Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
Па за нив (Оливер и Сања) и се однесува оваа дискусија, ако не успеа до сега да сфатиш. Околу ликувањето, може спремам докторат некој па ми има врска, од кај знаеш.
Па постот кој ти го цитирав немаше таква конотација.

Според тоа што го пишуваше дека вратарите немале лиценца, дека тој немал лиценца од економија, значи законски оправдано го казниле јбг.

Е сега која е потребата од такви регулативи, дали има некаква потреба освен полнење буџет и мито... Според многумина што се бунат сега, претходно беа ЗА, да има што повеќе регулации државата. Е сега кога ќе почне нив директно да ги засега, се бунат. Е така не иде :neetaka: или сите заедно против, или поделени, етапно сите ќе си го кркаме.

Ко приказната, отприлика:
Дојдоа по капиталистите, не сум таков па не се бунев.
Дојдоа по либералите, не сум таков, па не се бунев
Дојдоа по хххх, не сум таков, па не се бунев.
Дојдоа по мене, ама не остана никој друг да се буни.

П.С. шо ќе ти е докторат ко со Поршето идеш од Хром купуваш крофни :icon_lol:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Мислам дека времето ни ги отупило чувствата за расудување, ова станало нашата реалност веќе скоро триесет години, ваквите работи за нас станале што се вели како "добар ден" нешто најнормално, па не се ни потресуваме веќе.
Ова што моментално ни се случува е срам и општа мизерија. Звучи глупаво човек да се надева на подобра иднина, макар и во ЕУ и НАТО, кога е воден и опкружен од вакви ликови, за кој живот и подобра иднина правиме муабет?
Да те поправам, не е до Заев, друг си ја држи ситуацијата под контрола.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Да се подели ова скапаница од држава на соседите . Ни господ бог не ја оправа оваа дупка.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Да се подели ова скапаница од држава на соседите . Ни господ бог не ја оправа оваа дупка.
Кои соседи бе сето се вошкари бе :pos:

Не се нервирај ќе ја биди, можи не како другите балкански држави, ама малце поинаку.

Инаку во врска со твојот муабет, штета што во прва светска војна не победи Австро-Унгарија, ќе беше подобро за Балканот.
 
S

silmarillion

Гостин
Па постот кој ти го цитирав немаше таква конотација.

Според тоа што го пишуваше дека вратарите немале лиценца, дека тој немал лиценца од економија, значи законски оправдано го казниле јбг.

Е сега која е потребата од такви регулативи, дали има некаква потреба освен полнење буџет и мито... Според многумина што се бунат сега, претходно беа ЗА, да има што повеќе регулации државата. Е сега кога ќе почне нив директно да ги засега, се бунат. Е така не иде :neetaka: или сите заедно против, или поделени, етапно сите ќе си го кркаме.

Ко приказната, отприлика:
Дојдоа по капиталистите, не сум таков па не се бунев.
Дојдоа по либералите, не сум таков, па не се бунев
Дојдоа по хххх, не сум таков, па не се бунев.
Дојдоа по мене, ама не остана никој друг да се буни.

П.С. шо ќе ти е докторат ко со Поршето идеш од Хром купуваш крофни :icon_lol:
Види пак ликуваш, не е битен газдата кој бил и што бил. Ако ти е ќејф што му влегле џандари у време на СДС за кои он гласал, тоа е друго и скроз небитно на темава. Дај боже референдумот да неможат да го наместат па да им се удри од глава се, али тешко. Суштината е во тоа што и кога МВРО влагаше по локали го зборев истото, и денес кога МВР на СДС влага го зборам истото. Да ок е сеирот да го тргнеш на раздвоеноста во СДС пошто нивните коментари и револт не се за општо добро туку лична фрустрација од исходот на поделба на работни места. Ама тоа е секундарно во целава приказна. Ако сакате на тоа да се држиме во врска случајов ок, можеш и да запалиш жапанките и да отидеш до жена парк да го дискутираш истото уз некоја брља пошто тоа е нивото.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За Оливер важи онаа старата добра, некои луѓе се попаметни додека ќутат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Да те поправам, не е до Заев, друг си ја држи ситуацијата под контрола.
Така е. Увек некој друг е крив. Тој у позадина што ги влече конците, зад завесата.
Ја не знам зашто сите нормални луѓе му се сипаа на Груевски.

Мислам дека таа дебилна премиса: - За состојбите у Македонија се криви некои од надвор, а не нашите прекрасни транзициски политичари, треба еднаш за секогаш да прекине да се раскажува по кооперациите, кладилниците и кафаните. Нека најдат некоја стратешки покорисна приказна за пучанството.


Е сега, факт е дека држење под контрола е една работа, но нешто соема друго е приказната за немоќта на нашите сироти политичари да ја средат земјава, затоа што друг ги држел конците.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Кои соседи?И они се отепани ко нас,ништо подобро не би живееле.
Никој не е отепан колку нас, џабе ве лажеше Гвујо 11 години со најбрзорастечката економија во Европа.[DOUBLEPOST=1530623246][/DOUBLEPOST]
Ко приказната, отприлика:
Дојдоа по капиталистите, не сум таков па не се бунев.
Дојдоа по либералите, не сум таков, па не се бунев
Дојдоа по хххх, не сум таков, па не се бунев.
Дојдоа по мене, ама не остана никој друг да се буни.
Добро, не се чуствувате малку безвеза кога ќе напишете некоја преџвакана приказна како оваа која треба да делува воу? Нема човек што барем еднаш не го слушнал ова. Вчера еден ни пет ни шест се обиде да го парафразира Ајнштајн и неговата изрека за глупоста и Универзумот во темите за фудбал. Неверојатно глупо прозвучи.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Да те поправам, не е до Заев, друг си ја држи ситуацијата под контрола.
Ако мислиш на странскиот фактор, неспорен е нивниот удел за моменталната ситуација во која што се наоѓаме. Ама тоа е затоа што нашле плодна почва за остварување на нивните интереси. Нашите предавнички политичари се нивна продолжена рака. Нивната неспособност да ги бранат државните интереси пред светот не донесе до ова дереџе. Тие само тргуваат со интересите на државата а за возврат народот не добива ништо.

