Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дали во случајот "РЕКЕТ" директно е вмешан премиерот Зоран Заев?

  • Да.

  • Не.

  • Не сум сигурен.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
6 мај 2019
Мислења
13
Поени од реакции
3
Baba Rosska,

да те потсетам; барав да ми посочиш успеси (!!!) а не порази (!!!).

Обиди се пак...

Ова кое го невадуваш, не е никаков успех од црпнатиот, туку негови потези под притисок од „јавноста„, во моментот кога црпнатиот и неговата фела беа фатени што во непотизам, што во лажење, што во крадење...
Ti kазав што сметам за успех, тоа со непотизмот го спомнав дека се кажа јавно и транспарентно нешто што го немаше претходно ни спомнато.
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.714
Поени од реакции
10.183
Ќе работат ли приватните фирми утре во Скопје или не?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.718
Поени од реакции
163.178
Ќе работат ли приватните фирми утре во Скопје или не?
Повеќето од градот да, но голем дел од центарските нема да работат. Теоретска шанса нема да се стигне, башка денес тие што живеат околу Католичка ги терале и ролетни да затвораат :pos: :pos: Не знам ни дали смее да се дише ММЕ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.660
Поени од реакции
5.494
Baba Rosska,

наведи пар успеси од владеењето од комуњарата во тековниов мандат, на кои никако не можеме да се сетиме...
точно, немаа никакви успеси, ама дпмне си направи самомат...не беше грешка ако се зборуваше во кампањата за заштита на македонскиот јазик и култура , но грешка беше оспорување на Преспански договор...
грешка беше во една надпартиска атмосфера по ПРВИОТ круг за време на излагање на Мицко или Сиљановска да слушаме во позадина полупијано скандирање дпмне , дпмне , а и сега по вториот круг...[DOUBLEPOST=1557182610][/DOUBLEPOST]
Повеќето од градот да, но голем дел од центарските нема да работат. Теоретска шанса нема да се стигне, башка денес тие што живеат околу Католичка ги терале и ролетни да затвораат :pos: :pos: Не знам ни дали смее да се дише ММЕ.
ќе има ли овакви работи,

да знаат индијанците и каубојците да дојдат со измиени стопала и чисти чорапи, а не ко оној на времето што ги чепкаше во Собрание
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.002
Поени од реакции
3.078
точно, немаа никакви успеси, ама дпмне си направи самомат...не беше грешка ако се зборуваше во кампањата за заштита на македонскиот јазик и култура , но грешка беше оспорување на Преспански договор...
грешка беше во една надпартиска атмосфера по ПРВИОТ круг за време на излагање на Мицко или Сиљановска да слушаме во позадина полупијано скандирање дпмне , дпмне , а и сега по вториот круг...
Ireal,

ми се чини (или?...) дека (дискретно) ми припишуваш припадност кон ве-ме-ре-то.

Не, не сум дел од таа партија.

Се-де-се-то сега е не власт и на нив паѓа сета одговорност, особено сега, која ја ќарија сета можна власт во Севердонија, на, најблаго речено, сомнителен начин. На избори, секако дека не...

Затоа и барав посочување на пар успеси од комуњарата, кои напросто не постојат. Не е проблем, ако ги нема, ќе си ги измислат или пак поразите ќе си ги прикажат како успеси.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.102
Поени од реакции
4.325
.
Ете наведов во надворешната политика се добри решија горливи прашања за нас болни но моравме да ги решиме.
Ја зглемија минималната плата. има промени во начинот на информирање на медиумите по транспарентно се кажуваат работите.
Кога имало во времето на Вмро да се каже кој каде каковработил.? Беше подзаскриено и тајно.
Има некоја промена и кај антикорупциска следат члаенови и кај Сдсм , се труди работи.
Но треба да направат чистка и таму кај што не се работи, сега да се фокусираа внатрешни работи да решаваат. Имаат доста работа ке се види.
Па жално е да викаш дека не си партиски бот шо зима 250е плата и "веруе" у срањата на Заев.Ако немаш некое финансиско средство кое го добиваш од сдс и оваа влада а го мислиш ова тогаш си дупло поголема будала од членовите на сдс.Ама јас се мислам дека си еден од оние кои последниве 30 дена се собиравте на психијатриските сеанси кои ги водеше човек на кого најмногу му е потребен психијатар.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.718
Поени од реакции
163.178
ќе има ли овакви работи,
Не може ни да ми биде помалку гајле за ликови што бранат педофили, да бог да падне по дупкине, глава да искрши.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
778
Поени од реакции
4.672
Kako прво јас не сум партиски трол кој што ке ми нареди затоаш то немам потреба од такво нешто.
Рабоата е кога видов до какво дереџе стигнавме на едно многу лошо ниво насекое поле, со исклучок на голиот популизам кој не не однесе ама баш никаде.
Зашто ова го кажувам
Прво затоа што имавме спорови еве зборам за згрција и тоа не го решаваме со години, не се смогна нити храброст нити ништо. Вмро цело време водеа гол популизам. Сите наши соседи влегоа Нат влегоа Еу не не мрднавме од мртва точка. Не велам дека ке биде мед и млеко тоа не го очекувам , но очекувам дека ако ги отпочнеме преговорите не велам дека ке процватаме, али со самото поглавје што ке се отвори во зависност од нашатаефикасност за колку време ке го затвориме и веке тука во таа област сме го смениле начинот како што бил уназад. Тоа бара време невелам дека ке биде одма нознам дека ке ни донесе некаква промена во законите. Затоа што многу години игубивме а сите други отидоа пред нас. Не е само во национализмот све има и други работи.Го зборам ова за да ни биде подобро а неполошо. Пошто видовме уназад овие 27год колку процветавме. У секоја пора на општеството никаков капацитет трулост во истемот. Е тоа мора да го смениме ако сакаме подобро да функционираме. ЗА ова треба и промена на некој кадар но ако се сака ке се може.
Се согласувам, така е, труло ни е општеството и мора да се направи нешто за тоа да се смени.
Меѓутоа не се согласувам со методите. ВМРО тераа гол популизам една деценија, тоа е точно. Кажи ми те молам една мерка на СДС која што не спаѓа во доменот на популизам. Одбери си област, економија, здравство, образование...
Уште едно прашање. Како промената на Уставното име е поврзана со економскиот добробит на државата?
Дали навистина верувате дека актуелната власт, па и опозицијата, поседуваат таков стручен кадар способен да спроведува реформи во клучни области кои што ги бара ЕУ во текот на преговорите?
Зошто мислиш дека општата благосостојба на државата мора секогаш да биде поврзана, да зависи од членството во организации како ЕУ и НАТО? Што не спречи овие три децении да изградиме пристојна држава за живеење? Мислите ли Вие дека со членството во ЕУ по автоматизам ќе се промени и клептоманската нарав на народните избраници кај нас?
Како е сето ова поврзано со нашето Уставно име а нема врска со криминалот и корупцијата, на кои што сведочиме секојдневно од независноста па до денес?

Зошто мислите дека во наредните триесет години ќе процветаме, ако не сме го направиле тоа до денес?

Убаво е човек да се надева, меѓутоа малку реалност и објективно гледање на работите не е на одмет.
Актуелната власт нема ниту кадар, ниту политичка воља да спроведе реформи, тоа е факт.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.002
Поени од реакции
3.078
Ti kазав што сметам за успех, тоа со непотизмот го спомнав дека се кажа јавно и транспарентно нешто што го немаше претходно ни спомнато.
Ако „нештото„ не е споменато, не значи и дека не постои.

Ве-ме-ре-то беше позната по начинот на вработување и по начинот на „повикување„ на гласање, како „последица„ од вработувањето по партиска линија.

Така?...
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
13
Поени од реакции
3
Па жално е да викаш дека не си партиски бот шо зима 250е плата и "веруе" у срањата на Заев.Ако немаш некое финансиско средство кое го добиваш од сдс и оваа влада а го мислиш ова тогаш си дупло поголема будала од членовите на сдс.Ама јас се мислам дека си еден од оние кои последниве 30 дена се собиравте на психијатриските сеанси кои ги водеше човек на кого најмногу му е потребен психијатар.
А зашто да сум партиски бот или будала ако верувам во нив
Да верувам во тој концепт е дали ке се испони во однос на Еу ке видиме, ја ги кажав фдобрите работи но и лошите и тие што допрва треба ги сработат. Али фатија една правилна траса затоа зборувам во однос на Нато и Еу
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.660
Поени од реакции
5.494
Ireal,

ми се чини (или?...) дека (дискретно) ми припишуваш припадност кон ве-ме-ре-то.

Не, не сум дел од таа партија.

Се-де-се-то сега е не власт и на нив паѓа сета одговорност, особено сега, која ја ќарија сета можна власт во Севердонија, на, најблаго речено, сомнителен начин. На избори, секако дека не...

Затоа и барав посочување на пар успеси од комуњарата, кои напросто не постојат. Не е проблем, ако ги нема, ќе си ги измислат или пак поразите ќе си ги прикажат како успеси.
не, сакам да кажам дека требаше да се тера работата да добие Сиљановска, ама не за враќање на дпмне на власт туку за формирање на нова, трета опција, спротивна на власта...
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
13
Поени од реакции
3
Ако „нештото„ не е споменато, не значи и дека не постои.

Ве-ме-ре-то беше позната по начинот на вработување и по начинот на „повикување„ на гласање, како „последица„ од вработувањето по партиска линија.

Така?...
Не ме сфаќас пак со сакам да ти кажам. Не велам дека неправат грешки но сега се кажува не се прикрива како порано. Ништо не се знаеше ни кој вработил ни колку вработил итн.
СЕга антикорупциска има функција, порано беа само како статисти. Значи има некаква промена,
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.002
Поени од реакции
3.078
не, сакам да кажам дека требаше да се тера работата да добие Сиљановска, ама не за враќање на дпмне на власт туку за формирање на нова, трета опција, спротивна на власта...
Ако победеше Силјановска, посредно ќе победеше ве-ме-ре-то, како главен гласач за(д) професорката.

И пак ќе немавме „трета опција„, исто како и до сега. Напросто, во Севердонија е инсталиран најодвратниот капитализам од американски тип, каде има(ш) привидно двопартиски систем, во кој партиите немаат меѓусебна суштинска разлика, овен „флоскулна„.

Начинот на кој владеат партиите во Севердонија е сведен на иста шема, со виртуелна идеолошка разлика.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.203
Поени од реакции
1.409
.
Ете наведов во надворешната политика се добри решија горливи прашања за нас болни но моравме да ги решиме.
Ја зглемија минималната плата. има промени во начинот на информирање на медиумите по транспарентно се кажуваат работите.
Кога имало во времето на Вмро да се каже кој каде каковработил.? Беше подзаскриено и тајно.
Има некоја промена и кај антикорупциска следат члаенови и кај Сдсм , се труди работи.
Но треба да направат чистка и таму кај што не се работи, сега да се фокусираа внатрешни работи да решаваат. Имаат доста работа ке се види.
:facepalm:
 
На врв Bottom