Скопје 2019

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Одамна не сме го дискутирале Скопје како местенце со истите аномалии и подзаборавени убавини. Во време на трогателно неспособен и блед градоначалник има ли барем нешто што се прави и средува?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Skopje e kako kurva.Od daleku te privlekuva,te mami,te zaveduva i ne mozes da docekas da sto pobrgu se dovleckas vo nego(da vlezes vo nea),A potoa samo nekolku minuti potoa se osekas zaeban, a sekund pokasno i prazen i se gnasis na samiot sebe.Skopje e kako kurva.Nema da ti nisto pruzi,pogotovo ne ona na koe si naviknal (na ona koe go imas doma)na rodnoto mesto.Skopje e lamnja,ke te progolta, ne doagaj.Skopje e kurva ne i priogaj.Skopje toa e asfalt i prasina i nisto drugo,a sto ocekuvase TI.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Skopje e kako kurva.Od daleku te privlekuva,te mami,te zaveduva i ne mozes da docekas da sto pobrgu se dovleckas vo nego(da vlezes vo nea),A potoa samo nekolku minuti potoa se osekas zaeban, a sekund pokasno i prazen i se gnasis na samiot sebe.Skopje e kako kurva.Nema da ti nisto pruzi,pogotovo ne ona na koe si naviknal (na ona koe go imas doma)na rodnoto mesto.Skopje e lamnja,ke te progolta, ne doagaj.Skopje e kurva ne i priogaj.Skopje toa e asfalt i prasina i nisto drugo,a sto ocekuvase TI.
И сеуште има липи што преубаво мирисаат и Стара чаршија полна со џагор и Дебар Маало со раздвижени убави малди луѓе... :)
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Јас сум алергична така што не ни сакам да мирисам липи,ама не треба градов ни пустина да биде,а баш во тоа го претвораат.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Скопје и се е можно! Во 8:10 сабајле затвараат улици за реконструкција со табли: Град Скопје во Аеродром. Тотален хаос и тотален идиотизам Мр. Шилегов. Семафорите дополнително углупени, стасуваш на работа со почетен стрес 200.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.640
Поени од реакции
2.606
Скопје и се е можно! Во 8:10 сабајле затвараат улици за реконструкција со табли: Град Скопје во Аеродром. Тотален хаос и тотален идиотизам Мр. Шилегов. Семафорите дополнително углупени, стасуваш на работа со почетен стрес 200.
Е тоа беше хаос.. а се повтори истово пред некој ден, неможеш нигде да стасаш..
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Па ова е реална слика.. Не можеш на никого да земериш што дошол за подобро да живее. Секој коментар на „скопјани“ дека им пречат луѓе од страна е знак за сериозна малограѓанштина.
Јас живеам во Тафталиџе, толку многу зградички има направено, надвор по паркинзиве веќе е ептен шаренило од регистрации. Ама..Скопјанциве одам во странство, Македонија доаѓа во Скопје. Тоа е...
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Го сјебаа Скопјево максимално. Би пишал " Не ми е јасно зашо луѓево од другиве градови доаѓаат у градов" али после контам дека нема егзистенција пошто све исфорсираа у Скопје. СКопје скопје сСКопје ебате државата да форсираш еден град, роден сум тука, моите се од тука си го сакам градов каков и да е али стварно неподносливо стана да се живее. Се чудам за 5 до 10 години како ќе се живее овде, натрупаа згради, исекоа зеленила дрвја буквално уништија се. Не споменувам Шилежиња и Коциња исти гована се сите, ФАЛА ВИ ШТО ГО УНИШТИВТЕ ГРАДОТ !
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Го сјебаа Скопјево максимално. Би пишал " Не ми е јасно зашо луѓево од другиве градови доаѓаат у градов" али после контам дека нема егзистенција пошто све исфорсираа у Скопје. СКопје скопје сСКопје ебате државата да форсираш еден град, роден сум тука, моите се од тука си го сакам градов каков и да е али стварно неподносливо стана да се живее. Се чудам за 5 до 10 години како ќе се живее овде, натрупаа згради, исекоа зеленила дрвја буквално уништија се. Не споменувам Шилежиња и Коциња исти гована се сите, ФАЛА ВИ ШТО ГО УНИШТИВТЕ ГРАДОТ !
Нема зеленило, нема велосипедски патеки, возат како идиоти, има гужви во сообраќај, газат луѓе, нема паркинг, линиите на јавен превоз се лоши, изгледа грдо градот...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
IMO, една од најголемите заебанции е напраена на Иво Лола Рибар, т.е. Гологанов, која беше добра алтернатива за Партизанска. Релативно брза улица, за скопски градски услови, која ја асфалтираа*, ја средија и Стефче без никаков срам и перде лупна ред згради на неа одма, на потегот Веро-Студентски, каде што ѝ е најбрзиот дел. Згради, без пристап.
Со тој бесмислен потег се уништи функционалноста на улицата. Десната лента, на оваа брза делница, воопшто не функционира поради коли, кои у сред таква брза делница вртат десно, се качуваат и симнуваат од тротоар, паркираат делумно на десната лента и сл. Покрај уништената функционалност, со тоа се создава нова опасност во сообраќајот, таму каде што предходно ја немало. Насоката накај студентски функционира со само една лента и не е веќе брза, како што беше замислена да функционира заедно со паралелната Партизанска.
Вака можда не звучи бог знае колку страшно, али возете од кај Веро, накај Гоце Делчев студентскиот и ќе осетите.


* тендерот го зема Кочан, ама не можеше да ја нарави како што треба, а тогаш бомбите почнаа и другите срања, па никој неќеше да му потпише примопредаја на срање изведба, па си плати на Гранит, а они ја средија како што треба. Затоа и беше со години во обнова.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Насоката накај студентски функционира со само една лента и не е веќе брза, како што беше замислена да функционира заедно со паралелната Партизанска.
Вака можда не звучи бог знае колку страшно, али возете од кај Веро, накај Гоце Делчев студентскиот и ќе осетите.
Го знам ова делче и овој проблем секој ден тука поминувам.. После Веро, помеѓу огромните здради ИМПЕКСЕЛ треба да се пробие новопроектирана уличка ама не знам зошто толку се развлече целата постапка. Во зградите се отворени дуќанчиња и нема доволно место за паркинг (доста е само што има една прометна месарница). Таму реално има еден долг потег во кој може да се направи помошна трета лента за застанување, само треба некој да го доосмисли и изведе...
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
Мислам дека е потребно да се направи мост дали кај Хотел Русија дали кај Ново Лисиче на улицата кај последна 5ка за накај Гази Баба (Маџари/Триангла?). Единствен мост е мостот Близнак и него го користат сите луѓе од источниот дел на Скопје (Гази Баба, Аеродром, Кисела Вода итн) за одење до другата страна или па за излегување на автопат и секогаш има неверојатна гужва особено сега што реновираат или кој знае што прават пред ФОН и булевар АСНОМ. Исто така поврзување на ФОН уличето со булеварот Гоце Делчев (МРТВ) ќе скрати доста пат, гужва и ќе зачува нерви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom