Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    592

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.551
Поени од реакции
18.975
Neka go opne pred zgradata kaj Petre ili pred vlada.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.705
Поени од реакции
14.309
А си помислил дека во Скопје врие од ,,кинеси подвожњаци,,...т.е. мостови каде висината не е по пропис и едвај двокатниве автобуси проаѓаат???
Ако таванот дома ти е низок, ќе купиш двоспратен или нормален кревет?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.722
Поени од реакции
11.427
Ако таванот дома ти е низок, ќе купиш двоспратен или нормален кревет?
најдобро е коо шилеџето и другарите му....ништо не чепкај да не згрешиш, и повторувај ,,ЌЕ,,

...и оп...поминале 5-6 години, или во превод над 20 милијарди евра потрошени....гледаш во ретровизорот-нула

вози Мишко...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.231
Поени од реакции
14.136
најдобро е коо шилеџето и другарите му....ништо не чепкај да не згрешиш, и повторувај ,,ЌЕ,,

...и оп...поминале 5-6 години, или во превод над 20 милијарди евра потрошени....гледаш во ретровизорот-нула

вози Мишко...
ti dade dobar argument, ne ja vrti odokulu sea, silegov milegov.

Ja sum metro i 70, taka da kje bidam malce subjektiven, ama avtobusite se edna od najdobrite odluki na vmro. 10 godini aktivno koristev javen prevoz, starite krntii bea horor za vozenje. Ednokatni,dvokatni, so bilo da zemea nemase da se bunam.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.705
Поени од реакции
14.309
најдобро е коо шилеџето и другарите му....ништо не чепкај да не згрешиш, и повторувај ,,ЌЕ,,

...и оп...поминале 5-6 години, или во превод над 20 милијарди евра потрошени....гледаш во ретровизорот-нула

вози Мишко...
Зошто ваков бијонсе левел одговор?

ti dade dobar argument, ne ja vrti odokulu sea, silegov milegov.

Ja sum metro i 70, taka da kje bidam malce subjektiven, ama avtobusite se edna od najdobrite odluki na vmro. 10 godini aktivno koristev javen prevoz, starite krntii bea horor za vozenje. Ednokatni,dvokatni, so bilo da zemea nemase da se bunam.
Апсолутно. Проблемот не е во идеите, проблематична е изведбата. Јавен превоз е посебна наука во 21 век, а кај нас сигурно има максимум 1 таков експерт. Ако се барало решение за повеќе патници во еден автобус (иронично, пошто на првиот спрат собира вкупно 9 луѓе), бујрум хармоники како низ цела Европа, а не да глумиме балкански Лас Вегас. Исто како и за МНТ, џабе хајтек сцената (за која никој нема критика) кога од обичен дожд се поплавува и мора да се редат вреќи песок како ураган да надоаѓа.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
655
Поени од реакции
572
Avtobusi se kupuvaat, sepak se potrosna roba.
Objekti se renoviraat, rusat. Jbg utre mozi zemjotres da udri i da gi sramni do temel.
Glupostite sto gi napravija ovie sto gi donesovte na vlast posto ete ne vi cinele avtobusite i objektite nikakva elementarna nepogoda i nikakvi pari nemozat da gi popravat, zamenat i toa e se sto treba da se znae okolu umstveniot kapacitet na random saren kurton i komunjar sto se puva na temata kao vidite kolku sum pameten.
Браво што си приметил дека се сменила власта. Ретки се тие луѓе како тебе, јас мислам дека кога Коце Трајановски ќе го сменат , да не биде градоначалник на Скопје, тогаш ќе се примети огромна разлика во однос на смена на власта. Најверојатно.
Автоматски споено мислење:

Викаа стиропор и лим... Сега сите што викаа куќите/зградите си ги направија така...
Мислиш дека преку тендер направија сите фасади дома? По ист барок метод ? Со железна конструкција надворешна ? Со мермер од прва, втора, трета класа споменик, вазна во дворот? На колку обични луѓе им пропушти, или летна лимот, а на колку училишта, здравствени домови ? Бекатон плочи дома, под конец, по улиците малку Париз Дакар. Со државата не се споредувај.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.832
Поени од реакции
11.712
Апсолутно. Проблемот не е во идеите, проблематична е изведбата. Јавен превоз е посебна наука во 21 век, а кај нас сигурно има максимум 1 таков експерт. Ако се барало решение за повеќе патници во еден автобус (иронично, пошто на првиот спрат собира вкупно 9 луѓе), бујрум хармоники како низ цела Европа, а не да глумиме балкански Лас Вегас. Исто како и за МНТ, џабе хајтек сцената (за која никој нема критика) кога од обичен дожд се поплавува и мора да се редат вреќи песок како ураган да надоаѓа.
Едноставно се решава и со нови класични автобуси и нивен зголемен број.. Кај нас гужвите се создаваат затоа што имаш еден автобус на пола саат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.160
Поени од реакции
25.669
проблемот со двокатните автобуси не е ради нив него ради на недостатокот на автобуси на линиите. Тие автобуси не се дизајнирани за стоење и затоа се ствараат страшни гужви доле.

Плус не одговараат баш на нашата инфраструктура. Али ги купија демек имало таму порано пред земјотресот такви па ние ќе го оживуваме старо Скопје.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.761
Поени од реакции
24.791
Помутав концепт од Скопје 2014та е само концептот „Старо Скопје“.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
1.340
Поени од реакции
3.289
Уште ли темава е актуелна :D
Оваа влада за два месеци зема милијарда евра кредит а ние овде ќе разговараме како на две згради им протекол кров, а други две имале стиропор. Можеле па направиле, дали повратиле нешто од туризам.... сигурно да. Не ме интересира статистиката, ама ако не беше ова со ковидов до сега ќе вратевме некое евро ако не целата сума. А ете ги градбите и спомениците уште стојат.
Што друг некој направил у оваа држава, ај да видиме.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.722
Поени од реакции
11.427
Зошто ваков бијонсе левел одговор?
Бидејќи кога се распишува тендер, спецификациите ги прави и нарачува финансиерот, а фирмата само испорачува по најниска цена тоа што е порачано

Македонија има барано такви автобуси, и тоа добро го знам од еден стручен форум каде се расправаше за ова. Проблем се многуте мостови правени во минатото кои се со висина испод стандардите.
Но овде повеќе се бистри политика..и затоа така пишав.

Во краен случај да се работи за грешка(а не е)...по твое треба да се критикува тој што нешто правел и тоа голем проект и згрешил, а ќе ќутиме кога некој со прст не мрднува и кажува само ,,ЌЕ ,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
14.150
Поени од реакции
23.983
...во Лондон циркулираат многу постари и ниски двоспратни автобуси, па никој не мрчи како кај нас,

7677689570_a60abd2d27_k.jpg

...иннаку, двокатните автобуси се и одлика на една метропола,

GTCPW_zps6712bdc1.jpg most_resize.jpg

како што секоја метропола има и ,,панорамско тркало,, тоа е обид да се доближиме и заличиме како други метрополи,

panoramsko-trkalo-1.jpg

ама за кого, дива лига сме!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
14.150
Поени од реакции
23.983
filharmonija-spolja.jpg

Скопје 2014, Филхармонија објектот!


... каде денес Алтернатива го одржала првиот свој конгрес, а вториов премиер поставен по желба и избор од претходниот ЗЗ премиер, а не од народот, со задоволство учествувал,

makedonska-filharmonija-vz0204.jpg

...оти бе не отиднавте во некој објект во Чаир или некој кој го изградил СДСМ во својата предизборна агенда, туку се собравте во објект од Скопје 2014 во што се плука од многу фушерај и кич? а?
и вие кои сте од ВМРО оти бе ќутите?

... нели, објектот убав и елегантен во простории кои се како светски објекти, а не чајџилници од Бит пазар или мувлосани сали од екс Ју за 60 души, тоа никој не го спомнува, да не беше Скопје 2014 не ќе имаше ниедна свечана сала да собере 600 луѓе, ова колку да се знае!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
14.150
Поени од реакции
23.983
stevce-gradinka.jpg

... Скопје 2018 многу „поуспешно“ му конкурира на Скопје 2014, за само три години, „дидактичките материјали (на Мила Царевска) во оваа градинка како најсовремените и објектот ги задоволува сите потребни критериуми и стандарди“ преку ноќ во градинката „Мајски цвет“ падна цел таван, а не како кај Скопје 2014 по некој дел од кичерајот, овде да се знае или цело или ич, најголема среќа што се случило во недела кога децата биле дома, па избегната е несреќа.

tavan-padna-vo-gradinka2.jpg

... ќе даде некој отчет?
не бееее, крив е дождот и скриениот олук самосоздаден во таванот!:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom