Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

  • ВМРО-ДПМНЕ

  • СДСМ

  • ДУИ

  • БЕСА

  • Некоја друга опција.

  • Не излегувам на гласање.

  • Левица


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
17 октомври 2017
Мислења
521
Поени од реакции
764
СЈО е дискредитирано, ама тотално. Тие имаа функција да се смени власта, а со тоа името и уставот на државата.

Знаејќи дека функцијата си ја исполнија со успех, им се отвори апетит да си ги наполнат сопствените џепови. И беа фатени на дело.

Сега треба ревизија на сите предмети кај што имало осудителни одлуки. Подобро да бидат ревидирани тука отколку во Стразбур. Пошто таму ќе паднат со гаранција.

А дека Заев има лице да збори за амнестија и сл., тоа покажува и докажува по стоти пат дека тој човек нема ни срам ни морал. Тотална БЕДА од човек
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
26.964
Поени од реакции
31.864
ОК, ама ако некој направи нешто позитивно за Македонија, тој беше, зборувам за поновата историја. Во кризи ја држеше економијата, после тоа почна и носење инвеститори, Скопје од паланка заличе на главен град (секако, со бројни замерки), се градеа спортски објекти многу, патишта, се дигнаа плати, пензии... Наставниците сега имаат ниски плати од околу 22-23,000 денари, а претходно имаа 13-14,000.
Не дозволи тотално понижување на Македонците со прифаќање на вакви понижувачки ултиматуми кои оваа влада ги прифати, за „добрососедства“.
Спиокот на неговите добри дела е многу поголем.
 

Паланчански

ГРЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
951
Поени од реакции
536
И затоа све што напраи Грујо и компанија ќе биде заборавено.

:lolzz:
Не, не треба да биде заборавено.
Ама треба да се вратиме назад. Кога ќе му се суди на Црвенковски за шверцот на нафтени деривати за Србија? Кога ќе му се суди за ТАТ и Лавци? Кога ќе има разрешница за Бучковски и тенковските делови?
Ајде прво тоа да го разрешиме, потоа на ред ќе дојде Грујо и компанија. Ама ќе им судиме на сите, а не селективно. Едни ослободени од сите обвиненија за да можат да гласаат за промена на уставот, други ќе бидат во затвор.
Воедно треба да ги прошириме истрагите против Заев за поткупот, па за притисоците врз пратениците да гласаат за промена на името, па за непочитување на резултатите од референдумот... Заев илјада години да живее, не треба да излезе од затвор.
После ова ќе продолжиш ли да се заоѓаш од смеење?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
26.964
Поени од реакции
31.864
Не, не треба да биде заборавено.
Ама треба да се вратиме назад. Кога ќе му се суди на Црвенковски за шверцот на нафтени деривати за Србија? Кога ќе му се суди за ТАТ и Лавци? Кога ќе има разрешница за Бучковски и тенковските делови?
Никогаш, а тие дела јавноста денес воопшто не ги есапи (мада не ја спомена тука "приватизацијата" која е најголемо зло од сето до сега направено во земјава)

И затоа сега и на Груевски, а последователно и на Зaев, ќе треба да им се прости. Тоа е логиката?
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
6.744
Им простивте. Половина пиздарии простивте кога сакавте влада со ДУИ за да има “че си лежите'', а другата половина ја простивте кога прифативте уставни измени за да “ни ја биде државичката’’
. Може интимно внатре во себе да не ти е до прошка, ама Заев баш и не го боли курот за вашите чувства, како што и ви покажа изминативе 3 години кога секој ден ве буди со нов тофтак на глава.

Он ги прости делата, сега сака само некаква симулација на правда и политички маркетинг,т.е. тук- там да може да го носи Миле Јанакиевски во притвор кога ќе му чини и со такви гестови да ве дупи дека борбата не била за џабе.
За вас остана само уште еден мит како транзицијата и газобол од фактот дека ве преебал сељак.
Тоа со еден збор се вика Букаке :)
Автоматски споено мислење:


Човекот што пред 1 година ги премина сите можни црвени линии сега пак изјавува дека нема да дозволи преминување на црвени линии... :tapp:
Па не дозволува се преминат... Ги поместува линиите :)
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
2.092
Поени од реакции
1.502
Никогаш, а тие дела јавноста денес воопшто не ги есапи (мада не ја спомена тука "приватизацијата" која е најголемо зло од сето до сега направено во земјава)

И затоа сега и на Груевски, а последователно и на Зев ќе треба да им се прости. Тоа е логиката?
Кај овој последниот, ти фали една буква - " с".
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
585
Поени од реакции
475
Хм, зарем некој верува дека сето оваа е заради некакво си СЈО, криминал и слични глупости?!?!
Зарем никој не сака да види дека во прашање е Севеџистан, дека сето што се случува е заради името Македонија и постоење на македонска држава!
Зарем е можно никој да не го гледа тоа?
Проект кој ги смени сите аспекти, укина држава, укина постоење на Македонци, а вие уште се занимавате со СЈО Катица Заев Мицко криминал и ... ова е неверојатно!

Македонците и Македонија се доведени во позиција која би можела да се објасни преку една вест стара неколку години:
Еден Романец имал проблеми семејни и со институции, сиромаштија па од еднаш заминал од дома. Имало потрага по него, но не можеле да го пронајдат. По некоја година сопругата побарала да биде прогласен за мртов, за што институциите донеле одлука значи смртовница, па жената сега можела повторно да си се мажи! Но по неколку години откако “бил мртов“ човекот се вратил жив и здрав. На прашање каде бил цело време рекол дека бил во Турција и....
Е арно ама сега му требале документи и други работи кои дражавата ги издава. Отишол тој во службите и таму му рекле дека тој е мртов и дека не постои, ако сака да докаже дека е жив нека оди на лекар па потоа на суд и тогаш ќе видат што може да сторат (дали е можно да воскреснал :pos:)...

Навидум оваа случка е комична но некако ми се наметнува дека во идентична ситуација сме денес и ние Македонците, и нас не прогласија за мртовци ни издадоа и смртовница, некои беа за Турција некои спиеја некои гледаа сеир, и се прашувам еден ден кога ќе се разбудиме и побараме свои права дали ќе го имаме истиот проблем како Романецот. Како и накој начин ќе ги убедиме бирократијата и во ОН и во ЕУропска и... дека ние Македонците сме сеуште живи, дека постоиме, ... но тоа не се актуелни прашања ајде да видиме СЈО! :yid::yid::yid::yid::yid::yid:
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
501
Поени од реакции
1.756
Никогаш, а тие дела јавноста денес воопшто не ги есапи (мада не ја спомена тука "приватизацијата" која е најголемо зло од сето до сега направено во земјава)
А и тие што ги есапат сите срања никој не ги ебе 2%. Евентуално или се изолирани и си тераат нивна работа, некои се избегани, а другите се во процес да избегаат од државава. Мал дел сме очигледно будали што си кинеме нерви за се што се случува, Сизиф гомна да јаде. Еве да прашаме партиски куртони од едната или другата страна за срањата што ги имаат направено нивните пастири, ќе добиеме мукла како одговор. Се додека последниот збор го имаат тие куртони, џабе е воопшто и да се помисли за било каква разврска или промена во општествово.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.433
Поени од реакции
1.505
Хм, зарем некој верува дека сето оваа е заради некакво си СЈО, криминал и слични глупости?!?!
Зарем никој не сака да види дека во прашање е Севеџистан, дека сето што се случува е заради името Македонија и постоење на македонска држава!
Зарем е можно никој да не го гледа тоа?
Проект кој ги смени сите аспекти, укина држава, укина постоење на Македонци, а вие уште се занимавате со СЈО Катица Заев Мицко криминал и ... ова е неверојатно!

Македонците и Македонија се доведени во позиција која би можела да се објасни преку една вест стара неколку години:
Еден Романец имал проблеми семејни и со институции, сиромаштија па од еднаш заминал од дома. Имало потрага по него, но не можеле да го пронајдат. По некоја година сопругата побарала да биде прогласен за мртов, за што институциите донеле одлука значи смртовница, па жената сега можела повторно да си се мажи! Но по неколку години откако “бил мртов“ човекот се вратил жив и здрав. На прашање каде бил цело време рекол дека бил во Турција и....
Е арно ама сега му требале документи и други работи кои дражавата ги издава. Отишол тој во службите и таму му рекле дека тој е мртов и дека не постои, ако сака да докаже дека е жив нека оди на лекар па потоа на суд и тогаш ќе видат што може да сторат (дали е можно да воскреснал :pos:)...

Навидум оваа случка е комична но некако ми се наметнува дека во идентична ситуација сме денес и ние Македонците, и нас не прогласија за мртовци ни издадоа и смртовница, некои беа за Турција некои спиеја некои гледаа сеир, и се прашувам еден ден кога ќе се разбудиме и побараме свои права дали ќе го имаме истиот проблем како Романецот. Како и накој начин ќе ги убедиме бирократијата и во ОН и во ЕУропска и... дека ние Македонците сме сеуште живи, дека постоиме, ... но тоа не се актуелни прашања ајде да видиме СЈО! :yid::yid::yid::yid::yid::yid:
Има разлика меѓу нас и Романецот. Тој може да ја среди работата, релативно брзо, ама ние...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
585
Поени од реакции
475
Има разлика меѓу нас и Романецот. Тој може да ја среди работата, релативно брзо, ама ние...
“релативно брзо“ ако во меѓувреме не умре! Во објавената вест имаше негова слика име презиме и дека веќе со месеци тропа на сите врати и на крајот одлучиле да го упатат на суд за да докаже дека не е мртов!
Веројатно ќе го тужи Дедо Петар зошто им дозволил на копитава да го прогласат за мртов.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
402
Поени од реакции
1.028
(y)
Груевски треба да се избрише од аналите, како да никогаш не постоел. Најголем штетник до сега.
Денеска ни соопштија дека после толку закани и притисоци од ваша страна,во специјалната единица на АРМ морало да се примат неколку албанци,до цел да се задоволи коалицијата,во спротива ќе биде расформирана,Единица што со традиција од од 1994г. е 100% Македонска.Единица што на најбрутален начин пролеа крв во Вејце 2001.
Си поигрувате со ѓаволот.Вие сте најголемото зло што воопшто и се има случено на оваа земја.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
6.433
Поени од реакции
1.505
Грчката држава, т.е. власт никогаш не признавала поинаква национална припадност во Грција, освен грчката. Најмногу што признава, тоа е различноста во вероисповеста па кај нив постојат и муслимани, што е повеќе од очигледно, оти грчката држава им прави отстапки па иако нивната Црква се буни, државата допушта градење џамии.

Што се однесува до Македонците во Грција, тој „проблем„ елегантно го реши нашиот славен министер за „надворешни„, нарекувајќи го Македонците (по род) во Грција, како „...граѓани кои говорат јазик поинаков ов грчкиот...„

Се чини дека македонскиот самозаеб нема граница...
Ако добро се сеќавам, во Егејска Македонија немало ни 10% Грци до Букурешкиот договор. А сега...? Тоа е демократија на дело.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
26.964
Поени од реакции
31.864
Денеска ни соопштија дека после толку закани и притисоци од ваша страна,во специјалната единица на АРМ морало да се примат неколку албанци,во спротива ќе биде расформирана.Единица што со традиција од од 1994г. е 100% Македонска.Единица што на најбрутален начин пролеа крв во Вејце 2001.
Си поигрувате со ѓаволот.Вие сте најголемото зло што воопшто и се има случено на оваа земја.
Не се пие од сабајле. Почекај барем 3 саат да помине.
 

Паланчански

ГРЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
951
Поени од реакции
536
И затоа сега и на Груевски, а последователно и на Зaев, ќе треба да им се прости. Тоа е логиката?
Аман!
Каде јас велам дека на Груевски треба да му се прости. Ако крадел не ги делел парите со мене. Ниту едно евро не ми дал. Ама за она што го осудија не се согласувам. Половина Европа има такви автомобили за високи функционери, кај нас тоа го прогласија за криминал. (Нели Заев ќе го продаде мерцедесот, сега му е убаво да се вози во него.) Ако тоа е најголемиот криминал на Груевски, тој споредено со Заев е супер аматер.
За криминалната приватизација не се согласувам. Ја направија и едните и другите - немој да си ги припишувате „заслугите“ само за себе!
Пак да се вратиме назад. Едно владеење СДС и еве мега афера. ТАТ, Лавци и Алфа С. Второ владеење на СДС и нова мега афера. РЕКЕТ спроведуван од највисоките институции и високи функционери. За времето на Груевски барем немаше такви циркус-афери.
Затоа:
Прво да ги стрпаме во бувара Црвенковски и Бучковски (и нивните компании), Потоа на ред се Груевски и компанијата. Нека ми опрости Ѓорѓиевски, го заборавив. И тој со компанија е за таму.
Можеби е најдобро да почнеме од Заев и компанијата. Овие направија штета колку направија, сега не се во можност. Заев и понатаму со големи чекори не вовлекува во понор од кој многу тешко ќе се извлечеме. Ззтоа ајде прво со него во Шутка.
 

INDIJANEC123

Женкар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.258
Поени од реакции
2.938
Саше Политико го тагнал Калајџиев и му пишува кога ќе излезел на тв да каже кои членови се повредувале од законот.
Калајџиев му одговара - Јас неможам да ти помогнам, има психијатри.:cuc::pos::pos::pos::pos:
 
На врв Bottom