Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
24 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Член од
28 ноември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
8
Здраво, имам две прашања.
Пред некое време земав скутер, и сега ме интересира дали заради доаѓањето на летото треба да се смени антифриз/средство за ладење или што и да?
Исто последниве неколку дена при кочење со предната кочница се слуша како квичење, само при кочење на мала брзина. Дали е проблем, треба да се мења нешто или може другачије да се реши?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Здраво, имам две прашања.
Пред некое време земав скутер, и сега ме интересира дали заради доаѓањето на летото треба да се смени антифриз/средство за ладење или што и да?
Исто последниве неколку дена при кочење со предната кочница се слуша како квичење, само при кочење на мала брзина. Дали е проблем, треба да се мења нешто или може другачије да се реши?
Ако антифризот што е во него е постар од 3 години менувај го . И пак ќе си ставиш антифриз , нормално . Погледни ги и плочките на кочниците , види во каква состојба се , ако се истрошени смени ги и нив . Погледни ги и кочионите клешти , дали цилиндрите глатко се движат и добро притискаат , дали има корозија и сл ... Ако не знаеш ова да го направиш сам , однеси го на мајстор , мада прости работи се ова . За што скутер се работи ??
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
47
Поени од реакции
2
Здраво и поздрав до сите членови.
Пред некој ден купив скутер Пежо Џет Форс и гледам дека капе вензин од карбураторот.Карбураторот е оригиналниот 'gurtner'. Подолу на сликите се гледа од каде капе.Ме интересира во што може да е проблемот,го проверив пловакот и е во ред,кога ќе се крене затвора и бензин не тече.Да не фали некое црево од кај што капе или...Инаку скутерот влече и забрзува 20210530_120430.jpg 20210530_141833.jpg многу добро макс. 76 км/ч.
 
Член од
4 јуни 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdr. Ve molam za pomos. Mi treba zaden bandaz za Jonway 250cc 2007 god, J13MT3.50, guma 130/60/13 I preporaka za servicer za vakvi vespi
 
Последно уредено:
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Здраво сакам да прашам.
Сакам да земам мотор 50сс е сега има проблеми. Тај што ми го продава моторот има документи но на друго име се воде за сообраќајна нз дали има иначе мотор е увезен платена е царина но требало нешто данок да се плаќало. Помош..
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
47
Поени од реакции
2
Здраво,
заради редовен сервис на скутерот му ја заменив свеќицата.Претходно палеше без проблем,а денес запали после можеби 50 обиди.Откако ќе запали саухот работи и после оди без проблем.Кога е топол пали на прва.Некое решение на проблемот?Нарачав оригинал свеќица иста како претходната?!?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Здраво сакам да прашам.
Сакам да земам мотор 50сс е сега има проблеми. Тај што ми го продава моторот има документи но на друго име се воде за сообраќајна нз дали има иначе мотор е увезен платена е царина но требало нешто данок да се плаќало. Помош..
А зашто он не си плати све и да си го регистрира па да ти го продаде ?? И како платил царина , а не платил данок ? Тоа заедно иде … Или ништо не е платено , па сака да го даде па ти да се замараш или пак многу скапо излага и после нема да може фа го продаде по цена за парите што ги вложил па те филма … Нешто нелогично ми стои работава.
 
Член од
4 јуни 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdr. Ve molam za Vashe mislenje I preporaka Kakov benzin odnosno so kolku octani e najdobro da se koristi za vespa 250cc 4t Jonway. Vi blagodaram.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Здраво, имам априлиа ср 50 и до пред некој ден си беше се најнормално, со јасуни вадеше некои 85 по гпс и добар старт. За жал ја однесов на редовен сервис во динамикс, ми сменија ролни 4.3 со 4.7, каиш и филтер за воздух и од тогаш стрелката на километража иде скоро до крај, до кај 78, али на гпс мерено 70 иде само. Стартот е ист, можно е и послаб да е дури.
Некоја идеја што да правам?
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
23
Поени од реакции
31
Здраво ,имам Априлиа ср 50..имам проблем со светлата поточно немам светла ни кратко ни долго.
П.с проверени осигурачи ,проверени сијаличките.
Помош.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Мислење за Sym Fiddle III 50 cc?

И друго прашање: Кој има искуство да сподели за правилава на осигурителниве компании за осигурување на мотор од 50 кубика од кражба, дали осигуруваат воопшто? Дали мора да е нов, дали може и половен и слично.

Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom