Слобода и протест против фашистичките ковид мерки. Стоп за присилна вакцинација и дискриминација

Дали треба да има рестрикции само кон невакцинираните граѓани?

  • Да

  • Не

  • Немам мислење


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Ми се комплетира сликата, она те навела дека е машко за да станеш веган, сега ти си лут многу, не си мал сигурно имаш над 26 но живееш во детската?
друже, тоа ај кју од 110 што го имам ми се намали за едно десет со муабетиве твои.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
друже, тоа ај кју од 110 што го имам ми се намали за едно десет со муабетиве твои.
Слушнав...дека некој ти поткажнувал на тој тест, значи мора да го делите скорот.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Од октомври покрај вакцина со две дози во угостителските објекти, моловите, сертификат ќе се бара и во маркетите,такси компаниите и ЈСП .
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345
Од октомври покрај вакцина со две дози во угостителските објекти, моловите, сертификат ќе се бара и во маркетите,такси компаниите и ЈСП .
Oд кај ова ?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Искрено, овие мерки за невакцинираните не ги поддржувам. Еве јас сеуште не сум вакциниран, и немам план во догледна иднина да се вакцинирам. Не сум анти - ваксер, верувам во медицината, не верувам по повеќето глупости, теории на заговор, и теткици по 60-70 години што тресат глупости на Фејсбук.


Но едно е јасно. Факт е тоа дека вакцините не штитат од вирусот. На почетокот ни беше кажано дека вакцините штитат целосно од вирусот, дека нема шанси да се пренесе вирусот на некој друг заболен, но сега реалноста е друга.

Не сум јас дојден овде да ве убедувам, само погледнете си реално што се случува. Еве јас знам доста случаеви, ќе спомнам еден со пријатели на моите. Жената е докторка во една приватна болница, она беше меѓу првите што се вакцинираше. И еве минатиот месец она и децата пак се заболеа од корона и тоа со две примени дози во цела фамилија. Мажот мораше да дојде во стариот стан да се само - изолира.

Сум слушал од луѓе и секакви други приказни во врска со вакцината и вирусот. Не сите се точни, но повеќето имаат смисла.
Еве неодамна се јави еден гледач во утринска емисија на канал 5 вика јас и женами се вакциниравме, направиле тест за анти тела и испаднало дека имале 0 анти тела. Матичниот доктор им рекол дека едноставно ќе си се понашаат како да не се вакцинирани...

Не мора да сте некој теоричар, антиваксер или којзнае кој.


Факт е тоа дека:

  • Вакцините не заштитуваат од вирусот
  • Вакцините не додаваат анти тела
  • Вакцините не заштитуваат од пренесување на вирусот
  • Вакцините не заштитуваат од смрт од вирусот

Јас реално сега не гледам потреба зошто да се фрлаат залудно пари во компании за вакцини кои што повеќето уште немаат одобрено вакцини (т.е. се водат уште како тест врз луѓе), кога може да се инвестира и да се истражува во други побезбедни и поефикасни алтернативи за лекување на вирусот. Мислам дека во Австралија минатата година имаше пронајдено лек за кој што се веруваше дека би можел целосно да го отстрани вирусот од некој инфициран. Ама после се заќуте и некој ништо не зборна за тоа.


Едноставно јас ќе се вакцинирам само кога ќе видам нешто што е докажано ефективно, нешто што нема да има никакви реакции, никакви проблеми, нешто со што ќе бидам сигурен дека сум 100% заштитен.

Еве мајка ми има проблем со вени, жена во години, матичната не и дава да се вакцинира сеуште бидејки има проблем. Другар што живее во Германија баш пред неколку месеци го прашував каква е ситуацијата таму, дали он ќе се вакцинира и ми вика дека он можел да се вакцинира ама докторите му рекле дека нешто имал проблеми со хормомите и дека би можело да дојде до компликации ако се вакцинира. Ако сакал до толку да се вакцинира морал да потпише документи дека ако му се случи нешто они не се одговорни. И еве го сеуште не е вакциниран.
Да не зборам за многу други луѓе кои што сакаат ама неможат да се вакцинираат (бидејки е преголем ризик).
Правото на ни еден не смее да се ускрати, и секој треба да си бира дали ќе се вакцинира или не.

Еве гледаме држави како дубаи кои што над 61% се вакцинирани (со 2 дози) а веќе се (мислам) во екот на четврти или петти бран (значи целосен полициски час).
Слична ситуација и во Ирска.

А држави како Индија на пример каде што нема толку вакцинирани за чудо и нема веќе толку многу заболени. Ова не се некои измислици и буквално можат во секој момент да се проверат.

Секој човек треба да си има право на избор. Неможе компаниите зад вакцините да забранат да ги тужиш. Нели ова укажува на нешто?
Замислете го ова како кога на пример ќе земете нов телевизор од продавница како пр. Сетек или Анхоч. Ако има проблеми телевизорот уште на прво користење ќе треба да го вратите, и или на ви го направат или да ви дадат нов, нели?

Е сега со вакциниве ако има некакви релации, не може да се тужат овие компании... зошто? Што е причината овде?

Не ви треба да знаете којзнае колку за да разберете за што станува збор.

Еве ќе ви пратам едно видео изгледајте го убаво па одлучете си сами:

Јас на нешто што е сеуште експеримент, што не е потврдено дека е 100% безбедно, што не ме заштитува од овој вирус, и што можам да го пренесам вирусот на други (вакцинирани и невакцинирани), не фала ама јас не се вакцинирам.
Не ме сфаќајте погрешно, не сум од тие типови што мисли дека вирусот е измислен. Не, вирусот е тука и постои измеѓу нас. Но некако ми е чудно кога некој ќе ми каже дека некоја си личност во некој пазар во Кина земај да јаде лилјаци и од нигде никаде фатил некој си нов вирус. Па лилјаците постоеле повеќе од 50 милиони години и повеќе од 100 години веќе како луѓе ги јадат (Кинезите до душа и фестивал си имаат за јадење животни...) па никогаш не пренеле нит некој фатил вирус и сега од нигде некаде баш во 2019 се појавува некој си нов вирус од лилјаци... Чудно, нели?

Јас си ги почитувам мерките, си носам маска (дури и еден период 2 маски носев), секогаш пред да влезам во маркет и кога ќе излезам вршам дезинфекција на раце, гледам секоја врата или било кој друг објект да не го фаќам со прсти, и еве за среќа од кога испадна овој вирус се немам заразено. Си водам дистанца, си почитувам мерки, и еве до сега сум немал никакви проблеми. Пијам и витамини, минерални (нешто што навистина помага во зајакнување на имунолошкиот систем).

Голема подршка за оние кои што протестираат против овие мерки. Народот не смее да биде експеримент на нешто небезбедно, и недокажано, и народот мора да си има избор и да бира. Нели е ова демократија? Која слобода е ова?

Едино не ги поддржувам оние теоричари на заговор (тие што шират лажни теории), и оние теткицине на фејсбук што пишуваат глупости.

Разбудете се луѓе, и погледнете што ни се дешава... Од мене толку што имам да кажам за целава ситуација. Отворен сум за реплика и дискусија :)


Edit: Ах да, заборавив и да напоменам дека и овие бројкиве со заразени што ги даваат на Телевизија и што ги објавува министерство за здравство не се 100% точни. За тоа и доста други политичари, прецедатели се изјаснија дека многу држави низ светот (особено во Балканот) манипулираат со бројките. Имаше објава од една личност, не се сеќавам точно кога беше ама отишол он до инфективно баш тогаш кога фатија да се зголемуваат бројките на заразени (мислам некаде август оваа година беше) и буквално на слики се гледа дека живо пиле нема. Паркингот празен, болниците празни...
А и зошто министерството за здравство не објавува колку од тие заболени примениле вакцина и колку дози, а? И зошто СЗО пак вика дека иако сте вакцинирани мора да се носат маски??? Па нели ни викаа дека ако се вакцинираме готово веќе ќе сме куртулисаре од вирусот?
Сега исто така еве гледам во најава дека ќе требало и трета вакцина да се примало. Па како ова оди веќе ќе испадне дека ќе треба да се боцкаме повеќе и од наркоманите...
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Можи треба и ние вака.

 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Антиваксерска партија ама со луѓе кои што знаат што зборат, што се базираат на факти а не некои теткици и теоричари на заговори. Еве како тој австриецот што ви го пратив погоре, такви ни требаат.
Да го срушиш со факти и зборови.

Народот очигледно си ја бара слободата. Не треба да фрламе пари на нешто што е сеуште како експеримент врз човештвото. Наместо тоа, треба да се фокусираме да инвестираме во ефикасни решенија кои што ќе имаат позитивен исход.

Ако вакцините беа океј и безбедни за секого, ќе имаше ли некој да се побуни.

Па и јас, и другите сакаме час поскоро да го снема овој вирус.

Со полуефективно решение вирус не се уништува...

т.е. може и не требаат такви партии ама дефинитивно ни требаат партии кои што ќе се борат за човековите права, или да се стават закони кои што ќе ги гарантираат човековите права. Не смееме да бидеме дел на експеримент, и треба да си ги заштитиме и одбраниме нашите права.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Антиваксерска партија ама со луѓе кои што знаат што зборат, што се базираат на факти а не некои теткици и теоричари на заговори. Еве како тој австриецот што ви го пратив погоре, такви ни требаат.
Да го срушиш со факти и зборови.

Народот очигледно си ја бара слободата. Не треба да фрламе пари на нешто што е сеуште како експеримент врз човештвото. Наместо тоа, треба да се фокусираме да инвестираме во ефикасни решенија кои што ќе имаат позитивен исход.

Ако вакцините беа океј и безбедни за секого, ќе имаше ли некој да се побуни.

Па и јас, и другите сакаме час поскоро да го снема овој вирус.

Со полуефективно решение вирус не се уништува...

т.е. може и не требаат такви партии ама дефинитивно ни требаат партии кои што ќе се борат за човековите права, или да се стават закони кои што ќе ги гарантираат човековите права. Не смееме да бидеме дел на експеримент, и треба да си ги заштитиме и одбраниме нашите права.
кој од вас знае шо збори? ти од мал си тргнал со фолијашиве, немој да ја направиш истата грешка како @Bafra и остали. Фолијата е заразна работа, ти го пери умо, и на крај ќе останеш ни ваму ни таму, никој нема да те дружи и како нив, ќе шириш антиваксерска пропаганда на социјални мрежи, Ќе почнеш да веруваш во чипови, рамна земја и дека не управуваат гуштери што е најлошо. Затоа немој, биди паметен и држи се до хардверот и телефоните.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
На сите им скурчува, само на Рон и на Игорче, никако :)
Ќе го видам Рон сега ко ќе треба Фајзер да прими после две кинески. :)
Нема многу луѓе тестирано во светот, ќе има прилика да биде доброволец и да го прими за светцко добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom