Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дали во случајот "РЕКЕТ" директно е вмешан премиерот Зоран Заев?

  • Да.

  • Не.

  • Не сум сигурен.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.238
Поени од реакции
1.447
1. Зошто на IQ33, му одговара ЕДЕН одговорен за СЈО и тоа да е од опозицијата?
- За да може да го уценува, поткупува, врши притисок... За да на крајот крива да е опозицијата.
2. Зошто Мицко е пасивен?
- Не е, гарнитурата што го донесе IQ33 на власт има мандат до Октомври во европскиот парламент, се сеќаваме на изјавата за притисокот кој треба IQ33 да го трпи за некое време.
3. Зошто LaVerita, прекина со објавување на бомби?
- Едно, ги молзи оние за кои има бомби, (мое мислење), друго, ќе ги објави за да ги дотолчи гарнитури те на IQ33, во вистинско време.
4. Зошто ЕлЧека го снема?
- Му се заканија, па се уплаши, се сеќаваме дека посегнаа по внука му.
5. Зошто IQ33, не сака да попушти кај Мицко?
- Не смее, од една страна знае дека ако оди на избори, сдс како партија ќе е крахирана за 50 год, друго ќе треба да коленичи пак кај шеикот од Швајцарија, и трето ќе си лежи во Шутка
Автоматски споено мислење:

Не се мрднавте?... НАТО не е важен, важна е ЕјУ
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.747
А чекај малце, Чешка секој месец го ратификува протоколот или? Нели во јули бидна тоа? Дури и со постоењето на различни нивоа во целиот процес што треба да ги помине секоја држава членка на НАТО, ваквиве вести како овие денес се чист сензационализам и искривување на фактите.
Еве кој се има ратификувано, некаде има поминато само во едниот дом од парламентот, некаде во двата, некаде треба претседател на даде согласност, бла бла бла... Нема потреба да се зависи од нашиве куртон медиуми.

 
Последно уредено:

Паланчански

ГРЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
939
Поени од реакции
530
За НАТО незнам баш дали ќе стигнат до крај на годинава. Фали ратификација од САД, Франција, Италија, Британија, Шпанија, Холандија и Исланд.
Италија, Британија, Шпанија... Си имаат тие свои проблеми во моментов. Не ќе се замараат со Севернава.
 

INDIJANEC123

Женкар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.256
Поени од реакции
2.936
1. Зошто на IQ33, му одговара ЕДЕН одговорен за СЈО и тоа да е од опозицијата?
- За да може да го уценува, поткупува, врши притисок... За да на крајот крива да е опозицијата.
2. Зошто Мицко е пасивен?
- Не е, гарнитурата што го донесе IQ33 на власт има мандат до Октомври во европскиот парламент, се сеќаваме на изјавата за притисокот кој треба IQ33 да го трпи за некое време.
3. Зошто LaVerita, прекина со објавување на бомби?
- Едно, ги молзи оние за кои има бомби, (мое мислење), друго, ќе ги објави за да ги дотолчи гарнитури те на IQ33, во вистинско време.
4. Зошто ЕлЧека го снема?
- Му се заканија, па се уплаши, се сеќаваме дека посегнаа по внука му.
5. Зошто IQ33, не сака да попушти кај Мицко?
- Не смее, од една страна знае дека ако оди на избори, сдс како партија ќе е крахирана за 50 год, друго ќе треба да коленичи пак кај шеикот од Швајцарија, и трето ќе си лежи во Шутка
Автоматски споено мислење:


Не се мрднавте?... НАТО не е важен, важна е ЕјУ
Па не сум баш сигурен колу нештата ќе се сменат од 1ви Ноември кога ќе дојде новата ЕУ администрација.Ти текнува на муабетите за Трамп?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.252
Поени од реакции
7.992
Ова вчера и јас го слушав на вести..со 40.000 вработени значи сериозно големи површини под марихуана..има цела држава да биде благо надувана :)
Ова и не е така лоша работа како што си ја замислуваат повеќето, само да биде полабава регулација за одгледување на канабис, зашто вака само неколку луѓе се омрсуваат. И добро е, зашто реално ова е топ потенцијал на државава, сериозно мислам дека имаме капацитети да бидеме во топ светски производители.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.425
Поени од реакции
1.496
so procedura e da se vovede smtna kazna za velepredavnici?
И да се воведе, не може да важи ретроградно. Секако, сем кога се руши се, па и уставен и правен поредок, како за амнестиите на Ѓорге Иванов. Само таму важеа ретроградно. Мислам дека сите можат да се повикаат на таа амнестија.. и готово. Ако овде не ја прифатат судските органи, има „ко оќе“, во Стразбур. Дури и Грција мислам дека оние двајца не ги екстрадира врз база на таа амнестија. Не го призна повлекувањето.
Автоматски споено мислење:

Ова и не е така лоша работа како што си ја замислуваат повеќето, само да биде полабава регулација за одгледување на канабис, зашто вака само неколку луѓе се омрсуваат. И добро е, зашто реално ова е топ потенцијал на државава, сериозно мислам дека имаме капацитети да бидеме во топ светски производители.
Значи, батали Гугл и Фејсбук, одиме на „трава“. ;)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.252
Поени од реакции
7.992
И да се воведе, не може да важи ретроградно. Секако, сем кога се руши се, па и уставен и правен поредок, како за амнестиите на Ѓорге Иванов. Само таму важеа ретроградно. Мислам дека сите можат да се повикаат на таа амнестија.. и готово. Ако овде не ја прифатат судските органи, има „ко оќе“, во Стразбур. Дури и Грција мислам дека оние двајца не ги екстрадира врз база на таа амнестија. Не го призна повлекувањето.
Автоматски споено мислење:


Значи, батали Гугл и Фејсбук, одиме на „трава“. ;)
Не е тешко да претпоставиш дека во моментов канабис индустријата има најголем потенцијал, на светско ниво, и допрва ќе се развива.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.425
Поени од реакции
1.496
Е така од мали ќе им всадат на децата Северна и за две генерации ќе остане. Нависитна се претерува, грциве неможеа ни да сонуваат вакви ТОРКОВЦИ кои ќе го ја користат придавката северна и кај што не треба.
За да не е така, важни се родителите. Ама, колку што гледам и нивниот капацитет е се' помал, а и баш им е гајле, си „идат у Грчка“ и „на скијање“ и не им е гајле за татковината.
Ќе треба да се организираат предавања, кампањи за историјата на Северна, дека е под присила тоа, дека е предавство, дека Заев како истурен играч посегна кон уцени на пратеници. Она што е вистина. Да не испадне и заборави дека природно е тоа, Северна.
Автоматски споено мислење:

... наместо паметно вложување во рестартирање на фабрики..
Ај ова објасни ми го, кои фабрики ќе ги рестартира влада? Владата не е стопанственик. Тоа треба приватниот, реален сектор да го прави. Јас се залагам владата да го продаде и она каде што има акционерски дел, како Телеком, на пример. И да ги продаде фирмите што се во државна сопственост, колку може повеќе (Железница, Пошта....). А за административни потреби, колку може повеќе да има јавно-приватно партнерство. На шалтери не мора да се државни службеници, може приватна фирма да работи... итн... Доста државните фирми и администрации се полнат со партиски ојлевци и неписмени...
Автоматски споено мислење:

Не е тешко да претпоставиш дека во моментов канабис индустријата има најголем потенцијал, на светско ниво, и допрва ќе се развива.
Ако де, ама што правиме со ФБ и Гугл? Или сите на нива? :)
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
26.943
Поени од реакции
31.847
so procedura e da se vovede smtna kazna za velepredavnici?
И да се воведе, не верувам дека Унгарија ќе екстрадира.
Автоматски споено мислење:

❗ Во вторникот Владата ПРЕНАМЕНИЛА средства од ионака минималните €2 милиони предвидени за намалување на аерозагадувањето!

‼ ПРЕНАМЕНИЛА за гасификација на болницата во Струмица, која беше ветена од министерот за здравство Венко Филипче, заедно со гасификацијата на Мајка Тереза (гинекологија) во Чаир и болницата во Куманово, НЕЗАВИСНО од Владината Програма за намалување на аерозагадувањето за 2019 објавена во Службен весник, 28.1.2019.

❗ Од програмата, само ЕДНА јавна набавка во висина од €439 илијади за опрема и уреди за замена на нееколошки системи за греење во јавни објекти е објавена, каде рокот за доставување на понуди заврши во вторникот СЕГА, пред почеток на новата грејна сезона! Замена на печките во домаќинствата кои од уста не ги извадивте, ја нема НИКАДЕ! Каде се зелените ѕидови во градинките и училиштата, 0.5 км зелениот ѕид по Водњанска!

‼ Од 2 милиони евра, НИШТО не е завршено, имплементирано, а за повеќе од половина на средствата ниту започнато. И уште средства се ПРЕНАМЕНЕТИ!
Ваков аматеризам, ваква негрижа, непрофесионалност, вакво лажење на народ со милион пресови и презентации, само терање ПР, за еден од најсериозните, најгорливите проблеми кој чини над 3,200 животи секоја година и ги полни болниците, има само еден одговор, кој нема да го исполните, зошто сте неодговорни и несовесни, ваша неотповиклива ОСТАВКА.
Јани Макрадули со оглед дека застанавте зад План за чист воздух свесен за одговорноста и ветивте „воздухот пошто е ист, Ви гарантирам ќе биде чист“, прв да си поднесете оставка. Ова е СРАМ за сите, се срамиме што сме жители на ваква држава, која не може една програма за намалување на аерозагадувањето од 2 милиони евра да спроведе како треба при енормно аерозагадување, уште стратешки приоритет при тоа!
❗ СРАМОТА

О2 иницијатива
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.425
Поени од реакции
1.496
И да се воведе, не верувам дека Унгарија ќе екстрадира.
Не само Унгарија, туку и цела ЕУ. А ако воведеме смртна казна, автоматски ЕУ отпаѓа како опција за ченство.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.238
Поени од реакции
1.447
Па не сум баш сигурен колу нештата ќе се сменат од 1ви Ноември кога ќе дојде новата ЕУ администрација.Ти текнува на муабетите за Трамп?
Политика нема да се смени, да не сме наивни, ќе се сменат лицата кои даваат подршка. Лицата кои активно агитираа за IQ33, денес се дистанцираат од него. Не сакаат да се валкаат со него.
Лицата кои наследуваат знаат што глупости има направено, нема да го остават
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
44
Поени од реакции
91
Може дури и беше со терористите кога пукаана нашите.
Има време он и простор да се искупи делимично за срањата, сеуште е на власт. Не ми се чини дека ќе му успее, ама има време.
Ако добие датум и влез у НАТО, пак ќе ги добие изборите.
После сѐ што направи, не може да се искупи, а ако му се даде уште простор и време и севернава ќе ја снема.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
573
Поени од реакции
471
Треба да се протестира и реагира против законот, а не против извршителите. Да се промени законот, или воопшто да не се носи. Ако извршителот на кастрацијата си ја врши работата, нема тој вина, тој работи законски.
Сметаш дека протестите ќе извршат толкав притисок?
Уште има луѓе кои веруваат дека со протести може да се смени власт, состојби што и да е во демократскиот свет, ќе не биде само Македонија ќе нема!
Ех да им беше тој памет на комитите и партизаните па на место во шума да оделе на протести, уште пред повеќе стотини години ќе имавме држава!

Ако извршителот на кастрацијата си ја врши работата, нема тој вина, тој работи законски.“ е така де (и што корист имаш ти или било кој друг дали работи според закон ако останеш без јајца?), за што ние се боревме - па се разбира да бидеме среќни кога ќе не помилува газдата на копитарите како кутре мило да сме. Ѓорѓи де провери која година покажува твојот компјутер, кај мене вели 2019!
Автоматски споено мислење:

Абе тиквари едни вие треба и да враќате пари бидејќи не си ја завршивте работата а не сега да земате плата за ништо.
Е како “бре“ не си ја завршија работата, па Македонија повеќе не постои.
Еве Зокито носи инвестиции ќе садел “конопишта“. Зоки ми изгледа “поинтерсно“ од Мајк и кога не е надуван, замисли да се надувава :pos:
Автоматски споено мислење:

Не е тешко да претпоставиш дека во моментов канабис индустријата има најголем потенцијал, на светско ниво, и допрва ќе се развива.
Погрешно. Секс индустријата од секогаш била број еден и така ќе остане.
Само да не чуе Зоки, има цела држава да ја претвори во Бордел.
Ако ги глеаме работите има многу матерјаил и интерес, имаше 600.000 потенцијални и заинтерсирани за 500евра име сменија замисли за 1000евра на што се подготвени!
Автоматски споено мислење:

so procedura e da se vovede smtna kazna za velepredavnici?
па мислам дека најбрза процедура е да се извади кубурот кој се чува за црни денови!!!
а за да се ... потребно е да се смени устав или друг начин е да станеме сојузна држава на УСАто (таму дури има и избор на кој начин ќе се извршува, ама УСАто тоа е стара демократија, ние (сакав да речам Северџаните) се уште се во пубертет)
 
Последно уредено:
На врв Bottom