Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 48 17,5%
 • СДСМ

  Гласови: 20 7,3%
 • ДУИ

  Гласови: 4 1,5%
 • БЕСА

  Гласови: 8 2,9%
 • Некоја друга опција.

  Гласови: 27 9,8%
 • Не излегувам на гласање.

  Гласови: 141 51,3%
 • Левица

  Гласови: 27 9,8%

 • Вкупно гласачи
  275
 • Гласањето е завршено на .

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.218
Поени од реакции
32.213
Им простивте. Половина пиздарии простивте кога сакавте влада со ДУИ за да има “че си лежите'', а другата половина ја простивте кога прифативте уставни измени за да “ни ја биде државичката’’
. Може интимно внатре во себе да не ти е до прошка, ама Заев баш и не го боли курот за вашите чувства, како што и ви покажа изминативе 3 години кога секој ден ве буди со нов тофтак на глава.

Он ги прости делата, сега сака само некаква симулација на правда и политички маркетинг,т.е. тук- там да може да го носи Миле Јанакиевски во притвор кога ќе му чини и со такви гестови да ве дупи дека борбата не била за џабе.
За вас остана само уште еден мит како транзицијата и газобол од фактот дека ве преебал сељак.
Ако е така, ако СЈО случаите се заташкани и простени, тогаш зошто вчера сета таа драма?
Зошто Мицковски све условува со затворање на слуачите од СЈО, кога е веќе простено и заташкано?

Ти си инаку благо ретардиран, ако тоа да им простиме го толкуваш од перспектива на Заев или СДСМ. Или неписмен, нема друго.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.923
Поени од реакции
1.179
Им простивте. Половина пиздарии простивте кога сакавте влада со ДУИ за да има “че си лежите'', а другата половина ја простивте кога прифативте уставни измени за да “ни ја биде државичката’’
. Може интимно внатре во себе да не ти е до прошка, ама Заев баш и не го боли курот за вашите чувства, како што и ви покажа изминативе 3 години кога секој ден ве буди со нов тофтак на глава.

Он ги прости делата, сега сака само некаква симулација на правда и политички маркетинг,т.е. тук- там да може да го носи Миле Јанакиевски во притвор кога ќе му чини и со такви гестови да ве дупи дека борбата не била за џабе.
За вас остана само уште еден мит како транзицијата и газобол од фактот дека ве преебал сељак.
А што очекуваш од системот во кој Вицепремиерот одговорен за европски прашања сериозно се тревожи и има прес едино ако некој од неговата етничка припадност има проблем со законот?
Јас не знам дека искочил да каже нешто врзано со ЕУ или МК ама за Морина беше активен како да му е зет за сестра.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
11.479
Поени од реакции
14.395
Занимација за народ
Не му кажувај, остави го да чека Мијалков да оди во затвор како што чека уште две три работи што нема смисла да му ги спомињаме веќе.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.218
Поени од реакции
32.213
Занимација за народ
Занимација е све, ако гледаш така.
Секако дека Груевски нема да го видиме зад решетки. Ниту Мијалков, ниту Камчев, а ни Заев.
Прашање е дали Катица ќе биде осудена воопшто.

За друго се збори тука, во контекст на барањето на Мицковски СЈО случаите да се затворат без епилог.
 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.334
Поени од реакции
3.604
Член од
23 март 2015
Мислења
6.551
Поени од реакции
1.605
Ако сака да покаже дека ги мие рацете од претходниците и е со чисти раце, ова никако не му е паметно на Мицковски. Со ова покажува дека е приврзок на Груевски.

СДСМ: Мицкоски бараше предметите на СЈО да немаат иднина
Додека сите граѓани очекуваа договор во интерес на правната држава, Христијан Мицкоски на вчершаната лидерска средба безобразно и во груевистички стил го бранеше криминалот на режимот барајќи сите предмети од СЈО да ја изгубат својата иднина, соопшти СДСМ.
Па нормално, и јас би барал. СЈО извршува партиски задачи против ВМРО ДПМНЕ. Доволно е да се види случајот за Мерцедесот. Со СЈО се прекршија стотици закони и правила.
А да е „приврзок“ на Груевски е чест.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.218
Поени од реакции
32.213
А да е „приврзок“ на Груевски е чест.
(y)
Груевски треба да се избрише од аналите, како да никогаш не постоел. Најголем штетник до сега. Неговиот товар може комотно да се каже, дека ќе му попречи на Мицковски да дојде на власт.
(зборам исклучиво во внатрепартиски контекст)
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.218
Поени од реакции
903
Ако е така, ако СЈО случаите се заташкани и простени, тогаш зошто вчера сета таа драма?
Зошто Мицковски све условува со затворање на слуачите од СЈО, кога е веќе простено и заташкано?
Затоа што СЈО е формирано за политички прогон.
Затоа што СЈО е контролирано од Заев.
Затоа што СЈО е рекетарска организација.
Затоа сè што има работено СЈО треба да се поништи.
Не може рекетари и криминалци да бидат обвинители..
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.551
Поени од реакции
1.605
Предметите на СЈО снемаа иднина кога Црпко со Катица почнаа да рекетираат за ослободителни пресуди, враќање на пасоши, поплави по подруми, телефонски разговори со обвинители итн
Порано... Прв голем чекор беше кога Катица НЕНАДЛЕЖНА го презеде предметот, мислам Пуч беше, и со откажа од него, го „сторнира“. Со тоа се стопира обвинението против Заев за уценување на тогашниот премиер, Груевски. Би му следувала дебела затворска казна.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.218
Поени од реакции
32.213
Затоа што СЈО е формирано за политички прогон.
Затоа што СЈО е контролирано од Заев.
Затоа што СЈО е рекетарска организација.
Затоа сè што има работено СЈО треба да се поништи.
Не може рекетари и криминалци да бидат обвинители..
И затоа све што напраи Грујо и компанија ќе биде заборавено.

:lolzz:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
743
Поени од реакции
619
Абе ти можиш да бидиш против колку ти душа сака.Ама шо мислиш зошто ни ја менуваат историја?Останува уште за Гоце Делчев да се договорат и завршена работа.Новите генерации ќе учат дека уствари сме Бугари кои Тито ги убедил дека се Македонци.Па види ги оние во ману освен еден двајца глас не кренаа против ова наше бришење од историјата ,побитни им се парите шо ги лапаат со џабелебарење.
Во ред е сето тоа што си го напишал но тоа уште повеќе ми дава за право да бидам против, не мислиш така?
Против Бугаристан кој и денес во 21 век настапува со политика и тези на наци-фашизмот е чин кој би бил природен за секој Македонец!
Само го изнесов својот став по тоа прашање, кога гледам каква гужва има на подфорумот бугарски документи јасно ми е се, но како што реков токму сето тоа ми дава за право да мислам дека на дело е невиден социјален инжењеринг и етноцид. Преку вешта пропаганда и други механзми ... луѓето се доведени во позиција да го работат онаа што некој го проектирал, додека го работат тоа за што се програмирани тие се среќни и убедени дека тоа е нивен избор, а не наметнато од некој друг!
Знаеш ли колку се среќни кога ќе добијат бугарски пасош, со денови се возбудени и малку навлажнуваат. (најдобар пример е со еден наш млад човек кој со сета радост им покажувал пасош на Македоци Срби Хрвати и др... кога почнале да го третираат како што заслужува, се покрил со ушите и сега го избегнуваат сите тие и го сметат за конвертит што всушност и е!)
Тоа што се по*рале на гробовите на сите свои предци и што на своите деца им намениле конвертитство, за такви работи не се свесни кога ќе станат ќе биде интересното! Сите тие за пари потпишале дека се Бугари, што покажува за каков вид на ... се работи. Овие другиве исто за пари 500евра и слично станаа Северџани... многу интересен е овој 21 век!
Автоматски споено мислење:

Дечки до кај е ситуацијава со рекет ?
Ништо, се прави нова екипа -старата отпадна.(капитенот им замина на одмор во Шутка) Во моментов се бираат луѓето за новиот рекетарски тим, кај и да е за некој месец ќе стартуваат.
 
Последно уредено:

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.093
Поени од реакции
10.624

Човекот што пред 1 година ги премина сите можни црвени линии сега пак изјавува дека нема да дозволи преминување на црвени линии... :tapp:
Crpko zivee vo paralelen svet. Vo toj svet sme vekje vo NATO i EU, barem tri pati dosega taka izjavile (mozebi i poke pati).
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
23 март 2015
Мислења
6.551
Поени од реакции
1.605
(y)
Груевски треба да се избрише од аналите, како да никогаш не постоел. Најголем штетник до сега. Неговиот товар може комотно да се каже, дека ќе му попречи на Мицковски да дојде на власт.
(зборам исклучиво во внатрепартиски контекст)
ОК, ама ако некој направи нешто позитивно за Македонија, тој беше, зборувам за поновата историја. Во кризи ја држеше економијата, после тоа почна и носење инвеститори, Скопје од паланка заличе на главен град (секако, со бројни замерки), се градеа спортски објекти многу, патишта, се дигнаа плати, пензии... Наставниците сега имаат ниски плати од околу 22-23,000 денари, а претходно имаа 13-14,000.
Не дозволи тотално понижување на Македонците со прифаќање на вакви понижувачки ултиматуми кои оваа влада ги прифати, за „добрососедства“.
 
На врв Bottom