Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
19 септември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
3
Здраво до сите , нов сум на форумов и и имам еден проблем , имам скутер 50цц кинески 2т и пред некој ден му ставив Malossi каиш и ролни(5гр) и сега има побавен старт на околу 3000rpm и кога стигне до 6000rpm тогаш повторно почнува да забрзува и иде само до 70км/ч а обртаите идат до 8000-9000rpm ? предлози што да правам ? поздрав
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Почекај некој километар, да "легне" каишот. За подобар старт ти требаат потврди федерчиња на ламелата... треба и да провериш дали каишот излегува до врвот на варијаторот, според тоа ќе знаеш што како околу крајната брзина..
На краевите на варијаторот со маркер обележи линии, и оди вози.. после отвори и види до каде се избришани линиите.

Каков скутер, километри, состојба ?
 
Член од
19 септември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
3
Почекај некој километар, да "легне" каишот. За подобар старт ти требаат потврди федерчиња на ламелата... треба и да провериш дали каишот излегува до врвот на варијаторот, според тоа ќе знаеш што како околу крајната брзина..
На краевите на варијаторот со маркер обележи линии, и оди вози.. после отвори и види до каде се избришани линиите.

Каков скутер, километри, состојба ?
Hamachi Fighter RS50 , 5400km, Со Giannelli Extra V2 ауспух , претходно со фабричките делови и ауспухот идеше до 80-82км/ч според GPS , каишот му дојде ред да се смени и земав Малоси каиш и ролни и сега крајната е негде 70-73км/ч.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
47
Поени од реакции
2
Здраво,
Сакам да прашам дали некој знае добар мајстор за скутери во Струмица или Штип? Скутерот има проблем со карбураторот,значи ми треба ептен саглам мајстор :)
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.010
Поени од реакции
2.283
Дали некој знае колку пари е нов акумулатор за скутер 50 кубици?:)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
До 1200ден, сигурно ќе најдеш и поефтини, знам толку е во Kymco.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Дали некој знае колку пари е нов акумулатор за скутер 50 кубици?:)
12 V i kolku Ah e ke si vidis na toj stariot i takov ke si baras i so dimenzii koi ti odgovaraat za tamu na mestoto kaj sto ke stoi posto ima poniski, povisoki, potesni, posiroki i tn... Orentaciono 1000-1500 den treba da ti zavrsat rabota... Pred nekolku godini koga go imav Nexus-ot 125 zemav akumulatorce 12V 9Ah za 1600 den taka da ova treba da e poevtino...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Ne mi se veruva 2 isti aprilii so ista godina proizvodstvo na mojot ima standard alspuh so izvaden granicnik, drugiot e so Gianelli record alspuh i rolni smeneto komplet odat so alspuhot, takva brzina ne sum videl mojot e ko igracka sprema drugata aprilia ☺
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Ne mi se veruva 2 isti aprilii so ista godina proizvodstvo na mojot ima standard alspuh so izvaden granicnik, drugiot e so Gianelli record alspuh i rolni smeneto komplet odat so alspuhot, takva brzina ne sum videl mojot e ko igracka sprema drugata aprilia ☺
Епа не се исти ко има сменато ауспух и ролни другиот.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Дечки ај една препорака за нов скутер до 700 e до 50 cc
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Дечки ај една препорака за нов скутер до 700 e до 50 cc
A mora da e skuter ??? Za tie pari samo kinesko nesto, a i nov kinez ti e lotarija, neznaes sto ke dobies... Ako ti e samo da te preveze od tocka A do tocka B preku leto, moj sovet i ja sto bi zemal za tie pari ako ima novo e Colibri A5... Avtomatici ima sigurno, za kolibrito neznam...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.010
Поени од реакции
2.283
Дечки ај една препорака за нов скутер до 700 e до 50 cc
Имаш солидни скутерчиња за 650E кинески,пример моево hamachi го возам веќе 6 година и сеуште е како ново а и тера до 80 на час,али пак мој другар зеде слично како моево и за 5-6 месеци му се расипа така да пред да земеш убаво распрашај се;)
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Здраво дечки, имам едно прашање за вас
Значи имам кинески скутер Hamachi Intraxx 50cc 4T
е сега моторчето ми оди 80 но мнооогу тешко, треба му многу долг и прав пат за да стигне до 80км/х а и исто така брчењето не ми се свигја многу(знам 4тактен е затоа си така брчи)
е сега сакам да земам ауспух и најдов еден(нема и ногу избор за 4т)
еве го подолу на сликата

Па да прашам, дали со овој ауспух брчењето би било подобро и дали после ке повлекува многу подобро или нема да има некоја голема разлика?
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom