Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.880
Поени од реакции
16.949
Мојот резултат си беше точен, на моето ИМ растуривме со 60%+, општината потфрли во рамки на статистичката грешка:kuracc:
60%+ у твоето изборно место у ќенеф идете да се олесните. Најофуцаните си изигравте најсигурно - си гласавте за долга смрт.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.384
Полека но сигурно се ближиме кон фаза 3, некои веќе и преминаа во фаза 4.
Според мене тоа е пребрзо, но добро, динамиката се разликува од индивидуа до индивидуа.
 
S

silmarillion

Гостин
Коцијанчич прееска кажала дека ЕУ ќе му честита на тој што ќе оформи влада. Ќе видиме кој последен ќе плаче и ќе пали буриња пред собрание.
Стандард вемеровец: Кој ја ебе смрдлата и онака курвата ЕУ се распаѓа, што ќе ни се нека си гледаат кај нив у двор со избеглиците од Сирија.

Коцијанчич за два дена: сепак би сакале да им честитаме на ВМРО како партија која освои највеќе мандати и гласови од населението.

Стандард вемеровец: Тооооо ете ви го комуњари нааа ЕУ не ве сака, абе ние од увек сме биле прозападно ориентирани!

 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Исто и за тебе важи. Слушнав оние од паркинзи центар нон стоп дремеле на социјални мрежи и форуми. Да не си еден од нив?[DOUBLEPOST=1482777564][/DOUBLEPOST]Се јавија сите сајбер удбаши на Заев. Аман веќе изгубивте - deal with it.
Ете кај ве боли... во Центар. АХАХХААХ и 10 прегласувања нема да добиете таму.
Во центар живеам, поточно капиштец и не работам државна работа, никој од мојте не работеле.
Од срце давам по некоја пара за партија, свесен сум во какви гомна сме заглавени.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
118
Поени од реакции
40
Баш така, ова важи секаде, посебно во приватно, ако си успешен зошто толку имаш потреба да ги браниш овие што се на власт?
Освен ако успешноста не ти зависи од партиската пенетрација, што ќе ти смени кој е на власт?
Секаде во светот бизнисот зависи од политиките на Власта...не од партиските членства, него од економските политики на една Влада. Не бранам никого, не должам никому...само ми должат...но како што кажав, до последен атом ќе се борам да ја наметнам објективноста која што никогаш повеќе не била загрозена како денес. Тоа што навистина економијата и економските политики се одлични и даваат позитивни резултати не можам да не го бранам...Многу ќе ми смени кој е на власт, ако другиот е некој каков што беше една гарнитура пред 2006...не сакам никогаш да се вратат тие времиња и не му посакувам на никој да осети како е... (освен на олигарсите)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.915
Поени од реакции
7.229
Секаде во светот бизнисот зависи од политиките на Власта...не од партиските членства, него од економските политики на една Влада. Не бранам никого, не должам никому...само ми должат...но како што кажав, до последен атом ќе се борам да ја наметнам објективноста која што никогаш повеќе не била загрозена како денес. Тоа што навистина економијата и економските политики се одлични и даваат позитивни резултати не можам да не го бранам...Многу ќе ми смени кој е на власт, ако другиот е некој каков што беше една гарнитура пред 2006...не сакам никогаш да се вратат тие времиња и не му посакувам на никој да осети како е... (освен на олигарсите)
Добро чим викаш дека е така еве прашај го @Fringe оти замина Германија кога имаше бизнис овде.

А и јас луѓево што ги знам што си водат приватен бизнис, 90% се жалаат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.695
Добро чим викаш дека е така еве прашај го @Fringe оти замина Германија кога имаше бизнис овде.

А и јас луѓево што ги знам што си водат приватен бизнис, 90% се жалаат.
..рџавом курцу увек длаке сметају..., посебно па кога си "бизнисмен " кој ни за свинска не го бидуе... :):):) А бе ај доста со тие мантри, фатете се за работа , ако ве бидуе , ако не седете ќутете си у ќушето... :) :) :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.268
..рџавом курцу увек длаке сметају..., посебно па кога си "бизнисмен " кој ни за свинска не го бидуе... :):):) А бе ај доста со тие мантри, фатете се за работа , ако ве бидуе , ако не седете ќутете си у ќушето... :) :) :)
Кој да работи бе? Не гледаш дека најголем дострел им е да дознаат кој што работи и да олајаваат. Ете тебе те дознале кој си, јас им помогнав им кажав што работама ама не веруваат, Фринџ го знаат тома го знаат владе мкд ѓорѓи и тн. интересна работа е што ниту еден од проопозициските членови не се знае кој е и што работи. Искрено не ме ни интересира, доаѓаме тука да споделуваме мислења и да се позаебаваме малку ама другава страна сериозно си ја сфаќа работата и лови вештерки.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.998
Поени од реакции
1.976
Не.
Вие секако буриња ќе палите, идат судски процеси..
Што има врска тоа со она што го напишав?[DOUBLEPOST=1482825806][/DOUBLEPOST]
Победа од 17-20к гласови и не е некоја победа
Плус ако зборуваме за волја на избирачите тогаш Албанците јасно си кажаа со кого дефинитивно не сакаат да коалицираат. На Албанските партии останува дали ќе ја почитуваат нивната волја
Да, тесна е победата на ВМРО ДПМНЕ.
Од друга страна пак, македонците уште многу појасно кажаа кого не го сакаат во владата. Тоа мора секој да го почитува.[DOUBLEPOST=1482825977][/DOUBLEPOST]
Еве мое предвидување што ќе се случи. СДСМ ќе формира влада, со асистенција на Амбасадорите, како што интервенираа постојано од 2001 наваму кога и да се јави криза и во досегашните владини коаллиции.
...
Грујо & Компанија секако ќе завршат во затвор, дури и да има кочници за такво нешто од страна на новите власти. Ќе им биде наложено од надвор, исто како и на Србите кога мораа да го испорачаат Милошевиќ.
Новата влада нема многу да трае, ќе биде формирана само за оваа цел, да ги пикне предходнициве во затвор, потоа следуваат нови избори, можеби уште наредната година. ...
Секако уличната демократија ќе биде неизбежен декор.
А што ќе биде со судските процеси против Заев? Пуч, Поткуп... Тоа се дела за кои се пропишани сериозни казни.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.998
Поени од реакции
1.976
... Ама не он сака да држи тензија и да се заканува и да дели памет кој со кого можел да коалицира. ...А од Заев мене лично гаќиве ми се стресоа.
Не од Заев, туку од менторите негови. Заев (ќе) изјавува она што му се кажува „од горе“. Штом губиш на избори, а цело време даваш изјави како да си победник, штом се истрча пред влада на 11-ти да соопшто победа (а е пораз)... тоа му е така кажано.
Друг ни ги реди работите, не сами ние. Единствено проблем испадна поразот, каков и да е.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.998
Поени од реакции
1.976
Коцијанчич прееска кажала дека ЕУ ќе му честита на тој што ќе оформи влада...
Ова е само плус на она што пред малку го напишав, друг ја крои судбината и владата, без победниците, со целосни вазали, најверојатно.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom