Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2006
Мислења
16.069
Поени од реакции
8.909
грабеж, корупција и криминал е составен дел на системот. нпр. на западот во кој многумина се крстат има закон за лобисти што е само озаконета корупција, ако некој од тие на овие им шепне дека со само еден потез можат да ја решат корупцијата ете ти држава без корупција. .
аха, добро.
И како успеа криминалот да го донесеш во корелација со името и бришењето на македонската држава?
како? според твоето воопштено писание со кое алудираш дека јас (или што знам, ние) сум под некојаси пропаганда. Можеби некој носел фолија, некој не, шо знам., .
Доколку пропагандата се однесува на името, може ли поконкретно за каква точно пропаганда се работи? Малку поконкретно и која е вистината според тебе.
Повторно си подлегнал на пропаганда, постоење на нешто не се верифицира со нечие признавање дека постои.
Дали ти е намерата да ме убедиш дека исклучиво јас/ние сме подложни на пропаганда, а ти не си...Ако добро те разбирам, независно како ќе ни ја нарекуваат државата, тоа не е верификација дека ние постоиме како Македонци. Дали не е токму тоа идеа на заеви, со промена на името, ние сме си она што сме си? И со претходните со некој разумен компромис (горна, Скопје...), ние па ќе сме си останеле Македонци? Претходно ти пречело, сега велиш нешто друго. Ова малку збунувачки делува.
И да те потсетам на мојот пасош пишува Република Македонија ако службеникот на некоја граница ме пушти во таа држава, тоа е само показател дека тој ја почитува реалноста дека постојам и јас но и Република Македонија.
-до референдумот и промените на Уставот имаше предавници и патриоти по тие настани има само предваници...
ако ти е задоволство на пасошот да ти стои Македонија, а у фудбал, на состанок, у листи...сегде да си фиромјанин, ок. Може триста слики да ти постирам овде, со табла фиром пред нашиве политичари, агенди, извештаи од состаноци...

Тогаш (повторно) за што тоа преговарале нашиве влади? Дали си ги поддржувал тие преговори и што си очекувал од нив?
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.007
Поени од реакции
804
како? според твоето воопштено писание со кое алудираш дека јас (или што знам, ние) сум под некојаси пропаганда. Можеби некој носел фолија, некој не, шо знам., .
Не конкретизираш дали е пропаганда за името, дали за криминалот, надворешнотрговска размена, избери некое поле...
Доколку пропагандата се однесува за проблемите кои ги имаме за името, може ли поконкретно за каква точно пропаганда се работи? Пропаганда дека ние не сме "преговарале" или дека грците не "преговарале", дали дека не знам, имало некои трети предлози...малку поконкретно на каква пропаганда мислиш и која е вистината, пандан на таа пропаганда под која сме подлегнале. Можда некој носел фолија, друг не, за време пропагандите
Дали погрешно се изразуваш или намерата ти е да ме убедиш дека исклучиво јас/ние сме подпаднале под пропаганда, а ти не си...дека независно како ќе ни ја нарекуваат државата, тоа не е верификација дека ние постоиме како Македонци. Дали не е токму тоа идеа на заеви, со промена на името, ние сме си она што сме си? И со претходните со некој разумен компромис (горна, Скопје...), ние па ќе сме си останеле Македонци? Претходно ти пречело, сега кога споменуваме фиром, фиромјани, Скопје во загради...велиш нешто друго. Ова малку збунувачки делува.
ако ти е задоволство на пасошот да ти стои Македонија, а у фудбал, на состанок, у листи...сегде да си фиромјанин, ок.

Тогаш (по третпат те прашувам) за што тоа преговарале нашиве влади? Дали си ги поддржувал тие преговори и што си очекувал од нив?
-станува напорно. после три уписа едно по друго ме прашуваш дали е пораката кон тебе или тие-вие-ние, не знам што би одговорил.
- дали го напиша оваа “Дека ќе се врати името е уште една голема лага на која ќе се залепат подоста граѓани.“, ова е надворешно трговска размена или пропаганда?
- дали го напиша оваа “Дали постоеше фиром?“ и доби одговор “Не, не постоеше фиром, постоеше Република Македонија.“, ако не си задовоелен со одговорот не мора да го менваш контекстот.
- жалам ама од ова појасно не можам да се изразам,
Ако вака...
како тебе и другите со исти погледи размислувале и нашите дедовци и татковци, ќе немало потреба од создавање на ЕУропска, Хитлер уште во тоа време ќе завршел работа!
- и повторно менуваш контекст моето изречено за постоење на Република Македонија која имала Устав ти го искривуваш во желбите на Заев и северџаните, не ти е непријатно заради тоа? Впрочем секогаш зборев дека со случувањата од претходните години нема да постои македонска држава, а ако се продолжи по истиот пат може да се случи и да нема Македонци кои ќе станат Северџани, а за што имаме доказ и овде...
-фиром и фирпмјани е грчка пропаганда ниту една друга држава така не се однесувала, дури ни тие кои цело време стоеја позади Грција за да се избрише Македонија.
-ако постои уште некој кој уште од 90-тите постојано зборува и пишува дека Македонија има два проблема (прашањето за името и прашањето на илирида) кои ја засегаат нејзината сувереност и го доведуваат во прашање нејзинито опстојување би ми било драго да знам кој е, значи не сум сам туку не има повеќе, што е знак дека ќе успееме!
-Секогаш ми е задоволство во пасошот да ми пишува Македонија, а на тараба може секој да си напише што сака.

Според резолуциите на СБ на ОН Република Македонија се обврзала дека ќе разговара со Грција за изнаоѓање на решение за спорот со името Македонија. При ваква фактичка состојба владите можеле да разговараат или да ги прекината разговорите. Бидејќи сите валди после Кљусев (тојота со контењер) беа инсталирани од “нив“ или сервис на западните центри на моќ нормално е дека тие водел разговори. Ако јас како поединец не се сложувам со таквата политика на владите на Македонија кои се моите можност освен да протестирам, зборувам, пишувам за тоа, имаше ли политички субјект во денешен Северџистан кој имаше поинакво видување за решавање на овој проблем ако да а јас не сум го подржал твоите забелешки се во ред ама кога ниту ме познаваш лично, ниту знаеш како сум се однесувал, од каде заклучокот дека нешто сум очекувал од овие а е надвор од онаа што го испорачаа?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.069
Поени од реакции
8.909
-станува напорно. ?
да, станува напорно затоа што се обидуваш да внесеш некоја своја пропаганда на мала врата. Едноставно, секој има свое мислење, ти не можеш некому да го наметнеш своето. Друга работа што твоето тврдење дека не постоеше фиром е неточно,само човек во паралелен свет може нешто вакво да тврди. Дали Том и Џери постоеле муабетов.
- и повторно менуваш контекст моето изречено за постоење на Република Македонија која имала Устав
повторно ботом лајн...во Уставот. Во ред, нарекувај се ти како сакаш, ти си под привремена референца, тоа не е никаква тајна ниту пропаганда. Не знам кој барем со малку логика би поверувал дека грците некогаш ќе ја признаеле Македонија под уставно име. Согласно тоа и скоро цела ЕУ. Затоа и беше иницијативата За прекин, против промена.

Non-EU opposition Leaders Nikola GRUEVSKI (FYROM), Maia SANDU (Moldova) and party leader Anatol LIABEDZKA (Belarus) will be attending as well.

The Prime Minister of the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM), Zoran Zaev, urged opposition deputies

Former Yugoslav Republic
of Macedonia (FYROM) President Branko Crvenkovski attend a joint press conference after their bilateral meeting at EU headquarters in Brussels
FYROM: President Ivanov out of the country on the name referendum day
The Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) is a landlocked nation in South-eastern Europe that shares borders with Albania, Bulgaria, Greece, Kosovo, and Serbia. Its exports are comprised of a variety of commodities and manufactured goods including iron and steel, chemical products, apparel, machinery, electrical equipment and electronics, and tobacco. While the FYROM’s goods are exported to a range of countries,...

http://www.intracen.org/country/the-former-yugoslav-republic-of-macedonia/

Според резолуциите на СБ на ОН Република Македонија се обврзала дека ќе разговара со Грција за изнаоѓање на решение за спорот со името Македонија.
да не се лажеме, преговорите пропаднаа уште пред 12-15 години. Дури и Нимиц и другите "олеснувачи" дигнаа раце. И Јанев тоа ти го има објаснето во еден мој пост, Грција бара целосно откажување на се што е нормално за нас. Така да, округло на ќоше, веројатно непозната е причината зашто уште 2007, кога е преименуван аеродромот и автопатот, не прекинавме со преговори и не се обидовме да најдеме друг излез како што не советуваа Нимиц, Рен, Јанев, како што СМК апелираше на сите врати.
Бидејќи сите валди после Кљусев (тојота со контењер) беа инсталирани од “нив“ или сервис на западните центри на моќ нормално е дека тие водел разговори.
од каде тогаш твоите тврдења дека "ќе сме го врателе името"? Ако се од нив инсталирани, името Р Македонија никогаш нема да го имаме официјално. Вакви констатации се збунувачки, едино ако сега не дојде некоја не знам каква власт :unsure:
од каде заклучокот дека нешто сум очекувал од овие а е надвор од онаа што го испорачаа?
не треба да менуваш она што сум го напишал, не е фер. Нигде не заклучив дека нешто си очекувал-те прашав зошто преговарале (ми одговори за западни инсталации), дали си ги поддржувал преговорите и што си очекувал од истите. Впрочем, по 14 години (форум) одеднаш збориш за некоја пропаганда и тврдиш -ќе го вратиме името.
Малку е касно после 25 години т.н. преговори и 1-2 години од промена на име, кога мелевме дека преку 100 и кусур земји не признале како Македонија, дека мора да се прекине или ќе мора да се смени, дека било каков референдум е глупост...сега допрва некој да се надева на советите на Јанев или други филмови. Велат, по свадба тапани, затоа јас барем не верувам.
Доволно е :notworthy:
 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.347
Поени од реакции
3.654
а заради што се умеша?
Заради тоа што релативизираш, исто како оној другион што го спомнав во претходниот пост. Преку 130 земји нè признаа како "Republic of Macedonia", а друга работа е што НИКОГАШ официјално не сме биле "FYROM", туку во најлош случај "The Former Yugoslav Republic of Macedonia" (како што беше според привремената спогодба), а многу често "FYR Macedonia" или само "Macedonia" (нешто што сега никогаш повторно нема да го видиш).

Друго, ако сам не се цениш - никој друг нема да те цени. Бидејќи ние како држава сме се ценеле претходниве години и сме се нарекувале "Macedonia" (нормално, тоа ни било името на државата со децении), и во другите држави сме биле исто. Е сега тоа ќе биде малку потешко, пошто некој друг од внатре сметаше дека треба да се нарекуваме "North Macedonia" иако ни третина од населението не се согласи на тоа и другите држави ќе немаат причина зошто да не нè нарекуваат така.

Трето, сè што беше македонско сега веќе го нема. Последниов случај со "Македонска Опера и Балет" е доказ за тоа. Заблагодари им се на Димитров и Заев. Во пасошот ќе ти стои државјанство "Граѓанин на Република Северна Македонија". РЕЗИЛ!!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.069
Поени од реакции
8.909
Заради тоа што релативизираш, исто како оној другион што го спомнав во претходниот пост. Преку 130 земји нè признаа како "Republic of Macedonia", а друга работа е што НИКОГАШ официјално не сме биле "FYROM", туку во најлош случај "The Former Yugoslav Republic of Macedonia" (како што беше според привремената спогодба), а многу често "FYR Macedonia" или само "Macedonia" (нешто што сега никогаш повторно нема да го видиш).

Друго, ако сам не се цениш - никој друг нема да те цени. Бидејќи ние како држава сме се ценеле претходниве години и сме се нарекувале "Macedonia" (нормално, тоа ни било името на државата со децении), и во другите држави сме биле исто. Е сега тоа ќе биде малку потешко, пошто некој друг од внатре сметаше дека треба да се нарекуваме "North Macedonia" иако ни третина од населението не се согласи на тоа и другите држави ќе немаат причина зошто да не нè нарекуваат така.

Трето, сè што беше македонско сега веќе го нема. Последниов случај со "Македонска Опера и Балет" е доказ за тоа. Заблагодари им се на Димитров и Заев. Во пасошот ќе ти стои државјанство "Граѓанин на Република Северна Македонија". РЕЗИЛ!!!
Како што беше љубезен да ми ја објасниш состојбата каква што е, а со оглед на тоа што се повеќе се јавуваат евроскептици и можност за интеграции со други сојузи, да те замолам да ми објасниш заради што и зошто Македонија преговараше 25 години, ако сме биле Македонија, Republic of Macedonia?
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
304
Поени од реакции
673
Епилогот на сите овие скандали е дека разбравме дека последниве 30 години се менуваат две, демек спротиставени квислиншко-криминални банди, чија функција беше исклучиво лично богатење, перење на пари, рекетирање и фрлање на прашина во очите.
Но она што мене уште не ми е јасно, во која мерка сите овие скандали беа испланирани однапред? Сега ми е јасно зошто Грујо се согласи на СЈО и Катица и да допушти овие да го гонат иако сеуште доминираше.
На пример, ако треба да предвидам што ќе биде за година-две, тогаш Грујо се враќа на чело на ДПСНЕ а Црвенковски на чело на СДСС. И едниот и другиот се демек невини девици кои немаат ништо со криминалното промена на името,а да не зборуваме за поситни работи. Сите валкани работи поминаа, влегуваме во НАТО, Грција не одблокира откако капитулиравме, а Црвенковски нити еднашка кажа република Северна Македонија, нема он ништо со тие предавнички безрбетници, а за Грујо да не зборуваме...
Останува само да си потпевнувам, од мудар камен од идно и минато.. вина невина
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
2.086
Поени од реакции
4.154
Како што беше љубезен да ми ја објасниш состојбата каква што е, а со оглед на тоа што се повеќе се јавуваат евроскептици и можност за интеграции со други сојузи, да те замолам да ми објасниш заради што и зошто Македонија преговараше 25 години, ако сме биле Македонија, Republic of Macedonia?
И сега ради шо имаме договори за промена на нашата историја со Бугарија и Грција?Значи не е само промена на името во прашење туку и укинување на цел еден народ.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.632
Поени од реакции
1.664
Во западните земји не смее да оди, во Унгарија не е пријател со Орбан, од Србија и бугарија одма ќе ја лансират кај нас, Грција нема да и даде азил со сигурност, од соседите Албанија и Косово можеби...
Со пари сè се купува. А таа добила барем некој процент од тешките милиони. Грците не ги екстрадираа Грујоски и Бошковски (мислам така се викаат), па нема ни неа да ја екстрадираат. Ќе ужива во вилата на Заев (таква верзија кружи).
 

Toma

Антист
Член од
22 април 2014
Мислења
2.695
Поени од реакции
1.057
Со пари сè се купува. А таа добила барем некој процент од тешките милиони. Грците не ги екстрадираа Грујоски и Бошковски (мислам така се викаат), па нема ни неа да ја екстрадираат. Ќе ужива во вилата на Заев (таква верзија кружи).
На тие случаи имаше основа за азил, можеа да се водат политички случаи (како и што гледаме дека се водат), додека за оваа што ќе биде изговорот, дека ќе ги издаде сите рекетари?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.632
Поени од реакции
1.664
На тие случаи имаше основа за азил, можеа да се водат политички случаи (како и што гледаме дека се водат), додека за оваа што ќе биде изговорот, дека ќе ги издаде сите рекетари?
И овде може да се класифицираа како политички случај. Политичари - рекетари - мафиози - гангстери... :)
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
751
Поени од реакции
1.272
Ako pravele milionski reketi zaedno sigurno nema da se slikaat na instagram eden do drug.
Mislam deka Katica e nevina i nasednata ali bi go smenil mislenjeto dokolku se pokazat cvrsti dokazi
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom