Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Не би рекол дека не сме биле во подобра позиција. Во 2008 имавме златна шанса да го задржиме уставното име со истово сегашно договорено име.





EDIT:
Тогаш јазикот не бил зачуван т.е уставот и националноста биле океј но јазикот не смеел да биде Macedonian. Во тој контекст кога би требал да жртвувам едно (уставно име, нација или јазик) јас би го жртвувал уставното име.
Ова што си го ставил тука е документ, кој можам и јас да го искуцам сега. Ништо не значи. Шпекулација која е поткрепена со некаков искуцан word документ... Може да е и предлог од наша страна, може да е предлог од Грчка страна, може да е предлог од Нимиц, може да е предлог од Ал Багдади, може да е предлог од било кој.... Све у свему, глупости, во никој случај не ја означува нашата преговарачка позиција, поготово не во 2008 година, кога на самитот на НАТО во Букурешт одевме да влеземе со привремената референца, со која добивме вето од Грција и после тужевме на таа основа... Ова е единствениот факт од 2008...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
https://m.mkd.mk/makedonija/politika/kumucakos-koga-kje-dpojdeme-na-vlast-kje-go-smenime-dogovorot-za-imeto

Кумуцакос: Кога ќе дојдеме на власт, ќе го смениме Договорот за иметo

Чим не дупат едните, зошто да не ни се качат и другите :icon_lol:
Момата Македонија прифати секс, сега сме во фаза 2"дај да ти го пикнам само главчето". Кога ќе победи Неа Димократија в година во Грција следува вистински генг бенг.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Болдот ти е точен. Ви ги напраи споменицине од кинески бувљак за да го дркате по дома и да ви личи дека не ебе жива сила надвор. Затоа и го крсти „воин на коњ“, а не Александар Македонски и „таткото на воинот на коњ“, а не Филип...така тоа ви си живеевте у еден шизофрен, затворен свет у кој се дркаше на “економските достигнувања“ у дневникот у 6 и пол, на латас, па се шалташ на лејт најт на миленка, каде гостин е мирко хермафродитот - и таму мед и млеко, у меѓувреме гарката, ниче маќедон и така до Индија отидовте пак, а светот гледа од страна и си вика „види ги болниве“...каде бе со тој памет?
Ако излезат на виделина сите детаљи и аргументи што ги имале ѓупците, гарантирам дека 99’% се од вашите ретардирани идеи за „враќање на Егејска“. Вие, шупци, инсистиравте на ваше ексклузивно историско право на Македонија што е подеднакво глупаво како грчкото, со тоа што тие се во подобра позиција и еве у првото седнување на маса не уништија. Меѓу другото и на големо се откажавте од словенството (а мастурбирате на Русија чат-пат), па сеа сме отприлика нигде.
бц и паторот у Букурешт отидоа со променето име и тоа се случуваше у еден ден, без никаква претходна консултација со никого. Не во дипломатски, туку во обичен човечки однос, тоа значи дека к** те боли и за име и за идентитет и дека си спремен да ги симнеш гаќите. Избрукан и разочаран, паторот, у неговиот инфантилен стил, ко мало љуто дете коа клоца у немоќ, се врати у Скопје и за миљарда евра (кредити) нарача дизниленд накитен со споменици, кои требаше на време да ги преселиме, пошо сеа зајо ќе им стаи табли со кои ќе станат најголемиот резил во светот - сега на истите ќе го пишува тоа што не сакате да го читате, ни да го чуете.
Дипломатија се води со памет, умерено, без да се пљука простачки (посебно не ако си во подредена позиција). Паторот тоа го праеше во стилот „после мене потоп“. За голема жал, нема да одговара ни за криминалите, ни за политичките хипотеки кои ги поеба, кои ни ги остаи како пранги.
зз, димитров, рада и остала сдс багра, абер немаат од дипломатија....од живот немаат абер...знаат само нешто дека ќе потпишат, ќе го изгураат и ќе земат пари за тоа, а со преговарачката позиција што им беше оставена и да беа најспособните на свет, пак ќе добиевме куп говна (што и си го добивме). Затоа, поштеди не од ова твое релативизирање на тие срања. Знаеме дека у вашите празни глави паторот ќе остане „пастир, заштитник на идентитетот“, а уствари беше гомнар од сличен, може и поголем калибар од заев. На крајот на краиштата, имате толкава партија, па кога се собиравте да протестирате како жртви на транзицијата пред штабот на сдс - bitte, собирајте се сега и дигајте галама, ако можете без сендвичи и платена шетња до сити мол.
Да бе Грујо на тие миљарди што ги испокрал, ќе се замара тука секој ден по судови... место да запали авионот.. Алма, џабе везеш сестро, ти беше таа што ги гласаше овие и јадеше гомна во нивна полза, фрлаше куртони и тако даље, а сега плачеш тука. Јас од државата кренав раце одамна...и си реков, све што ќе биде на добро ќе ми е плус, а ништо добро не очекувам ни од едните ни од другите, чак што више ги сметам за едно исто гомно, двоецот на власта...

Така да ама ич не ме допираат овие постови, па уште помалце што се пишани од тебе... Можат комотно Грциве и да си го земат споменикот и да го однесат во Солун..ама ич кур не ме боли... Мојот последен обид нешто да се направи во државава беше повикот за протест, пошто надежта последна умира, а и сметам дека партиски протест би бил контрапродуктивен и би ја канализирал енергијата на народот. Ете тоа ти е памет од мене...
А за мене не се секирај, мојата страна буши и кај едните и кај другите, еве на пример сега со другиве за чудо стојам доста подобро од претходниве, додека не ми вовеле прогресивен данок, па после ќе бараме некое чаре...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Ништо нема да бид од ова јас мислам ВМРО ДПМНЕ и СДСМ одат во историја, има да видите крајна левица и крајна десница во политикива нареден период. Мое мислење е дека нема да има ни двојазичност ни спроведување на договори со Грција и Бугарија. Ѓорѓе Иванов се има да блокира, а гледајте кој држи говори на гајби за време на овие протести тие ќе бидат новите политички моќници тука, плус и некој од фелата на Апасиев.
За брзо време ќе се инфицираат и тие...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Тоа го трубам и јас. Секако дека народот ќе одлучи за стратешко прашање на НАТО пактот. Да беше ЕУ можда и ќе беше полабаво, вака може само да се сликаме. Грешката е направена одамна. Поточно од самото влегување во ОН. Не дека и тогаш имавме избор, но можеше да се оди без Вергината. После капитулацијата во 2001 имавме некоја си поповолна позиција, се до самитот во Букурешт одевме нагоре. После тоа ако Глујо Глуевски не влезеше клизачи со Ск 2014 притисокот од Западот ќе растеше. Но, никој не ни е крив што бираме такви елити.
Сепак да не се лажеме грчките служби поштено си го вадат лебот. Ск2014 сигурно не му се појави на сон на Глуки. Има тука мрсна пара земено патлиотот од душманите. Од самите зачетоци на политичката кариера имаше матни зделки со грците(Окта ако не грешам). Вергината исто е грчко масло и кој знае уште колку други вакви и слични операции. Така се гради позиција, со служби, врски во стејт департментот, ЕУ итн. Тон пари и матни зделки им беа потребни за да вака не избришат од подот во 2018.
Зајко е само последното парче во сложувалката, иако не помалку битно од останатите.
Мислам дека е до 350,000 будали гласачи за Заев предавникот баш поради таквото поради твој пост ,а требало контра-гласање барем на локалното ама штетата е направена токму од Заев предавникот и 350,000 будали и шареноликите будали


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не зборувај многу друже, тука беа први многу други ликови пред овие што си ги спомнал, ликови кои беа десна рака на Сокол и ВМРО од Ѓорче. Братот на Кама, Кама, Копчаревци сите до еден, Саше, Шеќер, Рочко и многу други. Никакво партиско влијание не беше за убиството на Ангел, гневни беа сите безразлика од која партија се.
И Рочко кршел по улици?
Не ми се верува за него. Го познавам.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.846
Во тесно се засега кој е поголем резил, дали контрапротестите шо ги правеше административната фаланга или ова.[DOUBLEPOST=1529534481][/DOUBLEPOST]Е сеа овие тврдења се вистина проблематични,


Сигурно ќе се создаде какафонија да се разводни сево ова, меѓутоа факт е дека ако е точно е направена катастрофална грешка во преговорите. Ако грците ни го признале само и само правото на самоопределување и никогаш нема да бидеме македонци кои говорат македонски јазик за нив, а во официјална комуникација сме Severna Makedonja не глеам шо заштитиле.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
И Рочко кршел по улици?
Не ми се верува за него. Го познавам.
Хех не кршеше само сеир гледаше. Онака беа сите собрани за на фб да се покажат, а и партиски беше за да го рушат режимот на Грујо. Циркузи.
 
B

Bafra

Гостин
А за мене не се секирај, мојата страна буши и кај едните и кај другите, еве на пример сега со другиве за чудо стојам доста подобро од претходниве, додека не ми вовеле прогресивен данок, па после ќе бараме некое чаре...
Е што чаре ќе бараш, од сите места и на секаков начин државата гледа да собере арач:
https://www.faktor.mk/eksluzivno-vladata-kje-naplakja-danok-na-kamatite-na-zashtedite-a-eve-za-kolkavi-prihodi-kje-plakjame-povisok-personalec

"Исто така се предвидува граѓаните и фирмите да плаќаат данок на каматите кои ги добиле од своите заштеди во банките, ако добивката изнесува над 15.000 денари годишно.... " :D

Ама па од друга страна добро е ова нели .... Ќе земат од тие што имаат, ќе подели на 180.000 администрација, одреден % за нив ќе си лапнат, па после тие 180.000 ќе ги трошат во домашната економија и таа ќе порасне (y)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И Васиљ и Бетмен имаат чудна фиксација кон Фреди Меркјури. Да ти се одмили музичарот поради говедава.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Види го бе Васиљ се распишал мислиш Виктор Иго е, каков неписмен лик. На ликови како Васиљ најмалку треба да им одговара некаквоси приближување кон ЕУ. Ликови кои без CV влегуваат на работа, партиски полтрони без факултет, без вештини и работно искуство и што е најтрагично конкретно кај овој без познавање на англиски јазик, во најдобар случај треба да си останат воздржани по ова прашање. Нека не се брукаат какви европски вредности каква прогресивност бе.
Имам еден познаник во општина работи и тој вергла идентитетот сме го зачувале идентитетот вака идентитетот така, кој идентитет бе жити се три кафиња пие во денот, едното во спортлајф другото во ликвид третото на работа додека „се расони“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom