Слепо црево

Ивица ЈМК

Forza Juve Per Sempre!!!!
Член од
28 март 2010
Мислења
1.399
Поени од реакции
270
Мене како мала сакаа да ме оперираат од слепо црево бидејќи имав големи болки во стомакот, ама ми поминаа и ништо не испадна од тоа.
Сега сакав да ве прашам дали моиве симптоми личат на слепо црево... или што може да ми биде друго...
Значи месец ипол, два, осеќам повремени болки од десната страна (а на почетокот ретко и од левата страна(ама по благи)). Најпрво мислев дека ми се јајниците ама на ехо покажува дека се е добро. Ако знае некој што би можело да биде нека ми каже, зашто и да одам на лекар не знам кај да одам. И ме интересира дали веќе може со накакво испитување да се открие дали се работи за слепо црево или уште е како порано: Те боли стомакот? Ајде во операциона сала, слепо црево е...
Штом те боли толку долго нема шанса да е слепо црево.Слепото црево се воспалува и ако се чека 1-2 дена може да прсне и да настане гангрена.Најдоброд а си диеш кај абдоминалец специјалист,имаш сега повеќе опции за операција класична или лапараскопска (со 3 дупчиња мали на стомакот се вади слепото црево и не останува голем рез).
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Штом те боли толку долго нема шанса да е слепо црево.Слепото црево се воспалува и ако се чека 1-2 дена може да прсне и да настане гангрена.Најдоброд а си диеш кај абдоминалец специјалист,имаш сега повеќе опции за операција класична или лапараскопска (со 3 дупчиња мали на стомакот се вади слепото црево и не останува голем рез).
Фала, ама ок е денес ми кажаа дека се работи за циста која го притиска десниот јајник и затоа чувствувам болка :smir:
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Епа ти шо чекаш? Превземи нешто.
:) Па мислев дека не е слепо црево а и да е и да не е кај нас на лекар нема точно да ти кажат. Среќа денес дознав што ми е, ете погоре пишав дека се работело за циста. Поздрав и фала ви сепак
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Има ли некој кој е оперисан од слепо црево и после колку време доколку спортва му дозволија да игра ??? Фала..
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Има ли некој што е оперисан од слепо црево и спортува за да ми каже после колку време од операцијата ќе може пофторно да се игра ? Благодарам.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
7
Поени од реакции
0
Има ли некој што е оперисан од слепо црево и спортува за да ми каже после колку време од операцијата ќе може пофторно да се игра ? Благодарам.
па најмалце 1 година ,пошто 2-3 месеци само на преврски одиш и конците ти ги вадат,јас исто многу спортував фудбал ама направив пауза 1 година и неш, пошто ми беше страв.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Чувствувам некои тегоби ( не болки ) од десната страна каде што треба да е слепото црево, не сум претходно опериран, проверував крв се беше во ред. Ќе може ли некој што се опрерирал да ми каже дали имал некои вакви симптоми ?
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
па најмалце 1 година ,пошто 2-3 месеци само на преврски одиш и конците ти ги вадат,јас исто многу спортував фудбал ама направив пауза 1 година и неш, пошто ми беше страв.


Чудно, мене една недела откако ме пуштија од болница, ми ги извадија конците, и ми кажаа да се чувам само, немав никаква заштита на раната после вадење конци, за какви преврски зборуваш?
--- надополнето: 22 ноември 2013 во 01:45 ---
Чувствувам некои тегоби ( не болки ) од десната страна каде што треба да е слепото црево, не сум претходно опериран, проверував крв се беше во ред. Ќе може ли некој што се опрерирал да ми каже дали имал некои вакви симптоми ?
Кај мене болката беше низ цел абдомен и нагло изгубив апетит. Анализа на крвта не секогаш е веродостојна.
 
Член од
17 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
3
Ne znaci deka mora da se izvadi slepoto crevo ako pocnat problemite so nego, a nastanuvaat zatoa sto ste polni so toksini poradi pogresna ishrana. Najdete ja knigata od dr. Richard Shulc Lek za neizlecive bolesti, ja ima vo elektronska forma na google, tamu ke najdete kako se lekuva slepo crevo bez operacija. Inaku slepoto crevo e vazen organ vo teloto, isto kako i krajnicite, samo toa nikoj ne vi go kazuva zatoa sto eden kup operacii ke prestanat da se pravat ako si se izlecite sami. Mora da gi iscistite crevata, imate eden kup nacini, na pr. so kefir i leneno seme, so klistiranje, so preparati na baza na bilki i algi, ili kako i da izberete, toa e na vas, ama operacijata ne e voopsto nuzna. Mnogu lugje se spasile od operiranje na slepo crevo, samo so ovoj nacin na otstranuvanje na vospalenieto koe e predizvikano od bakteriite koi se naselile vo naslagite od brzata i nezdrava hrana koja ja jadete, od prekumernata konzumacija na seker, alkohol i sl. Slepoto crevo mu e potrebno na organizmot, zatoa opametete se na vreme i socuvajte si go imunitetot. Lesno e da go izvadite, ama koj ke go zameni vo negovata uloga? Zatoa ako zabelezite i mali problemi so slepoto crevo, prevzemete se sto e potrebno za da ne dojdete do toa nivo da dobiete strasni bolki i da ne smee poveke da se ceka, pa da zavrsite na operacija.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Нема врска дека ако ти пукне слепото црево сигурно умираш. Дека има шанси да добиеш сепса, да ама не значи дека сигурно умираш. Еве мене кога ме оперираа од слепо црево ми било пукнато па еве здрав и прав сум :D
 
Член од
28 септември 2019
Мислења
37
Поени од реакции
16
Здравоо, има ли некој буден? Имам болки од пупакот па надолу веќе месец дена од десната страна, престануваат па пак ги има (како да имам нешто), од средава еве до денес не се смирува. Ситуацијата е алармантна (со коронава), а матичниов не се замара баш. Утре ќе носам мокрача, но крв не можат да ми земат дека малце безвезе ми е здравствената состојба па да не се мешам со луѓе. Може ли да се види тоа во урината? Фала многу, поздрав.
 
Последно уредено:

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Здравоо, има ли некој буден? Имам болки од пупакот па надолу веќе месец дена од десната страна, престануваат па пак ги има (како да имам нешто), од средава еве до денес не се смирува. Ситуацијата е алармантна (со коронава), а матичниов не се замара баш. Утре ќе носам мокрача, но крв не можат да ми земат дека малце безвезе ми е здравствената состојба па да не се мешам со луѓе. Може ли да се види тоа во урината? Фала многу, поздрав.
Ако ти се дуе стомакот од десната страна тогаш оди што е можно поскоро на лекар.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2019
Мислења
37
Поени од реакции
16
Ако ти се дуе стомакот од десната страна тогаш оди што е можно поскоро на лекар.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Работата е што претходно иам друга операција правено што веќе не ни знам како изгледа нормално стомаакот, но колку што можам да приметам не ми е подуено. Докторот мој не е тука веќе долг период бев кај замената негова ми даде лекови за превентива од инфекција (други затоа што тие мојот доктор што ги препишувал ги немало веќе 2 месеци) после последната интервенција и од тогаш се јави проблемот. После операцијата сто работи се појавија буквално, а матичниот не сфаќа сериозно мисли дека драмам, така беше и претходно 100 доктори си играа мајтап дека ништо не ми е и на приватно и на државно не можеа да откријат што е проблемот за на крај да биде у последен момент. Па затоа ме занимаше јас да прашам дали може да се види преку мокрача или потребни се други испитувања и дали имате препорака за доктор? Затоа што не ми е баш состојбава како претходно да лупам на сите врати и да го барам решението на проблемот зошто никој не знае да упати каде што треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom