Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ѓорѓи, ти на здравиот разум му опонираш.
Ако не знаеш човечки да разговараш, не пишувај. Што треба сега овде, да се навредуваме?[DOUBLEPOST=1526480820][/DOUBLEPOST]Богов се повлекува од кандидатурата за гувернер на НБРМ

Ете, животот што дојде, продолжува. Нема врска стручност. Мора да е од „племето“.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Читај уназад на темава. Тешко било пошто сме граничеле со такви и такви држави и народи.

Ние како народ сме НЕСПОСОБНИ ДА ИМАМЕ ДРЖАВА. И тоа нема никаква допирна точка со нашето прилагодување во системи како Швајцарија, Германија и сл.

Ние и само ние сме криви за тоа што сме НЕСПОСОБНИ ДА ИМАМЕ ДРЖАВА. Тоа што ти кога ќе отидеш у Швајцарија ти е страв да се испрдиш на автобуска, не те прави државотворен и као преобратен. Ти во генот и на даље си неспособен да водиш држава. Само што факторот страв проработува во тебе, затоа што во систем како Швајцарија е наложено дека за се што ќе направиш или нема да направиш си САМОТИ КРИВ.

Е затоа кога ќе дојдеш во Македонија, во лулката не неодговорноста и немањето кривица и самокритика, пак се враќаш на старите навики затоа што системот ти дава опција да најдеш изговор за своите постапки. Шиптаpите ми биле комшии, Србија била во војна со години, Грците ме мразат, Бугарите ме мразат, професорите ме мразат, другарми е поуспешен затоа што таткому е богат, овој ебе поише пошто таткому му купил кола у средно школо и слично.

Едно друго прашање, зашто мислите дека околниве држави не би не окривиле нас за сопствениот неуспех? Што па ние толку јаки па другиве ни сметале, а ние искочивме најутепани од сите. Со кое право ние ја кривиме една Албанија за нашиот неуспех? Зашто Албанија не би не кривела нас за нивниот неуспех ако више идеме по таа аналогија?
Можда не сме способни за своја држава ама,албанциве,грциве бугариве мислиш се способни за држава!?Па цело време си играат курташак со нас,сигурно да не беа пеериве грчки до сега ќе бевме и во НАТО и во ЕУ!Бугариве демек нешто поарни од нас па ги примија во ЕУ?Или албанезиве незнам кој дострел го направија во борба со корупцијата па сеа се во НАТО?Едно е јасно,до кај шо владеел Сулејман не барај асолен народ,се е то багра.5 века не се заебанција.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Тв дуел ке имaлo,Мицкoвски-Зaев :facepalm: А дa биде трaгедијaтa пoгoлемa фрленaтa рaкaвицa нa Мицкoвски,Зaев јa прифaќaл у секoе време.:tvg:
Пoсле двaтa дуелa пoмеѓу Љубчo и Брaнкo нa времетo,oвa ке биде у нaјмaлa рaкa дoсaднo зa гледaње.
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Ти како анонимус нешто многу „кабадаија“ се правиш? Нешто паметно да напишеш, знаеш?

Види таму уште нешто да не е поскапено, не дрдори многу.





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
И Грција граничи со багра ( кич трио фантастико - Албанија, Македонија и Бугарија) па нема во Солун и Атина турирања, паркирања со сите четири жмигавци „еј друже на 3 мин. сум“. Во Атина имам седено 20 дена, во Солун освен шетања на по еден ден, недела дена и за тоа време не видов ништо од погоре пишаното, не знам, може грешам :) И кај нив има непотизам, криминали ама не сељачења од постот на @silmarillion
Има, има и таму. Ист курац е цел Балкан, тој е менталитетот. Уствари тоа и не е толку клучен проблем.

Франција, Британија, Холандија биле многу помоќни држави кога менталитетот им бил на искурчени селаци што одат, убиваат и земаат што сакаат отколку денес кога се фини и културни.

Проблемот со нас е што ни за насилни не не бива. И во тоа сме фејк.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
И Грција граничи со багра ( кич трио фантастико - Албанија, Македонија и Бугарија) па нема во Солун и Атина турирања, паркирања со сите четири жмигавци „еј друже на 3 мин. сум“. Во Атина имам седено 20 дена, во Солун освен шетања на по еден ден, недела дена и за тоа време не видов ништо од погоре пишаното, не знам, може грешам :) И кај нив има непотизам, криминали ама не сељачења од постот на @silmarillion
Го барав контра-„ставот“ на иреал по ова прашање и неговите искуства со Ханиоти, ама за чудо го нема.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Го барав контра-„ставот“ на иреал по ова прашање и неговите искуства со Ханиоти, ама за чудо го нема.
Трпение, дај му шанса, ќе искуца :icon_mrgr:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Трпение, дај му шанса, ќе искуца :icon_mrgr:
Кај да е, ќе го надмине Бајрон со „Странствувањето на Чајлд Харолд“....иде лето, сега од него ќе ги знаеме поединечно цените на гиро у секоја бутка у тоа селото.
Важно „целадае“ и „да цркне муртинскиот што го даде името“.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.034
Поени од реакции
34.442
Читам деновиве по фејсбук, многу шарени куртончиња се жалат од поглаварот нивни дека се уште ги нема запослено у влада. Тогаш толку многу викаа дека заев не е позади тие протести за денес да си ги кажуваат сите случки и дружби меѓу нив. Многу се гласни дека они за ова не се бореле. Не бе наркомани, токму за ова се боревте, само сега ве чеша газето дека не е седнато у фотеља и ви е криво што Павле, Туфеѓџич и ИваННа си се наместија па заборавија на вас. Лајнари, шлајм и талог од опшеството сте и ќе останете. Боље да ве издркале.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Пoсле двaтa дуелa пoмеѓу Љубчo и Брaнкo нa времетo,oвa ке биде у нaјмaлa рaкa дoсaднo зa гледaње.
Тоа беа легендарни времиња. Сега веќе однапред знаеме што ќе се зборува. А и не се на исто интелктуално ниво. Заев ко селанче од нива е према Мицко.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Да не се сфатиме погрешно, никој не заговара геноциди, етнички чистења и што ти јас знам. Примерот не ми беше во тој правец, туку ги земав евреите како пример за народ кој што си ги штити националните интереси. Во методите не навлагам, не ми се од интерес случувањата таму, впрочем не се ни тема на дискусија.

Јас немам толку проблем со албанците колку што тие имаат со мене. Зборам во прво лице како репрезент на македонската етничка заедница, која патем е мнозинство и е државотворен народ, факт! Тој еден единствен пример на меѓусебна соработка кој што ти го спомена, охридско-дебарското востание (кој што патем е дискутабилен) е занемарлив кога кон него ќе се придодадат злосторствата кон македонскиот народ извршени од страна на албанското малцинство. Балистите ти се типичен пример. За поновата историја сите сме запознаени.
Зошто дискутабилен или занемарлив? А со злосторстава направени кон албанците?
Но, јас до сега немам слушнато ниту еден албанец да зборува лошо за својот народ, менталитет, култура...
Албанците не плаќаат струја, не се самокритични, има натпревар нешто за стереотипизирање или што се случува?
Треба на врата кај твојата куќа да доаѓаат албанци да се самокритикуваат?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Читам деновиве по фејсбук, многу шарени куртончиња се жалат од поглаварот нивни дека се уште ги нема запослено у влада. Тогаш толку многу викаа дека заев не е позади тие протести за денес да си ги кажуваат сите случки и дружби меѓу нив. Многу се гласни дека они за ова не се бореле. Не бе наркомани, токму за ова се боревте, само сега ве чеша газето дека не е седнато у фотеља и ви е криво што Павле, Туфеѓџич и ИваННа си се наместија па заборавија на вас. Лајнари, шлајм и талог од опшеството сте и ќе останете. Боље да ве издркале.
Во право е Заев што не ги вработува. На толку активности, кампирања, поддршки од (по)надвор, прислушувани материјали, притисок врз тогашната владеачка партија, добиени министерски места, разни договори за гласови... да не победиш на избори. И јас би бил лут на теренците. А пред се, сам на себе.[DOUBLEPOST=1526494938][/DOUBLEPOST]
Нека не те лажат.Албанците немаат никакво влијание врз нашиот менталитет и култура.
Прегледај го приврзокот 190738

Со лесно нека ни е ифтарот на сите.
Демек, кога не се рамазански пости, може да се пуши по канцеларии. Ех, копито „докторско“. Шарпланинец од планина.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom