Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.049
Поени од реакции
26.761
Дека балистите и бугарите нема да се фашисти мало морген, битно ти рециклирај лажни вести од миленко шоу страни и повтарај ги нон-стоп ваљда ќе биде.[DOUBLEPOST=1562837937][/DOUBLEPOST]

Ти ја кажувам реалноста, реториката да се сере било кој професионалец од било која област а воедно да се турка наративот дека е дел од некој белосветски заговор е одлика на прост човек.
Абе ако така гледаш и Груки и Зајко се професионалци во оваа држава, па види ....
И кај тоа тврдам белосветски заговор?

Јас посочувам, дека сме сведоци како уствари се градела светската историја низ вековите... под политички диктат на победниците...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Абе ако така гледаш и Груки и Зајко се професионалци во оваа држава, па види ....
И кај тоа тврдам белосветски заговор?

Јас посочувам, дека сме сведоци како уствари се градела светската историја низ вековите... под политички диктат на победниците...
Професионални криминалци.
Како не тврдиш? Секаде истото го мантраш.

Дека сега ова со комисиите е диктат е диктат и тоа е факт но јас ти велам дека скоро се ќе падне во вода.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.049
Поени од реакции
26.761
Професионални криминалци.
Како не тврдиш? Секаде истото го мантраш.
Јас освен твоите тврдења дека нешто мантрам, не можам да најдам дека сум зборел така....

Да професионлни криминалци излезени од нашиот образовен систем.... Тоа што цел живот посветиле да лапаат пари од нас, не ги прави професионалци, туку едноставно си ја штитат позицијата.. И пред се суетни, самобендисани, злобни..... Тоа е одлика на повеќето наши професори за жал... Мораш длабоко да им се упикуваш за да ти дадат чувство дека си постигнал нешто во животот.... Еве ти си пример за тоа..


Затоа сме и на ова дереџе.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Секако дека не биле комунисти...

Моите дедовци ратуваа, ама не оти ги занимаше комунизмот, туку оти беа насилно мобилизирани од партизанските власти.

Се чини дека добар дел од партизаните биле понесени од илинденските идеи за слободна македонска држава, а не од Марксовите лаги за „светлата будуќност„.
Да. Е после „другарите“ им одземаа приватен имот и добра на домаќинските семејства. Итн, итн... Комунистички, а себе се направија буржуи.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Абе ако така гледаш и Груки и Зајко се професионалци во оваа држава, па види ....
И кај тоа тврдам белосветски заговор?

Јас посочувам, дека сме сведоци како уствари се градела светската историја низ вековите... под политички диктат на победниците...
Просто е:
- победникот предизвикува војна,
- победникот ја добива војната,
- победникот му суд на поразениот,
- победникот ја пишува историјата, нормално, со висока доза од историска „објективност„, заснована на победниковата субјективност.

Не е случајно тоа што историјата ја именуваат со еден погрден израз, оти историјата тешко дека познава целосно објективно истражени и објаснети битни историски настани па оттаму доаѓаат честите ревизии и несогласувања во толкувањата на историските настани и личности.[DOUBLEPOST=1562838729][/DOUBLEPOST]
Да. Е после „другарите“ им одземаа приватен имот и добра на домаќинските семејства. Итн, итн... Комунистички, а себе се направија буржуи.
Кон болдот; токму тоа му се случи на еден од моите дедовци, за кого тогаш новата (комунистичка) власт проценила дека има премногу имот па „од утре„ ќе треба да го нема...
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Јас освен твоите тврдења дека нешто мантрам, не можам да најдам дека сум зборел така....

Да професионлни криминалци излезени од нашиот образовен систем.... Тоа што цел живот посветиле да лапаат пари од нас, не ги прави професионалци, туку едноставно си ја штитат позицијата.. И пред се суетни, самобендисани, злобни..... Тоа е одлика на повеќето наши професори за жал... Мораш длабоко да им се упикуваш за да ти дадат чувство дека си постигнал нешто во животот.... Еве ти си пример за тоа..


Затоа сме и на ова дереџе.
Баш одлика на твојот омилен професор кои вели дека македонците се созданени од коспот бок на трети ден (прво на првиот после на трети).

Ти пак, дека немаш ништо постигнато мора да си во некој circle jerk на познавачи на "вистинската историја", вистинско знаење и мудрост забрането од страна на илуминатите и останатите влечуги.

Затоа има пандемија на морбили и општа затуцаност од такви како тебе, рамноземјаши.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.049
Поени од реакции
26.761
Дека сега ова со комисиите е диктат е диктат и тоа е факт но јас ти велам дека скоро се ќе падне во вода.
Ајде баш да видиме....[DOUBLEPOST=1562838978][/DOUBLEPOST]
Баш одлика на твојот омилен професор кои вели дека македонците се созданени од коспот бок на трети ден (прво на првиот после на трети).

Ти пак, дека немаш ништо постигнато мора да си во некој circle jerk на познавачи на "вистинската историја", вистинско знаење и мудрост забрането од страна на илуминатите и останатите влечуги.

Затоа има пандемија на морбили и општа затуцаност од такви како тебе, рамноземјаши.
Тој професор, што сакаш да го декласифицираш, има направено кадар(претежно меѓународни стручњаци), кој твоите професори можат да им позавидат...

Тоа што се исмејуваш на болест, говори многу за твојот мајндсет...

А што се однесува до личната дискредитација која ја тераш... Само продолжи, ќе знам дека сум на прав пат...
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Тој професор, што сакаш да го декласифицираш, има направено кадар(претежно меѓународни стручњаци), кој твоите професори можат да им позавидат...

Тоа што се исмејуваш на болест, говори многу за твојот мајндсет...
Тебе ти се смејам јас, ако не си приметил.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
..токму тоа му се случи на еден од моите дедовци, за кого тогаш новата (комунистичка) власт проценила дека има премногу имот па „од утре„ ќе треба да го нема...
И на мој дедо, му го затвориле дуќанот од кој што живеел.
И како реакција на ова, веднаш се коментари дека тие биле или „бугараши“, или полтрони на фашистите... Онака, по „ѓутуре“. Напротив, многу од нив помагале на „другарите“ и работеле за прехрана на семејството.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
А што се однесува до личната дискредитација која ја тераш... Само продолжи, ќе знам дека сум на прав пат...
Делузионо растројство lvl99[DOUBLEPOST=1562839606][/DOUBLEPOST]
И на мој дедо, му го затвориле дуќанот од кој што живеел.
И како реакција на ова, веднаш се коментари дека тие биле или „бугараши“, или полтрони на фашистите... Онака, по „ѓутуре“. Напротив, многу од нив помагале на „другарите“ и работеле за прехрана на семејството.
Продавал стока на фашистички окупатор што сакаш, споменик?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.049
Поени од реакции
26.761
Делузионо растројство lvl99
Ако ти помага да ти е полесно... ОК..[DOUBLEPOST=1562840039][/DOUBLEPOST]
Тебе ти се смејам јас, ако не си приметил.
Тоа ти преостанува, да се смееш ко зелен на гомната што ти ги исраа у уста, после букекто што ви го направија.... и на тебе и на твоите мили професори... И тоа тие гомна што беа во главата на груки....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ако ти помага да ти е полесно... ОК..
Јас би бил малку загрижен да имам такви симптоми на таа возраст искрено.
Ама што ќе ти е психичко здравје, пушти си миленко.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.751
Затуцан христијански фундаменатлист неможе да дискутира на тие теми, едноставно е не објективен и нема капацитет т.е. да беше роден во Ирак/Сирија ќе беше борец на ИСИС.

Не се ставај во иста категорија, ничим назван.
Ти него не му рече - дека затуцан христијански фундаменталист не може историја да работи, него му рече - дека пропагира библија и затоа не може историја да тера.

Тоа се две различни работи. Или кај тебе не се?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Тоа ти преостанува, да се смееш ко зелен на гомната што ти ги исраа у уста, после букекто што ви го направија.... и на тебе и на твоите мили професори... И тоа тие гомна што беа во главата на груки....
Земјата не е рамна и господ не ги создал македонците на првиот ден, прифати го тоа и престани да бидеш прост.

Ти него не му рече - дека затуцан христијански фундаменталист не може историја да работи, него му рече - дека пропагира библија и затоа не може историја да тера.

Тоа се две различни работи. Или кај тебе не се?
Исти кур.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom