Меѓу највозрасните сум на форумов. Гарантирано во првите 5%.
Да, секогаш има поголеми ср*ања па и од сегашново. Задачите кои комуњарата треба да ги доврши, а кои се однесуваат да бришење на се‘ што е македонско, се наредниот степен од ср*ањето кое ни следува.
Јас мислев на она што досега се има случено. За ова што допрва ќе се случи, мислам дека си (нажалост) во право.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.114
Поени од реакции
32.021
Вардар у Скопје окер боја денес (од Железара наводно), на дневна 25 степени пиковите у Лисиче и Карпош се 100-ка пм10, али побитно е за дневнопартиски глупости да се збори.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.258
Поени од реакции
7.533
Вардар у Скопје окер боја денес (од Железара наводно), на дневна 25 степени пиковите у Лисиче и Карпош се 100-ка пм10, али побитно е за дневнопартиски глупости да се збори.
Па тоа е резултат(загадувањето)на дневно партиските глупости
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.257
Поени од реакции
3.246
сериозен човек...нема што...

Хмммм...Гле‘ам дека лажењето, крадењето и слабото паметење, „иделе„ заедно...Све у една личност. Море, „три у едно„.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.257
Поени од реакции
3.246
најинтересно е што ,,овој,, ќе гони за ширење на лажни вести.....:facepalm:
Биди сигурен дека нема да почне од него самиот, ами од другите...Оние кои „лажат„.

Во живеењето по извртена логика, нештата секогаш се гледаат „обратно„ од природно утврдените.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.011
Поени од реакции
13.608
Гошев и Георгиевски го бојкотираа вториот круг.
Тоа му остави одврзани раце на Црвенковски, во тој период, да ги направи најголемите срања у историјата на земјава.
Само што Љубчо бојкотирал втор круг на избори без цензус. А во случајов ќе имавме пропаднати претседателски, обврска за организирање нови, комплетна политичка нестабилност истовремено додека Рекет ја руши Катица и во тој хаос нема ни простор за преговори и натегања. Ама некој генијален реши да му помогне на Стево да стане претседател, а на Заев да си го легитимира на избори егзибиционизмот.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
668
Поени од реакции
176
Не знам на што се надеваат.
Знам дека во сабота Крива Паланка е окупирана од Бугари. Толку многу им е добар ЕУ животот што постојано се на шопинг кај нас.
Се утепаа Бугарите во метрополата Крива Паланка да одат за електроника, автомобили, спортска опрема, козметика, накити, лекови, забава, авионски карти...секоj ден се таму гужви прават без разлика на сезоната...

Уствари си нашле Бугарите утепани селани да им продават зеленчук за зимница за џабе пари неколку недели во годината.
Перцепцjа:

*Бугарите* Види колку ефтино, човече, среќа што има коj да ни нуди такви цени...екстра се погоди за нашите плати...

*Селаните* Чим доаѓат каj нас за толку стратешка роба како продукти за аjвар, значи таму не чини и тоа нема никаква врска со разлика во стандартот! Еве доказ коjа велесила сме на глобалниот пазар за чушки и френки!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.114
Поени од реакции
32.021
Јас мислев на она што досега се има случено. За ова што допрва ќе се случи, мислам дека си (нажалост) во право.
Koа беше кај нив срање, ние идевме таму да купуваме. Сега е обратно.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.110
Поени од реакции
699
Се утепаа Бугарите во метрополата Крива Паланка да одат за електроника, автомобили, спортска опрема, козметика, накити, лекови, забава, авионски карти...секоj ден се таму гужви прават без разлика на сезоната...
Па да. Ние произведуваме електроника, автомобили, спортска опрема, козметика, накити, лекови, забава, авионски карти... А тие не купуваат. Мала им е пензијата (не е лошо да провериш).
Во Гевгелија Грците се на стоматолог. Во Грција нема стоматолози.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
591
Поени од реакции
1.228
Да. Баш така ќе биде. Само гледај.
Какви све не работи има заборавано овој народ...
Автоматски споено мислење:

Помор на риби во Вардар: Град Скопје во вонредна инспекција, се сомнева во загадување од „Железара“
Железара му ебава матер на Скопје долго време, поготово на населбите што се у непосредна близина. Смрдеа скоро секоја вечер имало, од септември, октомври, па негде до април, мај. Али, како што е неподнослива смрдеата последниов месец, никад не било. Тоа е страшно нешто. Пријавувано е, инспекција искача на терен и многу нормално не наоѓа ништо. Сега треба да градат во кругот на Железара и некоја фабрика за горење одпад. Луѓето се против, се собираат и потписи, ама нормално медиумите си ќутат.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
668
Поени од реакции
176
Па да. Ние произведуваме електроника, автомобили, спортска опрема, козметика, накити, лекови, забава, авионски карти... А тие не купуваат. Мала им е пензијата (не е лошо да провериш).
Тоа е поентата. Ама си ти толку затуцано провинциjалистче што не можеш да сфатиш дека доколку продаваш чушки и френки на пензионери неколку недели во годината, а од нивната земjа купуваш електроника, автомобили, спортска опрема, козметика, накити, лекови, забава, авионски карти, во дебел минус накраj си ти. Инаку слободно со баjрамите.

Имате бе вие IKEA во Крива Паланка?
 
Последно уредено:

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.110
Поени од реакции
699
Тоа е поентата. Ама си ти толку затуцано провинциjалистче што не можеш да сфатиш дека доколку продаваш чушки и френки на пензионери неколку недели во годината, а од нивната земjа купуваш електроника, автомобили, спортска опрема, козметика, накити, лекови, забава, авионски карти, во дебел минус накраj си ти. Инаку слободно со баjрамите.

Имате бе вие IKEA во Крива Паланка?
Батали провокации и навреди и одговори што купуваш од наведените работи кои се произведени во Бугарија и колкава е нивната минимална пензија.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.841
Поени од реакции
991
Точно е тоа но исто е точно дека нема избор, нема ниту една нормална македонска партија па дури ни нормална граѓанска опција составена од чесни луѓе туку најкорумпираните елементи од општеството се напикани во раководствата на партиите.

Лесно им е на странците да ги водат за уше кога се сите корумпирани и се борат кој повеќе парички (мито) ќе лапне.

Не уништи „демократијава“.
Автоматски споено мислење:1000 потписи заверени на нотар треба а колку основачи не знам.
Сите знаеме дека ни треба нова и свежа опција. Проблемот е што и да има салам група на основачи, ќе имаат проблем со формирање на тимови и наоѓање на добара кадар за еден куп позиции.
СДСМ почна во старт да оди надолу бидејќи немаа добар кадар ни за пратеници камоли за јавни функции.
Како директори на јавни претпријатија се ставени дискутабилни ликови. Многу мал дел од нив се покажаа како квалитетни и исполнителни.
Лесно е да формираш нова партија, тешко е да се екипираш. Инаку сите сме желни за нешто ново и „посвежо“. Мислам дека и во другите земји токму овој синдром резултираше со подем на утрадесничарски и националистички партии. Изборот помеѓу левица и десница веќе не е доволен.
 
Последно уредено:
На врв Bottom