Дури понекогаш самите си забиваме трн во здрава нога. Пример за тоа е Законот за јазиците кој што нашите предавнички политичари сакаа да го прикажат како барање од Европа, да му залепат европско знаменце кога никој од надвор тоа не го побара од нас, ни ЕУ ни САД. Напротив, дури од некои странски кругови бевме советувани да не брзаме со таа работа. И кој ни е виновен сега за ова? Или за фактот што сме економска нула?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
А постои множност да се смени името а пак да не влеземе у ЕУ? :pos: Пошто така ми мириса ..
Името веќе се смени, договорот се потпиша, никој не се буни, опозицијата си спие, народот си блее, референдумот ќе биде онака само ко за декор демек демократија е народот одлучува како не...
Но и со новото име пак НАТО и ЕУ ќе останат пустински фатаморгани за нас !
Тиранската платформа, договорот со Бугарија, договорот со Грција, сега уште 200-300 илјади мигранти да ни опнат внатре во државава колку би било јако, троа малку и да се Арабизираме !
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
И јас живеам надвор од Македонија и не се согласувам со тебе бидејќи на своја кожа сум ја осетил МАКЕДОНШТИНАТА на нашите иселеници.
Точно дека секој има право да си го изрази своето мислење и незадоволство но треба да бидеме реални.
"Едно име имаме" , "Македонија засекогаш" главни пароли последните неколку месеци , но само на фејсбук?
Во живо ситуацијата е многу по различна, бидејќи кога ќе сретнеш некој балканец (Србин,Босанец,Хрват итн.) се запознавате, те поздравуват уште од првиот пат се осеќаш како да се познаваш цел живот, а кога ќе сретнеш Македонец и најучтиво ќе се поздравиш ти вртат глава на друга страна и ред други работи.
Со цел мерак одиш на јавни собири најчесто во македонските цркви, а таму секој секого гледа од глава до пети како е облечен, со каква кола пристигнал,еден до друг стоиме па не сака ни да те погледне не пак да размените неколку зборови....
Со тие што се познаваш на тебе гледат како на конкуренција како да се на натпревар, кој понова кола ќе купи, кој повеќе заработува, буквално ако има некој начин за да се одмогне тука се во секое време.
Патриоти на фб се празни зборови, делата се бројат и паметат.
Тие што се во Македонија не се патриоти?
Не си ја сакат државата ?
Со која храброст да излезат на протест, а шефот случајно го вклучил телевизорот па те забележал меѓу толпата, а ти работиш за 200 евра кои заради твоето присуство на протестот ти висат во воздух дали ќе продолжиш да работиш или од утре си аут....
Работат од утро до мрак, живеат во монотоност секој ден, па и се за потсмев од иселениците кои учат како се брани една држава преку ковер на фб од Македонија, на нивните деца уште од мали нозе ги учат дека тие се големи МАКЕДОНЦИ покажувајќи им карти од Македонија, Александар Македонци.
Се враќаат на секои 3 години,па расправаат дека овде ништо не чини и муабетот се завршува со: Многу ми е гајле што се случува во Македонија, јас оддамна не живеам во Македонија и после 5 минути на фејсбук повторно лекција по патриотизам...
Тоа ли е патриотизам ?
Ние никогаш не сме биле сплотени како народ и сами сме си виновни, бидејќи нон стоп гледаме во дворот на комшијата а не во нашиот.
Извини за репликата, ништо лично, го прочитав коментарот па сакав да додадам нешто.
Така јас гледам на работите, а фала богу па не си сите луѓе исти има и луѓе со кои е гордост да се познаваш.
Поздрав.
Во дијаспората им секакви љуѓе нормално,ама факт е дека дијаспората не ни е крива шо имаме ваква вукојебина од држава.Кривците за ограбувањето и бесперспективноста на државава барај ги во тендерско политичките кругови и партиските полтрони шо чмаат по штабовите!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Така е. Увек некој друг е крив. Тој у позадина што ги влече конците, зад завесата.
Ја не знам зашто сите нормални луѓе му се сипаа на Груевски.

Мислам дека таа дебилна премиса: - За состојбите у Македонија се криви некои од надвор, а не нашите прекрасни транзициски политичари, треба еднаш за секогаш да прекине да се раскажува по кооперациите, кладилниците и кафаните. Нека најдат некоја стратешки покорисна приказна за пучанството.


Е сега, факт е дека држење под контрола е една работа, но нешто соема друго е приказната за немоќта на нашите сироти политичари да ја средат земјава, затоа што друг ги држел конците.
Не бе, баш напротив, затоа мислам дека ќе се среди затоа што нашиве ништо не држат под контрола :)

А и не е ништо страшно затоа што сите балкански држави се ем создадени од надвор, ем се под контрола од надвор.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom