Словени

  • Креатор на темата Svetovid
  • Време на започнување
Член од
12 март 2009
Мислења
12.056
Поени од реакции
5.993
Имаше доста линкови, треба да побарам, каде се спомнуваа Трибалите, ама еве ти неколку
http://www.telegraf.rs/vesti/politika/1682575-ovo-je-dokaz-da-su-nemci-postali-od-srba-otkud-srpski-grb-uklesan-na-cirilici-u-zidove-drevnog-grada-u-nemackoj-foto-video
наводно
U knjizi „Germanija“ (lat. Germania), romanskog senatora i istoričara Publius Kornelius Tacitus (56-117. g. n. ere), tj. na lat. Publius (ili Gaius) Cornelius Tacitus, stoje sledeće njegove reči:
„Sada treba reći nešto o Svebima (čitaj Srbi). Svebi nisu, kao Kati ili Tenkteri, jedno jedino pleme. Oni zauzimaju veću polovinu sve germanske zemlje, ali se dele na različita plemena, koja se različito zovu, i ako sva imaju jedno zajedničko ime Svebi. Njih je lako poznati, jer začešljavaju kosu unatrag i prave od nje čvor. Po tome se razlikuju Svebi od ostalih Germanaca i po tome se kod Sveba, razlikuju slobodni od robova. Ovakav običaj može se naći i kod drugih plemena, bilo zato što su Svebima srodni, ...“.

Дали се работи за обиди да се отргне Србија од братска Русија не знам. но како и да е, јасно е дека имало Славјанска воена инвазија, како и доста други, јасно е дека Славјаните дошле до Тесалија, но јасно е дека војската ( келтска, хунска, славјанска....) како што дошла така и се вратила ( исто како и Аце големиот и македонската војска од Индија) а локалниот народ си останувал[DOUBLEPOST=1513931136][/DOUBLEPOST]а види ова... не само цитати од германски, англиски, полски, и руски автори, се споменуват и антички,Птоломеј, Плиније, Херодот, Тацит, Страбон...
https://www.ivantic.info/Ostale_knjiige/istorija/o srbima.htm

сега ми е јасен вицот, пратиле србите 2-ца космонути на Месец ... таман го поставиле знамето, едниот му го збрцал ножот на другиот..Зашто брате србине се чудел прободениот ? Где има српска застава мора да буде и српско гробље, му одговорил колегата што го заклал
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.859
Поени од реакции
4.584
Зошто Јужните Словени генетски се поблиски до останатите Балкански народи што ги опкружуваат во споредба со Западните и Источните Словени?
И јас отсекогаш сум се прашувал зошто јужните Словени кои сепак се Словени по јазик, култура и.т.н. а генетски односно според надворешниот изглед повеќе личат како да не се Словени ... еве да речеме земете просечен Русин, Украинец, Белорусин, па дури и Пољак или Чех и земете некој просечен Македонец, Бугарин, Србин, Црногорец очигледна е разликата во надворешниот лик , особено фацијалниот, па дури и телесниот, а Словени и тие и тие ... хммм !
Дефинитивно имало огромно повеќе вековно генетско мешање на Словените со останати несловенски народи како Хелени, Илири, Тракијци, Власи, Турци, Татари, Роми и.т.н.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.811
Поени од реакции
5.474
Имаше доста линкови, треба да побарам, каде се спомнуваа Трибалите, ама еве ти неколку
http://www.telegraf.rs/vesti/politika/1682575-ovo-je-dokaz-da-su-nemci-postali-od-srba-otkud-srpski-grb-uklesan-na-cirilici-u-zidove-drevnog-grada-u-nemackoj-foto-video
наводно
U knjizi „Germanija“ (lat. Germania), romanskog senatora i istoričara Publius Kornelius Tacitus (56-117. g. n. ere), tj. na lat. Publius (ili Gaius) Cornelius Tacitus, stoje sledeće njegove reči:
„Sada treba reći nešto o Svebima (čitaj Srbi). Svebi nisu, kao Kati ili Tenkteri, jedno jedino pleme. Oni zauzimaju veću polovinu sve germanske zemlje, ali se dele na različita plemena, koja se različito zovu, i ako sva imaju jedno zajedničko ime Svebi. Njih je lako poznati, jer začešljavaju kosu unatrag i prave od nje čvor. Po tome se razlikuju Svebi od ostalih Germanaca i po tome se kod Sveba, razlikuju slobodni od robova. Ovakav običaj može se naći i kod drugih plemena, bilo zato što su Svebima srodni, ...“.

Дали се работи за обиди да се отргне Србија од братска Русија не знам. но како и да е, јасно е дека имало Славјанска воена инвазија, како и доста други, јасно е дека Славјаните дошле до Тесалија, но јасно е дека војската ( келтска, хунска, славјанска....) како што дошла така и се вратила ( исто како и Аце големиот и македонската војска од Индија) а локалниот народ си останувал[DOUBLEPOST=1513931136][/DOUBLEPOST]а види ова... не само цитати од германски, англиски, полски, и руски автори, се споменуват и антички,Птоломеј, Плиније, Херодот, Тацит, Страбон...
https://www.ivantic.info/Ostale_knjiige/istorija/o srbima.htm

сега ми е јасен вицот, пратиле србите 2-ца космонути на Месец ... таман го поставиле знамето, едниот му го збрцал ножот на другиот..Зашто брате србине се чудел прободениот ? Где има српска застава мора да буде и српско гробље, му одговорил колегата што го заклал
Птоломеј, Плиније, Херодот, Тацит, Страбон ?
:pos:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.056
Поени од реакции
5.993
И јас отсекогаш сум се прашувал зошто јужните Словени кои сепак се Словени по јазик, култура и.т.н. а генетски односно според надворешниот изглед повеќе личат како да не се Словени ... еве да речеме земете просечен Русин, Украинец, Белорусин, па дури и Пољак или Чех и земете некој просечен Македонец, Бугарин, Србин, Црногорец очигледна е разликата во надворешниот лик , особено фацијалниот, па дури и телесниот, а Словени и тие и тие ... хммм !
Дефинитивно имало огромно повеќе вековно генетско мешање на Словените со останати несловенски народи како Хелени, Илири, Тракијци, Власи, Турци, Татари, Роми и.т.н.
па и денешниве грци се темни, имаат азиски ( турски ген)
дилемата е дали Словените кој го донеле словенскиот говор примиле карактеристики од локалните народи или пак локалните народи примиле карактеристики од сковените ?? Словените освојувале и во Тесалија, некаде читав дека грците имаат повеќе словенски ген од македонците ( во егејска македонија) но факт е дека словенскиот јазик не успеал да се наметне на територијата на поранешна Грција, туку само на територијата на поранешна Македонија
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
822
U knjizi „Germanija“ (lat. Germania), romanskog senatora i istoričara Publius Kornelius Tacitus (56-117. g. n. ere), tj. na lat. Publius (ili Gaius) Cornelius Tacitus, stoje sledeće njegove reči:
„Sada treba reći nešto o Svebima (čitaj Srbi).
Suebi / Suevi се униja од германски племиња. Имињата на нивните кралеви се типично германски - Теодемир, Еборих, Аудека, Хермигар.

Njih je lako poznati, jer začešljavaju kosu unatrag i prave od nje čvor. Po tome se razlikuju Svebi od ostalih Germanaca i po tome se kod Sveba, razlikuju slobodni od robova. Ovakav običaj može se naći i kod drugih plemena, bilo zato što su Svebima srodni, ...“.
Suebian knot

Osterby Man
 

Komita Skopje

Скопје Обединето за Вардар!!!
Член од
14 декември 2011
Мислења
108
Поени од реакции
23

Еве ви една одлична страна баш за оваа тема. Многу работи ќе ви разјасни и тоа на македонски јазик. Братов стварно се потрудил.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
3.713
Поени од реакции
3.738

Еве ви една одлична страна баш за оваа тема. Многу работи ќе ви разјасни и тоа на македонски јазик. Братов стварно се потрудил.
Братот малце забегава со теориите на заговор и буткањето скриена пропаганда.
 
На врв Bottom