Скролање со тачпадот на Windows лаптоп :)

Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Една од работите што ме нервираат кај обичните лаптопи е шо неможеш да скролаш со тачпадот, како што може кај Мекот. Како и да е, има драјвери што овозможуваат вакво скролање. Инсталирав, и не е баш многу прецизно и јако, но со малце подесување и smooth-scrolling работи многу убаво. Вака ќе неморате со маусот да отидете до копчето за скролање од десно или доле... :)

http://www.howtogeek.com/howto/35065/how-to-enable-macbook-style-two-finger-scrolling-on-windows-laptops/

Иначе работи само со Synapsis тачпадови, али тие се и најчести :)
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Мојот ХП пробук има скрол на тачпедот и работи СУПЕР
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Една од работите што ме нервираат кај обичните лаптопи е шо неможеш да скролаш со тачпадот, како што може кај Мекот. Како и да е, има драјвери што овозможуваат вакво скролање. Инсталирав, и не е баш многу прецизно и јако, но со малце подесување и smooth-scrolling работи многу убаво. Вака ќе неморате со маусот да отидете до копчето за скролање од десно или доле... :)

http://www.howtogeek.com/howto/35065/how-to-enable-macbook-style-two-finger-scrolling-on-windows-laptops/

Иначе работи само со Synapsis тачпадови, али тие се и најчести :)
?? Одувек имало на лап-топите со виндоус скролање со тачпад -.-
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Јас имам Fujitsu-Siemens AMILO и нема scroll на тачпадот...
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Имам и јас scroll на тачпадот (Тошиба лаптоп).
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Такоџе!Lenovo.
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
И скрол и зумирање и одзумирање со мултитач....
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
ако имаш драјвер инсталирано како што треба, непостои лаптоп што нема тоа што го пишуваш, само на fujitsu-siemens треба прво да си го сетираш скролот, т.е да го активираш, во повеќето случаи, не важи за сите тоа, зависи од модел... како и да е се што ти треба, се имаш, само убав драјвер му е мајката... друго прашање е зашто кога си го купил и ти го инсталирале оперативниот систем не ти ги средиле драјверите... поздрав
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Јас иам Sony VAIO и можам да скролам со тачпедот и не, немам инсталирано никакви драјвери или програми за тоа, незнам како дојде до тој заклучок дека само Мак лап топи ја имале оваа опција, скоро сите имаат..
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Со два прста е финтата... не сум знаел дека има со два прста на pc лаптоп, простете :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Добро бе и за ова ли тема отворивте :nenekevekaram:
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Една од работите што ме нервираат кај обичните лаптопи е шо неможеш да скролаш со тачпадот, како што може кај Мекот. Како и да е, има драјвери што овозможуваат вакво скролање. Инсталирав, и не е баш многу прецизно и јако, но со малце подесување и smooth-scrolling работи многу убаво. Вака ќе неморате со маусот да отидете до копчето за скролање од десно или доле... :)

http://www.howtogeek.com/howto/35065/how-to-enable-macbook-style-two-finger-scrolling-on-windows-laptops/

Иначе работи само со Synapsis тачпадови, али тие се и најчести :)
Највероватно ти си имал лаптоп трекбол не тачпед :)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Јас 3 години го имам лаптопот АСУС и има скролање и горе-доле и лево-десно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom