Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2011
Мислења
612
Поени од реакции
977
Караванот си врви вмровците си јадат г.... и така :icon_lol:
Дипломатски кор и еу поздравуваат борба против криминал и корупција, мишот и грујо сонуваат дека вмро ќе се врати на власт следните 15 години, аналитичари од форумов се замишљаат интелектуалци :pos:
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.760
Поени од реакции
4.258
Мое толкување на писледната изјава на З.З. е дека не ни сонувал дека Тридичи може до волку да го сјебе, криво му е.
Автоматски споено мислење:

Караванот си врви вмровците си јадат г.... и така :icon_lol:
Да беа само вмроовците, цел народ е фекализиран.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
1)Аболициран за што?
2)За тоа што сакам пристојно место за живеење?

3)Како странци кои работат по Уставот и законите на МКД за воспоставување на правна држава е повикување на протекторат?

4)Прво ова објасни ми го, како странска експертиза која би работела во рамките на нашите закони не става во подредена состојба во однос на друга земја или организација, според дефиницијата ти шо ја постави тука?

На кој начин го губиш суверенитетот, со тоа што се минимизира влијанието на вашите газди во правосудните процеси?

5)Па кадарни сте вреќа сол да изедете за да останеме вукојебина и да се доберите повторно до привилегиите кои ви ги овозможува апологетството кон партиските племиња...мукла за преговарањето на братучедите за како ви е мерак да кажите, името Македонија.

Еве: јавно ги повикувам Дипломатско конзуларните претставништва во МКД час поскоро да се впуштат во создавање на независно обвинителско и судско одделение, составено од мултинационални тимови чија основна задача ќе биде повторно истражување на инкриминираните случаи од СЈО, случајот Рекет и корупција и криминал со висок профил!
6)Да се копа длабински место да се гребе само на површината, затоа што и Пендаровски ја отфрли оваа идеа, а тоа е индиција дека кој знае што се ќе исплива на површина ако сериозно се истражува.

7)Кој знае колку се каат сеа тие шо го пуштија случајот Рекет во јавноста, откако се појави опцијата за која јас се залагам, вака изгледа дека наседнаа малку изгледа сите :icon_lol:

10)Плус, со кое лице се лижите кај истите тие амбасадори кои ги стававте по некролози не ми е јасно,па уште се пренесуваат нивните изјави на широко, се повикува жмро на нив... имате троа a`кл, достоинство и сл?
1. Затоа што си Северџан (ќе бидеш аболициран затоа што не си свесен за последиците од твоите дејанија).

2. Ајде мајката*, значи ние другите не сакаме пристојно место за живеење?
Што е според тебе пристојно место за живеење: политички прогон**, насилно менување на име - читај ЕТНОЦИД, инсталирање на претседател на Собрание со 59 гласа, рекетирање на се живо и диво, непочитување на референдумска волја, и да не редам понатаму ме изеде туѓ срам.

3. Уставот и измените во 2001 и 2018 се донесени на барање и под присила на “СРАЊЦИТЕ“, ти не го знаеш тоа или се правиш мутав, ако тие си донеле устав и закони но управувањето го оставиле нам (иако и персоналните решенија претходно треба да бидат одобрени од амбасадорскиот управен одбор) не се работи за формален туку за неформален протекторат. Колку олеснувачи имаше во 2001? За колку не олеснија? Покрај што од држава колку толку суверена направија тотално нефункционална држава!

4. Ова малку потсреди го, се уште не читам мисли.

5. Е зошто така збориш :lolzz:? Имаш заменето не само тези туку и си ме помешал со некој друг. Во моментов јавно и јасно давам поддршка на ДВИЖЕЊЕТО БОЈКОТИРАМ, така ќе биде се додека ја бутка оваа агенда. Значи ДВИЖЕЊЕ не партија, ниту сум член ниту ме интересираат сдс-севреџанска ниту дп-северџанко-не, каде ти виде мое мислење кое ме сврстува во партиско јато? И да на избори излегувам и гласам само за субјект кој ќе има програма со која нуди целосно поништување на квислиншкиве идиотски направии и смрт за Северџистан, ако нема такви бај бај јас не легитимирам Северџистан!

6. Пендаровски, ај те молам биди сериозен, па тој почна да менува ставови како и неговиот идол со кој самиот рече дека е 102,3% ИСТ, и ти слушаш што тој тртомуљи, гледај само процеси и дела а изјавите кои се забава игнорирај ги, потруди се и ти и ќе видиш колку е едноставно да се разоткрие...

7. Па нели твоето омилено новинарско перо Геро го обзнани-пушти и го запозна пучанството со овој политички трилер, што е сега не е ли тој?

10. Веќе реков ДВИЖЕЊЕ БОЈКОТИРАМ и не ме присилувај да бидам адвокат на парламентарната опозиција, ама ти упорно инсистираш. Зошто не се обратиш до кабинетот на Пендаровски и да прашаш со кое право и врз кои докази за Салвини објавуваат дека бил фашист или и тоа е во илузионистичкиот концепт за создавање на пристојно место за живеење!

* вака милува да се изразува најголемиот син на Северџистан!
** види во три европски држави судот одби да ги екстрадира бараните лица со образложение дека истите се под политички прогон, дури на едниот му е советувано да побара азил во Шведска, имаш ли коментар на оваа, или така ти го подразбираш пристојно место на живеење?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
Од претседател што може да се очекува? Нема никаква ингеренција, сем по некоја конференција да одржи. Од сега можам да кажам како ќе му помине цел мандат... во главно со изјави за почитување на правото, за нашиот (Северџански) пат во НАТО (ОТАН) и ЕУ, и сл.
Автоматски споено мислење:


Мислам дека само шведскиот пример се однесува на 27 април.
Да точно.
И бидејќи шведските судови се најкорумпирани, останува обвинението тороризам за сите осудени.
Има ли некој друг побегнато во друга земја а кој се бара за делото тероризам?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
1.757
Поени од реакции
3.560
Цел ден (ако не неколку дена) ќе се ломоти дека кажал педер и магично ќе се заборави на се што треба да се зборува.
Директно от бихачка

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
мрачните сили се вечен проблем на оваа држава
Најпосле и нешто искрено од тебе!
Еве само уште да не запознаеш со составот на мрачните сили и ако и во тој случај настапиш искрено, ќе почнам да верувам во чуда!
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
580
Поени од реакции
1.778
Човеков по којзнае кој пат потврдува дека местото му е на: 9GAG, QuickMeme, CheezBurger, наместо на премиерска позиција:)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.489
Поени од реакции
1.681
Смирете се сите, триестројка мислел на педери у душа, ми олесна
Вака не сум се смеел за политика од кога Паторот на тв праша "која артилерија да ри ебам?"
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.760
Поени од реакции
4.258
Еднаш не му напишаа и незнае што зборува :tapp:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom