Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
27 јануари 2015
Мислења
565
Поени од реакции
549
Zdravo na site. Jas moeto Hamachi motorce so GY6 masina go pravev od 50 na 80cc i koga ja staviv novata glava so se novi diktoni se novo vaka mi pravi ne saka da zalepi ubavo i mi tece uljeto do sto moze da e, da li ima sansi glavata da e kriva ili cilindarot po fabricka greska ? Ova e odma do izduvniot ventil dole i kape nonstop dodeka raboti a koga ke oladi uljeto koga ke se scedi nadolu nisto. (ako znae nekoj pomos pls)
Во ваков случај отвори пак и стави високо отпорен силикон меѓу диктунзите и на блокот со цилиндарот и главата со цилиндарот и добро стегање на штрафовите на цилиндарот околу 18Nm do 22Nm. Претходно исчисти добро со ацетон/нитро и бкокот и цилиндарот да немаш некое парче од нешто кога си склапал на ендата страна.
 
Член од
10 септември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
3
Во ваков случај отвори пак и стави високо отпорен силикон меѓу диктунзите и на блокот со цилиндарот и главата со цилиндарот и добро стегање на штрафовите на цилиндарот околу 18Nm do 22Nm. Претходно исчисти добро со ацетон/нитро и бкокот и цилиндарот да немаш некое парче од нешто кога си склапал на ендата страна.
nema sto ne stavav silikon do 800 stepeni onakov lepak ovakov pak si tece nesto ne e vo red
 
Член од
27 јануари 2015
Мислења
565
Поени од реакции
549
nema sto ne stavav silikon do 800 stepeni onakov lepak ovakov pak si tece nesto ne e vo red
Извади го цилиндарот и главата и стави го на рамно подебело стакло и ќе покаже дали е рамен или крив ако е крив рекламирај го назад. Од кај го зема дирекно од Хамачи застапништво?
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.977
Поени од реакции
1.935
Дечки некое решение за акумулатори последни 3 години менувам 3 акумулатори.
Првите беа на хамачи последниов не се сеќавам што бренд е не сум во можност да видам, меѓутоа после 3 недели стоење приклучен на мотор сега е празен.
Се работи за Априлија? Инаку акумулатори се со гел.
Благодарам.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Дечки некое решение за акумулатори последни 3 години менувам 3 акумулатори.
Првите беа на хамачи последниов не се сеќавам што бренд е не сум во можност да видам, меѓутоа после 3 недели стоење приклучен на мотор сега е празен.
Се работи за Априлија? Инаку акумулатори се со гел.
Благодарам.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Нешто да не ти го троши или не полни доволно ... ако немаш мајстор пиши на ПП ќе ти пратам број
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.160
Поени од реакции
6.572
Дечки некое решение за акумулатори последни 3 години менувам 3 акумулатори.
Првите беа на хамачи последниов не се сеќавам што бренд е не сум во можност да видам, меѓутоа после 3 недели стоење приклучен на мотор сега е празен.
Се работи за Априлија? Инаку акумулатори се со гел.
Благодарам.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Akumulatorot mozhi da se rasipi AKO vo zima stoi na ladno i ako dolgo vreme ne go palish, Zatoa sekoja nedela, dve ostavaj go da podrabotuva motorceto i ushte podobro vadi go Akumulatorot i cuvaj go na toplo i da recime ednash mesecno polni gi so Polnac za Akumulatori. Ednostavno za da go osvezhuva i odrzhuva.
isto taka mozhi da ti e zaebano neshto drugo shto go prazni, kaj mene krivec beshe Generatorot za struja na edna namotka i beshe otidena izolacijata i se dopirashe na Masa,
Toa se proveruva najednostavno so Ampermetar Kleshta, so isklucen kontakt treba da nema potoshuvacka
PCE_PCM_3_01.png
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.977
Поени од реакции
1.935
Akumulatorot mozhi da se rasipi AKO vo zima stoi na ladno i ako dolgo vreme ne go palish, Zatoa sekoja nedela, dve ostavaj go da podrabotuva motorceto i ushte podobro vadi go Akumulatorot i cuvaj go na toplo i da recime ednash mesecno polni gi so Polnac za Akumulatori. Ednostavno za da go osvezhuva i odrzhuva.
isto taka mozhi da ti e zaebano neshto drugo shto go prazni, kaj mene krivec beshe Generatorot za struja na edna namotka i beshe otidena izolacijata i se dopirashe na Masa,
Toa se proveruva najednostavno so Ampermetar Kleshta, so isklucen kontakt treba da nema potoshuvacka
Прегледај го приврзокот 403161
Фала ти.
Кажи ми веќе празен акумулатор може ли да се наполни со полнач ќе биде ли океј.
Проблем е што нема кој да ми го пали моторот да кажеме на 2-3 недели.
И најверојатно од ладно е бидејќи да тоа ми се случувало во зимски денови, кога веќе велиш дека ладно време има влијание врз нив.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.160
Поени од реакции
6.572
Фала ти.
Кажи ми веќе празен акумулатор може ли да се наполни со полнач ќе биде ли океј.
Проблем е што нема кој да ми го пали моторот да кажеме на 2-3 недели.
И најверојатно од ладно е бидејќи да тоа ми се случувало во зимски денови, кога веќе велиш дека ладно време има влијание врз нив.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Mozhi da se napolni dokolku e samo prazen i ne e vejce rasipan.
Ako e kristalizirana kiselinata togash mu nema spas.

A ako nemash koj da ti go pali motorot togaah gledaj na poslednoto vozenje da bidi podolgo vreme za da se napolni Akumulatorot komplett i izvadi go i ostavigo doma na toplo.
I ednash mesecno nekoj od domashnite neka go uklucuva na polnac.

Polnaci imash za mali Pari koi se dobri i za kola taka da i taa investicija ce ti se isplati.

Primer vo Lidl Srbija , Grcija ili EU.
Screenshot_2024-01-09-18-56-17-816_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2024-01-09-18-56-41-683_com.opera.browser.jpg
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.977
Поени од реакции
1.935
Со гел е добив препорака дека се добри.
Инаку да на таков полнач мислев, меѓутоа се мислам дали да дадам 2000 ден или да го носам кај локален мајстор.
Инаку уште едно прашање колку долго може да седи акумулатор празен пред да биде комплет мртов да не може да се полни и секако чисто информативно кои се добри и што разлика има од гел киселина и слично.
Фала ти.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.160
Поени од реакции
6.572
Со гел е добив препорака дека се добри.
Инаку да на таков полнач мислев, меѓутоа се мислам дали да дадам 2000 ден или да го носам кај локален мајстор.
Инаку уште едно прашање колку долго може да седи акумулатор празен пред да биде комплет мртов да не може да се полни и секако чисто информативно кои се добри и што разлика има од гел киселина и слично.
Фала ти.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
So Gel se podobri zatoa shto ne im e potrebna Nega!
Znaci nema nadopolnuvanje so Destilirana voda. ama od druga strana Takvite Akumulatori ne ja imaat istata snaga (Dokolku se isti nadvoreshnite dimenzii) kako i obicnite.
Znaci toa e toj Handicap. Prostor i jacina.

Inace ispraven Akumulator ostaven vo Prostorija so najmalce 10 Stepeni bez polnenje mozhi i do godina da ne se isprazni do tolku za da se rasipi.
A deka ce se podisprazni toa da. I zatoa e potrebno od vreme na vreme da se nadopolnuva.

I kupi si Polnac so Elektronska kontrola i nemaj sekiracii. Ce ti se najdi sekogash. Ako imash i Kola togash kupi nekoj so pogolemi 6-8A za pobrzo da ti gi polni i tie Akumulatori. E sega ce koshta malce povejce ama ednash na 100 godini go kupuvash. Mojot doma e na 24A i mozhi direkno da go koristish za startuvanje na Kola.

Toa da go nosam na Majstor e drapaj se kaj shto ne te cesha!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.160
Поени од реакции
6.572
Decki dojde denot da baram pomosh za mojot Riller Gilera Runner 1997 god.
Kupen mi e pred 20 godini i za tie 20 god ima pominato 5Km.

Go palev i kurblav redovno i lani raboteshe dobro. Mu smenav i maslena Pumpa i taman pomisliv e se ok. Vidov deka ne go polni Akumulatorot. Staviv i nov Alternator i pocna da polni i se e ok so strujata. Zapali 2-3 pati po Minuta i izgadna.
Vidov deka nema dovod na gorivo i go bataliv za sega.

Pred nekoj den go rasturiv dovodot i vidov deka od stoenjeto poshto turav meshavina namesto cist benzin ( mi beshe strav da go palam bez madlo dodeka ne proveram novata maslena pumpa) se zamastilo i se zdrvilo.
Zatoad obi perenje na rezervoar, novi filteri, nova benziska pumpa, vakum slavina i novi creva , nov vozdushen filter i E-Choke.
Karburatorot 2x go cistev i sega e od oko nashteluvan i koga ce go kurblam bez turazha pali i koga ce dadam Gas se gasi.Taka 2-3 pati i posle treba da odstoi i utre pak istata pesna.

Svejchicata e prilichno Suva i se somnevam deka pak ne dobiva benzin.
So start Spray pali perfekt.

Kazhuvajte shto djaol e vlezen vo sranjevo i shto da probuvam?

Fala
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom