Сликање со младенците на врата во ресторанот

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.447
Поени од реакции
18.438
Mnogu e naporno, sega da mi e toj pamet jas ne bi se soglasila so takov koncept, ama koa slusas postari za uspomen za ova za ona, i pak koa gi gledam slikite si gi gledam od mene i nego, ne od gostite, normalno e da imas sliki, arno ama pa so site gosti, malku nou sens, zemete si drugarce so go biva so aparat i neka slika atmosvera random, toa e efektot, da se fatat ubavite momenti, a ne tamu site ko pod rezim nekoj zastanati da se slikaat.. ja na pola pat zamalce ke se onesvestev, cel den na noze, natamu navamu, adetei edno drugo, i na kraj kapaceto bese slikite, kako ne istepav nekoj ushte neznam.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Точно дека сликата е спомен, ама кога ќе видам некои си направиле албум со 1000 слики, претерано е. Ние се сликавме со сите гости, ама си ги имаме само сликите од нас и каде што сме сликани со нашите фамилии и друштвото. :D

Се`уште невестата оди по масите, на некои места не е изиумрен тој адет. 500 гости во просек по 100 ден, кој ти дава 800 евра за тоа што ќе ги поминеш сите гости. :icon_lol:
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Имам една јака слика со младенците, јас застанат до невестата и знаете прегратка заради амбиентот. На сликата изгледа како невестата ја држам за газ, плус насмевка како да сум ја ебнал, ваква::icon_lol:
Ама и го имаш меракот, признај :D
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.946
Поени од реакции
7.573
Ама и го имаш меракот, признај :D
Не дека е лоша невестата, ама да не беше сликата никогаш немаше да помислам на вакви работи за неа. Плус и подалечна ми е, не ја гледам ич.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Јас како мал на неколку свадби со младенците се имам сликано како се кривам. :kezec:

Овие подобро да не платиле за да ги снимаат. Можам да замислам какви се на сликите пред вратата во ресторанот. :pos:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
И во поканите да пишува поклон во плик.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.115
Поени од реакции
18.090
Тешко на младенците пред главната церемонија да глумат и фотомодели.Кај младоженецот, невестата, црква, матично...и вечерта заморени ко да трчале маратон.
Па уште некои од гостите се местат 3-4 пати да се сликале :cautious:
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.391
Поени од реакции
2.792
Jas kaj mene na svadba bi sakal da se slika. Ama toa da ne bide na vrata. Odam jas so nevesticeto i si tekinjam Selfie. :D
BTW Sto pravat mladite na 1vata bracna nok? Gi brojat parite :D
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.079
Поени од реакции
15.714
Тешко на младенците пред главната церемонија да глумат и фотомодели.Кај младоженецот, невестата, црква, матично...и вечерта заморени ко да трчале маратон.
Па уште некои од гостите се местат 3-4 пати да се сликале :cautious:
А кој ги тера сите тие глупости да ги прават во ист ден?
Мене ми е скурчено од свадби на поблиски роднини реално, зашто знам дека јас тој ден нема да седнам што се вика, а камоли пак они. Но, тоа е најмало оправдување за тоа дека не можеле осмех да стават на слика. Кога си се зафатил да си ги малтретираш некои од гостите, а и себе цел ден, бар ќе се држиш докрај со тоа. :toe:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.493
Поени од реакции
13.585
Едно да ви е јасно-младенците се гости на свадбата а не организатори. од искуство тоа го кажувам
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.115
Поени од реакции
18.090
А кој ги тера сите тие глупости да ги прават во ист ден?
Мене ми е скурчено од свадби на поблиски роднини реално, зашто знам дека јас тој ден нема да седнам што се вика, а камоли пак они. Но, тоа е најмало оправдување за тоа дека не можеле осмех да стават на слика. Кога си се зафатил да си ги малтретираш некои од гостите, а и себе цел ден, бар ќе се држиш докрај со тоа. :toe:
Кој ги тера воопшто да ги прифатат сите тие работи плус во ист ден?
На крај, се бројат мислењата на двајца луѓе (или нешто плус) за целиот процес, а тие можат да бидат различни.Некои не би сакале воопшто ни свадбена церемонија, само одлуката не ја носат сами.Разумен компромис :vrtioci:
А секако дека ќе си насмеан во тие моменти, па за добро е мајке му :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.499
Поени од реакции
32.764
Really? Од цела шарада наречена "традиционална" свадба , само фотосесијата ви пречи? :pos:

Ако дојде ден да се женам нема да има ништо од овие обичаи. Ни ресторант со 500 гости , ни ора со испотени мишки , ни лепење евра на испотеното чело на тапанарот или трубарот.

Невестата , јас , 5-6 илади евра по можност и правец некоја европска метропола и на журки. Тука само матично и некоја семејна вечера од двете страни со максимум 30-40 луѓе.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Тоа кое го опишуваш е свадбено патување, кое исто така е една од нашите „традиции“...
Ние ни таа „традиција“ не ја испочитувавме од проста причина што редовно шетаме по разни дестинации во согласност со можностите. Па ако можеме да си дозволиме да отпатуваме некаде не мора да го чекаме денот на потпис во матично па дури потоа да одиме.
Исто така не бев ни да земам невеста, ни нешто од слично. Не одевме ни во црква затоа што ги презирам сите верски институции и нивни претставници, а не ни верувам во некоја религија или секта.
Единствено што испочитувавме беше матично. Отидовме круг од 10-15 луѓе, т.е. старите, браќа-сестри, кумови и старосвати. Од таму младите на журче, а старите по дома. Ние немаше ни во матично да одиме за да ја документираме нашата врска како брак, но тоа го направивме поради административни причини поврзани со децата.

Времето кое ни беше потребно да ги организираме двете прослави севкупно не беше подолго од 6 часа за сите активности комплет. Знаевме што сакаме и што не сакаме. За журката бев на три локации и ја одбрав таа која најмногу ни одговараше за пригодата. За вечерата веќе ја знаев локацијата, т.е. ресторанот. Исто и за репертоарот на музика за журката за млади и вечерата за блиски роднини и нивни најблиски, знаевме како сакаме да изгледаат двете сценарија и најдовме и таков репертоар на музика.
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
незнам за вас ама јас пред 3-4 недели отидов и купив VHS видео, само за да си ја изгледам видео снимката од мојата свадба од пред 15+ години... неверојатен момент беше тоа, кој траеше 3-4 саати.. се испогазивме од смење по дома со децата, ама на сето смеење и еден куп емоции излегоа...

така да снимање и сликање дефинитивно е потребно... зашто таквите спомени бледеат ако не се евидентирани...
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Ja sakam samo restoran na mojata svadba. Taka da slikanjeto pred vrata ke bide koga site ke bidat svezi i spastreni.
Ubavo e so site gosti da imas sliki. Baska i deka isprintani...uste poise merak mi praat :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom