Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали оваа Влада заслужува уште еден мандат?

Анкетата е активна до 27 јули 2019 во 19:42.
 1. Да.

 2. Не.

Резултатите може да се погледнат само после гласање.
 1. Таксист

  Таксист

  Член од:
  23 мај 2019
  Мислења:
  191
  Допаѓања:
  136
  Браво Лазаре, како им го ... во лице а!
  Замисли што пишуват не бил во ред законот, е како може закон да не биде во ред, се знае што не чини кај нас тоа е народот, особено Македонците, ем се неписмени ем економски неписмени или вкупно земено се за никаде и треба веднаш да се поработи на нивна замена со народ кој ќе биде писмен и ќе биде сервилен (вовлекува) до даска.
  Види каков прост народ имаме уште не ги научиле основните работи за капитализмот а три пати на ден им се сервира демократија, не навистина нешто не е во ред со овој народ, ама затоа елитите се одлични(одликаши).
  А што велиш со 4000 евриќи сакале да отворат биз(м)ис и уште на Кочота да му конкурираат, хи хи хи, па се знае дека не може така тоа да функционира, оваа е капитализам и слободен пазар а не како ќе му текне на некој таму.
  Зошто сите влегуваат во техничките аспекти на соларни мини централи, никој не говори за социјалниот момент, екологија и слично, (екологија е онаа на што се потпира соларната технологија во пропагандните памфлети). Ќе рече нешто за идиотлукот на законодавецот и квислиншкиве елити и оп веднага се фаќа за технологија, а првата реченица му е не бил електро инжењер, па кој рацку дискутираш за тоа, постави прашање ако има некој што знае ќе одговори, ако не ви се допаѓа одговорот игнорирај.
  Ако сакате да инвестирате во соларна технологија - немојте, од причина што технологијата во таа област се развива многу брзо и е предмет на деловни и ини друштва, пред 15 години ефикасноста на фото-ќелијата беше 13-17% , пред 5 години порасна на 23% а восоларните системи кои се користат кај сателитите прво беше на 35% сега е мислам околу 60% ефикасност.
  (не можев да го најдам линкот до веста каде се говореше дека во IBM е пронајдена фото ќелија која има 100% ефикасност, ако на 1м2 имаме 5kWh сончева енергија тогаш панелот од 1м2 би произвел толку со тоа што треба да се прави разлика помеѓу топлинска и и светлина - фото панелите ја претвараат светлината во ел.енергија, за топлинска постојат други претворачи...)
  Ако Кочо и шефот му, забранат да свети сонцето тогаш џабе ви се фотопанели, пробајте со ветерници, ...

  Commercial 500KW On Grid Solar System
  Лазе колку пари е овој систем 3 милиони или 5 милијарди?
  а овај Sunny Mini Central SMC 10000TLRP-10
  дали од нивната цена зависи фреквенцијата или беше обратно?


   
  stratUs, Наќо Скопски, пунтер и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. nsan

  nsan

  Член од:
  23 јануари 2016
  Мислења:
  755
  Допаѓања:
  1.135
  problemot e sto nemas pojma. vo germanija sekoj moze da prodava struja duri i nekoj koj vlozil samo nekolku iljadi evra. letoto na primer si 3 nedeli na odmor i od strujata koja ne se koristi zarabotuvas. ili sum propustil nesto i germanija e komunisticka drzava?
   
  На stratUs, Gag, Aleksandar91 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Таксист

  Таксист

  Член од:
  23 мај 2019
  Мислења:
  191
  Допаѓања:
  136
  НЕ Може! Односно може ама мора да се плати на државата ( не говориеме за ДДВ туку месечен надомест според инсталираната снага), затоа што користи сонце кое свети на територијата која е под управа на таа држава. Одговорот изгледа несериозен ама е суштествен.

  извинување, одговорот е на прашањето од Паланчански
   
  Последно уредено: 7 јуни 2019
 4. PIRIN3

  PIRIN3

  Член од:
  25 јануари 2011
  Мислења:
  409
  Допаѓања:
  117
  Даа, за Ц'рвенковски п'тја к'м ЕУ минава през Белград..
   
 5. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  560
  Допаѓања:
  174
  Баш тоа двотретинско мнозинство треба јасно да се дефинира. 80 /120 е две третини. Друго е ако е нагласено 2/3 плус еден.
  Исто е проблематично и простото мнозинство. Не е исто 50% плус еден и повеќе од 50%.

  Еве како јас гледам на простото и двотретинското мнозинство:
  Простото мнозинство секогаш треба да биде повеќе од половина. Инаку може да се случи да биде 50:50, па не се знае дали победува ЗА или ПРОТИВ.
  Кај двотретинското мнозинство не мора да има повеќе од 2/3. Доволна е разликата и без тој дополнителен глас.
  Но сето ова мора јасно да се дефинира со уставот и законите и да се почитуваат уставот и законите.
  Инаку се согласувам дека целиот парламент, посебно претседателот (на собранието) се надвор од уставот, а колку го почитуваат уставот сите знаеме.
  Неуставен парламент, со неуставно избран претседател, премиер надвор од уставот...
   
 6. stopan2

  stopan2

  Член од:
  25 ноември 2017
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  102
  Никој не го спори тоа, само сеуште неупатени мислат дека инвеститор е само поединец.Колективитетот во форма на ДОО, АД итн. не им е уште јасен. Ниту процесот од бизнис идеа ,проект, финансирање на проектот, прибирање средства, удели, акции и хартии од вредност, сопственик , платени работници и менаџери, управен одбор , членови на управен одбор, берза, итн. Се е тоа ОК. Незнам дали е точно така во законот , ама авторот спомнал : не над постојни објекти. Тоа би значело покриви итн. После , што со инсталација на сопствен простор?? Анѓушев сосема во ред со владата изнашле државен простор кој го продаваат, издаваат дават во концесија на инвеститори за инсталации со определена снага.Се заедно 200 мегавати. Тоа е ОК и сосема според добрите капиталистички обичаи. Но дали е предвидено на ниската страна на напонот на мрежата секој кој сака да си инвестира во своја инсталација , колку може и да ја врзе со мрежата и користи. И разликата во плус, ако ја има, да си ја наплати. Тоа овозможува избегнувње на најскапиот дел на потфатот : акумулаторите. Тој детал , барем мене ми го мати умот во однос на добрата намера.Но може грешам. Т.е. знаејќи ги навиките на Анѓушев и Влада дувам у кисело млеко.
  --- Споено дупло мислење, 7 јуни 2019 ---
  Се што е незакоски сторено , со враќање на Законот назад кај му е местото се поништува , сите учесници строго казнети.Правдата е задоволена и одиме мирно да спиеме.
   
  Последно уредено: 7 јуни 2019
 7. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.780
  Допаѓања:
  43.691
  This didn't age well...

  [​IMG]
   
  На Ashburton Grove, Darling, Melech и уште 8 други им се допаѓа ова.
 8. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  560
  Допаѓања:
  174
  Ако ја мажиме во богата фамилија, претпоставувам дека младоженецот ќе биде некој од За(ј)еви...
   
 9. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.918
  Допаѓања:
  1.989
  A ti ne me citas deka ne zboruvav za panelite od pokrivite tuku za centrali.
  --- Споено дупло мислење, 7 јуни 2019 ---
  Zboruvav za toa kako odi investiranjeto. Za toa sto ne predvidele otkup na visokot struja od pokrivite najverojatno ne se tehnicki spremni da go izvedat toa od aspekt na peglawe na razlikite.... inaku toa sekako ne e od pricina za da ne ,,zaraboti,,, obicniot gragjanin. Na trgovcite bas bi im odgovaralo da lapnat evtina struja i ja prodadat skapo namesto da uvezat skspa struja.
   
  Последно уредено: 7 јуни 2019
 10. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.660
  Допаѓања:
  6.630
  Mozes da mi posocis vo koj del toa go pisi posto poznavam eden kup koi ke treba da gi vadat ako e takva rabotata.
   
 11. Таксист

  Таксист

  Член од:
  23 мај 2019
  Мислења:
  191
  Допаѓања:
  136
  Претпоставувам прашањето се однесува за данокот.
  Секој производ кој се нуди на пазарот се оданочува. Па така и во колку се донесе закон со кој се регулира и се дозволува откуп на тнр. “зелена струја“ во истиот ќе биде прецизно наведено по која стапка и колку данок ќе треба да се плати. Според законите во западната ЕУропска е дефинирано дека компанијата која откупува зелена струја плаќа пазарна цена а државата врши субвенционирање па така ако 1KWh има пазарна цена од 0,07 евра на оној што продал “зелена струја“ му се плаќа по 0,14 - 0,16 евра по 1KWh. (пред 10 години ... во една студија и тогаш ги имав сите податоци за тоа како е регулиран пазарот, кои се ефектите по екологијата од вакви енергетски извори, кои стопански гранки ги стимулира и како треба да се вметне истово во образовниот процес па и во другите сфери. Имаше повеќе примери, за острови кои се целосно енергетски самодостатни со вакви видови на енергија, како и едно село изградено во Грекија од страна на Германија, се разбира како подарок, и многу друго. Имаше и еден инструмент со кој државата (во главно газдите) стимулира ваков вид на алтернативни извори, преку субвенционирање на соларни колектори, во некои земји до 80%, но само за колектори не и за бојлери, нашиве демократи атлантисти од таа студија го искористија тој инструмент и си поделија по 300евра на свои блиски и се разбира преку своја фирма увозник... рабоата ја урнисаа во старт.)
  Е сега онаа што те интересира. Во наше “маало“ не е дозволено да се исклучиш од ел.мрежа, затоа што преку таа компанија се собираат и давачки како за улично осветлување или некои фикс идеи од грдоначалниците кога си прават забави. Ако не веруваш пробај, мислам ти можеш да не користиш струја но тоа не значи дека не треба да плаќаш. Си купуваш автономен систем кој 100% ги задоволува твоите потреби и си велиш е сега ќе им удрам ... на ЕВН и Северџистан, за жал само ќе останеш на пуста желба, тоа е невозможна мисија. Некаде околу 2005г. провери, во Шпанија беше донесен закон со кој ако инсталираш сопствен систем должен си да плаќаш данок за користење на сонцето, по една две години истиот се донесе и во Австрија сега во тек е истиот да се воведе во Хрватска и Италија, што мислиш нашиве нема да воведат ист таков закон?!
  Мислев дека се познати тие работи
   
 12. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.929
  Допаѓања:
  3.021
  Не е дека не се познати, туку она кое (непријатно ме) изненадува а кое беше за очекување, тоа е моментот кога власта, со закон, става рака дури и на природните појави, како што е сончевата светлина и последично, на струјата создадена од сончевата светлина.

  И сето ова „иде„ онака лагодно, во согласност со рабоќето кои се веќе познати во мојата вероисповест, каде власта станува се‘ пототалитарна, обидувајќи се да воспостави што поголема контрола врз широките народни маси, влегувајќи дури и во нивниот приватен живот, кој, според многу фалената демо(но)кратска законска регулатива, бил „светиња„ во која никој не смее да чепка.

  Оттаму и доаѓа т.н „данок на дишење„, според кој ќе плаќаме за секое загадување кое секој од нас го врши, па нека е тоа и сосема природна потреба, како што е дишењето и испуштањето CO2 во атмосферата, бидејќи нели, диоксидот предизвикувал климатски промени.

  А климатските промени пак, иако недокажани, пак ќе бидат основ по кој власта ќе ни донесе уште некое „изненаѓење„ во облик од принудно користење на ГМО семенски материјал, кој „као„ бил отпорен на климатските промени и ќе мораме да извршиме потполна замена на нашите традиционални сорти од овошје и зеленчук и да јадеме „пласифицирана„ храна.

  Оти така ќе не уценуваат од ЕУ...Кон која широкоградо се стреми и нашата „левица„ и нашата„ десница„.
   
  Последно уредено: 8 јуни 2019
  На pozdrav eden topol и 121314 им се допаѓа ова.
 13. nsan

  nsan

  Член од:
  23 јануари 2016
  Мислења:
  755
  Допаѓања:
  1.135
  te citam, no ako go veruvas toa sto go pisuvas togas si naiven. mnogu jasno e deka tie zakoni se taka postaveni za bogatite kako koco i zajko da stanat uste pobogati, a mnozinstvoto da nema korist. tie muabeti so AD itn i kako treba da funkcionira sistemot se za perenje mozoci, i toa ne samo vo makedonija tuku i vo drugite drzavi. vrti suci toa se metodi za tie na vrvot da stanat pobogati i pomokni, a drugite da ne mozat da im se zblizat. jbg, taka funkcionira svetot i nie nema da go smenime toa, no mora da si mnogu glup za da pomislis deka taka treba da bide i uste da pravdas takvo nesto.
   
  На Наќо Скопски и пунтер им се допаѓа ова.
 14. Vori

  Vori

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  6.023
  Допаѓања:
  4.204
  ПО ДВОДНЕВНИОТ СОСТАНОК ВО СКОПЈЕ

  Македонските и бугарските историчари се договорија за античкиот период, за Гоце Делчев од септември

  Препораките до двете влади за периодот на антиката за учебниците од петто одделение во бугарскиот образовен систем и за шесто во македонскиот образовен систем се усвоени на состанокот на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија што вчера и денеска се одржуваше во Скопје.


  [​IMG]
   
 15. Таксист

  Таксист

  Член од:
  23 мај 2019
  Мислења:
  191
  Допаѓања:
  136
  лево-десно, горе-долу тоа што си го напишал и уште многу друго, би било тоа.
  Потрошив време за да се информирам за една концепција (КОБ) настаната на критички осврт врз досегашниот цивилизацииски ток (ги истражува и обработува структурата на моќта, пирамидата на моќ и пирамидата на знаења, ако се имаат тие информации во предвид тогаш е многу јасно зошто сме таму каде што сме.). Истата дава солидни одговори на многу прашања но како и се друго во неа има и работи кои се дискутабилни.
  Денешната доминантна политичка мисла(светоглед) е тнр. демократски атлантизам кој олицетворен во педеролиберализмот а наметнат преку инструментите на културниот империјализам (Оливуд, Боливуд и паради на гордоста) е онаа што го канализира и креира гледиштето кај многумина и дава можност да се предвиди однесувањето на повеќето. Во суштина со векови и милениуми не се менува ништо туку само пакувањето, па така се има привид дека се нуди нешто ново на “пазарот“. Тој демократски атлантизам како и се пред него има за цел само да го олесни управувањето и контролата, која во последните децении по раширувањето на интернетот им бега од раце. Ништо поинаку не ни кај нас, освен што овде како инструмент се користи “дивото племе“ (констатација на Мајкл Чусудовски) кое ја има таа улога за да се држи во страв народот, за сега многу успешно им оди.
  Многу позагрижувачко, за мене, од “данокот на воздух“, вода и други елементарни потреби за да опстои животот се наметнувањето на против-природните трендови (ЛГБТ, педофилија, итн. како цивилизацииски вредности) но пред се создавањето на банки со генетски материјал (лоцирани во главно на Северниот пол и...) а кои се под контрола на ... се уште не знаеме и подобро ќе биде да не дознаеме никогаш...


  ...работиме на тоа да го смениме, првата фаза би била успешна ако расте бројот на оние кој со отворен “ум“ ќе гледат на нештата....
  старите велат дека само првите 100 години од животот се комплицирани и тешки, потоа ќе било лесно-рај!
   
  На MIKI1 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: