Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.511
Не,него да одговара пред народот како вчера.А за други работи кривично ќе си одговара и ќе си лежи,пример за велепредавство.
А на предавникот за масакрот кај Вејце што да му направиме?
Пред некој ден од говорница го поканија Заев во Тетово да живеел за да ја видел платформата на дело, тој што го кажа тоа нека повели со фамилијата во Битола да живее па наместо саатот тие да се вртат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
А со кое право се повикуваш на народот? Народот е апстрактен поим. Она вчера не беше народ, беше разулавена банда пуштена од синџир. Еве, и јас сум народ, и сите во Македонија се народ. Мене ми се гади од онаа банда вчера, и никако не се гледам заедно со нив. Пред Собранието имаше 1000-2000 луѓе, за коалицијата на Заев гласаа 700 000. Тие не се народ?

Или народ се само оние кои се гласни и кои тепаат?
овцо есесовска , нема нигде разулавена банда пуштена од синџир.( може има избегана од затвор, но пуштенасигурно не) Таков поим нема на светов. Но има разулавен народ на кој му е скурчено , а тоа е сосема нешто друго и секогаш има причини за таквата една разулавенапоследица. Но искрено да ти кажам тоа што ти пробаш така да го преставиш , мене многу ме разочара. Тоа не да не беше банда туку собир со нешто викање , најмноги личеше на хипи хепенинг на народ со ранче на грб и пијалак у раце...[DOUBLEPOST=1493375477][/DOUBLEPOST]
лол, ова да пробавте да го направите во амбасада прво ќе бевте стрелани од маринците. За разлика од полицијата тие имаат дозвола и да пукаат во терористи и хулигани.
:facepalm::facepalm::facepalm:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
..за коалицијата на Заев гласаа 700 000...
Не е таа коалиција на Заев. На избори секој беше посебно. Затоа, нека не се кажува гласови 700000. Тоа е смислено сценарио за потиснување на партијата со најголем легитимитет.
Ех, да ја дадеше ветената оставка заради поразот на избори, се ќе имаше поинаква разврска. Ама превртлив е „чоеко“. Ако го направат премиер денес ќе покачува плати, до вечер ќе ги намали, па утре ќе рече дека не рекол такво нешто, па задутре.. кој знае што.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.069
Најјако е ова „некаков лоповлук“, „наводен криминал“, пошо ние нели не слушнавме од бомбите што се Грујо и компанија правеле изминатите 10 години. Сите знаеме за криминалот, ама во демократска земја во каква сакаме да живееме мора да има судска завршница.
Реално, ти и твоето другарче може да се зезате така на телефон. Затоа СЈО докажува дека тоа што го кажувале на снимките е стварно така, црно на бело. Наводен/некаков криминал има и у времето на Бранко/Љубчо/Бучко за што сите знаеме т.е се шпекулации, но нема ОЈО муда да го истражува тој наводен криминал.
Тоа што е различно кај Груевски е што и 6 до 7 амбасади се прислушкувани и материјалите им се доставени, за што како држава може многу да наебеме на надворешен план (да бидеме како С.Кореја) + ако на тоа ги додадеме прислушкуваните материјали, многу лесно се докажува криминалот, за разлика од времето на Бранко/Љубчо/Бучко каде треба многу повеќе време, криминалот на Груевски е сервиран на тацна. Затоа ние како држава т.е институциите треба да покажат заби и да ги средат срањава бидејќи на овој криминал тешко некој од страна да замиже
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.511
Не е таа коалиција на Заев. На избори секој беше посебно. Затоа, нека не се кажува гласови 700000. Тоа е смислено сценарио за потиснување на партијата со најголем легитимитет.
:place::place::place: Не плачи уставнику, ќе бидат јака опозиција, а 10-20 илјади ќе бидат на праг на сиромаштија.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.264
Поени од реакции
7.472
Ти го има меракот, ;)
Има таков комуњарски шарм шо просто осваја, ама веќе имам некој. Во ВМРОвски дух, морам да одржувам моногамија, јебига, коа не можам со жена и три деца да пропагирам вредности :D

Не знам што му е проблемот, ај да сум му згрешил нешто лично, па да е оправдано ваквото замарање, ама типов вергла за мене и кога сум офлајн, а сега кога се најавив уште пред да зуцнам било што ете го пак со таг во некој пост ...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
:place::place::place: Не плачи уставнику, ќе бидат јака опозиција, а 10-20 илјади ќе бидат на праг на сиромаштија.
А ти ќе мрднеш ли од 12,000 денари? Чистачки повеќе земаат бе, толку ли не вредиш на пазарот?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.511
Има таков комуњарски шарм шо просто осваја, ама веќе имам некој. Во ВМРОвски дух, морам да одржувам моногамија, јебига, коа не можам со жена и три деца да пропагирам вредности :D

Не знам што му е проблемот, ај да сум му згрешил нешто лично, па да е оправдано ваквото замарање, ама типов вергла за мене и кога сум офлајн, а сега кога се најавив уште пред да зуцнам било што ете го пак со таг во некој пост ...
Памти форумов не заборавај, имаш мислења каде плукаш по ланските протести и тие што протестираа. Тогаш никој ништо не ти рече, затоа не плачи.
А ти ќе мрднеш ли од 12,000 денари? Чистачки повеќе земаат бе, толку ли не вредиш на пазарот?
Ќе мрднам еве сега во Ујп ќе ме вработат и ќе ти ја блокирам сметката за да не трошиш толку.
 
V

viktora

Гостин
А со кое право се повикуваш на народот? Народот е апстрактен поим. Она вчера не беше народ, беше разулавена банда пуштена од синџир. Еве, и јас сум народ, и сите во Македонија се народ. Мене ми се гади од онаа банда вчера, и никако не се гледам заедно со нив. Пред Собранието имаше 1000-2000 луѓе, за коалицијата на Заев гласаа 700 000. Тие не се народ?

Или народ се само оние кои се гласни и кои тепаат?
Кој е тој народ од 700.000?Народот е излажан и затоа е на улица.Затоа се бара избори.
Да видам кој е тој нормален што повторно ќе даде глас за негаторот на македонците Села,вахабистите од беса и тиранската платформа?Дали тие 700.000 гласаа за да се пее албанската химна во собрание?Ајде на избори па да видиме колку такви како тебе ќе има.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
478
Поени од реакции
656
Жално е што мислите дека денес или утре од сад, еу или не знам кој ќе пратат абер за заев да биде премиер и ќе се смири ситуацијата и се ќе биде сјајно, но тоа не е можно.

Мислам дека доколку не се смири ситуацијата, а гледам денес од изјавите на сдсм дека нема можно е да има поголеми инциденти и движења кои ќе бидат надвор од секаква контрола.

И повторно сето тоа ќе заврши со избори и граѓанска војана да има повторно ќе мора да има избори, прашање е зошто се плаши заев од избори затоа што 200,000 Македонци не гласаа за него да да прави заедничка гранична полиција со косово и албанија, да се мења химна и знаме и ред други работи, па охрабрен вчера пред да го тепаат вика на пресот што има лошо во платформата.

Не може со сила да владее кога Македонците и другите националности кои се 70% не го поддршуваат.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.191
Кој е тој народ од 700.000?Народот е излажан и затоа е на улица.Затоа се бара избори.
Кој народ е излажан? На улици во претходните два месеци излегоа максимум 100 000 луѓе. Во Македонија живеат 2 000 000 луѓе. Значи 1 900000 не излегуваат на улиците. Тие не се народ?

Како мене велиш? Јас гласам за ДПМНЕ од кога постои Македонија. На сите изборни циклуси освен последниот гласав за ДПМНЕ. Од сега понатаму, се додека бандата на Гвујо не заврши во затвор, ќе гласам не за Села, не за Беса, за црниот Ѓавол ако е од другата страна на Гвујо.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.264
Поени од реакции
7.472
Мало прашање до тие што спомнаа трета опција. Сте виделе во законот и процедурите што треба една партија да направи за да стигне до бројките и влијанијата на СДСМ и ВМРО? По легитимен пат секако, со нулта корупција. Левица даде кратко (во 2-3 реченици) објаснение на една дебата на ТВ Нова ама за жал не образложија понатаму, нити на нивната веб страна. Во суштина, СДСМ направиле некоја ујдурма што го отежнува процесот, а ВМРО само го надградиле (сепак и покрај ова они сметаа дека коалиција со ВМРО никогаш, со СДСМ во било кое време. Затоа имаме еден куп мали партии кои не пркнале воопшто. Наводно.

Некој ги знае деталите од законот и како гласи? Која е процедурата? Не е трик прашање, сериозно ме интересира. За тие кои плачат за трета опција да станат од Кајгана и да идат да регистрираат партија, ете би имале степ-бај-степ водич што да прават.

Памти форумов не заборавај, имаш мислења каде плукаш по ланските протести и тие што протестираа. Тогаш никој ништо не ти рече, затоа не плачи.
Нема протести (каде сум потврдил присуство, или кои сум ги критикувал) а некој да не изел гомна овде. Дали биле Фрчко школа суви комуњари или Груевистичка уберменшен гарда зависи што сум критикувал секогаш имало засегната страна. Сега затоа што повеќе серам за другиве, нема лепенки од типот соросоид и комуњарче упатени кон мене (а ги имаше, памтел форумот, памтам и јас бе!), но другиве да не останат сега покусо сеа на флипсајд истата реторика, само сега е Грујодудлање демек.

Тие што сега трујат за партиски платеник брзо ги изоставија протестите против Талат Џафери и протестите против законот што беше за данок/хонорарците. Тоа се под тепих отиде. Затоа што не се уклапа. Некој треба четиво да гради овде.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.729
Поени од реакции
7.546
"Народот" на вмро-дпмне, освен од општински куропушачи е сочинет и од "патриоти" кои се клањаат на хрватска и идолизираат хрватски фашисти.
Ова статус на еден од тепачите и вмровските "патриоти".
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=297917920643951&id=100012772354384

http://www.antifasisticki-vjesnik.org/hr/prenosimo/3/Ustaski_pozdrav_i_medu_nasilnim_prosvjednicima_u_Skoplju/155/
 
A

apidrone

Гостин
За да успее помала партија да добие само еден пратеник, треба да има минимум 7000 гласа во една ИЕ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom