Славните цитати на ликовите од К-15

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.538
Поени од реакции
42.792
Дали некогаш сте ги имитирале овие момци, цитирајќи некои нивни карактеристични фрази ? Претпоставувам, да.
Деновиве по интернет читам некои нивни цитати, кои ме насмеаа до солзи. Многу е поинакво чувството при читање, кога вие сте во улога на некој од нив, за разлика од гледање скечеви. :)
Токму затоа ја отварам оваа тема во која ќе ги постираме најпопуларните и најсмешните зборови/фрази карактеристични за Тошо, Миле, Цацко, како и останатите ликови кои ги сретнуваме по нивните скечеви. :)


Тошо Малерот

- Име? - Тошо.
Презиме? - Малерот.
Моминско презиме? - Батка.
Пол? - Макартни.
Година на раѓање? - Па он е помал од Џон Ленон.
Твоја година на раѓање..? - 65-та.
Брачна состојба? - Неподнослива!

- Kaко беше она танго бе Мики? Имаше од Битлси едно многу добро баш се сечам. Како беше.. саданлии, нананана јусд ту биии…

- Јас сум батка страшно комуникативен. Страва!

- Абе ја толку риби сум имал у градов, она најде мене да ми раскинуе? И никад не сум ја терал ролка да носи, разбираш?

- Maче, ти знаеш колку време се знаеме ја и ти… Сакам нешто да ти кажам, тоа е јаче од мене. Морам да ти кажам. Не знам, да не ме сфатиш погрешно, да не го расипеме другарството… Иам делови за Шкода, оригинал, дај да ги бутнеме преку стариот твој?

- Коа стануе реч за рогови батка, треба да се каже дека они се добиваат, односно се набиваат исклучиво као поклон и пажња од женската, а за тоа шизикот обично нема појма, што е за мене еден овака веома дирљив моменат, и му дава поголема вредност на самиот чин.

- Највише ми се праи ќејф коа ќе видам млади како идат за озбилно. Замисли ги бе батка у парк.. Он, она и куче. Он нешо седнал, ја љуби у увце, она нешо жвака вуница оние од шеќер, а кучево нема појма шо е работава. Абе да ти е милина да ги гледаш…

- Ти се мешам јас кога гледаш спортски преглед?! Не! Она мене…

- Фати се со мене бе душо… Фати се, ќе те напраам чоек, ќе ти ги отворам очите, и со стариот твој ќе праиме парче!

- Бејби, ти знаеш ли колку сум ја политички активен бе? Знаеш ли дека 80% од плакативе у градов за локални избори ја ги иам лепено? Сам! И тоа нема да ги одлепи никој до наредни избори!

- Ја батка, не ебам жива сила. И сите ми викаат: ‘Браво бе Тошо, алал нека ти е, то е муж’. Па то е муж ебате! Е не, ќе глеам утакмица у ефтина струја, Холандија – Енглеска нешо… Холандија 2-0 водела. Јак штик…

- Батка, вчера ја научив жена ми да плива и еве ја денес више саат и пол гњури. Невероватна е!

- Вчера ме сретнуе еден чоек и ми вика - Тошо ти го глеав шоуто, страшен си. Ја го глеам и му викам - И ти си страшен!

- Тегет чорапа. Тегет чорапа, ооо тегет. Светло тегет на све иде. Темно тегет за секоја пригода. А ти Маро, Маро мори, дома седиш, Маро мори, газиш јамболии у када. Табаните ти се Маро мед да лижеш, а од секс Маро мори, абер да се немало.

- Се поставуе питање, кога е табанот спремен за перење, односно заплакнуење? Тоа батка, се испитуе со една многу проста операција. Прво, се соблака чорапата, се згужвуе у облик на лоптица, затим се удира од ѕид и ако остане лочка на ѕидот онда нема дилема - табанот е спремен за перење.

- Не ми е јасно зашо луѓето у исти контекст ги користат “не јади бурек”, “не јади говна” и “не јади трици”. Стварно не ми е јасно. Ја имам пробано све бе и везе нема едно со едно, нема везе

- Друго батка, шо е карактеристично за мене вака као тип шо вртам многу риби, е тоа шо ја не признавам ниедна друга чарапа осим бела. Закон!

- Ја батка не сум као некои пробирливи шизици шо се мотаат у градов, и пеглам шо ми падне под рука, зашо ко не пегла свашта – не пегла ништа.. Или пеглал, не пеглал – пегли време пролази. Додуше, рука на срце, поише сакам да пеглам мазни материјали него вунести, зошо пеглата боље клизи и не запиња.

- Па ја бе батка, коа ќе решам да искочам у град, коа ќе опнам бела кошула бе, кравата, бела панталона, бела чорапа, бела кондура, се појавам со бело сако, на корзо или у кафана било каде, па нема женска… шо не ми се свиѓа бе.


Миле Паника

Да почнеме со репортажите...

- Драги гледачи, ни јавија да овде нешто са десило, меџутим еве највероватно нашата екипа стигна прва, пошто уште нема никој. По наши сигурни извори, највероватно се работи за дивоградбите.
Након 15 минути со нови информации че се јавиме поново. Миле Паника, А1 телевизија

- Добар ден. Еве не испратива овде да видиме, наводно некое лице запалило свеча, меџутим ево као што можете да видите овде нема жива душа. Со нови информации че се јавиме покасно. Дежурниот репортер, Миле Паника, А1 телевизија

- Драги гледачи, добар ден. Еве се наваџаме овде на лице место. То са гулуби тако звани дуруци, то са писмоноши, и ниа добивме информации да имало некои мртви гулуби овде, меџутим но ја то неможам да видам. Миле Паника, А1 телевизија

- Ето драги гледачи, това е пеликан. Од него са прави мастило, ондак гуми за брисање са прават, многу корисна животиња, нарочито вака за луџето. Това би било. Миле Паника, А1 телевизија, зоолошка градина

- Пу да ти ибам руката, да ти ибам

- Неќни ко бев на еден концерат така, и све то тако, се начука еден у прв ред, му доваџа на диригентот, му вика еве ти 100 марака, му лепи на чело, вика дај ако сакаш уште еднаш Травијата... их, па неможе то, како... невоспитање основно домаче да се нема


- На што ти личам ја бе, мислиш дека сум јас од тие клошарите тамо... Абе бриши ајде мене рекет ќе ми кажеш... Рекет, тамо ќе идеш, у тениско... Мочко еден, бегај бе, никад нема да влезеш

- Лелееее, е сеа, што да ти кажам... Ауди ауди, нешто нека се вози... ииии што е занает, а ? Е мајсторе, да те прашам. А јас што имам едни гумени чизми, да ти ги донесам чамец да ми направиш ? Иииииххииииии

- Па ја ко сум играл баскет, ти си правел со гзот осмици во пепел, и ти на блок че ова... тука му додавам, јас се откривам одовдека, му додаваш во празно... а не тука на блок, двокорак влагаш тамо да те фаулира овој....

- Пу... Баббб бараба еден, искачај пичка ти мајчина, кој те стај.
Слушаш, хулиган еден, па ко те измисли тебе...неваспитање

- Ја прво ги учам кандидатите, да према кола не треба да се понашат као со човек, пошто колата треба да ја сакаш, и пошто она има ѓепек... и то
На првиот час, ја обично на кандидатите ги обучавам дека има три педали, то ест, квачило, кумплуг и гас

- Што пцуеш мајка бе ти. На кого пцуеш, дебел еден. Ај бегам тамо, невоспитање основно да се нема. Иди тамо во народна банка и се това, а не овдека мене. Види колку си дебел, те мачкат со уље да те извадат од када овакво.
Друже ето на лице, тоа...пљачка, видиш на лице место си сведок и се тоа...како не му е оваквото...

- Tошо!!! Симни са шо си са качил горе ча паднеш
Абе то е тачно, ама шо има врска, че најдеме и други, зар само она е. Па многу женски шетат тука, а освим то, има и бугарки ако треба че платиме.
Симни се бе, море глуп!

- Го мават попот со јајца, а то уопште није лепо, никој не го погоди
И на крај нормално, ко че ви кажат Христос воскресе, виа треба да кажете фала такоџе, и ондак то...

- Шарлантан, че ме измотава

- Ајмо книги изволте, ајмо книги, цигари, виски изволте...

- Идеме, поемотивно, тоа. Сеа и у среден, со шишкита... то, то, идеме, око дрвото, око дрвото... то, то пази на сенка, пази на секна, то... гледај, гледај тука, гледам, идеме....

- Јас сум најбољи таблаџија у Скопје. Јас, това е моја пасија, и секое сабајле ко че станам идам у тоалетот, са бричам, са дотеравам, и ставам ониа што са за после шевење, што ги викат енглезите, афтершејв. Таблата под мишка, и доваџам овде, на ова лице место, и играм, и чекам муштерии. Мене сита ми са плашат да играт, пошто сум јас најбоље...

- Ја со пецање се занимавам веч дуже време, и за това знам све. Најбитно е ко идеш на пецање да имаш стап и удица и ондак ово, и нормално мамци. То мамците са делат на живи и мртви. У живи спаџат: црвци, мушици, пијавици, зрикавци и друго. Најтешко са фачат мушици, пошто она лети и ондак ово, и да не ово...
...ја веч каснам, че ми затворат рибарници, треба да идам да земам риба, инаку че пијаме вечер шприцер на голо

Цацко

- То треба да се убие!

- Гица мирна! Воа се бишки, или некои свињи ги викат.
Некња еден комшија вика, комши толку си соживеан со свињите, почнаа на тебе да личат

- Епа чорба, чорба македонче...Мареее, епа стај го, епа котелот

- Џерманците коа измислија парната локомотива, ние 3 дена после тоа имавме готов нацрт направено, нацртана за непарна локомотива

- И Конопиште, и Конопиште ама и Минхен

- И се качивме скај, па по скај, флај флај флај ееее таму Австралија отидовме... али лошо беше, страшно беше у пичку материну, то беше немогуче. Мене ми се погоди, џамот не ми се отвараше во авион, а жешко унутра, а овој шоферот вози 100ка, море можда пичеше 120...

- Дај марките пичка ти мајчина

- Ние имаме машко за мажење...за женење де. Ви сте имате девојче за мажење. Епа вака сеа модерно да се одразам јас, една компензација да напрајме ?
Види, он учи тука на факултетот, уште 2 испита има, ама кај и да е татко че помогне, балончиња вамо-онамо грозје винце че донесеме че го завршиме. На ова географија е, отсек за високи ридишта, факултативно е на оноа, овоштарство, за грчки лубеници смер е...за оние дгите
Абе че ја дадат, ти па...бркај работа...батко ти кој го ожени ?

- Aaaaa! Мамо, го виде ли ? Аааа ахахах ааааа

Ристо

- Колко беше интересно, сеа ми е пред очи цимери кога бевме, ти коа купи 300 грама посебна и коа не ми даде, колку беше смешно разбираш

- Што значи, радовишката граматика е малку поспецифична од другите граматики разбираш, затоа што радовишкиот јазик е малку помелодичен од другите јазици разбираш.
Сега ќе прикажеме многу прост пример разбираш:
Јас разбирам разбираш, ти разбираш разбираш, он/она/оно или тава разбира разбира...тава е еднина
Сеа множина разбираш, пратете ме, пиши таму: ние разбираме разбираш, вие разбирате разбираш, и они разбират разбираш.
Значи суштината е да се сфате поентата разбираш. Заради таа мелодичност што ја има радовишкиот език и радовишката граматика може да се доведе до заблуда, тава не се учи на памет, тава мора да се осете разбираш. Така да таа заблуда може да се десе кај некои, што на пример, не е бил разбрал разбираш, а ние мислиме оти е бил разбрал разбираш.
Разбрате ли разбираш ? Како бе не разбрате разбираш ?

- Пука ми филм, пука ми се, и му викам: Слушај бе магаре едно... (и-ааа) не ти викам тебе бе

Блажо

- Еми така ја, станувам секое сабајле околу 5 саатот, и одма чим ќе станам, зимам 3-4 книги ќе ги прочитам и после ги зимам офците ги пуштам така на пасење да одат тамо. Офците додека пасат, јас седнувам под едно дрво дебело, и читам. Читам така едно 7-8 книги ќе прочитам, читуцкам цело време. После тоа пред ручекот, коа че дојдам дома набрзина ќе прелистам уште 3-4 книги. Да ти кажам право јас и за време на ручекот многу сакам да читам, многу читам, така зимам обично една подебела книга, да можам да заспијам убаво после... (Кољооо, еве за телевизија ме снимат тука, ќе частеш после по една книга да прочитаме-две ?)
И после то дремнувам, коа че станам од спиење обично доаѓа комшијата Перо, и тука со него заедно по 3-4-5 книги ќе ги исчитаме пред да одеме во селото тамо. И после то се собираме сите, цело село одеме тамо пред библиотеката, и тука сите групно читаме. Читаме, сите, кажува кој што прочитал поинтересно. И така сите додека читаме, негде околу 10 саатот ќе дојде таа библиотекарката, и прај фајронт оти више се сме прочитале, нема више ништо за читање. И ние од тука, така начитани, и викаме сеа ќе одиме кај комшијата Спасе, пошто он па има печатница...и таму продолжуваме



За почеток мислам доволно беше...први ми дојдоа, како најинтересни
(цитатите од Тошо се превземени од ФБ, останатите се напишани од мене)
Ги има уште голем број, па очекувам и вие да споделите некој...разбираш :D

...бидите така...и то...

Ќе ве замолам само, да не постирате клипчиња во темава
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.635
Поени од реакции
13.744
Како бре ова ти текна,а не ти текна на пример да дадеш некои цитати од:
Крсте Мисирков, од браќата Миладинови, од Пајчиновиќ, од Прличев, од Рацин.
Од Гоцета, од Дамета, од Карева, или бар од Тошета и многу други...
-------------
ти најде со овие глупости да ги образуваш децата и затоа ни се такви какви се
а и ти батка си таков.дај земи прочитај нешто од Конески,Јаневски,Попов и др.
ти батка разбираш ли ова јас што ти го пишувам, во к15 ли ја гледаш иднината...
 

Mr. Mojo Risin'

Violator
Член од
14 септември 2008
Мислења
2.979
Поени од реакции
3.247
Ристо: Него батали тоа бе, дај расправаме се тука слушај ја сакам да те питам нешчо ама искрено да ми одговориш може ли разбираш, искрено, најискрено може ли...
Блажо: Де де..
Ристо: На сабајле коа стануваш заболува ли те коленото Блажо, ама искрено да кажеш разбираш?
Блажо: Не ме заболува!
Ристо: И мене не ме заболува исто, а има луге слушам жалат се тва дали е од времето дали од некоја епидемија е....
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.538
Поени од реакции
42.792
Како бре ова ти текна,а не ти текна на пример да дадеш некои цитати од:
Крсте Мисирков, од браќата Миладинови, од Пајчиновиќ, од Прличев, од Рацин.
Од Гоцета, од Дамета, од Карева, или бар од Тошета и многу други...
-------------
ти најде со овие глупости да ги образуваш децата и затоа ни се такви какви се
а и ти батка си таков.дај земи прочитај нешто од Конески,Јаневски,Попов и др.
ти батка разбираш ли ова јас што ти го пишувам, во к15 ли ја гледаш иднината...
Темава е со поинаква цел, и затоа е отворена во "Хумор" :)
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
738
Поени од реакции
349
Темава е со поинаква цел, и затоа е отворена во "Хумор" :)
Нема потреба да се објаснува! Очигледно бара да прочита нешто од Конески,Рацин и тн.во темата Хумор :)
--- надополнето: 10 јуни 2013 во 15:39 ---
Како бре ова ти текна,а не ти текна на пример да дадеш некои цитати од:
Крсте Мисирков, од браќата Миладинови, од Пајчиновиќ, од Прличев, од Рацин.
Од Гоцета, од Дамета, од Карева, или бар од Тошета и многу други...
-------------
ти најде со овие глупости да ги образуваш децата и затоа ни се такви какви се
а и ти батка си таков.дај земи прочитај нешто од Конески,Јаневски,Попов и др.
ти батка разбираш ли ова јас што ти го пишувам, во к15 ли ја гледаш иднината...
Како ПРВО:
Ова не е место за образување на деца!-Очигледно лошо си го сватил форумот!
Како ВТОРО:
Ако бараш во темата ХУМОР да најдеш нешто да прочиташ од твоите омилени писатели,си се утнал целиот дефинитивно.
И како ТРЕТО:
К-15 не е за тие како тебе,кај што не разбирате што е хумор,од тие книги не гледате подалеку,па уште и критикувате нешто што треба и го цени скоро цела Македонија!
 
Член од
20 април 2013
Мислења
113
Поени од реакции
132
Како бре ова ти текна,а не ти текна на пример да дадеш некои цитати од:
Крсте Мисирков, од браќата Миладинови, од Пајчиновиќ, од Прличев, од Рацин.
Од Гоцета, од Дамета, од Карева, или бар од Тошета и многу други...
-------------
ти најде со овие глупости да ги образуваш децата и затоа ни се такви какви се
а и ти батка си таков.дај земи прочитај нешто од Конески,Јаневски,Попов и др.
ти батка разбираш ли ова јас што ти го пишувам, во к15 ли ја гледаш иднината...
Дај не заебавај, К-15 се најдоброто комично шоу во Македонија икад.Сарказам,цинизам и иронија на врвно ниво камо среќа сите да ги сваќаа пораките на К-15.К-15 се македонските Саут Парк.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.729
Поени од реакции
15.244
Ова го имам и предходно постирано али не можам да го барам сеа па еве едно потсетување за Тошо и неговото мислење за пеглата.

Ја батка никад не сум се потресуел за ефтина струја осим у ситуација кога треба да се пегла.. а зашо кога треба да се пегла ? кога се пегла батка се троши највеќе енергија и ради тоа ја пеглам увек навечер после дванаес, обично кога ќе си легнат моите.. ја батка не сум као некои пробирливи шизици шо се мотаат у градов и пеглaм шо ми падне под рука зашо ко не пегла свашта не пегла ништа или пеглал не пеглал.. „пегли време пролази“ ко шо викаат србите.. до душа рука на срце поише сакам да пеглам мазни матерјали него вунести, зашо пеглата боље клизи и не запиње.. основен услов батка за успешно пеглање е пеглата да ти биде исправена, односно да пазиш да не се испозапалиш за џабе.. исто шо е ногу битно кога пеглаш е да го запазуеш принципот на слободна рука, односно кога пеглаш у долниот дел таа рука шо е слободна иде горе и обратно.. е сега батка значи кога ги знаеш основните принципи ќе ти објаснам како ја пеглам уствари.. ја батка пеглам систематски, за разлика од типови шо пеглаат набрзинка шо фатил шо нефатил, а така батка не се пегла, не.. види ја шо праам прво.. прво материјалот го ставам у водоравен положај, односно као мене шо ми одговара,али тоа не се дешава увек, зашо на пример има материјали шо си бараат пеглање отпозади, има материјали шо си бараат пеглање од напред, има материјали шо си бараат пеглање и од напред и отпозади, али тоа обично важи за поизносени материјали.. друго шо е многу битна работа е батка материјалот пред да почне да се пегла мора да се навлажни.. е сеа може да се навлажни со рука, може да се навлажни со крпа или со прскалица оние за потпрснуење шо се.. со влажна крпа односно со заштитен слој обично пеглам поквалитетни материјали зашо може нешто да остане и после материјалот мора да се носи на чистење разбираш.. е значи кога ќе завршам со навлажнуење, онда ја зиам пеглата у десна рука материјалот го држам со лева и почињем да пеглам при шо водам сметка да го погодам шавот и кога ќе го погодам шавот со пеглата праам брзи покрети напред назад за да се задржи влажноста.. е сеа батка пошто има материјали шо не држат влага, односно у сред пеглање може да се засушат.. ја у таков случај ја отстранујем пеглата од материјалот и одново го влажнам, зашо само таков материјал батка само влажен материјал може да се пегла, а рецимо а пеглаш сув материјал може да ти запне пеглата да го изгориш и тој материјал више пеглање батка, амин.. друга работа у вези пеглање е тоа шо ја пеглам само чисто испрани материјали и пошо ја материјалот батка го пеглам убаво то ест го поминујем два три пути, фактички неам потреба да го пеглам другиот ден, значи уштедујем време и труд, нормално.. ја батка секој материјал го пеглам минимум саат време.. и ако сум почнал да го пеглам у дванаес околу, два саат тој материјал е спремен за носење.. и на крај батка да ти кажам чисто за информација да не напраиш јалаш дека има материјали шо не се пеглаат, тоа се оние погрубите материјали шо ги викаат пери носи разбираш.. значи шом ќе го испереш материјалот закључујеш дека е груб, дека нема потреба од пеглање и одма зимаш да го носиш.. со поткошула нормално.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.635
Поени од реакции
13.744
Дај не заебавај, К-15 се најдоброто комично шоу во Македонија икад.Сарказам,цинизам и иронија на врвно ниво камо среќа сите да ги сваќаа пораките на К-15.К-15 се македонските Саут Парк.
Добро.Се предавам.Ме утепавте.
Не видов дека е во хумор ( ама сепак бар батките да зборуваат малку по-литературно
мислам подобро би било бар за младината која ги фаќа многу озбилно,инаку и јас многу ги „обожам“- а сега читајќи е и (по)добро.
--- надополнето: 10 јуни 2013 во 16:21 ---
Се помочав од смеење за пеглава - дајте уште
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.729
Поени од реакции
15.244
.
--- надополнето: 10 јуни 2013 во 16:21 ---
Се помочав од смеење за пеглава - дајте уште
лежи скриена поента во текстот, ако не ја свати прочитај уште еднаш :D
а ако си ја сватил знаеш за што зборам :D
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.242
Поени од реакции
8.291
Ристо: Море, море, ти цело време се расправаш со луѓе и појма немаш ништо, со овај се караш со онај се караш кај да си фрлат луѓето, ти цело време се мешаш. Ти кажи бе дека да го фрламе ѓубрето.
Блажо: Е сеа јас ќе кажувам дека да го фрламе ѓубрето.
Ристо: Епа добро де ја да кажам дека да го фрламе ѓубрето може ли?
Блажо: Зошто ти да кажуваш?
Ристо: Епа кој да каже бе Блажо разбираш, кој да каже ние сме тие, ај ти кажи бе ти.
Блажо: Сеа како може јас да кажувам, сеа јас ќе кажувам ѓубрето дека да го фрламе.
Ристо: Е добро де ај ја да кажам може ли, и да а договориме работата разбираш.
Блажо: Оти па ти да кажуваш, зошто ти да кажиш?
Ристо: Ами кој да каже бе, некој од Велес да викнеме разбираш. Кој да каже?
Блажо: Од кај па ти од Велес, па шо имат они врска со нашето ѓубре тука, или ти или ја треба да кажеме, како можеш така од Велес да ги мешаш.
 
M

mordekaj

Гостин
Цацко:Лај,лај, да и го залаам....:pos:
Тошо:Батка,фани го бе со рука,глеј се испомоча...
Цацко:Ја со издајници не се поздравувам....:pos:
 
На врв Bottom