Слобода и протест против фашистичките ковид мерки. Стоп за присилна вакцинација и дискриминација

Дали треба да има рестрикции само кон невакцинираните граѓани?

  • Да

  • Не

  • Немам мислење


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Интересно е како препотентното самобендисано педерче Трудо реагира на бојкот од страна на камионџиите во Канада. Не знам кога либералната агенда престана да се бори за работничките права, а едно од тие права е правото на мирен протест и организирани штрајкови, биле синдикални или нединдикални. Тука е и протестот од солидарност кој зема замав во Канада.

Ги споредува со нацистите (другата страна не смее да прави историски компарации) и ги обвинува конзервативците поради...правото на протест!

Човекот кој воведе рестрикции реагира зошто некој штрајкува против истите и со тоа ја попречува трговијата меѓу САД и Канада која преку 80% е друмска.

И Отава се соочува со блокади. Мераци. :coffee:

Вакцината стана политичка алатка, алатка во која се загуби довербата затоа што не ги даде очекуваните резултати. Се пропагираа подобри параметри, дури и ставање крај на пандемијата преку градењето колективен имунитет, нешто кое со оваа вакцина не е возможно.

Единствените промотори на Ковид лудилото останаа само либералите кои немаат повеќе џокери во ракавот на контрола на населението преку медиумскиот наратив и влечење политички поени од пандемијата. Повеќето, одамна, сфатија колку е часот и се вратија на старите шини.

И да, секој може да се залага за што сака, од промовирање на Новата реалноста како имплементирање на суштинското значењето на колективизмот и живеењето во општество, задолжителната вакцина која нема да има ефект врз колективниот имунитет, новата псевдонаука или рестрикциите кои немаат допир со здравиот разум, ама за тоа ќе си има последици затоа што на многумина им е дојдено преку глава.

Едностраноста не е убава, дебатата е здрава за секое општество, само едната страна 3 години обвинуваше и навредуваше. Кога немаа агрументи спинуваа со теории на заговор. Сега целата идеолошка матрица се распадна, сите се заразија и култот се растури. :X3:

200 (12).gif
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.690
Поени од реакции
11.923
Интересно е како препотентното самобендисано педерче Трудо реагира на бојкот од страна на камионџиите во Канада. Не знам кога либералната агенда престана да се бори за работничките права, а едно од тие права е правото на мирен протест и организирани штрајкови, биле синдикални или нединдикални. Тука е и протестот од солидарност кој зема замав во Канада.

Ги споредува со нацистите (другата страна не смее да прави историски компарации) и ги обвинува конзервативците поради...правото на протест!

Човекот кој воведе рестрикции реагира зошто некој штрајкува против истите и со тоа ја попречува трговијата меѓу САД и Канада која преку 80% е друмска.

И Отава се соочува со блокади. Мераци. :coffee:

Вакцината стана политичка алатка, алатка во која се загуби довербата затоа што не ги даде очекуваните резултати. Се пропагираа подобри параметри, дури и ставање крај на пандемијата преку градењето колективен имунитет, нешто кое со оваа вакцина не е возможно.

Единствените промотори на Ковид лудилото останаа само либералите кои немаат повеќе џокери во ракавот на контрола на населението преку медиумскиот наратив и влечење политички поени од пандемијата. Повеќето, одамна, сфатија колку е часот и се вратија на старите шини.

И да, секој може да се залага за што сака, од промовирање на Новата реалноста како имплементирање на суштинското значењето на колективизмот и живеењето во општество, задолжителната вакцина која нема да има ефект врз колективниот имунитет, новата псевдонаука или рестрикциите кои немаат допир со здравиот разум, ама за тоа ќе си има последици затоа што на многумина им е дојдено преку глава.

Едностраноста не е убава, дебатата е здрава за секое општество, само едната страна 3 години обвинуваше и навредуваше. Кога немаа агрументи спинуваа со теории на заговор. Сега целата идеолошка матрица се распадна, сите се заразија и култот се растури. :X3:

Прегледај го приврзокот 321711
Тие врховните судии од Врховниот Суд на САД навремено го почастија другарот Јосиф една свежа по едниот образ кога ја укинаа задолжителната вакцинација, бидејќи кога и американските камионџии со целиот нивен синдикат - еден од најмоќните и највлијателните, ако не и најмоќниот и највлијателниот во САД - би излегле на вакви масовни протести, иглите ќе му требаа на другарот Јосиф за анти-депресивна и пост-трауматска терапија, а не за вакцинација.

Канадското Трутче си истера по свое на федералните парламентарни избори во Канада кои се одржаа во септември 2021 и сега си мисли дека наредните 4 години слободно ќе може да си свири како ќе му текне, а на канадската раја ќе и` остане единствено да игра на неговата музика, без разлика дали и колку им се допаѓа тоа или не.

Или па можеби чека да види дали неговиот колега Боџо во Велика Британија ќе успее да извади жива глава сега кога од сите страни бараат негова неотповиклива оставка, за да види дали таквите ветришта на политичко незадоволство ќе задуваат и во Канада. Сепак Австралија со испраќање на војска среде улица засега е исклучок, а и таму ги чекаат редовни парламентарни избори прво во мај 2022, а потоа и во септември 2022.

Прво воведување на вонредна состојба во Отава, па воведување на забрана за употреба на свирките од камионите во протестите, па сега апсења на возачи и на луѓе кои им носат храна и гориво на возачите. GoFundMe си тргна по патот на Твитер, така што огромна е разликата помеѓу тоа на некого да му забраниш пристап до твојата Интернет платформа од една страна, и да си играш со пари од туѓи донации од друга страна, пренасочувајќи ги истите за некои трети приматели кон кои воопшто не ни биле наменети истите тие пари.

Повеќе од очигледно е дека канадското Трутче планира прво да ги отстрани камионџиите од поголемите населени места, па потоа надвор на отворено да расчисти со нив бидејќи сепак едно е кога некој организира протест со мегафон кој едвај се слуша среде населба, а друго е кога некој организира протест со стотици камионџиски свирки кои се слушаат низ цел град.

Етикетите од типот расисти, нацисти и слични ги чуваат за луѓето кои се борат за основните човекови слободи и права, додека шиканирачите и ограбувачите од типот на Црните животи се важни ги третираат како загрозен вид.

Наместо да го следат примерот на се` повеќе држави низ светот кои расчистија со фашистичките мерки и се помирија дека вирус кој брзо, лесно и масовно мутира не може да се победи со присилна вакцинација или присилен карантин, канадските либерали одлучија да ја продлабочат поделбата помеѓу сопствените сограѓани, само за да не признаат дека не знаат како се води држава во вонредни услови.

Останува времето да си го направи своето, па исто како и протестите на камионџиите, така и парламентарната иницијатива за изгласување на недоверба на канадското Трутче да добие на сила исто како и се` погласните повици за неотповиклива оставка на Боџо во Велика Британија.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.958
Поени од реакции
3.534
Интересно е како препотентното самобендисано педерче Трудо реагира на бојкот од страна на камионџиите во Канада. Не знам кога либералната агенда престана да се бори за работничките права, а едно од тие права е правото на мирен протест и организирани штрајкови, биле синдикални или нединдикални. Тука е и протестот од солидарност кој зема замав во Канада.

Ги споредува со нацистите (другата страна не смее да прави историски компарации) и ги обвинува конзервативците поради...правото на протест!

Човекот кој воведе рестрикции реагира зошто некој штрајкува против истите и со тоа ја попречува трговијата меѓу САД и Канада која преку 80% е друмска.
Од сите овие протести настрада најмногу комшискиов адвокат. Му се удри од глава што ги буцкаше камионџиите да протестираат, па и од неговата партија му свртија грб и веќе не е лидер на конзервативците. Башка на протестот имаше се и сешто, вклучувајќи и вандализам, голотии (не на исто ниво како БЛМ, ама пак), Е сега проблем беше што Трудо го осудуваше вандализмот во Отава, а не го осудуваше вандализмот на БЛМ (и обратно од конзервативците).
А синдикатот на камионџии во Канада кажуваше дека 85% од камионџиите веќе биле вакцинирани, па дека требале да си се вратат на работа. :toe: Рестрикциите беа најавени дека ќе паднат почеток на пролет (како да беше планирано тоа) и тоа уште од прошлата години и тоа кај и да е ќе се остваари. Алберта и Саскачеван веќе објавија дека тие ковид пасоши и рестрикции се тргаат од нареден понеделник. Искрено мислам дека ниту му одзеде политички поени на некого, ниту некој доби поени од овие протести. Единствена работа беше смената на О'Тул, од кого и претходно не беа баш задоволни во конзервативниот табор, а протестите само беше капак на сето тоа.
А Канада немала некој преголем аир од Америве, поготово последниве 12 години.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
A new top-selling medicine: Pfizer's COVID vaccine
Pfizer registered $36.8 billion of sales in 2021 from the COVID-19 vaccine it makes with BioNTech.
What to watch: Pfizer expects the vaccine will generate $32 billion of sales this year, and the company's antiviral COVID pill, called Paxlovid, will create $22 billion of revenue.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.207
Интересно е ова што се случува во САД.

Biden is getting left behind by his own party as Democratic governors across the US move to lift mask mandates

Democratic governors are leaving President Joe Biden in the dust as they move forward with lifting mask mandates for businesses and schools.

Governors in New Jersey, Connecticut, California, Oregon, New York, Rhode Island, Illinois, and Biden's home state of Delaware have announced plans to relax different mask mandates, even as Centers for Disease Control and Prevention Director Rochelle Walensky continues to recommend indoor face-coverings in much of the country.

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Да не ве цитирам сите поединечно.

Ги разбирам фрустрациите на проваксерите, веруваат во еден свој морален принцип и одредени стандарди засновани на задолжителните ванцини. Дел од нив биле и сведоци на последната пандемија, како старите мои, 1972, и ефикасниот и брз излез од таа пандемија со помош на вакцината. Но станува збор и за други околности, времиња, државно уредување, менталитет, епидемии, но и вакцини.

Ја разбирам нивната посветеност, дел од нив ги почитуваат доследно сите мерки, па и препораки. Сметаат дека другите не вложуваат напор да стават крај на пандемијата која сите не уништи, пред се психички, навлезе во секоја општествена пора и остави последици по економскиот и правниот систем со кои ќе мораме да живееме наредниве години.

Ги почитував доследно сите мерки, сем носењето маска на отворено, до јуни/јули. Се боцнаа сите што сакаа и го напуштив принципот "ги спасуваме старите". Мојата обврска, како граѓанин, заврши. Животот мора да продолжи понатаму и оттогаш не сум во тимот на лојални и совесни граѓани (односно маска носам само онаму каде што морам). Точно шетам по молови, зошто не би шетал? Точно, ако сакам да седнам во кафич, си седнувам, зошто не би седнал?

Немам проблем некој да се залага и да се бори за мерки и рестрикции кои ќе важат за сите, или пак за задолжителна вакцина, но имам проблем ако некој без повод и причина ми скрати уставно загарантирани права. За жал дел од проваксерите застанаа зад оваа политика и станаа сегрегационисти. Нема да ги почитувам рестрикциите за движење.

100 пати беше кажано дека вакцината е лично добро. Истата на секое поле потфрли. Нема да стави крај на пандемијата макар се вакцинирале и 100% од граѓаните. Зошто и понатаму се форсира лажна агенда и не се стави крај на рестрикциите? Многу држави или ги олабавуваат или ги укинуваат мерките.

3 години се повторуваше една иста лага, на докторите им беше забранувано да зборуваат јавно против вакцината, а оние кои зборуваа против мерките беа демонизирани. Дури и планираа затолжителна вакцина за сите вработени за здравствениот сектор! По отпорот попуштија. Тоа ми беше обид за мост од опциона кон мандаторна вакцина.

Слободно, кој сака нека се вакцинира. Секој нека си ја пропагира својата вистина. 40% вакцинирани со 2 дози, 5% со 3. Тоа е слика на народната волја. Зошто и натаму се форсира агендата?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.207
Мислам дека оваа тема е најсоодветна за ова, затоа што се работи за слободи и права.

Приказната започнува со текст на BMJ (British Medical Journal) за начинот на кој што Pfizer ги извршил тестирањата за вакцината, знаете тие за кои FDA бара да се објават до 2075 година.

Covid-19: Researcher blows the whistle on data integrity issues in Pfizer’s vaccine trial

Овај текст, иначе peer reviewed научен текст, беше шеруван во огромна бројка од антиваксерските групи и тоа не му се бендиса на нараторот на приказната за вакцините, па затоа беше Fact Checked од Facebook и текстот беше цензуриран од негова страна за објавување и шерување. Воедно акаунтот на авторот на Инстаграм беше привремено блокиран.

BMJ реагираше со одговор.

Facebook versus the BMJ: when fact checking goes wrong

Џон направи и видео за оваа ЦЕНЗУРА на медицинско списание кое постои од 1840 година.Овие факт чекери во главно се составени од новинари кои немаа допирна точка со наука и најчесто се спонзорирани од Бил Гејтс.

Но, таква е потребата во моментов и треба да се ВЕРУВА во НАУКА, но, не и да се следи науката.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.207
Никогаш не смее да се пропушти добра криза за голем профит.

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Уставниот суд денеска ќе одлучува за Ковид сертификатите. :rolleyes:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.207
Кога му се кажува на ова ретардиве 'прогресивни' дека секоја цензура е лоша и е укинување на слободите, не му беше битно оти сите беа провакс.

Арно ама сега повеќе нема јадење гомна против корпорациите :D

1645046230755.png

1645046254447.png

1645046344806.png
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.985
Поени од реакции
7.380
Тоа е таа позната западњачка демократија. Во туѓ двор ќе повикуваат и ќе се мешаат, демек демократија да се спроведе, а во сопствениот диктатура :D

“The fellow who was trying to give us advice has actually gone into hiding,” Vohra stated. “He has betrayed their trust. The saddest thing about betrayal is that it never comes from your enemies, it comes from those you have faith in. Some of the most poisonous people come disguised as friends and family.”
Шо би рекол Мијалков, каменот од блиску доаѓа.


Штом народ на вакви пешлиња верува и се возбудува, со лесно на младите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.207
Неверојатно е каква работа направија камионџиите и секоја чест за нив.

Но, ваква драстична промена и будење на многу луѓе, не беше можна без сесрдната помош на Трудо :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom