Слабо населени и ненаселени места во светот

Член од
28 март 2014
Мислења
81
Поени од реакции
46
Дали некој има информација како и каде може да се живее живот надвор од цивилизираниот тек?
Ова го давам како пример. Дали треба да се откупи остров или сл., дали треба државјанство или било што друго или постои "нелегален" начин?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.307
Дали некој има информација како и каде може да се живее живот надвор од цивилизираниот тек?
Ова го давам како пример. Дали треба да се откупи остров или сл., дали треба државјанство или било што друго или постои "нелегален" начин?
2к евра куќа во напуштено село :D
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Железнец, Бабино, Мало Илино има колку сакаш села што се во преубава природа ама не се населени. Не треба да одиш на острови
 
Член од
27 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
10
Не мора да го откупиш, а и блиску ти е ;)
 
Член од
28 март 2014
Мислења
81
Поени од реакции
46
Не мора да го откупиш, а и блиску ти е ;)
Не мора да го откупиш, меѓутоа спаѓа во рамките на Националниот парк и незнам дали би било дозволено своеволно населување. Друго, фауната, а особено флората не се доволни за некој да се прехрани, а тоа да не прејде во самоубиствен подвиг. Отровни змии, повеќе или помалку има на места од ваков тип. Ако имаш нешто да додадеш на ова, тука сум, чекам.
Автоматски споено мислење:

Железнец, Бабино, Мало Илино има колку сакаш села што се во преубава природа ама не се населени. Не треба да одиш на острови
Тоа е една опција, секако.
 
Член од
27 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
10
Не мора да го откупиш, меѓутоа спаѓа во рамките на Националниот парк и незнам дали би било дозволено своеволно населување. Друго, фауната, а особено флората не се доволни за некој да се прехрани, а тоа да не прејде во самоубиствен подвиг. Отровни змии, повеќе или помалку има на места од ваков тип. Ако имаш нешто да додадеш на ова, тука сум, чекам.
Автоматски споено мислење:


Тоа е една опција, секако.
Ваљда примети дека се зезам, интересна ми е темава и сакам да ја раздрмам малку. :)
Инаку најреален план би бил укотвување на напуштени места(каде веќе има некаква инфраструктура) како на пример(инкогнито секако со туристичка виза, оти таму нема никој да те најде )
Herschel Island
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2014
Мислења
81
Поени од реакции
46
Ваљда примети дека се зезам, интересна ми е темава и сакам да ја раздрмам малку. :)
Инаку најреален план би бил укотвување на напуштени места(каде веќе има некаква инфраструктура) како на пример(инкогнито секако со туристичка виза, оти таму нема никој да те најде )
Herschel Island
Е право да ти кажам ниту читам мисли, ниту анализирам. Може face to face да приметам дека некој се зеза, тоа е друго. Инаку за најреалнно, спаѓа во најреално ама збориме за некаде каде ќе се стационираш и тоа ќе биде тоа. Може ко за бељата да те најдат(не дека бегам), а тоа со визи, државјандтва и други чуда зафркната работа е..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.498
Поени од реакции
40.422
Мариово е најубаво, прекрасни пејсажи, села напуштени. Само ти и природата. А и ако си по тие работи секаде ќе ти тргне. Димче Ацков изгради куќа од кал во Велес каде што жиевее сам со соларен панел.

 
Член од
21 јануари 2022
Мислења
347
Поени од реакции
1.888
Пред две-три години шетав низ Мариово, па да споделам некоја фотка од личната архива:


Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

 
Член од
27 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
10
Робинзон крусо искуство, интересно
DESERT ISLAND HOLIDAYS
We are the first travel company specializing in Robinson experiences on desert islands all around the world. We help you to escape from civilization and spend a few days alone on your own deserted island.
Docastaway offers you a unique experience which had been unknown until now; the chance to feel like a castaway, in the world’s last hidden paradises.
https://www.docastaway.com/
 
Член од
28 март 2014
Мислења
81
Поени од реакции
46
Мариово е најубаво, прекрасни пејсажи, села напуштени. Само ти и природата. А и ако си по тие работи секаде ќе ти тргне. Димче Ацков изгради куќа од кал во Велес каде што жиевее сам со соларен панел.

Браво, браво, баш изненадувачки. Убаби е да се биде гостин на човеков.
Автоматски споено мислење:

Пред две-три години шетав низ Мариово, па да споделам некоја фотка од личната архива:


Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Прекрасно место и фотографии ☺
Автоматски споено мислење:

Робинзон крусо искуство, интересно
DESERT ISLAND HOLIDAYS
We are the first travel company specializing in Robinson experiences on desert islands all around the world. We help you to escape from civilization and spend a few days alone on your own deserted island.
Docastaway offers you a unique experience which had been unknown until now; the chance to feel like a castaway, in the world’s last hidden paradises.
https://www.docastaway.com/
Супер ама доста и скапичко хахаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom