Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
12.869
Поени од реакции
6.886
Важи, нема гајле, ќе им опростиме на тие за сите пиздарии, само затоа што Катица и Заев се корумпирани.
ОХИ... има друг културен и практичен метод...
Закон за докажување потекло на имот и се рзбира плаќање Данок на имотот... а ОЈО и редица други финансови инспекции, ревизори итн си имаат работа во континуитет... Проблемот е само што се вмешува политичари, ете случајот со Просветниот Инспектор кој Откри незаконски Дејства, ама наместо да се постапува по неговата ПРИЈАВА тој е Деградиран :mad:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.124
Поени од реакции
1.374
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.288
Поени од реакции
14.339
И затоа све што напраи Грујо и компанија ќе биде заборавено.

:lolzz:
Не мора. Именување на некое училиште, булевар, спортска сала би завршила работа. Ама посмртно, нема потреба од брзање.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.143
Поени од реакции
33.597
Не мора. Именување на некое училиште, булевар, спортска сала би завршила работа. Ама посмртно, нема потреба од брзање.
Млад е. Господ нека го поживее. До тогаш ќе се заборават неговите дела.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.869
Поени од реакции
6.886
Последно уредено:
Член од
6 мај 2019
Мислења
51
Поени од реакции
15
Дефинитивно после неупешното вчерашно преговарање се гледа дека Вмро не го гледа интересот на граѓаните туку гледаат само политички и за нивни каприци.
По нивни предлог да се избира Шеф на Јавно Обвинителство, не попуштаат све да биде по нивен терк сакаат. Е така компромис нема да има.
ТРеба по правило да бидат сега Кај Републичкиот и кога ке се избере нов но тој да биде може и Странец не е лошо, или да биде Некој Независен Екперт, значи да не предлагаат ни Опзозицијаа ни Сдсм; пошто ова не треба да биде политички, понатака Тој Јавен Обвиител ако смета ако е потребно да се изберат нови соработници и ли тие што работеле на истрагите. Тоа Обвинителот да го среди, а не политичарите да се договаараат како на кој ке му одговара. Тоа Јавно Обвинителство да биде Надпартиско Мора да биде под ничив притискок да биде Против Вискока Корупција и да го го гони Криминалот и Н сегашната Но И на претходната власт, со таа разлика од сега што предметите ке иммаат разрешница и нема да има одлагање.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.264
Поени од реакции
1.468
Дефинитивно после неупешното вчерашно преговарање се гледа дека Вмро не го гледа интересот на граѓаните туку гледаат само политички и за нивни каприци.
По нивни предлог да се избира Шеф на Јавно Обвинителство, не попуштаат све да биде по нивен терк сакаат. Е така компромис нема да има.
ТРеба по правило да бидат сега Кај Републичкиот и кога ке се избере нов но тој да биде може и Странец не е лошо, или да биде Некој Независен Екперт, значи да не предлагаат ни Опзозицијаа ни Сдсм; пошто ова не треба да биде политички, понатака Тој Јавен Обвиител ако смета ако е потребно да се изберат нови соработници и ли тие што работеле на истрагите. Тоа Обвинителот да го среди, а не политичарите да се договаараат како на кој ке му одговара. Тоа Јавно Обвинителство да биде Надпартиско Мора да биде под ничив притискок да биде Против Вискока Корупција и да го го гони Криминалот и Н сегашната Но И на претходната власт, со таа разлика од сега што предметите ке иммаат разрешница и нема да има одлагање.
Ок, во глобала се согласувам, но треба да се согледа и нивната перспектива. Имено, со гарант како IQ33, повеќе од јасно е дека, ќе постојат ниски удари, лажење, и секое најниско дејствие. Никој нормален не би договорил ништо со IQ33.
Да додадам, симптоматично е што никој лидер со ранг 3, веќе не го споменува IQ33, а камо ли да оствари некаква средба. Како да сакаат да ја избришат секоја трага на врска со него. Па дури никој не му го честиташе празникот. Разбирливо... Стана сираче на Европа, кој никој не го сака.
Автоматски споено мислење:

Има ли во авионот пилот??? Има ли народ во светот кој бил волку омаловажуван од самиот себеси, уште колку ќе мора да трпиме?

Резил
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
51
Поени од реакции
15
Ок, во глобала се согласувам, но треба да се согледа и нивната перспектива. Имено, со гарант како IQ33, повеќе од јасно е дека, ќе постојат ниски удари, лажење, и секое најниско дејствие. Никој нормален не би договорил ништо со IQ33.
Да додадам, симптоматично е што никој лидер со ранг 3, веќе не го споменува IQ33, а камо ли да оствари некаква средба. Како да сакаат да ја избришат секоја трага на врска со него. Па дури никој не му го честиташе празникот. Разбирливо... Стана сираче на Европа, кој никој не го сака.
Автоматски споено мислење:


Резил
Па несе согласувамдека е баш сираче и деканикој не го сака.
А и неможеа да се оправдува поголемата Слика на Вмро која не сака правна држава туку гледаат за нивните каприци, а они се поставени таму за прво да го гледаат нашиот интерес,па и тој што ке згреши.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
698
Поени од реакции
855
Па несе согласувамдека е баш сираче и деканикој не го сака.
А и неможеа да се оправдува поголемата Слика на Вмро која не сака правна држава туку гледаат за нивните каприци, а они се поставени таму за прво да го гледаат нашиот интерес,па и тој што ке згреши.
Ne vi lesno i vas, da ne vi e covek vo kozata,kaj sto ve gledam vaka duri i zal mi paga za vas.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.357
Поени од реакции
7.175
Неуспех на преговорите, судир на Заев и Мицкоски


После серија скандали, после омаловажувањето што им го приредија на своите гласачи... Еве конечно дојде време да го интензивираат канализирањето, со епски судир помеѓу два црепа. Јас ова би го нарекол, „повикај пријател“ потег на IQ33.

Сега храбриот жмицко, ќе ја поведе опозицијата во институционална борба за враќање на името, кое ќе треба да се реализира кога ќе има нели доволно пратеници, и судии, и градоначалници, и одборници, и курсетресе.... за да може легално да ја исправи штетата што е нелегално направена....Што ќе му биде главен наратив у наредните 10 избори.... Значи ќе ги поведе гласачите во борба со ветерници, додека не се одомаќини името....Али ете ќе се избори барем сонцето од Кутлеш да може по приватни куќи да се вее и евентуално по форуми и фејсбуци..дури го слушам како збори „никој нема да може да ви забрани да го веете знамето во своите дворови“..

Боже сачувај... Да ми кажувал некој дека ова ќе се случува, би го напраил ненормален.

Интересен феномен е што сеуште постојат ликови, па и тука на форумов, што се клањаат на западната демократија.... Кога ќе размислиш малку подлабоко, онака буквално се клањаат, свртени према мека....
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.900
Поени од реакции
48.714
Има ли во авионот пилот??? Има ли народ во светот кој бил волку омаловажуван од самиот себеси, уште колку ќе мора да трпиме?

Ми се допаѓа последниот дел од песната

Голема многу не е
но за неа секој песна пее


*Никој не пее песна за нејзе, а нит постои песна за СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА (со Caps Lock :icon_mrgr: )
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.264
Поени од реакции
1.468
Па несе согласувамдека е баш сираче и деканикој не го сака.
А и неможеа да се оправдува поголемата Слика на Вмро која не сака правна држава туку гледаат за нивните каприци, а они се поставени таму за прво да го гледаат нашиот интерес,па и тој што ке згреши.
Не може го поминеш тој муабет. Наречи ме наивен, но...
IQ33, веќе дебело излажа, така да апсолутно ништо не е за верување.
Мицко, официјално бара да важи секое наговестување за криминал, и да се испита се.
IQ33, бара да се отвараат само нови случаи, а не за досега што биле. Таков борец за правна држава? Ако е чист нека се копа надолу.
IQ33, се покажа дека секој пушта по вода за своја кожа.
Извини но, Овој пат Мицко е во право. Можеби изгледа ко да не е некој лидер, но игра паметно. Времето работи за него, додека кај IQ33 не поминува ни недела да нема некоја глупост
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom