Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
28 ноември 2014
Мислења
47
Поени од реакции
2
Здраво колеги,
Да се пофалам си купив Пежо Џет Форс 50цц карбуратор па барам некој совет.Сакам да го средам малку.Скутерот на старт е многу брз и има снага,само кога постигне брзина 40-45 км/ч почнува како да се гуши да не може добро да согорува.После целосно одземање на гаста и повторно давање продолжува да иде.Се случува и при работење под мала гас во место да светнува сијаличката за уље а резервоарчето е полно.На сабаље првиот пат тешко пали додека загреан со минимално притискање на курблата без давање гас пали без проблем.Да не знае некој во што е работата ја се сомневам во свеќицата,да не имал некој сличен проблем?И какви ролни да ставам од колку мм и колку грама макс.уде околу 75.Поздрав
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Исто и со мојот. Баш поради овие работи си земав мотор од динамикс.
П.с еве што пишува во мојата гаранција кој делови не се подложни на гаранција:


Да де оваа е таа што ја даваат во Динамикс, нивната, кога ке го купиш... Плус оригиналните од производителот...
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
47
Поени од реакции
2
Здраво колеги,
Да се пофалам си купив Пежо Џет Форс 50цц карбуратор па барам некој совет.Сакам да го средам малку.Скутерот на старт е многу брз и има снага,само кога постигне брзина 40-45 км/ч почнува како да се гуши да не може добро да согорува.После целосно одземање на гаста и повторно давање продолжува да иде.Се случува и при работење под мала гас во место да светнува сијаличката за уље а резервоарчето е полно.На сабаље првиот пат тешко пали додека загреан со минимално притискање на курблата без давање гас пали без проблем.Да не знае некој во што е работата ја се сомневам во свеќицата,да не имал некој сличен проблем?И какви ролни да ставам од колку мм и колку грама макс.уде околу 75.Поздрав
Исто така по спецификација троши Esso полусинтетичко масло за мешавина кое мислам кај нас не се наоѓа.Сакам да користам Agip Eni 100% синтетичко мислам дека 100%синтетичко е подобар избор од било кое полусинтетичко,нема да му штети на моторот.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Исто така по спецификација троши Esso полусинтетичко масло за мешавина кое мислам кај нас не се наоѓа.Сакам да користам Agip Eni 100% синтетичко мислам дека 100%синтетичко е подобар избор од било кое полусинтетичко,нема да му штети на моторот.


Ај со здравје и среќа да си го возиш... Е сега правец Мото Јове и на него ке му кажеш за проблемот што го имаш и од него ке побараш препорака за масло и ке си купиш исто од кај него :D
 
Член од
13 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Исто и со мојот. Баш поради овие работи си земав мотор од динамикс.
П.с еве што пишува во мојата гаранција кој делови не се подложни на гаранција:
Kaj mene samo masinata e pod garancija i sega ke moram da kupvam nov far iako defektot nema nikakva povzanost so moja greska tuku samo poradi slab kvalititet
ps.toe sega ke me obricat plus 1500 denari
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Kaj mene samo masinata e pod garancija i sega ke moram da kupvam nov far iako defektot nema nikakva povzanost so moja greska tuku samo poradi slab kvalititet
ps.toe sega ke me obricat plus 1500 denari
Така ти пишува во гаранцијата ? Дека само моторот е под гаранција ?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Продавам варијатор J.Costa за скутери со 250 и 300 цц машини... Варијаторот е нов со кутија и слајдери (ролни)... Кој е заинтересиран нека пише, а за што поточно се работи може да погледнете на you tube има многу видеа ...
 
Член од
30 август 2015
Мислења
14
Поени од реакции
5
Колку чини регистрација за 80, 125. 150 кубика скутери?
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Dali uste vazi toa deka skuterite od 50cc ne se registriraat nego samo se obnovuva osiguruvanje?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Колку чини регистрација за 80, 125. 150 кубика скутери?


Скутери од 80цц се регистрираат трајно како 50цц, додека за 125 и 150 зависно од годините на сопственикот, но би требало да излезе околу 4 - 4500 денари ...[DOUBLEPOST=1440957871][/DOUBLEPOST]
Dali uste vazi toa deka skuterite od 50cc ne se registriraat nego samo se obnovuva osiguruvanje?


Да, но од лани навака мора секоја година да се иде по нов печат и лепенка во МВР ...
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Колку чини регистрација за 80, 125. 150 кубика скутери?
Мислам дека 3 400 платив за 125 кубици. Во моторот ми се полисата и фискалните, толку ако ти треба ќе видам колку е точно.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Скутери од 80цц се регистрираат трајно како 50цц, додека за 125 и 150 зависно од годините на сопственикот, но би требало да излезе околу 4 - 4500 денари ...[DOUBLEPOST=1440957871][/DOUBLEPOST]



Да, но од лани навака мора секоја година да се иде по нов печат и лепенка во МВР ...
Така да исто му доаѓа, ако те фати полиција а ти е истечена лепенката во сообраќајната ќе го лапнеш немиен....

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom