Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

 1. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  http://www.aba.government.bg/?legal=3
   
 2. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.282
  абе не е страшно, ете ЈуТјуб клипот ти е на германски, до 2030 Германија ќе биде доминантно исламска ( сунитска) држава..
  ама друго е ислам, ( Али го прифати на времето, ете сега и Олбрајт на стари години), туку зошто да се губи домашниот јазик и идентитет??
  --- Споено дупло мислење, 17 февруари 2017 ---
  тука на списоко беа и зајко и октопусот... и галамеа, октопусот дури кажа дека не е запознает :facepalm:дека против него се води било каква кривична постпка
  ( Кабинетот на поранешниот претседател, Бранко Црвенковски, исплатил сума од над 530.000 евра на приватната фирма за комуникациски менаџмент “Пристоп МК“, за организација на Охридскиот самит на претседатели, кој траеше само еден и пол ден, на почетокот на мај, 2008 година)
   
  Последно уредено: 17 февруари 2017
 3. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  4.145
  Допаѓања:
  535
  Можеш ли да кажеш од каде знаеш и дали е сигурно дека Љубчо има БГ државјанство? Јас сум слушал вакви муабети, ама самиот тој не изјавил.
  --- Споено дупло мислење, 17 февруари 2017 ---
  Не го спорам тоа воопшто.
  --- Споено дупло мислење, 17 февруари 2017 ---
  Да ти ставам ли јас документ според кој ние сме Вардарска Бановина? Или дека се ближи Новата 1991 г.?
  Нема друг активно помилуван сем Заев. Како се тие помилувани кога за нив се водат истражни постапки? Не се пени толку, кога не си во право.
  А „бај д веј“... излезе ли да протестираш и да ги демолираш канцелариите, или да ги повикаш „граѓаните“ да го сторат тоа кога Катица Шестица го зеде „Пуч“, со намера и го реализира тоа, да го ослободи Заев (помилува, на некој начин)? Верувам дека си се згрозил кога ја слушна таа вест.
   
  Последно уредено: 17 февруари 2017
 4. viktora

  viktora

  Член од:
  20 август 2010
  Мислења:
  3.021
  Допаѓања:
  1.526
  Види,не е било каква дебата.Не е навреда кон поединец како во случајов што ти го наведе со Миленко и Тони,бемката ја навреди цела нација.Сите срања отпочнуваат со такви дебати.Памтиш геро што изјавуваше во пулсинфо?Ајде да збориме за федерализација?Сега и стои во албанската платформа федерализација на Македонија.Овие ликови не се обични новинарчиња.Овие дупнати куртони имаат зацртани агенди како да делуваат,менаџирани од соседни земји.
  А за Тони и Миленко нормално дека требале да одговараат.Постои закон за педофилија,постои закон за јавна навреда,бујрум тужи.Ме чуди и зајакот што нема поднесена приватна тужба,негова работа.
  Него дај пушти некој линк инфо или било што,официјална изјава каде Грујо прифатил пред две три недели и што прифатил?
   
 5. Сталкерот

  Сталкерот

  Член од:
  5 јуни 2012
  Мислења:
  4.428
  Допаѓања:
  5.254
  Ајде извади документ од Службен весник на Република Македонија каде што пишува дека сме Вардарска Бановина. Дај ми линк од Службен весник на Република Македонија каде што го пишува тоа. Бујрум.

  Сите тие одлуки за помилување беа правосилни. Под притискон на народот мораше да се повлекуваат. Да си играме "пуним-шала" со институцијата Претседател. Тоа дека се повлечени мислиш дека не постојат. Лицата кое се наведени во одлуките се Од-аболицирани? Помалку-помилувани? Од-помилувани. Абе Ѓорѓија имаш одлука во службен весник. Шестнаесет мочани пати е помилуван Миле Јанакиевски. И сеа памет ќе солиш, немало други аболицирани, само еден бил во државата.

  Ама има црно на бело како стојат работите.

  Колку што ти излезе да протестираш за превземањето на "Пуч" толку и јас излегов. Ако СЈО несовесно си ја врши работата, ЈО нека го доврши случајот. Нека поработат и они нешто.
   
 6. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  3.355
  Допаѓања:
  6.529
  http://fokus.mk/za-zaev-ne-e-prifatlivo-da-se-menuva-ustavot-za-albanskiot-jazik/

  За Заев не е прифатливо да се менува Уставот за албанскиот јазик  Сеа некој од небањатите да (се обиде) да ја објасни оваа ситуација.
   
 7. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  68.942
  Допаѓања:
  131.824
  Мило ми е што се согласуваме погоре. Тоа е поентата, не треба ни да дојде до приватна тужба туку треба државните органи да си ја работат задачата а не да се однесуваат како вработени во приватна фирма, без разлика кој табор е на власт.  http://www.slobodnaevropa.mk/a/28311607.html

  Повели
   
  На Avenger99, Нuкола и Branchez им се допаѓа ова.
 8. Grmys

  Grmys

  Член од:
  11 март 2015
  Мислења:
  1.017
  Допаѓања:
  877
  Ама ти пак не се читаш сам....
  Секој што правел криминал треба да одговара. Али дај ми докази дека се ова што го кажуваш е така...Ми зборуваш за дивоградба на Фиат која стои 10 години, и кога прекина да плаќа мито на надлежните (безразлика дали на некој од СДСМ или ВМРО) некој реши да ја сруши градбата...Нека се казни Фиат немам против ама нека го казнат и надлежниот што 10 години ја оставил таа дивоградба таму...нека го казнат надзорот што бил таму додека тоа се градело...
  И сега твоето оправдување за се е, епа што ако тој од ВМРО изнајмувал куќа кога и Шеќеринска го прави истото! ЛЕЈМ ЕКСКЈУЗ ти е тотално!
   
  На Avenger99, Нuкола и Ilumious им се допаѓа ова.
 9. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
 10. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  4.145
  Допаѓања:
  535
  Кој е аболициран друг? Нема. Пет пати ти напишав.
  СЈО нема ингеренции за Пуч и пак го зеде... видовме зошто.
  Јас не излегов ни за Иванов, ни за Катица. Ама кај се правдољубивите кои дивееа кај Иванов да и ја потпалат канцеларијата на Катица? Верушевски да го ослободиш е како Турција да го ослободи Оџалан.
  --- Споено дупло мислење, 17 февруари 2017 ---
  Ех, вакви „муабети“ сме изнагледале. А да те прашам, би зел ли ти БГ државјанство, ако не ти се постави за услов да се декларираш за „болгарин“?
   
 11. RomanistaRIM

  RomanistaRIM ASR1927

  Член од:
  6 октомври 2014
  Мислења:
  1.173
  Допаѓања:
  1.227
  Дотичниот нема бугарски пасош, а доколку го имаше до сега ќе му го објавеа 100 пати.Твој Киро имал бугарски паспорт дур бил убав и млад, на официјални пописи на Кралството СХС се изјаснувал како Блгарин, зет на бугарски револуционер, прв братучед му бил и постојано одржувал контакт со Ванчо Михајлов, а и датумот на референдумот го одбрал баш онака бугарски 8 Септември :cool:.
   
  На Boom-Boom и Bafra им се допаѓа ова.
 12. Сталкерот

  Сталкерот

  Член од:
  5 јуни 2012
  Мислења:
  4.428
  Допаѓања:
  5.254
  Сеа ти дадов и линк и број на весник и извадоци од истиот.Ти пак не постоела таквва работа. В ред, шо да ти кажам.

  Како тоа СЈО без ингеренции го зеде предметот од ЈО? Го украдоа? Нешто црна магија им фрлија? Не ми е јасно, дај објасни ни.
   
 13. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.301
  Допаѓања:
  11.373
 14. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  4.145
  Допаѓања:
  535
  А бе нема друг аболициран сем Заев. Пред 30 години се колневме „И по Тито, Тито“. Што ми наведуваш нешто што не е важечко. Сем Заев нема друг помилуван сега. СЈО се формира иако се коси со уставните норми. Кај сила нема правина. Така го зеле... веројатно се јавил некој и кажал дека мора да и се даде на Катица Шестица. Како полн капацитет, умешно ќе ја стори работата.. и ја стори.. сите ги ослободи.

  --- Споено дупло мислење, 17 февруари 2017 ---
  Е ова е јако... кај го измисли „бога ти“.
   
 15. Сталкерот

  Сталкерот

  Член од:
  5 јуни 2012
  Мислења:
  4.428
  Допаѓања:
  5.254
  Ами затоа се формираше СЈО. Малце правдина да се донесе. Научени на сила 10 години, и закони и одлуки и судии се бутаа. Потешко е да спроведи самоволие кога има ред.
   

Сподели преку: