Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.151
Поени од реакции
33.619
Аман!
Каде јас велам дека на Груевски треба да му се прости. Ако крадел не ги делел парите со мене. Ниту едно евро не ми дал. Ама за она што го осудија не се согласувам. Половина Европа има такви автомобили за високи функционери, кај нас тоа го прогласија за криминал. (Нели Заев ќе го продаде мерцедесот, сега му е убаво да се вози во него.) Ако тоа е најголемиот криминал на Груевски, тој споредено со Заев е супер аматер.
За криминалната приватизација не се согласувам. Ја направија и едните и другите - немој да си ги припишувате „заслугите“ само за себе!
Пак да се вратиме назад. Едно владеење СДС и еве мега афера. ТАТ, Лавци и Алфа С. Второ владеење на СДС и нова мега афера. РЕКЕТ спроведуван од највисоките институции и високи функционери. За времето на Груевски барем немаше такви циркус-афери.
Затоа:
Прво да ги стрпаме во бувара Црвенковски и Бучковски (и нивните компании), Потоа на ред се Груевски и компанијата. Нека ми опрости Ѓорѓиевски, го заборавив. И тој со компанија е за таму.
Можеби е најдобро да почнеме од Заев и компанијата. Овие направија штета колку направија, сега не се во можност. Заев и понатаму со големи чекори не вовлекува во понор од кој многу тешко ќе се извлечеме. Ззтоа ајде прво со него во Шутка.
Никој нема од нив да иде у Шутка.

А тоа дека Мерцедост му е најголемиот грев на Груевски, тоа можете така да си раскажувате у штаб.

Исто и за приватизацијата, си бил малечок тогаш и не знаеш баш најдобро. Најголемиот колач го отсече Бранко (освен неколку фирми кои беа приватизирани за време на Марковиќ и неколку кои останаа подоцна). Приватизацијата на Бранко особено по своето штетно влијание на процесите подоцна (во правна, социјална, економска смисла), не може да се мери со ниеден криминал на било кој до сега.
 

INDIJANEC123

Женкар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.394
Поени од реакции
3.129
Никој нема од нив да иде у Шутка.

А тоа дека Мерцедост му е најголемиот грев на Груевски, тоа можете така да си раскажувате у штаб.

Исто и за приватизацијата, си бил малечок тогаш и не знаеш баш најдобро. Најголемиот колач го отсече Бранко (освен неколку фирми кои беа приватизирани за време на Марковиќ и неколку кои останаа подоцна). Приватизацијата на Бранко особено по своето штетно влијание на процесите подоцна (во правна, социјална, економска смисла), не може да се мери со ниеден криминал на било кој до сега.
Јас мислам дека Пунтото му е поголем грев од Мерцедесот :)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.559
Поени од реакции
1.620
Исто и за приватизацијата, си бил малечок тогаш и не знаеш баш најдобро. Најголемиот колач го отсече Бранко (освен неколку фирми кои беа приватизирани за време на Марковиќ и неколку кои останаа подоцна). Приватизацијата на Бранко особено по своето штетно влијание на процесите подоцна (во правна, социјална, економска смисла), не може да се мери со ниеден криминал на било кој до сега.
Приватизацијата е веројатно најтешкиот удар за македонската економија, а со тоа и држава на почетокот на градењето на истата.
Се сложувам дека се направи катастрофа, многу се офајдија, уште многу повеќе настрадаа...
Ама, тоа се направи по закон, нема што да се гони.
Можеби може да се гонат проценителите на имотот на фирмите (капиталот) за нереално мали проценки... ама и тоа е веќе далечно минато, тешко да се стори.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.894
Поени од реакции
1.899
Никој нема од нив да иде у Шутка.

А тоа дека Мерцедост му е најголемиот грев на Груевски, тоа можете така да си раскажувате у штаб.

Исто и за приватизацијата, си бил малечок тогаш и не знаеш баш најдобро. Најголемиот колач го отсече Бранко (освен неколку фирми кои беа приватизирани за време на Марковиќ и неколку кои останаа подоцна). Приватизацијата на Бранко особено по своето штетно влијание на процесите подоцна (во правна, социјална, економска смисла), не може да се мери со ниеден криминал на било кој до сега.
За судбината на Бранко и Грујо ми е тотално гајле...Може и да ги обесат на плошатад или да одат на Хаваи да си ги тепаат парите. Не да нема ништо да ми смени. Луѓе кој се занимаваат со Грујо и Бане се проблемот во Македонија.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.559
Поени од реакции
1.620
Саше Политико го тагнал Калајџиев и му пишува кога ќе излезел на тв да каже кои членови се повредувале од законот.
Калајџиев му одговара - Јас неможам да ти помогнам, има психијатри.:cuc::pos::pos::pos::pos:
Шаше е психијатриски случај „пар екселанс“. Навистина може да е среќен што до сега има заработено само 2-3 шамари. Човек толку да навредува, да пцуе... навистина на некој ќе му пукне филмот.
А инаку е дудук невиден. Нема поим од ништо, само треска зелени. Среќа негова што секој може да отвори веб страна, па има каде да пишува.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.151
Поени од реакции
33.619
За судбината на Бранко и Грујо ми е тотално гајле...Може и да ги обесат на плошатад или да одат на Хаваи да си ги тепаат парите. Не да нема ништо да ми смени. Луѓе кој се занимаваат со Грујо и Бане се проблемот во Македонија.
Ко ќе си отидат од сцената нафатирани, по некое време, ни за нив нема да ти биде гајле.
Автоматски споено мислење:

Приватизацијата е веројатно најтешкиот удар за македонската економија, а со тоа и држава на почетокот на градењето на истата.
Се сложувам дека се направи катастрофа, многу се офајдија, уште многу повеќе настрадаа...
Ама, тоа се направи по закон, нема што да се гони.
Можеби може да се гонат проценителите на имотот на фирмите (капиталот) за нереално мали проценки... ама и тоа е веќе далечно минато, тешко да се стори.
Може тоа му е тактиката - да се праи ненормален и да викаат - Абе остај го, ненормален...
па не го чачкаат
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.045
Поени од реакции
838
Ама, тоа се направи по закон, нема што да се гони.
:yid::yid::yid:
многу монструозни злодела бидејќи се направени според закон, не би требало да се гонат!
(што ако овие сега шо се на вљаст донесат закон од утре да не кастрираат... ќе биде весело да се види кој се ќе не убедува дека е тоа нормално ззза едно демонкратско опшесво за сите :pos:)
Да живее, нека живеее!
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
702
Поени од реакции
331
Шаше е психијатриски случај „пар екселанс“. Навистина може да е среќен што до сега има заработено само 2-3 шамари. Човек толку да навредува, да пцуе... навистина на некој ќе му пукне филмот.
А инаку е дудук невиден. Нема поим од ништо, само треска зелени. Среќа негова што секој може да отвори веб страна, па има каде да пишува.
саше политико заклет непријател на ѕинго , латас грујо и све повразно со нив . :)
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
308
Поени од реакции
678
За судбината на Бранко и Грујо ми е тотално гајле...Може и да ги обесат на плошатад или да одат на Хаваи да си ги тепаат парите. Не да нема ништо да ми смени. Луѓе кој се занимаваат со Грујо и Бане се проблемот во Македонија.
Па не е исто, ако се обесат на плоштад можеби нешто и ќе се смени. Па макар тоа било линч.
Кога веќе системот докажа дека за 30 години не успеа да казни ниту еден покрупен политичар и покрај сите скандали.
Историјата е полна со вакви “корекции”
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Ако добро се сеќавам, во Егејска Македонија немало ни 10% Грци до Букурешкиот договор. А сега...? Тоа е демократија на дело.
Начините со кои денешна Грција стигна до денешната нејзина територија, познати се дури и преку површно познавање на нејзината историја, но да не должам на таа тема...
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
6.559
Поени од реакции
1.620
:yid::yid::yid:
многу монструозни злодела бидејќи се направени според закон, не би требало да се гонат!
(што ако овие сега шо се на вљаст донесат закон од утре да не кастрираат... ќе биде весело да се види кој се ќе не убедува дека е тоа нормално ззза едно демонкратско опшесво за сите :pos:)
Да живее, нека живеее!
Па, се казнува ако е прекршен некој закон, како поинаку?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.894
Поени од реакции
1.899
Па не е исто, ако се обесат на плоштад можеби нешто и ќе се смени. Па макар тоа било линч.
Кога веќе системот докажа дека за 30 години не успеа да казни ниту еден покрупен политичар и покрај сите скандали.
Историјата е полна со вакви “корекции”
Не е проблемот со политичарите, проблемот е со гласачите. Културата и начинот на размислување на најголем дел од популацијата е погрешен.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Приватизацијата е веројатно најтешкиот удар за македонската економија, а со тоа и држава на почетокот на градењето на истата.
Се сложувам дека се направи катастрофа, многу се офајдија, уште многу повеќе настрадаа...
Ама, тоа се направи по закон, нема што да се гони.
Можеби може да се гонат проценителите на имотот на фирмите (капиталот) за нереално мали проценки... ама и тоа е веќе далечно минато, тешко да се стори.
„Најинтересно„ во таа приватизација беше „подарувањето„ на солидните фирми на управителите, кои по правило беа членови од „ес-ка„ но тие, иако беа обврзани подарокот да ги отплатат во рок од 5 години, на рати, преку нивни тековни профити, дотичните ликови се досетија па почнаа да ги продаваат фирмите „пред време„, ем за пари, ем за уште поголеми провизии од продажбата на фирмите.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.659
Поени од реакции
1.741
Никој нема од нив да иде у Шутка.
За жал мислам дека си во право.
А тоа дека Мерцедост му е најголемиот грев на Груевски, тоа можете така да си раскажувате у штаб.
За кој штаб зборуваш?
Исто и за приватизацијата, си бил малечок тогаш и не знаеш баш најдобро.
Претпоставувам дека сум бил малечок. Единствено се сеќавам дека сакав да уплатам 30 000 DM за акции во фирмата, ама кога видоа дека многумина се пријавија, го сторнираа тоа. Потоа тотално ја обезвреднија (зборувам за менаџерскиот тим, 12-те апостоли) и за жел не успеаја тие да ја купат. Се појавија поголеми ѕверки.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.264
Поени од реакции
1.468
1. Палмер, пред два-три дена, до декември тешко во НАТО, Е по нова година ќе видиме.
IQ33, Мицко е крив што нема да влезиме во ЕјУ, и НАТО. Заклучок, Костадин и IQ33, сеее една те иста личност.
2. Мицко: дај бе IQ33, разреши го Катето, IQ33:нема,
IQ33: Рекет се поврзува до Мицко.
Заклучок: Ката го држи IQ33, цврсто за тестиси, за да не го разоткријат Мицко. Ајде мајката
3. Хидромицко, Хидромицко, Хидромицкоооо, Анѓушев е сопственик на 25 хидроцентрали, односно 75%, од сите во земјата (не е држава), гради уште 35, и чека дозвола за уште 14...
4. За 6 месеци наназад
LaVerita,
Матав-наМутав,
ЕденХомосексуалец во преносна смисла,
И Италијанците се припадници на ромската заедница,
нека излези Паторот и да кажи зошто не е осуден, и зошто го пуштивме, ТерајДурмоТурс,
Бруси шахти ко немаш работа,
Ај време ќе губиме на химната, за да заштедиме пари албански ќе се учи од трето одделение, а не од прво,
дечко (11г.) нема апчина на баба ти, или нека стани од кревет или дај лична карта,
ќе субвенционираме за инвентер (да, така беше кажано на тв), а струјата ја произведуваме од јаглен,
Било куда КиКи свуда низ Битола (битолчани знаат),
изјава на извесен В.К. за инвестирање во Белене... Се слуша човекот???
Растат пензиите, со пораст од 36 ден, поубави рачки ќе има на киурите

Уште треба?
Автоматски споено мислење:

саше политико заклет непријател на ѕинго , латас грујо и све повразно со нив . :)
Саше поликлинико е wannabe Латас, но за жал wana beee beee beee beeee boom tras pang... Целер роба
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom