Словени

  • Креатор на темата Svetovid
  • Време на започнување

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Многу пати некоја информација се поткрепува со докази...на пример слика од археолошки ископини од ``зад Карпатите`` би ја решиле оваа енигма. Барем една слика дека на тоа место е најдено нешто...ѕидини...керамика, наколна населба..остатоци од гробови.....мислам дека досега такво нешто не било прикажано.
Точно, треба да се подкрепува со материјални докази а тоа е работа на археолозите, историчарите (мене овие не ми се баш).

Има мал милион локалитети и публикации и тематики кои се занимаваат со време уште од прото - словените. Мал милион историски извори, деструкција на населби и тврдини (долж главните магистрали), некрополи, артефакти и населби дури до Пелопонез.

Ако новинарот, драматургот и романсерот од погоре не е запознаен тогаш - не значи дека тие не постојат.[DOUBLEPOST=1492945272][/DOUBLEPOST]
Ма пример оваа базилика во близината на Кичево е од 3-5 век па еве постојат некои ѕидини. А каде се тие од ``задкарпатските словени``?

Баш овие објекти (ова ако е базилика е од 5век нагоре) се рушени баш од таквите освојувачко/пљакчашки походи на Хуни, Авари, Словени итн. Не само објекти туку цели градови, тогаш (6-7 век) бајаги е уништен животот во урбаните населби.

За ова има докази милион.[DOUBLEPOST=1492945946][/DOUBLEPOST]
Секое археолошко ископување ``зад Карпатите`` прекинало на 60 см длабочина бидејќи на длабочина секаде излегува песок
Аман бе ?
Интересно...



Ова колку сантиметри под земја е?
Што мислиш?

Кратко (ако на некој го интересира малку керамика) овде - линк.

Знаеш што ? Има милион статии, книги (pdf), видеа (општи лекции или предавања, симпозиуми) итн по овој интермецов само треба да имаш желба за истражување и да прекинете со пристрасноста.

Тука сум ако ви треба ви било каква информација или насока (мислам на автори или периоди).
 
Последно уредено:

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Не било возможно да словените поминале толкав пат.
Следствено на вашата логика: Александар не стигнал до Египет и Индија ?

Не сакам да му влезам (со се врата) на овој текстот погоре (Блаже Миневски, новинар а не историчар или археолог), срамота е да не се знаат основни работи а да се дискутираат вакви теми.
Што велат оние од другата страна на Карпатите ?
Ова е од Руси :
Велат хипотеза за потеклото на Словените , која опфаќа неколку теории :

Гипотезы происхожденија славјан:
- дунајскаја,
- карпатскаја,
- гипотеза двух славјанских прародин (А.А.Шахматов),
- висло-одерскаја,
- висло-днепровскаја,
- неодунајскаја.


http://slawianie.narod.ru/str/ishod/ishod01.html
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Што велат оние од другата страна на Карпатите ?
Ова е од Руси :
Велат хипотеза за потеклото на Словените , која опфаќа неколку теории :

Гипотезы происхожденија славјан:
- дунајскаја,
- карпатскаја,
- гипотеза двух славјанских прародин (А.А.Шахматов),
- висло-одерскаја,
- висло-днепровскаја,
- неодунајскаја.


http://slawianie.narod.ru/str/ishod/ishod01.html
Го велат истото што и јас.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Од кога се најстарите извори кои сведочат за преселба на Словените? Има зачувано некој стар извор? На пергамент? На папирус? бакар? Камен? Или се подоцнежни “преписи“ кои гарантираат (заверено на нотар демек) дека се верни на оригиналот? ;)
Да не е исто како со “Стара Грција“ која сите ја танторат дека постоела - има и старогрчки јазик демек и стаогрчко писмо, и старогрчки артефакти - се е “старогрчко“, ама Грци никаде немало... Не постојат МАТЕРИЈАЛНИ докази за постоење на Грци во антиката. Јас барем не сум видел барем монета на која што пишува Грци(ја), ниту пак Хелас... Ниту за некоја историска личност запишале дека бил “Грк“.
Затоа, се додека не видам веродостоен МАТЕРИЈАЛЕН доказ, СОВРЕМЕНИК на преселбата на “Словените“ - за мене не постои нешто такво како “преселба на Словените“...
А тоа дека ќе ми презентирате запис од 17 - 20 век во кој пишува дека “тој и тој “византиски“ хроничар запишал во тоа и тоа дело дека “Словените“ дошле од зад Карпатите (не од карпите)“ - едноставно не прифаќам.
Ај прати ми приватна порака (јас не можам да ти праќам) имам неколку прашања околу историјата ако можеш да ми дадеш одговор, гледа се дека се разбираш поз
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А тоа дека ќе ми презентирате запис од 17 - 20 век во кој пишува дека “тој и тој “византиски“ хроничар запишал во тоа и тоа дело дека “Словените“ дошле од зад Карпатите (не од карпите)“ - едноставно не прифаќам.
Дур не видиш со свои очи словени кај шо со сламки в уста преминуваат Дунав - не веруваш.
Јас исто така не верувам за некои хомерови записи пошто не го имам видено оригиналот на Хомер. Исто и за живот на Александар нишо не признавам дур не видам оригинал записи а и нема да верувам дека се оригинали додека непобитно некој не ми докаже дека баш очевиде и современик на Александар ги запишал.
Ништо запишаном исклесано, врежано на било кој материјал не признавам додека не ми докаже некој дека го запишал тоа некој чесен и искрен чоек. Знаиме многу за пропаганди и лажни артефакти дака да под сомнение е се, и дека постоеле грци и македонци и тракијци и римјани и дека баш тие биле автори или креатори на работите кои им се припишуваат.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
iGENEA е чиста глупост, во тоа ли верувате?? хахахахах :D
И уште ли има такви пациенти што веруваат дека Словените отсекогаш биле тука? Дека античките Македонци биле Словени итн? Жалноооооо :(:(
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Немора сите да веруваме во сешто што ке видеме, само споделуваме интересни работи, слики и даваме сите свое мислење тука на форумот. Сите имаат свои различни ставови и гледни точки за историјата и општо, тоа е се. Поздрав:)
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Ај кажи ми го твоето мислење за статијата на линкот што го стави :)
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Имам поставено и еден друг линк на оваа тема тој погоре и јасно може да се виде дека ги има тие букви што ги користеме денес уште пред времето на Кирил и Методиј. Така да јас сваќам со ова дека штом Македонците се еден од најретките и најстарите народи, денешните ``словени`` имаат можеби некое генетско повразување со Македонците. Како и да е ние обичните смртници нема да ја знаеме целосно вистинската историја. Василиј втори бил Македонец а ние сме величеле татар... Барем така сум слушнал од некои луѓе. А и на вики пишува македонска Династија што владеала со Византија. Сега имаме ``две`` истории а која е вистинската е прашање,дали некогаш постоеле и дали во општо некогаш дошле словени на територијата на Македонија или не. Иако со оглед на неколку прочитани постови од некои членови некако повеќе не ми се верува во Словени... Без зборови сум. Така да времето можеби ке покаже што сме и кој сме. Има други што се на функција тие нека си решаваат, сега за сега толку.:toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Имам поставено и еден друг линк на оваа тема тој погоре и јасно може да се виде дека ги има тие букви што ги користеме денес уште пред времето на Кирил и Методиј. Така да јас сваќам со ова дека штом Македонците се еден од најретките и најстарите народи, денешните ``словени`` имаат можеби некое генетско повразување со Македонците. Како и да е ние обичните смртници нема да ја знаеме целосно вистинската историја. Василиј втори бил Македонец а ние сме величеле татар... Барем така сум слушнал од некои луѓе. А и на вики пишува македонска Династија што владеала со Византија. Сега имаме ``две`` истории а која е вистинската е прашање,дали некогаш постоеле и дали во општо некогаш дошле словени на територијата на Македонија или не. Иако со оглед на неколку прочитани постови од некои членови некако повеќе не ми се верува во Словени... Без зборови сум. Така да времето можеби ке покаже што сме и кој сме. Има други што се на функција тие нека си решаваат, сега за сега толку.:toe:
И тие ли 2-3 букви се аргумент? Кирилицата не е ништо друго, туку грчко писмо, прилагодено на гласовните особености на словенскиот јазик.
>Македонците се еден од најретките и најстарите народи
Абе ајде не ме смеј... сите нации почнуваат да се создаваат после француската револуција од 1787 год., пред тоа немало никакви нации. Да напоменам, националната определба нема никаква врска со етничка припадност. Да го отфрлиме терминот "нација" сега за сега (бидејќи пред 19-ти век немало никакви нации), сакаш да кажеш дека Македонците отсекогаш биле свесни за својата етничка припадност? Тврдејќи дека сме едни од најстари народи кои што никогаш не се измешале со никој е апсурдно, да не мислиш дека сме оние истите чистокрвни Македонци од времето на Аце? Бреееј... мислам дека треба да прочиташ какви последици имала геополитиката врз населението во Македонија, секако после 19-ти век. Нема да биде лошо да се прочита некоја веродостојна книга отколку сајтови како што се mail.mn.mk, kurir.mk и други канцери.

Денешното население во Македонија е јазично словенизирано, а пред тоа било романизирано. Сите балкански словено-јазични народи (веројатно знаеш кои се ;) ) највеќе потекнуваат (под највеќе се мисли на најголемиот процент од нивната генеза) од автохтоното население кое што отсекогаш живеело тука, секако, има и други примеси, бидејќи такво нешто како чиста нација на овој свет нема. Затоа и Јужните "Словени" имаат повеќе сличности со "не-Словените" на Балканот отколку со западните и источните Словени.
https://mk.rbth.com/science/2016/05/25/zoshto-juzhnite-sloveni-se-razlikuvaat-od-zapadnite-i-od-istochnite_597393

Василиј не бил никаков Македонец. Василиј припаѓал на македонската династија која што владеела со Византија, но таа не била етнички македонска (зборувам за династијата), туку политички, затоа што Македонија во средновековието како политичка тема се наоѓала на територија на Тракија и денешен Одрин. И кој е Татар? Мислиш на Самоил? Самоил е бил етнички Ерменец, патем, и Василиј бил етнички Ерменец или барем половина (мислам дека прочитав некаде дека мајка му имала словенско потекло) а не етнички Македонец како што вие си замислувате во денешна смисла на зборот.
https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(theme)

Времето нема што да покаже, http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml истражи малку.

P.S.: Спомна "Татар", да не имаше намера да ги навредиш Бугарите? :)
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
И тие ли 2-3 букви се аргумент? Кирилицата не е ништо друго, туку грчко писмо, прилагодено на гласовните особености на словенскиот јазик.
>Македонците се еден од најретките и најстарите народи
Абе ајде не ме смеј... сите нации почнуваат да се создаваат после француската револуција од 1787 год., пред тоа немало никакви нации. Да напоменам, националната определба нема никаква врска со етничка припадност. Да го отфрлиме терминот "нација" сега за сега (бидејќи пред 19-ти век немало никакви нации), сакаш да кажеш дека Македонците отсекогаш биле свесни за својата етничка припадност? Тврдејќи дека сме едни од најстари народи кои што никогаш не се измешале со никој е апсурдно, да не мислиш дека сме оние истите чистокрвни Македонци од времето на Аце? Бреееј... мислам дека треба да прочиташ какви последици имала геополитиката врз населението во Македонија, секако после 19-ти век. Нема да биде лошо да се прочита некоја веродостојна книга отколку сајтови како што се mail.mn.mk, kurir.mk и други канцери.

Денешното население во Македонија е јазично словенизирано, а пред тоа било романизирано. Сите балкански словено-јазични народи (веројатно знаеш кои се ;) ) највеќе потекнуваат (под највеќе се мисли на најголемиот процент од нивната генеза) од автохтоното население кое што отсекогаш живеело тука, секако, има и други примеси, бидејќи такво нешто како чиста нација на овој свет нема. Затоа и Јужните "Словени" имаат повеќе сличности со "не-Словените" на Балканот отколку со западните и источните Словени.
https://mk.rbth.com/science/2016/05/25/zoshto-juzhnite-sloveni-se-razlikuvaat-od-zapadnite-i-od-istochnite_597393

Василиј не бил никаков Македонец. Василиј припаѓал на македонската династија која што владеела со Византија, но таа не била етнички македонска (зборувам за династијата), туку политички, затоа што Македонија во средновековието како политичка тема се наоѓала на територија на Тракија и денешен Одрин. И кој е Татар? Мислиш на Самоил? Самоил е бил етнички Ерменец, патем, и Василиј бил етнички Ерменец или барем половина (мислам дека прочитав некаде дека мајка му имала словенско потекло) а не етнички Македонец како што вие си замислувате во денешна смисла на зборот.
https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(theme)

Времето нема што да покаже, http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml истражи малку.

P.S.: Спомна "Татар", да не имаше намера да ги навредиш Бугарите? :)
Се додека ние сме ``Југозападна Бугарија`` за нив и ``Бугари``. ДА:свиркам:
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Тоа што кај 90% од нив се' уште е присутен пост-комунистичкиот(живковистички) синдром, не значи дека се Татари... повеќе од 2 милиона луѓе во Бугарија имаат потекло од Македонија (Вардарска и Егејска), тоа се наши луѓе таму, без разлика на нивната национална определба... и врз која основа ги нарекуваш Татари? Единственото татарско-монголско или како и да го нарекувате веќе кај нив е нивниот национален демоним кој што потекнува од тјурското племе Бугари... тие немаат никаква врска со вистинските Бугари.[DOUBLEPOST=1500843658][/DOUBLEPOST]Грешка погоре за француската револуција, годината е 1789 не 1777, извинете за спам ама немам опција да едитирам :D[DOUBLEPOST=1500843715][/DOUBLEPOST]EDIT x2:
LoL, сега ми се додало под последниот цитат, top kek.mp4, just... forget about it.[DOUBLEPOST=1500843781][/DOUBLEPOST]EDIT x3:

WTF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Грешка погоре за француската револуција, годината е 1789 не 1787, извинете за спам ама немам опција да едитирам :D
FUCKING KMS~1
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom