Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .
Член од
28 март 2006
Мислења
15.494
Поени од реакции
8.291
Не знам зашто досега не ги напуштија преговорите. Со вакви навреди и однос имаат полно право во Брисел да му се пок**каат на договорот за добрососедство. Прво е глупо да цртаме нова историја, понатаму све е бесполез.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.875
Поени од реакции
6.893
Не знам зашто досега не ги напуштија преговорите. Со вакви навреди и однос имаат полно право во Брисел да му се пок**каат на договорот за добрососедство. Прво е глупо да цртаме нова историја, понатаму све е бесполез.
Od ista pricina za sto pregovaravme so Grcija za imeto. Koga si se slozil da pregovaras redno e da ja teras rabotata do kraj. Dosegasnata taktika na prethodnite vladi bese nesto od tipot veke koga nekoj pameten se slozil deka treba da se pregovara za nesto sto ne e za pregovaranje togas ke si pregovarame kolku da se reci deka pregovarame. Istata taktika ja imaa i Grcite so svoite crveni linii posto koga ovie bile tolku glupi da sednat da pregovaraat zosto pa da ne. Ne gubea nisto a mozea da dobijat mnogu no ni na kraj na pamet ni na ednite ni na drugite ne im padna na um ednostrano da gi prekinat pregovorite. I taka si se vleckavme so godini, poveketo zemji ne imaa priznato pod ustavnoto ime, drugite poleka poleka ne dopriznavaja i taka se dodeka eden den nekoj resi da bidi vizioner i ne resi vo dva potezi. Zborot mi bese za nekoj raboti ednostavno ne se pregovara i toa mu se dava jasno do znaenje na drugata strana vo smisla nema sansi i koj ve eba sekako diplomatski spakovano. Vo onoj moment koga si se slozil na pregovaranje nema vrakjanje nazad.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.091
Поени од реакции
10.623
Се наоѓаме во една фаза на историјата од која мислиме дека нема добро да заврши. Но во Македонската историја поминале фази подолги, ропства вековни и во тоа време Македонецот се родил роб и умрел роб без надеж дека ќе се смени нешто кон подобро. Ако гледаме низ нашата Македонска историја ќе видиме дека сепак после безизлезни периоди сме излагале на добро. Така и сега ќе биде. Македонскиот народ ќе си биде Македонски и ќе дојде време со овие одроди да се справи и да ги острани и да ја си земе судбината пак во своите раце. Така да оваа фаза во Македонската историја ќе биде само небитен период на лудаци како што сме имале и предходно.

Поред Пепи:
Векови, пеколни, заедно ќе минеме
древна земјо македонска,
така е пишано ништо да не бидеме,
ти без мене, јас без тебе.

Само напред и цврсто и самоуверено против овие одроди кои ги има во Македонија и надвор од неа.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.525
Поени од реакции
5.087
Се наоѓаме во една фаза на историјата од која мислиме дека нема добро да заврши. Но во Македонската историја поминале фази подолги, ропства вековни и во тоа време Македонецот се родил роб и умрел роб без надеж дека ќе се смени нешто кон подобро. Ако гледаме низ нашата Македонска историја ќе видиме дека сепак после безизлезни периоди сме излагале на добро. Така и сега ќе биде. Македонскиот народ ќе си биде Македонски и ќе дојде време со овие одроди да се справи и да ги острани и да ја си земе судбината пак во своите раце. Така да оваа фаза во Македонската историја ќе биде само небитен период на лудаци како што сме имале и предходно.

Поред Пепи:
Векови, пеколни, заедно ќе минеме
древна земјо македонска,
така е пишано ништо да не бидеме,
ти без мене, јас без тебе.Ќе употреба една реченица од говорот на пратеникот на сдс што неофицијално е избран како најдобар говор во собранието,а тоа е "со векови имавме нација а немавме држава а за денеска да имаме држава а немаме нација".Ова е единствен пример во Европа и за нас е означува крај на еден народ и нација.

Само напред и цврсто и самоуверено против овие одроди кои ги има во Македонија и надвор од неа.
За жал не е точно ова и мое лично мислење е дека никогаш досега не сме биле во полоша ситуација и не не мислам на тоа што се овие на власт и што направија триста глупости.Ниту една промена на име,знаме,химна,двојазичност и не знам што не е толкубстрашно за нас како што е губењето на нацијата.Во минатото успеале да ја сочуваат и затоа добивме држава што рака на срце сме ја добиле по сплет на околности но не велам дека не сме ја заслужиле(тогаш) и дека не сме се бореле доволно за да ја имаме.Денеска секој еден Македонец од 20 години па до 35-40 кој не е вработен во државна работа се буди со пцуење кон државата и својот народ и си легнува со тоа а во текот на денот гледа како да ја напушти државата или пак ако е можно и тој да се вработи државно.Да не зборувам за тоа колку младите не се воспитани во патриотски дух и немаат ни трошка љубов кон татковината.Не знам како ќе се одвиваат политиките на Балканот во иднина но знам дека ние полека но сигурно станавме хибридна држава а со текот на времето и хибриден народ.Тоа е многу жално според мене и кога јас би одлучувал подобро би било да ја снема Македонија ваква каква што е отколку да станеме зомби-држава.Оваа тема е толку многу широка што нема крај а сепак што и да пишеме пак нема да можеме да се доискажеме и да се објасниме во целост.Сепак не верувам дека оваа што се случи ќе биде само лоша фаза во историјата на Македонија туку една од последните пред да станеме тоа што го пишав и погоре,ЗОМБИ држава.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
21.563
Поени од реакции
14.123
За жал не е точно ова и мое лично мислење е дека никогаш досега не сме биле во полоша ситуација и не не мислам на тоа што се овие на власт и што направија триста глупости.Ниту една промена на име,знаме,химна,двојазичност и не знам што не е толкубстрашно за нас како што е губењето на нацијата.Во минатото успеале да ја сочуваат и затоа добивме држава што рака на срце сме ја добиле по сплет на околности но не велам дека не сме ја заслужиле(тогаш) и дека не сме се бореле доволно за да ја имаме.Денеска секој еден Македонец од 20 години па до 35-40 кој не е вработен во државна работа се буди со пцуење кон државата и својот народ и си легнува со тоа а во текот на денот гледа како да ја напушти државата или пак ако е можно и тој да се вработи државно.Да не зборувам за тоа колку младите не се воспитани во патриотски дух и немаат ни трошка љубов кон татковината.Не знам како ќе се одвиваат политиките на Балканот во иднина но знам дека ние полека но сигурно станавме хибридна држава а со текот на времето и хибриден народ.Тоа е многу жално според мене и кога јас би одлучувал подобро би било да ја снема Македонија ваква каква што е отколку да станеме зомби-држава.Оваа тема е толку многу широка што нема крај а сепак што и да пишеме пак нема да можеме да се доискажеме и да се објасниме во целост.Сепак не верувам дека оваа што се случи ќе биде само лоша фаза во историјата на Македонија туку една од последните пред да станеме тоа што го пишав и погоре,ЗОМБИ држава.
,,,nema veke ona_pred da se sluchi,,,pred da staneme zombi drzhava,,,Makedonija e veke zombi drzhava,,,
,,,a za nekakvi promeni,i tuka veke e docna,nema koj kako kritichna masa neshto da stori,,,
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.206
Поени од реакции
881
Се наоѓаме во една фаза на историјата од која мислиме дека нема добро да заврши. Но во Македонската историја поминале фази подолги, ропства вековни и во тоа време Македонецот се родил роб и умрел роб без надеж дека ќе се смени нешто кон подобро. Ако гледаме низ нашата Македонска историја ќе видиме дека сепак после безизлезни периоди сме излагале на добро. Така и сега ќе биде. Македонскиот народ ќе си биде Македонски и ќе дојде време со овие одроди да се справи и да ги острани и да ја си земе судбината пак во своите раце. Така да оваа фаза во Македонската историја ќе биде само небитен период на лудаци како што сме имале и предходно.

Поред Пепи:
Векови, пеколни, заедно ќе минеме
древна земјо македонска,
така е пишано ништо да не бидеме,
ти без мене, јас без тебе.

Само напред и цврсто и самоуверено против овие одроди кои ги има во Македонија и надвор од неа.
Сме биле 500 години под турско ропство. Тоа е факт. Но факт е дека никој не ни го оспорувал јазикот ниту верата. Националната свест (зборувам за мојот крај) не била осознаена. Дури кон крајот на 19 век почнало да се буди чувство на национална припадност. Верата и јазикот и понатаму ги чуваме, за националноста се изборивме и ја изгубивме. Ја изгубивме од своите (предавници), затоа тешко ќе ја вратиме. Ова е најтешкиот (досега) период од историјата на македонскиот (веќе непостоечки) народ.
Автоматски споено мислење:

па со политички средства нели ти е јасно, еве уште еднаш БОЈКОТ, можеби ти заговараш да го примениме методот на Аљи и неговите ... па со пушка во рака стана борец за човечји права, види не сум размисливал идејата вреди да се разгледа.
Од една страна БОЈКОТ, од друга страна ќе го вратите името, а за враќање се потребни минимум 80 пратеници. Па КАКО?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
15.494
Поени од реакции
8.291
Така и сега ќе биде. Македонскиот народ ќе си биде Македонски и ќе дојде време со овие одроди да се справи и да ги острани и да ја си земе судбината пак во своите раце. Така да оваа фаза во Македонската историја ќе биде само небитен период на лудаци како што сме имале и предходно.
Овде имам неколку сомнежи, прашалници, како сакаш наречи ги.
Прво, народот да си биде Македонски - што ако Македонија ги прифати и "измените" на Мицотакис за граѓани на државата па и јазикот? Со ликови од типот руки на груди и колнење, док сум жив нема да дозволам, видовме дека многу нешто се дозволи. Не знам тие случаи како се нарекуваат во психијатријата.
Второ, надеж за справување (правно веројатно се мисли) со нив. Согласно од 1992-1993 наваму скоро сите ја избегнале правдата, се сомневам дека нешто ќе преземат и против нив.
Третото е само констатација со која не би се сложил-период на лудаци како што сме имале и предходно. Досега не сме имале ако се мисли на идентитет, јазик, име на држава. За криминал имало и ќе има но за овие дефинирачки константи (неменливи) за Македонија, сега испаднаа варијабли (варијабли=вредности кои лесно се менуваат).

Мене сеуште ми е дилема рекетот, смиреноста на странските претставници и начинот на кој се води случајот. Што ако овие огромни милиони за кои никој незнае каде се, се поврзани со трошоците за шарената револуција кои сигурно не биле мали (нгоа, амбасади, странски служби, разни групи и организации)? Тоа ми е дилема иако можеби нема врска засега едно со друго.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
1.956
Поени од реакции
3.729
За жал не е точно ова и мое лично мислење е дека никогаш досега не сме биле во полоша ситуација и не не мислам на тоа што се овие на власт и што направија триста глупости.Ниту една промена на име,знаме,химна,двојазичност и не знам што не е толкубстрашно за нас како што е губењето на нацијата.Во минатото успеале да ја сочуваат и затоа добивме држава што рака на срце сме ја добиле по сплет на околности но не велам дека не сме ја заслужиле(тогаш) и дека не сме се бореле доволно за да ја имаме.Денеска секој еден Македонец од 20 години па до 35-40 кој не е вработен во државна работа се буди со пцуење кон државата и својот народ и си легнува со тоа а во текот на денот гледа како да ја напушти државата или пак ако е можно и тој да се вработи државно.Да не зборувам за тоа колку младите не се воспитани во патриотски дух и немаат ни трошка љубов кон татковината.Не знам како ќе се одвиваат политиките на Балканот во иднина но знам дека ние полека но сигурно станавме хибридна држава а со текот на времето и хибриден народ.Тоа е многу жално според мене и кога јас би одлучувал подобро би било да ја снема Македонија ваква каква што е отколку да станеме зомби-држава.Оваа тема е толку многу широка што нема крај а сепак што и да пишеме пак нема да можеме да се доискажеме и да се објасниме во целост.Сепак не верувам дека оваа што се случи ќе биде само лоша фаза во историјата на Македонија туку една од последните пред да станеме тоа што го пишав и погоре,ЗОМБИ држава.
По мое мислење некој период ќе бидиме зомби нација се додека не не убедат дека сме нешто друго тоест бугари.Тоа нема да им е тешко пошто за партиските послушници нација не постои туку само партија.:toe:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.214
Поени од реакции
32.207
Епа готово, така ќе биде. Гарант.
Автоматски споено мислење:

Иначе, супер све анкетава, Левица и тоа, али тие што ги знам од Левица, не би им дал власт никад. Ценам, помалку штета би имало кога Груевски да го вратиме од Будимпешта.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.390
Поени од реакции
7.852
Епа готово, така ќе биде. Гарант.
Автоматски споено мислење:

Иначе, супер све анкетава, Левица и тоа, али тие што ги знам од Левица, не би им дал власт никад. Ценам, помалку штета би имало кога Груевски да го вратиме од Будимпешта.
Ја не знам што се жалиш,Грујо ваков оние од Левица такви.Шо ти фали со Заев?Терај си Северџанска агенда и уживај
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.214
Поени од реакции
32.207
Ја не знам што се жалиш,Грујо ваков оние од Левица такви.Шо ти фали со Заев?Терај си Северџанска агенда и уживај
Заев ќе победи, ако добие датум. После ќе има масовно плачење тука на форумов.
Ако не, Мицковски ќе победи. И тоа ќе предизвика масовно плачење.

Левица ако имаат еден пратеник. Или ниеден.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
219
Поени од реакции
125
Епа готово, така ќе биде. Гарант.
Автоматски споено мислење:

Иначе, супер све анкетава, Левица и тоа, али тие што ги знам од Левица, не би им дал власт никад. Ценам, помалку штета би имало кога Груевски да го вратиме од Будимпешта.

Јас сега пред минута гласав на анкетава. Се двоумев меѓу опциите: Некоја друга опција, и не излегувам на гласање, ја одбрав: некоја друга опција, мада може и нема да гласам.

Просто се е исто, нема разлика во понудата.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.214
Поени од реакции
32.207
Јас сега пред минута гласав на анкетава. Се двоумев меѓу опциите: Некоја друга опција, и не излегувам на гласање, ја одбрав: некоја друга опција, мада може и нема да гласам.

Просто се е исто, нема разлика во понудата.
Ја ќе гласам за некоја партија која сигурно нема да има никаков импакт.
Тоа е наместо да не излезам на гласање.
Автоматски споено мислење:

Море што патриоти никнаа на темава од кога Заев ја зема власта.
Си бевте и пред тоа патриоти.

Верни до гроп.
Мајка го роди народ да води и слично.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.390
Поени од реакции
7.852
Ја ќе гласам за некоја партија која сигурно нема да има никаков импакт.
Тоа е наместо да не излезам на гласање.
Автоматски споено мислење:


Си бевте и пред тоа патриоти.

Верни до гроп.
Мајка го роди народ да води и слично.
Мислев на вас,на Северџаните.Сите што останавте на темава сте се преобратиле
 
На врв Bottom