Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.466
Поени од реакции
46.785
Видете како провоцира копилето...

20190912_174355.png

20190912_174414.png


Али добро, сигурно е тешко жена ти што ја плескаш дома да личи на Гарт Алгар од Wayne's World, па вака ја истура фрустрацијата на социјалните мрежи...

:kafence:
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.875
Поени од реакции
6.893
или НПК од која си изградија хотел среде Трст или Мериот среде центар, замоци во Чешка, Свидмилк и Џумајлија или половина најголеми македонски фирми или телохранители и шофери во скап хотел во Будимпешта или ветувањето за ревизија на приватизацијата и казни за транзициониот криминал или Окта, здравствени карти, Македонска Банка или малтретирање луѓе и работници кои не се од нивна партија и приватизација на институциите, штабови во мвр или заклучување гласачи, пакување вреќи, губење било каква надеж за евроатлантско членство, "самоубиства"...може ова надолго и нашироко ама бадијала. Луѓето брзо "забораваат" па може да се возврати и со -епа гласајте го пак војводата во егзил. Башка претходната влада имаше покомуњарски црепови неголи сега. И точно, тоа е личен став кој за кого и дали гласал.
Gi zaboravi i milijardite evra koi gi iznesija od republikata. Kolku bese cifrata posledno, 100, 200,500 milijardi evra? I da te potsetam deka toa bese najbogatata partija vo cela Evropa a najverojatno i posiroko. Jas samo da ve potsetam posto starost, se zaborava de.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
11.479
Поени од реакции
14.395
Видете како провоцира копилето...
Не провоцира, туку укажува. Он беше од ретките што во текот на преговорите редовно и прецизно објаснуваше што може да не кошта секоја варијанта од тие што беа во оптек.
Не беше согласен со договорот, укажа на дупката што референдумот ја остави и како Грција може да ја користи во иднина, ама исто така и нагласува дека кога веќе е ратификувано тоа што е договорено , тука нема мрдање и последиците се тие што се .
Северномакедоцни или граѓани на Северна Македонија ќе биде финеса за пеглање и ќе биде избоксувана од Атина во текот на преговорите со ЕУ како што нагласи министерот за надворешни на Грција.
Човеков само кажува да почнеме да се навикнуваме.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.774
Поени од реакции
7.948
Може дури и беше со терористите кога пукаана нашите.
Има време он и простор да се искупи делимично за срањата, сеуште е на власт. Не ми се чини дека ќе му успее, ама има време.
Ако добие датум и влез у НАТО, пак ќе ги добие изборите.
За во ЕУ шу прајме, ги заболе 90% за Нато, освен војската директен финансиски бенефит нема да имаме другите.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
737
Поени од реакции
617
губење било каква надеж за евроатлантско членство
Што и колку ти вреди членство во ЕУропска и ОТАН?
Веројатно името Македонија, достоинството и идентитетот на еден народ и не се некоја вредност кои ти прави проблем за да се одлучиш да ги шитнеш, што добиваш ти и твоите Северџани со членство во тие стари еме демоНкратски творби???
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.875
Поени од реакции
6.893
Што и колку ти вреди членство во ЕУропска и ОТАН?
Веројатно името Македонија, достоинството и идентитетот на еден народ и не се некоја вредност кои ти прави проблем за да се одлучиш да ги шитнеш, што добиваш ти и твоите Северџани со членство во тие стари еме демоНкратски творби???
Pa najverojatno ne mu davaa bugarski pasos popularno narecen evropski pa vaka so clenstvoto vo Eu po avtomatizam toj problem povekje ne e problem i slobodno ke moze da emigrira na zapad. Dali vo pasosot ke mu pisuva severdjan ili ke mu pisuvase bugar ocigledno ne mu e tolku bitno. I toa e ona bitnoto kaj edno 99.9% od pobornicite za clenstvo vo EU na bilo koj nacin i bilo koja cena. Polesno da mu ja duvnat, nisto povekje, nisto pomalce.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.493
Поени од реакции
8.291
Pa najverojatno ne mu davaa bugarski pasos popularno narecen evropski pa vaka so clenstvoto vo Eu po avtomatizam toj problem povekje ne e problem i slobodno ke moze da emigrira na zapad. Dali vo pasosot ke mu pisuva severdjan ili ke mu pisuvase bugar ocigledno ne mu e tolku bitno. I toa e ona bitnoto kaj edno 99.9% od pobornicite za clenstvo vo EU na bilo koj nacin i bilo koja cena. Polesno da mu ja duvnat, nisto povekje, nisto pomalce.
ама се изнатропа, за сите пари. е тешко е да завршиш факултет, јбг
Автоматски споено мислење:

Што и колку ти вреди членство во ЕУропска и ОТАН?
Веројатно името Македонија, достоинството и идентитетот на еден народ и не се некоја вредност кои ти прави проблем за да се одлучиш да ги шитнеш, што добиваш ти и твоите Северџани со членство во тие стари еме демоНкратски творби???
прво, ја не сум ги шитнал. Друго, шо к бараше глујо да продужи да преговара за некој разумен компромис кога добар дел од народот и професори меѓу кои и оној од Белград, бараа да се прекине со преговори, да се оди со друго решение. Па уште референдуми, глупости, во заграда да било па Скопје да било, па "народот ќе одлучел"..., вакво онакво, к се тресе... патриотот ко п. под кошула
А тоа што вреди европски сојуз, ќе си побараш меѓународна размена, повластици, документи.
Него од цел пост набројан криминал (и уште низа други), тебе те дирна Нато и ЕУ, она краденото никому ништо. Ок
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
737
Поени од реакции
617
прво, ја не сум ги шитнал. Друго, шо к бараше глујо да продужи да преговара за некој разумен компромис кога добар дел од народот и професори меѓу кои и оној од Белград, бараа да се прекине со преговори, да се оди со друго решение. Па уште референдуми, глупости, во заграда да било па Скопје да било, па "народот ќе одлучел"..., вакво онакво, к се тресе... патриотот ко п. под кошула
А тоа што вреди европски сојуз, ќе си побараш меѓународна размена, повластици, документи. Да не со Африка ќе се сојузиме...или Кина?
И од цел пост набројан криминал, тебе те дирна Нато и ЕУ, она краденото никому ништо.
чекај чекај малку не се ...
Дали си шитнал или не ти најдобро си знаеш, еве нпр. излезе ли на референдум, ако излезе со која цел и....?
Значи Груки е виновен што Зокито го шитна името, па зошто овие Севреџаниве во песни го величаат Зокито, зошто Македонците пеат дека продал име за вечера?
Јави им да знаат дека Грукито го напраил тоа!
Оној профа од Белград по потекло е ми се чини од Богданци и за сега еден од најеминентните наши луѓе, за Фрчко Деско Камбе и другите со гордост може да носи титула професор! Се запиша во македонската историја како Македонец, Северџаните можат да му се фатат за таквото и да врескаат револуција.
Ако е Грукито глуп е негова работа дека предлогот за референдумот е недоносено решение му е јасно на секој, ама ми се чини тоа беше обид да се парира подготвеноста на Северџаните да го шитнатидентитетот и името уште тогаш.
Европски сојуз што е тоа, зошто Бритите напуштат таков квалитетен сојуз, зошто Исланд не сака да има работа, Швајцарија зошто не сака да влезе во нешто толку добро? Кој денес или вчера и пречеше на Македонија размена, знаеш ли дека никаков прием на Македонија нема да измени ништо во квалитетот на животот во Македонија, единствено нешто што ќе смени е квалитативни промени на економски и др...
Сојуз со Кина, хе хе хе, Кина е во 22 век за Северџистан... не си се запрашал дали Кина сака да има работа со Северџани и Северџистан, свесен ли си дека цел свет ви се смее, дека заради ... и нам , дека туѓ срам не изеде.

Кој украл каде се парите, зошто не ги процесирате зошто не ги вратите парите каде се парите?
Се што гледавме последниве години е “операција севреџистан“!
Зошто и понатаму опстојувате на тоа не ми е јасно, зарем мислите дека Северџистан ќе опстане?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.335
Поени од реакции
3.314
Не провоцира, туку укажува. Он беше од ретките што во текот на преговорите редовно и прецизно објаснуваше што може да не кошта секоја варијанта од тие што беа во оптек.
Не беше согласен со договорот, укажа на дупката што референдумот ја остави и како Грција може да ја користи во иднина, ама исто така и нагласува дека кога веќе е ратификувано тоа што е договорено , тука нема мрдање и последиците се тие што се .
Северномакедоцни или граѓани на Северна Македонија ќе биде финеса за пеглање и ќе биде избоксувана од Атина во текот на преговорите со ЕУ како што нагласи министерот за надворешни на Грција.
Човеков само кажува да почнеме да се навикнуваме.
Кон болдуваното:
- „северномакедонци„ и „граѓани„ се описи кои се битно различни. Ај што првиот не‘ преименува од „македонци„ во „северни„, туку поимот „граѓани„ е уште поубиствен, оти не‘ претвора во телесни појави, без национална припадност и свест, сведени на правнички поим и правна кагегорија.
- веќе сме навикнати; доволно е да ги видиме колоните на „Богородица-Евзони„ и не ни е потребно дополнително навикнување.
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
28 март 2006
Мислења
15.493
Поени од реакции
8.291
чекај чекај малку не се ...
Дали си шитнал или не ти најдобро си знаеш, еве нпр. излезе ли на референдум, ако излезе со која цел и....?
прво, као што рече една членка овде, тие се лични прашања и не мислам тебе да ти се исповедам. толку за тоа кој каде искочил и што сторил.
Значи Груки е виновен што Зокито го шитна името, па зошто овие Севреџаниве во песни го величаат Зокито, зошто Македонците пеат дека продал име за вечера?
Јави им да знаат дека Грукито го напраил тоа!
второ, се правиме наивни во врска со телефонските договарања, референдумите и продолжување на квазипреговорите. Стопати сфативме и потврдивме дека Заев ни го "реши" името за навек. Него некако си алергичен на секое потсетување на грешките во блиското минато и тоа минато со исклучок на криминалите од порано, што доволно индицира. Да не ти постирам видеа каде се збореше за разумен компромис (дебилно, нели) или ветувања од говорница за евроинтеграции. Многу јасно ги знаевме ставовите на грците и многу јасно беше што требаше да се стори и до што доведе тоа бесконечно "преговарање".
Оној профа од Белград по потекло е ми се чини од Богданци и за сега еден од најеминентните наши луѓе,
небитно, одамна требаше да се послуша тој и таквите, а не квазипреговорите зачинети со мапи и називи на спорни ликови од историјата. Дволичност, пар екселанс.
Европски сојуз што е тоа, зошто Бритите напуштат таков квалитетен сојуз, зошто Исланд не сака да има работа, Швајцарија зошто не сака да влезе во нешто толку добро? Кој денес или вчера и пречеше на Македонија размена, знаеш ли дека никаков прием на Македонија нема да измени ништо во квалитетот на животот во Македонија, единствено нешто што ќе смени е квалитативни промени на економски и др...
со цел памет не споредуваш со Брити и Швајцарци? Омг.
Кој денес или вчера и пречеше на Македонија размена, знаеш ли дека никаков прием на Македонија нема да измени ништо во квалитетот на животот во Македонија, единствено нешто што ќе смени е квалитативни промени на економски и др...
очигледно ги избегнуваш квотите и царинските ослободувања, обемот на трговска размена и слични параметри. Твое право да замајаваш народ.
Сојуз со Кина, хе хе хе, Кина е во 22 век за Северџистан... не си се запрашал дали Кина сака да има работа со Северџани и Северџистан, свесен ли си дека цел свет ви се смее, дека заради ... и нам , дека туѓ срам не изеде.
ти не си северџан? Фиромјанин си, што си вака што се дистанцираш од народот во Македонија, ѓаол ќе го знае. Али јб, коа немаш што друго, користиш збор севеџистан, а ни самиот не знаеш зашто. У ствари знаеш, а некој ги спомене лајната од претходната власт, веднаш го бележиш као северџистан. После ќе вика чекај малце, не се... Јбг друже капетане, не иде тоа така.
Кој украл каде се парите, зошто не ги процесирате зошто не ги вратите парите каде се парите?
Се што гледавме последниве години е “операција севреџистан“!
Зошто и понатаму опстојувате на тоа не ми е јасно, зарем мислите дека Северџистан ќе опстане?
кому тоа се обраќаш со вие, вие, вие, зошто не ги вратите парите...кој тоа да ги врати парите, кои пари од НПК, од Македонска Банка, од Окта, од Бранко...? зошто ти е потребно тоа "вие"? А шо, нешто си елита, бојкотирам или убералес, имун на сите манипулации, медиумски фалс вести со лименка на главата? Ех
 
Последно уредено:

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.875
Поени од реакции
6.893
ама се изнатропа, за сите пари. е тешко е да завршиш факултет, јбг
Generalno onaka si tropam ama od druga strana zemi citni od moeto tropano i mozi ke podnaucis nesto. Tuku sto toa tropnav. Od deset ljuge da prasas posebno pomladi devet sakaat da zaminat, desettiot se duma. Najgolema precka im e veke znaes sto. Sekako zboram za boranijata so fakultet, tie sto vredat sami ke gi povlecat ne se sekiraj. I taka se vrativme na fakultetski obrazovanite kako tebe da recime. I sto deka ete imas nekoj fakultet. Demek razbiras nesto? Izguben germanec :facepalm:.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
1.819
Поени од реакции
1.931
епа северна сме сега и тоа е, мора да прифатиме. се заебавме ама тоа е. име се смени, устав и се, ама придобивки од сето тоа не видовме. еу нато уште фантазија.
а за иселувањето, па тоа е трае скоро две децении веќе. бугарски пасоши уште одамна извадија стотина илјади луѓе. се иселуваа масовно и за време на сдс и за време на дрпне.
ако по некое чудо влезиме во еу овде само пензионери ќе останат, па после политичарите нив нека ги лажат .
 
На врв Bottom